Další podraz od EU

0
před 9 lety Jirka

Koncerny mohou dodávat na východ EU méně kvalitní potraviny, rozhodl Brusel
Jednotlivé potraviny a nápoje jako třeba Coca-Cola, káva, čokoláda a další mohou mít v jednotlivých zemích Evropské unie různou chuť a složení. Brusel tak odmítá kritiku, že by jednotlivé koncerny dodávaly například do zemí střední a východní Evropy méně kvalitnější produkty. Uznal obranu firem, že chutě lidí v jednotlivých zemích se liší, a proto firmy mohou ve výrobcích určených pro východní trhy používat například náhražky.

Dnes 13:37 - Brusel

„Firmy nemají povinnost uvádět na trh totožný výrobek stejné značky ve všech zemích Evropské unie,“ uvedl Frederic Vincent, mluvčí komisaře pro zdravotnictví a politiku spotřebitele Johna Dalliho.

Podle Vincenta mohou tak jednotlivé podniky přizpůsobit své výrobky na různých trzích. To znamená, že mohou používat například různé přísady pro totožně znějící produkty. Jednotlivé potraviny podle Bruselu rozhodně splňují bezpečnostní parametry.

Evropská komise tak zareagovala na květnové tvrzení slovenské asociace spotřebitelů, že světoví výrobci potravin dodávají na trhy postkomunistických zemí méně kvalitní potraviny v porovnání se zbytkem starého kontinentu. Zboží nejhorší kvality by se mělo dovážet do Bulharska. Sofie kvůli tomu dokonce zvažovala právní kroky, jak hrozil tamní ministr zemědělství Miroslav Najdenov.

Isoglukóza namísto cukru

Slováci nedávno potraviny testovali. "Výsledek testu ukázal to, co si mnozí spotřebitelé už roky šeptali. Firmy často posílají nižší kvalitu do nových zemí Evropské unie, kde mají pocit, že se spotřebitelé ještě tak nebrání," informoval předseda Asociace spotřebitelů Slovenska Miloš Lauko. Jak připomněl agrární analytik Petr Havel, s touto skutečností se lze setkat i v Česku.

Testovány byly mj. kolové nápoje, káva, čokoláda či koření od globálních výrobců jako jsou Coca-Cola, Kraft Foods, Nestlé, Tchibo, Jacobs či Kotányi. Studii si vyžádal i český ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS).

Podle serveru Sme.sk testy například ohledně Coca-Coly potvrdily, že pro slovenský, bulharský, maďarský a rumunský trh obsahuje isoglukózu, zatímco ta, která se dodává na český, německý, polský a rakouský trh, je dochucená cukrem.

"Nejde o kvalitu, jde o to, že občas se musí produkty přizpůsobit chuti místních. Každá země má své standardy nasazeny jinak vysoko. I v Evropě najdeme hodně rozdílů v chuti, na které musíme reagovat," vysvětluje Paul Polman, generální ředitel společnosti Unilever, třetího největšího producenta potravin a spotřebního zboží na světě.

0
před 9 lety Hana

Myslíte, že je vůbec reálné, že někdy vyjdeme z EU?

0
před 9 lety Pavel

Hana: Reálné to není, ale potřeba jak sůl jo.

0
před 9 lety samorost

Vrchnost si vždy schválí to, co vyhovuje jim, či na ně navázaným zájmovým skupinám. A je úplně jedno, zda se jedná o vrchnost naši, či tu v Bruselu. Jediná obrana proti těmto trikům spočívá v ignorování výše zmiňovaného problematického zboží. Ideálně, pokud je to jen trochu možné, třeba nákupem tuzemských potravin. Vše je jen na nás spotřebitelích, jaké si to uděláme, takové to budeme mít. Zboží, které se nekupuje, nemá šanci na trhu vydržet. Pokud se dá tímto způsobem výrobcům jasně najevo, že tudy cesta nevede, budou muset danou potravinu buď upravit, nebo ji přestat dovážet.

0
0
0
před 9 lety Alča

Dito, už se ani nedivím, když ti "kašpárci nahoře" nemají na starosti nic jiného než se mezi sebou dohadovat jak malé děcka na pískovišti

0
před 9 lety Myšak

Jo kde jsou ty zlaty český potraviny?????

0
před 9 lety Danah

Jak řekl jeden americký dokumentarista do nezávislé televize: "Evropská unie je naplněním snu Adolfa Hitlera o sjednocené Evropě."

Nový příspěvek do diskuse

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 8 - 7


Přidat příspěvek