E 1100 - AMYLÁZA

0
před 8 lety Lasman

Přátelé, najde se tu odborník a pomůže mi vysvětlit proč se u nás prodávají výrobky, které obsahují amylázu a přitom je její použití v ČR zakázána?
Koupil jsem si samožitný chléb z pekárny Novosedly a zjišťuji že tento výrobek obsahuje toto aditivum.
Jak to ted je s tím zákazem?

0
před 8 lety Dita

s těmi éčky je to tak, že i když je například u nás zakazaný, ale v eu povolený, tak se u nás na trhu může prodávat, zákaz platí jen pro naše výrobce a nesmějí je do svých produktů dávat, takže zákaz ti je na prd, když třeba v německu je povolený, tak ti sem jejich zboží klidně dovezou. Je to na hlavu. Aspoň tak jsem to pochopila já, když jsem si o tom zjišťovala info.

0
před 8 lety Lasman

No mě trochu zaráží, že výrobce je český http://www.pekarna-nov.wz.cz/samozitny%20chleb.htm

Samozřejmě ve složení na stránkách výrobce emulgátory neudává, ale na etiketě ano.

PS: tak jsem napsal dotaz výrobci, zda tento chléb se nepeče třeba v Polsku a zde se jen nebalí.

0
před 8 lety Interceptor

Žitná mouka obsahuje amylázu přirozeně. Je to trávicí enzym, který je potřebný pro trávení škrobů vylučovaný slinami (Ptyalin) a v tenkém střevě. Takový chléb je přirozeně MNOHEM zdravější, stravitelnější a pro organismus užitečnější. Takže žádná aditiva nemějte strach :-). PS: nevím proč je tato přísada u nás nepovolená, je naprosto neškodná.

0
před 7 lety Chajda

Amylázu obsahuje každé škrobaté semeno (tedy i obilí) Tam tento enzym způsobuje, že se zásobní škrob mění na jednoduché cukry (glukózu a fruktózu) které může rostlina využít na energii. Při klíčení semen se vytaváří další a další amyláza, takže třeba obilný kvas je obsahuje spoustu amylázy. Pokud chcete kvasit něco co má hodně škrobu (brambory, nebo obilí) je třeba amylázu přidat. Ta se pak může přidat buď jako čisté aditivum ( u nás není povoleno), nebo přidáním naklíčeného obilí, protože to amylázy obsahuje hodně. Amylázá pak štěpí škroby na jednoduché cukry a ty kvasí. Nebýt tohoto enzymu, tak nemáme chléb, vodku nebo třeba rum.

Nový příspěvek do diskuse

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 1 + 4


Přidat příspěvek