Nevyvážené články a informace v médiích

2
před 8 lety ZdraváPotravina.cz

Ač by se mohlo zdát, že existuje obecná povědomost o tzv. Éčkách, bohužel stále se nepřestáváme divit, když se objeví "článek", jestli jej lze tak vůbec nazvat jako je tento: http://zena.centrum.cz/zdravi/novinky/clanek.phtml?id=754685

Tvrdit o Aspartamu, že se jedná o bezpečné sladidlo a doporučovat jeho konzumaci nám nechalo ústa otevřená a nechápající pohled. Reakce, kterou jsme zanechali na facebookové diskusi následuje v dalším příspěvku.

2
před 8 lety ZdraváPotravina.cz

Reakce OS Zdravá potravina v diskusi pod původním článkem:

Článek je bohužel psaný jednostranně a je nevyvážený. Minimálně by mělo zaznít, že výroba inzulínu je celosvětově multi-miliardový byznys.
Pan doktor Kvapil působí seriózně, důvěryhodně a dodává článku punc autoritativních informací. To že je velké množství vědců a doktorů, kteří působí stejně seriózně, mají specializaci na zkoumání (ne)bezpečnosti látek v potravinách a jsou uznávanými kapacitami ve svém oboru. Jako příklad mohu uvést v ČR známé autory knihy Doba jedová (nejprodávanější kniha z oblasti zdravého životního stylu za rok 2011 - dobajedova.cz) prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc. a prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc., kteří ve zmíněné knize věnují Aspartamu 3 stránky, z kterých je následující citace:

"Jedním z neohrožených badatelů, kteří usilovali o zveřejnění svých pozorování o účincích aspartamu, byl americký profesor neuropatologie a psychiatrie John Olney. Ve svých studiích prováděných na konci 60. let a začátku 70.let minulého století prokázal, že aspartam poškozuje mozek jak laboratorním zvířatům, tak dětem. Aspartam působí na spojeních nervových buněk v mozku a vyvolává jejich nadměrné dráždění, vedoucí až k odumření neoronů. ....... U laboratorních potkanů vyvolávalo podávání aspartamu vznik nádorů v mozku ....... Aspartam byl předložen Kongresu USA v seznamu nových bojových chemických látek. Vědělo se, že aspartam způsobuje bolesti hlavy, změny nálady, zejména deprese, nespavost, může vyvolat slepotu a narušuje inteligenci a krátkodobou paměť."

Výše uvedená citace z knihy Doba jedová ostře koliduje s prohlášením v článku, že aspartam je zcela zdravotně nezávadný.

Pro vyvážený pohled na celou problematiku doporučuji naše stránky www.emulgatory.cz, které zde již jiní návštěvníci sami zmiňovali a za to jim také děkuji, že jsou lidé, kteří mají oči otevřené a slepě nepřebírají takto jednostranně napsané články.

1
před 8 lety Dita

Vzhledem k tomu že to bylo i na idnesu, jde pravděpodobně o placený článek výrobcem těchto bezpečných super potravin, asi potřebují zvýšit zisky. Tak to hojně užívejte, ať se mi co se tomu vyhýbáme za pár let přečteme jaké následky to skutečně má. Takových bezpečných potravin tu už bylo.

1
před 8 lety Lucka

Přesně! Myslím, že jsem vkládala i do jiné diskuze přímo odkaz právě na rozhovor s panem Kvapilem, taky jsem se dost (ne)divila a (ne)věřila...jenže bohužel právě takové články a weby má konzument rád, protože ho to přesvědčuje a zřejmě někde v hloubi uklidňuje, že nakonec pomáhá svému zdraví, navíc to potvrzuje sám velký >pan doktor< takže to má svojí váhu...
Jak už psala Dita, jen ať si to zdraví zhuntujou, aspoň potom uvidí třeba na vlastní oči, že následky můžou být někdy dost nepříjemné a že i >pan doktor< nemusí vždy pravdu...

1
před 8 lety Danah

I doktoři mají svou cenu, že...nejen politici. :-((

2
před 7 lety roztomilymedvidek

Doktori a politici jsou placeni stejnym zkorumpovanym zdrojem,ktery ma sve vlastni cile a nejake zdravi lidi je jim u prdele.. Stejne tak i media jsou placena timto zdrojem,je velice tezke hledat pravdu,ale da senajit.

2
před 7 lety Miloš Kavický

Všimám si, že se o aspartamu hovořilo již před dvěma roky, vzhledem k této diskuzi. Takže již dva roky, minimálně, jsme v případném nebezpečí?  Pozdě potom bycha honit. Jak se říká. Brusel velmi liknavě posuzuje nebezpečí aspartámu! Kdo se podepisuje na případných škodách na našem zdraví? Naznačuje liknavost cosi? Byl mi smazán článek o aspartámu. Jestli se potvrdí skutečnost, že aspartám je nebezpečný, pak z toho bude asi "mazec". Zatím jsme nuceni si sami sobě, své rodině a navzájem my všichni, tvrdit - aspartám je bezpečný. Jinak to prostě nejde.

1
před 7 lety roztomilymedvidek

Co se ma potvrzovat to ze je aspartan skodlivy se vi uz 50 let. Prave proto ze je tak skodlivy je pridavan do potravin,protoze je sladky a to je duvod ho pouzivat jako sladidlo. Neni problem uplatit predni experty a ti pak napisou co jim zadavatel rekne. Takze pak vznikaji ruzne studie a testy,ktere podvodne dokazuji ze je neskodny. To je proste korupce a clovek je tvor,ktery ma zakodovano v systemu hrabat hrabat a hrabat.. Vsichni se jenom zenou za majetkem a je jim jedno jake to ma nasledky. Prehrajte si video na youtube: vsechno je jinak nez nas ucili. Mozna pak pochopite driv nez bude pozde co se deje ve svete,ale me v tom svete,ktery znate,ale v tom pravem svete,ktery je maskovan vsim moznym,kdo zna film Matrix ,tak to pochopi.

1
před 7 lety phov

@Miloš Kavický: To, co píšete, úzce souvisí s tím, co vyšlo nedávno na spiegel.de (nejsem si jistá, zda sem mohu dávat odkazy..) - v článku se píše o tom, že podle poslední studie, kterou dělala EU, je aspartam vlastně zcela v pohodě. Že škodlivé množství je 40mg/kg, což nikdo nedosáhne. A že je nebezpečný jen pro nemocné na fenylketonurii. 

Vedle toho ovšem existuje mnoho studií říkajících opak. Tak se nemohu zbavit dojmu, že EU prostě nemá zájem na tom, abychom žili zdravě. Abychom byli zdraví. Smutné.

0
před 7 lety Miloš Kavický

phov, roztomilymedvidek:

Historie nás učí a poučuje (1939), že není možné věřit národu byť sousednímu. Je nás lidí tady na té planetě velmi mnoho a rozhodně ne všichni vyhrají. Dneska není potřeba tanků a děl. Úplně stačí aktuální skutečnosti jež jsme všichni svědky. Jetliže existují ve světě výhrady k používání, pak nelze být hluší a slepí, ale přemýšlet o motivacich EU. Nelze si nevšimnout jednání s Ukrajinou. Nelze věřit. Právě proto, že chtějí docílit utajení zákazem uvádění v etiketě, aby jste se mu prostě vyhnout neuměli. Soudný člověk si musí zákonitě říci, tady něco "smrdí". Jak vidnou - vědecké podklady, důkazy (?),  jsou "prdek". Ideální je pouze selský rozum.  Vzpomeňme třebas na DDT.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Aspartam


0
před 7 lety Kendy

http://galenus.cz/clanky/vyziva/aditiva-aspartam
myslím že tenhle článek, zcela jasně popisuje fungování aspartamu a to, že strach z něj je neopodstatněný. Peníze dokáží určitě ovlivnit hodně studií, ale ovlivnit všechny najednou? Kdyby studie od většiny uznávaných zdravotnických organizací na škodlivost aspartamu nevyšly negativně, tak by se asi těžko stal jedním z nejpoužívanějších sladidel.

1
před 7 lety Martin Vozka

Dnes jsem se dozvěděl zajímavou informaci:
Japonská vláda v 70. letech minulého století zakázala používání umělého sladidla sacharin, jež obsahuje pro organismus ne zrovna příznivé chemické látky a začala zkoumat přírodní zdroje cukru jako jsou Stévie a Gynostemma...
Takže někdo už v 70. letech zakazuje umělá sladidla a my tady pořád ještě polemizujeme nad ještě většími svinstvy... A bohužel se najde ještě dost zastánců i aspartamu. Fakt to nechápu.

2
před 7 lety Miloš Kavický

kluzo:

Také já to nechápu. Propagovat aspartam, případně balamutit lidi, že přeci jenom to není jedovaté, je, si myslím, spoluúčastí na zločinu. 

Ale nejhorší je, že lidem, kteří se aspartamu chtějí vyhnout, hází klacky pod nohy, viz:

http://www.lidicky.cz/profily/48883175846578656381/blog/2041


0
před 5 lety miraj

To by mě zajímalo, kdo tu štvavou kampaň proti aspartamu rozjel. EU přidala další k již stovkám provedeným výzkumů a opět se zjistilo, že aspartam je v pořádku http://www.efsa.europa.eu/en/topics/topic/aspartame

0
před 5 lety Heim

Miraj: Jasně. V pořádku. Do dalšího prů...ru. Ovce mají sežrat všechno, co se jim vládou a mainstreamem předloží. Gratuluji, už jste se zařadila.

0
před 5 lety Martin Vozka

Jasně, výzkumy nadevše... Jen jim věřte, pak si můžete o tom podiskutovat na onkologii se stejně postiženými pacienty, jak jsou hloupí lidé, co nevěří zaplaceným výzkumům :-D

0
0
před 5 lety Martin Vozka

Heim miraj, však jo, dejte si. :-)

Nový příspěvek do diskuse

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 1 + 4


Přidat příspěvek