Čerstvě nadojené neupravené pouze zchlazené?

0
před 11 lety Olin

To tvrdí provozovatelé automatů. Ten kdo žil nebo má příbuzné na venkově, nebo pamatuje když se za komunistů prodávalo v obchodech plnotučné mléko, ví ,že druhý den po odstátí musel hrdlo láhve prošťouchnout,protože tam byl silný špunt ze smetany. Mléko koupené v automatu v Brně na Vinohradech nic. Každý si takovou zkoušku může doma udělat.Je to odstředěné mléko a za cenu výrazně vyšší než,když projde přes zpracovatele a obchodníka. Věříl jsem zemědělcům, že je zpracovatelé okrádají, ale teď vydím,že zoděj jen křičel chyťtě zloděje. Na autonatu ,žádné udaje o produktu dnes snad už povinné, jen varování. Díky koupím si totéž od v marketu od zpracovatele s garancí nezávadnosti a za podstatně méně.

0
před 11 lety Jirka

Právě proto dávám automatu v Přerově 8 bodů z 10. Vůně je trochu jiná a smetany jen polovina. I tak je kvalitnější než z obchodu. Za 15 kč litr.

0
před 11 lety Pavla

Člověk je chce nějak podpořit, protože ze sebe dělají chudinky, a domnívá se že takovým to nákupem si koupí kvalitní mléko a ještě podpoří naše zemědělce, jelikož jsou vykořisťovány. Vypadá to zatím tak, že kdo je tu vykořisťován je zákazník. Holt to pak zase odprdnou ty poctivý, kvůli těmhle spekulantům jak z toho vyždímat co nejvíce peněz.

0
před 11 lety iveta

Můžete, mi říct, kde by to tak asi ten zemědělcec odstřeďoval?

0
před 11 lety doskok

Nevím kde a jak to odstředujou, ale plnotučné to neni. Druhý den neni na stěně lahve ani kroužek po obvodě natož pak vrstva nahoře. A pro Jirku: u nás v Brně za 18kč bez lahve.

0
před 11 lety iveta

Tak to je zajímavé..já tam tu vrstvu měla..

0
před 11 lety Jirka

Kdysi dávno jsem byl přímo u výkupu a to co se prodává v automatu prostě originál není i když na rozdíl od Brna u nás kroužek po obvodě, vrstvu nahoře a tenký škraloup po uvaření máme. I tak je tohle mléko o hodně lepší než běžné polotučné z obchodu.

0
před 11 lety iveta

I v Brně kroužek i vrstva smetany je..já měla mléko z automatu u Olympiee i u Tesca.

0
před 11 lety Vašek

já jsem kupoval u Hypernovy v Brně u Olympie a zdálo se chuťově skoro stejné jak to odstředěné odkudkoliv. Ani vůně ani škraloup. Osobně si myslím, že nějaké kunínské nebo to v lahvi s modrým víčkem co se prodává chutná lép a hutněji. Ale jak říkám, pouze můj názor. Každopádně jak pojedu kolem zkusím opět. :)

0
před 11 lety iveta

Ještě k té chuti - ono je to také tím, že v čerstvě nadojeném mléce jsou velké tukové kapénky, které nejsou rovnoměrně rozprostřeny po celém objemu. Koupené mléko z obchodu prošlo homogenizací - tzn. že velké tukové kapénky byly roztříštěny na malé, a jsou tak rovnoměrněji rozprostřeny po celém objemu, což dává mléku plnější chuť.

0
před 11 lety Jirka

Za komoušů homogenizace nebyla, až někdy v 80 letech.

0
před 11 lety Jirka

Tenkrát jsme to brali jako další podfuk, bylo to v době kdy se začalo máslo nastavovat tvarohem a začaly se prodávat větší rohlíky za 40 h které se zase postupně zmenšovaly.

0
před 11 lety Anna

Mléko jsem si ještě nekoupila, nikdy jsem neměla ráda plnotučné mléko, vyhovuje mi polotučné. Také nemám ráda škraloup a jsem ráda když kroužky nedělá. Každopádně mám větší důvěru v pasterizované mléko. Podezřívat však zemědělce ze zlodějů mi přijde přehnané, protože na odstředění mléka by museli mít zařízemí,místnost a lidi, takže by asi moc nevidělali, už ty automaty musí být nákladné včetně údržby, aby mléko pak nepáchlo. Navíc pokud někomu nateče mléko s nižším obsahem tuku, tak to také záleží jak dobře a jak pravidelně se to v automatu míchá a zda se tuk neusazuje na stěně apod.

0
před 11 lety lucka

Taky bych si nepasterizované mléko nekoupila, není vhodné ani pro malé děti...nevím jak z automatu, ale když si vezmu mléko přímo od krávy, je možnost přenosu různých nemocí.

0
před 11 lety libor

Re: lucka Příroda je naštěstí chytřejší než my lidé. V případě, že by mléko bylo nositelem "různých nemocí", určitě by k němu evoluce nedospěla, jako k nejlepšímu prostředku pro rozvoj potomstva u savců. V mléce, kromě dalších prospěšných látek, je obsažen enzym LACTOFERIN. Jde o imunoglobulin, který chrání mléko proti bakteriím a virům. Je aktivní 48 hodin po nadojení a zchlazením na 4°C se jeho aktivita prodlužuje.

0
před 11 lety LIBOR

Laktoferin: Nová zbraň na rakovinu? více o laktoferinu zde: http://www.21stoleti.cz/view.php?cisloclanku=2007081705 MLÉKU ZDAR!

0
před 11 lety iveta

Jeětě bych se ráda vrátila k těm pisálkům, kteří kritizují. že mléko nemá vrstvu tuku jako za komančů a pod... Musíte si prosím srovnat, jaké krávy dojili mléko před 20 a více lety a jaké krávy se chovají dnes - dřív se chovaly české straky, které mají o něco vyšší tučnost než dnešní holštýnky, větší vliv však má množství nadojeného mléka.Dřív nadojili krávy 2000 -3000 litrů (+-) dnes holštýnka (ale i česká straka, i když ta má dost často nějaký podíl red holštýna) nadojí 10 000 litrů mléka ( i více). No a je zde záporná korelace mezi množstvím nadojeného mléka a procentem bílkovin a tuku.čím více mléka tím méně % tuku, bílkovin. Dnešní mléko má kolem 3,5-4,2 %.Takže rozhodně zemědělci mléko neodstřeďují.

0
před 11 lety iveta

omlouvám se za hrubky - dojily

0
před 11 lety Jarka

Myslím, že mléko přímo od krávy je zdravější než to upravené, protože úpravou se ničí některé prospěšné látky. Ale je docela problém nepasterizované, nehomogenizované mléko sehnat... takže kupuji to běžné v obchodech, i když ne moc často.

0
před 11 lety Jirka

Já jsem nenapsal, že ho odstřeďují, jenom mě přišlo trochu jiné. Pisálek končí.

0
před 11 lety iveta

Jirko, proč se toho hned chytáte??nebylo to mířeno přímo na Vás..Někdo tady psal o zlodějích a vykořisťovatelích..to jsou pro mě ti pisálci...

0
před 11 lety Jirka

Tak sorry.

0
před 11 lety iveta

Jirko, mě se omlouvat nemusíte :D já jen vím, že mě to mléko chutná a tak si ho občas koupím, udělám si z něj výborný puding nebo kakao..a někdy určitě vyzkouším tvaroh a pribináčka :)

0
před 10 lety Markéta

Jirko, to si z vás asi někdo vystřelil. Máslo by šlo "nastavit" ledasčím, ale tvaroh je nejnepravděpodobnější.

0
před 10 lety Jirka

Máslo smíchané s tvarohem se skutečně prodávalo, na název si už nevzpomenu.

0
před 10 lety Karel

Od stračen byla tučnost od 4,5% do 5,6%, někdy i více.
Nyní jsou jiná plemena (např. Holštýnský skot: http://cs.wikipedia.org/wiki/Hol%C5%A1t%C3%BDnsk%C3%BD_skot )a podstatně větší dojivost, tím se snižila tučnost.
Uvádí se tučnost minimální, ve většině případů 3,6%. Tučnost 3,6% je de facto úzus pro neupravované mléko, ve skutečnosti se obsah tuku v mléce od holštýnek pohybuje tak kolem 3,8 -3,9%.

0
před 10 lety Pepík

Chodím si pro čerstvé mléko v Praze na Kubánské náměstí do automatu. Mléko je úžasné, opravdu plnotučné a ne to, co se v obchodech za mléko vydává. Mohu jen doporučit.

0
před 10 lety happy.lenulka@

já tedy mám zkušenosti s mlékem od Hypernovy v brně, s mlékem v Náměšti nad Oslavou a v Rosicích u Brna. Jednoznačně nejlepší je to v Náměšti... chuťově výborné, Rosice s Hypernovou tak na stejné úrovni, ale obojí dobré. Neříkám výborné, jako když jsem malá chodila s konvičkou ke kravičce, ale rozhodně lepší než kupované krabicové.

Jediné mléko, které mi chutnalo z hypermarketu bylo Selské mléko za 26Kč litr.

Jinak nic moc... většinou jen obarvená voda :-(

Nový příspěvek do diskuse

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 11 - 1


Přidat příspěvek