Coca - cola

2
před 11 lety slehla

Dobry den, dělám prodavačku v hypermarketu a to by jste nevěřili kolik maminek i tatínku kupuje svým detem coca-colu již od dvou let,že by nevedeli jak je cola zdraví škodlivá a zvlaště pro děti.? Cola obsahuje staršně moc cukru(energie)ke všemu s kofeinem,který tu energii ještě zvýší(hyperaktivita,stres)a nemluvě o tom že je tam stejné éčko jako se přidává do Pulirapidu na čištění wc. někteří lidi by se meli opravdu vzpamatovat a nehledet jen na reklamy.Samotný Schwarzeneger bojuje proti prodeji coly ve školách.

2
před 11 lety slehla

ještě pozn. cola obsahuje i kyselinu fosforečnou což je to co se dává do toho pulirapidu na čištění wc. proč svě děti krmí kyselinou???? byť za odměnu za vysvědčení to je tedy pěkná odměna chudák dítě.

2
před 11 lety Dita

spíše to ty lidi nevědí, jinak by jim to určitě nedávali, jenže když budou sedět celej život u reklam, se to nikdy nedozvědí, chtělo by si to taky někdy něco přečíst, a to není jenom coca-cola, je spoustu limonád, které obsahují barvivo např. e110, a to rozhodně není dobré pít,

1
před 11 lety slehla

no jak jsem si za ty roky v marketu všimla tak nekteři neumí ani číst ale to je jedna věc ale druhá vec je když se toho rodiče zeptám:nevadí vám že je v tom kofein když je to pro tu malou?..tak mi řeknou že ne nevadí. a já si jen říkám chudák dítě.To dítě roste ta cola užírá vápník v těle plus viz. výše uvedeno.

0
před 11 lety

tak to jsou teda hloupý, a moc je rádi nemaj, ikdyž je pravda, že jsou lidi, který to neřešej a je jim to fakt asi jedno,jeden známý ukazoval fotky asi dvouletýho klučiny, a na fotce dětsko cucalo lízátko, který hrálo barvama,tak jsem mu říkala že by mu to neměl dávat, protože to z velký pravděpodobnosti obsahuje nebezpečný éčka (e110), a on se tak zasmál a pak prohlásil, že mu chce dopřát a rozmazlit ho, tak sem si tak v duchu řekla, abych nesklidila zase posměch, že mu určitě dopřeje

0
před 11 lety Strychnin

1) Kyselina fosforečná je v těchto koncentracích naprosto bezpečná, navíc je nezbytnou součástí životních pochodů v buňkách. 2) Slovo "kyselina" ve vás zřejmě vyvolává hysterii bez toho, abyste tušila, co to vlastně je. Např. kyselina chlorovodíková v žaludku je tak silná, že za několik desítek minut poškodí i lak na autě, má pH 1. 3) Kofein vytváří s vápníkem ve střevech komplex, který je nestravitelný, čili nic neužírá s těla, ale brání jeho vstřebávání, čehož se v opačném smyslu využívá při přidávání mléka do čaje (blokuje vstřebání kofeinu). 4) Kofein nedoporučují pediatři paušálně, rodič sám by měl poznat, jestli jeho dítě nereaguje na kofein nepřiměřeně. Není důvod se kofeinu bát. 5) Hodně cukru? A z čeho by měly děti brát energii - ze zeleniny? Nadměrná spotřeba Coca-Coly má stejný důsledek jako nadměrná spotřeba čehokoli jiného - i dospělý bude mít asi problém vypít 4 litry Coca-Coly denně...

1
před 11 lety Petka

2 Strychnin: Energii by měly brát z ovoce, to je plné přírodních cukrů - bez éček a s vlákninou

0
před 11 lety Strychnin

Petka - máte na mysli ovoce utržené doma na zahrádce? To je jistě velmi zdravé a chutné. Jinak jablko je plné látek, označovaných jako éčka, takže nevím za co bojujete. Ovocné produkty ve skle či konzervách většinou obsahují přidané látky - éčka. A nakonec - jablko zvané čerstvé z průmyslových sadů sice neobsahuje přidané látky (éčka), zato pesticidy, které neoznačujeme jako éčka vám nevadí???

0
před 11 lety Libor

Sklenka Coca-coly u mne vyvolá alergickou reakci, při pteré mi na pravém předloktí naskáčou až bolestivě nalité červené skvrny. Stejnou reakci mám na jiné nealkoholické nápoje (Fanta, Sprite, apod, ale i na nealkoholické pivo, některá normální piva i točená (Staropramen, Krušovice, Ježek...)a např. i na Fernet, rum a vodku. Kupodivu mi nevadí Coca-cola light, Gambrinus, Radegast, Kozel a domácí čisté lihoviny. Ví někdo, jaká Ečka to mohou způsobovat?

0
před 11 lety Cukříček

tak prozkoumej složení potravin a zda se u nich nějaké éčko schoduje, jukni na chemivjidle tam jsou potraviny a jejich složení.

0
před 11 lety Strychnin

Libor - na chemievjidle.cz s jistotou nenajdete žádné, pro vás potřebné informace, leda, že by vám pomohla informace o složení piva: voda, ječné slady, chmelové produkty. Jak jste přišel na ten nesmysl, že to způsobují éčka? To bude nějaká informační deformace, ne? Vyjmenované potraviny nemají žádný průnik v podobě látek k nim přidávaným - dokonce ani oxid uhličitý E290 (není ve Fernetu, rumu ani vodce, v lahvovém pivu je přirozený, nikoli přidaný). Chyba je ve vašem organismu, nikoli na straně zbytku světa, který se proti vám spiknul... Budete-li chtít brát svou nemoc trochu vážně, pak může jít o atopický ekzém, neuvádíte podrobnosti, které s ním souvisí, na internetu však můžete najít dost článků o tomto problému - vše záleží na přístupu, éčka patně mohou i za zpoždění vlaku a úvěrovou krizi...

0
před 11 lety Cukříček

nevím co si o tom příspěvku Strichnina mám myslet zda ryjete do Libora, který napsal o pomoc a chce o tom diskutovat a najít nějaké řešení nebo jestli to má snad být posměch, já osobně budu věřit článkům kde v laboratořích dělali vědci pokusy na zvířatech a došli k nějakému výsledku, než Vám který tvrdí, že je nesmysl že nebezpečná éčka nevyvolávají na organismu neplechu

0
před 11 lety Strychnin

Cukříček - neexistuje pojem "nebezpečná éčka" to je výmysl BIO-aktivistů, kteří nemají, jak je zvykem, faktické důkazy, proto se omezují na šíření strachu ve svůj prospěch. Pokud je nějaká látka objektivně nebezpečná, pak je nemyslitelné ji dávat do poživatin, žádné zájmové skupiny na tom nic nezmění! Pokud myslíte FDA, pak tato organizace dokáže zakázat zcela bezpečné a povolit naprosto nebezpečné - nezávislých zdrojů je na internetu dost. Zřetelně jsem vyslovil podezření (50 na 50), že nemoc pana Libora je atopický ekzém (druh alergické reakce), nemohu se blíže vyjádřit, protože neznám podrobnosti, je to rozhodně více, než bezduché plácání o éčkách. P.S. O vědeckém bádání toho zřejmě moc nevíte, jedna studie neznamená naprosto nic ve vědě, teorii musí vždy potvrdit několik nezávislých laboratoří, které pokud možno nejsou dotovány zájmovými organizacemi!

1
před 11 lety Filip

Pro Strychnina - Již chvíli pozoruji Vaše urputné snažení zde v diskusi vyvolávat neomylný dojem Vaší naprosté pravdy o "nebezpečnosti" látek přidávaných do potravin, zde obecně označované jako "éčka". Vaše přesvědčení je chválihodné a Vaše jistota na dané téma je obdivuhodná. Zcela jistě se ale ve svých úvahách mýlíte. Stejně jako je nesmysl tvrdit, že všechna éčka jsou špatná, tak stejná naivita by byla vykládat, že všechna schválená aditiva jsou naprosto neškodná, především z toho důvodu, že jsou přeci schválená. Udělám drobnou odbočku do historie... Mám pocit, že byla poměrně dlouhá doba, kdy většina lidstva věřila, že látka (Vám ji jistě nemusím představovat) zvaná DDT je zcela bezpečná. Jistě, svůj účel plnila na výbornou. Zvláštní tedy je, proč se nadále tento skvělý všelék dále nepoužívá ? Ano, jistě, doba pokročila a metody detekce a analýzy chemických látek jsou o několik řádů výše, bohužel stejně tak pokročil i vývoj a výroba nových látek. Ty mají mnohonásobně složitější chemické vzorce a zkoumání jejich účinků na lidský organismus je v řádu mnoha let. V minulosti již bylo zakázáno tolik "zcela bezpečných" látek, že Vaše slova o tom, že pokud je látka schválená není se čeho bát, může brát vážně jen člověk s hodně zaslepenýma očima. Nechápu co Vás vede k zbytečným urážkám diskutujících na tomto webu, pravděpodobně oplýváte velkým množstvím nevyužitého času. Pokud opravdu cítíte to nutkání zde reagovat, zkuste své příspěvky psát s alespoň malou dávkou slušnosti a neurážet lidi se zájmem o své zdraví např. BIO-aktivisti, apod... Laskavě respektujte názory ostatních, stejně tak jako ostatní respektují Vaše. Díky za všechny návštěvníky.

0
před 11 lety Strychnin

Filip - proti lidské hlouposti lze většinou bojovat velmi těžce, protože je to vlastnost člověka, který jí podlehl na základě víry, nikoli ověřených faktů. Vymezení správných pojmů je základní předpoklad pro diskuzi, pokud budeme obéznímu člověku říkat "silnější" pak je tu obrovský prostor pro spekulace. Stejně, jako když se zeptáme "které éčko za to může" a-priori bez jakékoli znalosti problematiky - to, že si lidé předávají navzájem nesmyslná sdělení je jejich charakteristika. Definice aktivismu je "označuje intenzivní prosazování určitých cílů z přesvědčení, z osobní motivace v nejrůznějších oblastech společenského života." Nelze snad najít "kvalitnější" skupinu aktivistů, než BIO, EKO apod. Jistě, můžete mít problém s realitou, zejména ekonomicko-sociální, pak jistě bude na vaší straně docházet deformacím pravdy na požadovanou hodnotu. Já se k vašemu volnému času nevyjadřuji, takže netuším, proč se vyjadřujete k mému - ža by spekulace podobné těm s éčky? Já se diskuzi nebráním - tvrdím zásadní věc, totiž, že prokazatelně škodlivá látka nemůže být součástí potravin, jak se nám snaží podsouvat tento a jiné zdroje. Souhlasím s tím, že k mnoha látkám nejsou (a nemohou) být dostupné dlouhodobé studie, proto se jejich nebezpečnost může teprve projevit, v tuto chvíli není prokázána jakákoli signifikantní nebezpečnost používané látky, tedy seznam nebezpečných éček je výmysl. Stejně jako nám propaganda kdysi říkala, že sója spasí lidstvo a není nad její úžasné vlastnosti, které se později ukázaly jako negativní, tak dnešní hysterie okolo éček je zase opačného rázu - jak to nemá harmonický název, nýbrž číselný kód, je z látky staletí známé a nyzbytné k životu látka smrtelně nebezpečná - takovým postojem je třeba hluboce opovrhovat.

0
před 11 lety Naďa

Strychnin-já naopak děkuji za Váš příspěvek. Mám tak trochu plné zuby hysterie z ěček a přijde mi, že dnes se stejně nejlíp prodává bio a eko...a já bych za to ruku do ohně nedala. Po narození syna, který měl atop. ekzém a spoustu dalších problémů, jsem prošla kdeco o éčkách a přijde mi, že není nad "zdravý selský rozum".netoužím zbytek života strávit neustálým studováním obalů.Naše děti sice nepijí colu a další superdobroty, ale jsem daleka hodnotit,jak si to může někdo dovolit.Horší je pro mě eko-máma,která na své dítě jenom ječí

1
před 11 lety Tereza

Ječící eko-mámu jsem ještě neviděla :-)Souhlasím, že nejlepší je "zdravý selský rozum", ale myslím to asi jinak než Nada. Obaly jsem studovat začala před několika lety, je to běžná součást mého nakupování. Poslední dobou už moc studovat nemusím, protože kupuji vetšinou jen základni potraviny, že kterých vařím. Vyhýbat se ečkům opravdu není nic nemožného, jen stačí trochu přemýšlet a stravovat se v podstatě tak, jak jedli lidé před sto lety, tj. bez všech přídavných látek.

1
před 11 lety Markyta

Zvláštní je jak některým lidem vadí ekologicky smýšlející lidé, háží je do jednoho pytle a označují všelijakými hanlivými nálepkami:"eko-máma, která jenom ječí..", "EKO-maniaci" apod. Je z toho velmi cítit zášť.Přitom lidé jsou vždycky jenom lidé a jsou různí ve všech společenských sdruženích a komunitách.Je to jako bych psala, že "tlustí lidé se potí a funí", nebo "kuřáci smrdí". Je to podle mne dost urážlivé takto lidi třídit a hodnotit.Pokud mám na věc jiný názor, lze to napsat i bez urážek.Coca-cola podle mě dětem do ruky nepatří asi jako zápalky (jako dítě jsem si s nima hrála a nic se nestalo,ale mohlo...)Jinak velmi souhlasím s Terezou, také hodně vařím ze zákl.potravin

0
před 11 lety Martina

Koukam, ze se to tu pomalu zvrhava na boj mezi Strychninem a zbytkem sveta. Souhlasim, ze nektere "vyrazy" by si mohl odpustit, ale uprimne po tom, co tady u vetsiny temat ctu, se mu nedivim, protoze neni v silach cloveka smirit se s tolika "nesmysli" na jednom miste. Vim o cem mluvim, i me vstavaji vlasy hruzou, pri cteni nekterych nazoru!!! Takze mu odpustte tech par nepatricnych slov, a radeji se zamyslete nad tim co vam rika, protoze on evidentne ma dost znalosti o teto problematice. A jak tady uz mnohokrat padlo, chodite sem, abyste se neco dozvedeli, tak proc tedy utocite na nekoho, kdo vam konecne ty informace dava? Stale se pidite za novymi vedomostmi, ale kdyz je dostanete, otocite se knim zady, protoze nekoresponduji s vasim presvedcenim? To uz jsme snad ve stredoveku prekonali - nebo snad jeste verite, ze Zeme je placata? Jeste, ze se dnes za odlisne nazory od vetsiny neupaluje!!! A ted k te coca-cole. Bezesporu to neni nic, co by mel clovek pit denne a po litrech. Ale vyzdvihovat nebezpecnost nad ostatni pochutiny JE trosku hysterie. Coca-cola je stejne "nebezpecna" jako jakekoliv jine slazene napoje-sprite, fanta, mirinda, 7up (at to nevypada jako utok na jedineho vyrobce), ale i cokolady, susenky (vcetne tech vychvalovanych BEBE Dobre rano), bonbony a dzusy! Myslim, ze jsem jeste na spoustu zapomnela, ale pro predstavu to snad staci. Vsechny tyto veci jsou stejne "nebezpecne" chcete-li tomu tak rikat. MImochodem i takova Vanocka se do teto kategorie muze s uspechem zaradit. Proste jsou to pochutiny, ktere nam (jak z nazvu vyplyva) chutnaji, ale nemaji zadny valny vyzivovy vyznam. Avsak jednou za cas konzumace rozhodne neuskodi, ba naopak, muze pomoci-napriklad pri prujmovych onemocnenich se doporucuje pit cocacolu po lzickach. Takze se priklanim k nestarnoucimu rceni: Pouzivat zdravy rozum!!! a Vseho s mirou!!! JInak k informacim na obale, nemyslim, ze je ztrata casu si je precist a k nakupovani to patri, stejne jako pri nakupovani zehlicky budete peclive studovat jeji funkce, i pri nakupu potravin bychom se preci meli chovat stejne. Ovsem ja nesleduju pritomnost ci nepritomnost "Ecek" neni k tomu duvod, navic, vyrobce neni povinnen uvadet pridatne latky E-cislem, pokud je opatri nazvem a skupinou. Dulezitym faktorem pro vyber potraviny je pro me spise poradi jednotlivych slozek ve slozeni na obale. Pokud se na prvnich mistech objevuje skrob, cukr ci sůl, rozhodne to neni kvalitni potravina pro me! (pokud to od toho vyrobku samozrekme neocekavam) A jestli obsahuje nejaka barviva ci jine pridatne latky nekde na poslednim miste, rozhodne bych si z toho vrasky nedelala - pravdepodobne jsou pritomny v radech pod 1 % a to je tak malo, ze bych musela snist kila, aby to nejaky vliv mohlo vubec mit. A to mi driv bude spatne, a rozhodne to nebude z "ecek"!

0
před 11 lety Martina

Koukam, ze se to tu pomalu zvrhava na boj mezi Strychninem a zbytkem sveta. Souhlasim, ze nektere "vyrazy" by si mohl odpustit, ale uprimne po tom, co tady u vetsiny temat ctu, se mu nedivim, protoze neni v silach cloveka smirit se s tolika "nesmysli" na jednom miste. Vim o cem mluvim, i me vstavaji vlasy hruzou, pri cteni nekterych nazoru!!! Takze mu odpustte tech par nepatricnych slov, a radeji se zamyslete nad tim co vam rika, protoze on evidentne ma dost znalosti o teto problematice. A jak tady uz mnohokrat padlo, chodite sem, abyste se neco dozvedeli, tak proc tedy utocite na nekoho, kdo vam konecne ty informace dava? Stale se pidite za novymi vedomostmi, ale kdyz je dostanete, otocite se knim zady, protoze nekoresponduji s vasim presvedcenim? To uz jsme snad ve stredoveku prekonali - nebo snad jeste verite, ze Zeme je placata? Jeste, ze se dnes za odlisne nazory od vetsiny neupaluje!!! A ted k te coca-cole. Bezesporu to neni nic, co by mel clovek pit denne a po litrech. Ale vyzdvihovat nebezpecnost nad ostatni pochutiny JE trosku hysterie. Coca-cola je stejne "nebezpecna" jako jakekoliv jine slazene napoje-sprite, fanta, mirinda, 7up (at to nevypada jako utok na jedineho vyrobce), ale i cokolady, susenky (vcetne tech vychvalovanych BEBE Dobre rano), bonbony a dzusy! Myslim, ze jsem jeste na spoustu zapomnela, ale pro predstavu to snad staci. Vsechny tyto veci jsou stejne "nebezpecne" chcete-li tomu tak rikat. MImochodem i takova Vanocka se do teto kategorie muze s uspechem zaradit. Proste jsou to pochutiny, ktere nam (jak z nazvu vyplyva) chutnaji, ale nemaji zadny valny vyzivovy vyznam. Avsak jednou za cas konzumace rozhodne neuskodi, ba naopak, muze pomoci-napriklad pri prujmovych onemocnenich se doporucuje pit cocacolu po lzickach. Takze se priklanim k nestarnoucimu rceni: Pouzivat zdravy rozum!!! a Vseho s mirou!!! JInak k informacim na obale, nemyslim, ze je ztrata casu si je precist a k nakupovani to patri, stejne jako pri nakupovani zehlicky budete peclive studovat jeji funkce, i pri nakupu potravin bychom se preci meli chovat stejne. Ovsem ja nesleduju pritomnost ci nepritomnost "Ecek" neni k tomu duvod, navic, vyrobce neni povinnen uvadet pridatne latky E-cislem, pokud je opatri nazvem a skupinou. Dulezitym faktorem pro vyber potraviny je pro me spise poradi jednotlivych slozek ve slozeni na obale. Pokud se na prvnich mistech objevuje skrob, cukr ci sůl, rozhodne to neni kvalitni potravina pro me! (pokud to od toho vyrobku samozrekme neocekavam) A jestli obsahuje nejaka barviva ci jine pridatne latky nekde na poslednim miste, rozhodne bych si z toho vrasky nedelala - pravdepodobne jsou pritomny v radech pod 1 % a to je tak malo, ze bych musela snist kila, aby to nejaky vliv mohlo vubec mit. A to mi driv bude spatne, a rozhodne to nebude z "ecek"!

0
před 11 lety Martina

omlouvam se, omylem se to poslao 2x

0
před 11 lety

Tato diskuze se jmenuje coca-cola a proto se tu lidé vyjadřují ke coca-cole.Je to tak zvláštní? Rodiče, kteří svým dětem často kupují colu jsou nezodpovědní.Tečka. Na léčbu průjmu se jistě nepijí litry jako na chuť. A s názory to platí oboustranně, dokud se věřilo, že je země placatá, upalovalo se za protinázor. Když vědci tvrdili, že DDT je bezpečné, odpůrci byli k smíchu. Pochybovat je lidské a nikdo všechnu moudrost nesežral.

0
před 11 lety Naďa

Beze jména naprosto s tebou souhlasím ve všem co jsi napsala

0
před 11 lety ms

zkouška

0
před 11 lety ms

K té kyselině fosforečné (potravinářské) asi tolik : Jedná se o minerální kyselinu, která při konzumaci zvyšuje pH v těle a teď záleží jaká je její koncentrace v potravině (poživatině)...každopádně je to minerální kyselina a porušuje dynamickou rovnováhu pH v těle, což se většinou reší v těle na úkor minerální rovnováhy (Ca, Mg)tzn., aby byla tato rovnováha navrácena zpět, tak musí tělo ze "zásob" a z kostí neutralizovat tuto kyselinu H3PO4...není pravdivý argument, že HCl v žaludku je taky navíc, protože jde o vnitřní tělesnou rovnováhu pH, tzn, že HCl v žaludku je tvořena ze soli (zejména KCl)a následně zneutralizovaná v dvanácterníku "hydroxidem" o pH 10-11...takže jde o vnitřní dynamickou rovnováhu, ale něco jiného je, když do těla dostanete kyselinu NAVÍC, to potom tělo musí řešit navíc...a záleží na koncentraci a množství požíté H3PO4...co se týče organických kyselin (octová, citronová), tak ty jsou mnohem slabšími kyselinami a jsou v těle rozloženy jako H2O a CO2...u minerálních kyselin je to složitější a musí být nejdříve neutralizovány na úkor minerálů v těle a pak se mohou odbourat ve formě moči...nehledě na to, že tělo má radši fosfor ve formě fosfolipidů a né minerálů fosforečnanů, které vzniknou při reakci kyseliny fosforečné s vápníkem nebo hořčíkem z těla...každý kdo pil colu má zkušenost, že mu "drhnou zuby"...což je jasný důkaz naleptání zubní skloviny H3PO4 a neutralizace už v ústech...zkuste si dát zub do coly na pár dnů a bude rozleptaný...tak co to asi udělá s vnitřní pH rovnováhou v těle...pro mě je cola potravina nikoliv tekutina...dám si ji, ale rozhodně ne pořád a minerální kys. fosforečná je pouze kyselinou není toxická ani karginogenní..., ale záleží na koncentraci v cole a množství vypité za den...asi tolik

0
před 11 lety Hanka

Prosím pana nebo pani ms o emailovou adresu, moje otázka se totiž netýká diskuze o cole, ale zdravotního problému mého pětiletého syna, myslím, že jsem konečně našla člověka, který by mě mohl nebo spíž malému pomoci.Děkuji H.Hybnerova@seznam.cz,předem děkuji Hanka

0
před 11 lety Hanka

Prosím pana nebo pani ms o emailovou adresu, moje otázka se totiž netýká diskuze o cole, ale zdravotního problému mého pětiletého syna, myslím, že jsem konečně našla člověka, který by mě mohl nebo spíž malému pomoci.Děkuji H.Hybnerova@seznam.cz,předem děkuji Hanka

1
před 11 lety Kuře

Zdravím všechny, souhlasím s příspěvkem od přispívajícího ms, studuji technologii potravin a zabývám se výživou člověka..konzumaci coca-coly bych ale nedoporučovala ani svému největšímu nepříteli, kyselina fosforečná vám totiž krásně vyváže vápník (při vyšší konzumaci i z kostí) na fosforečnan vápenatý což je silná vazba..zároveň její pH kyselé kolem 2-3 naruší zubní sklovinu a rovnováhu v těle..obrovské množství cukru (které pro rozklad v organismu bude potřebovat další vodu) vás bude nutit se napít více a více což povede k zatěžování ledvin a ukládání přebytečného cukru... Tak co ještě máte chuť?

0
před 11 lety Lucie

Potrebovala bych od vas pomoc v tohle se az tak neorientuji v jakych potravinach je nejvice ecek..potrebovala bych napsat jake skupiny ecek se nejvice vyskytuji prosim pomozte mi..predem vsem moc dekuji.

0
před 11 lety petra

nejvíce éček, co já vím je v lahůdkových salátech, ale u každé potraviny je to jinak, a navíc nejsou všechny organismu neprospěšné. Čemu se doporučuji asi nejvíce vyhnout jsou potraviny se sladidly ( bývají v limonádách, žvýkačkách, ve sterilované zelenině,... u sýrů pozor na barvivo e160b), nejvíce vyskytovaná éčka v potravinách jsou e1422, e322, e330 - tyto éčka, jsou však v pohodě, a nemusí se jich člověk bát,

0
před 11 lety Jiří

Velice zajímavá diskuze a směsice naivních i fundovaných názorů. A těm , kteří vysvětlují by měli ti ostatní poděkovat. Coca cola - bude ve výhledu několika let "zdravější" a bezkalorická verze slazena přírodními sladidly (stevia + neintenzivní sladidlo). Ještě však musí být v EU schváleno ... Takže nad schválení přidatných látek dost důrazně bdí odborníci. Rada pro ty co sledují složení potravin a doplňků a doplňují minerály - nejde jen o deklarovaný obsah (Ca, Mg, Zn ), ale o samotný nosič (organické mléčnan, glukonát apod jsou vstřebatelné (až 80 - 90 %) pro náš organismus, naopak minerály na oxidu, uhličitanu apod zanechají v těle minimum (20 %). Takže dětem místo Coly třeba obohacené dětšké mléko (ideální s mléčnanem vapenatým). Ale to určitě tak děti nepotěší jako CC z denní reklamy.

0
před 11 lety openhead

Děkuji "ms"za příspěvek.Je pravdivý a geniální.Znám onu zkušenost s "drhnutím zubů" a trvalo mi hezky dlouho,než jsem se toho zbavil pomocí pasty na zuby,obsahující fluorid sodný :D. Ale musím říci,že se nejednalo o Coca Colu jako takovou,ale o jakousi její náhražku zakoupenou v Lidlu.Napil jsem se na blíže nespecifikované akci z kelímku a byl jsem překvapen koncentrací kys. fosf.Osobně jsem na tom tak,že odmítám potraviny obsahující náhradní sladidla(aspartam,sacharin,neohesperidin,atd.)Studuji složeni potravin a šířím jed poznání do okolí.

0
před 11 lety borec

¨coca cola je moc dobra a prospiva

0
před 11 lety adam altrichter

špekouni do toho!!!!!!

0
před 11 lety trol

Denně vypiji jednu 2,5 pet láhev a nepociťuji žádné obtíže. Ps. piji kolu už 20let:-)

1
před 11 lety Pavel

Trol: Čistě ze zvědavosti, mohl byste zde napsat kolik je vám let, kolik vážíte a měříte ?

1
před 11 lety Dita

otázka času, po machrování příjde krutý ortel, dočkej času jako husa klasu,

1
před 11 lety Marcela

Já také kupuji coca- colu, ale pouze pokud potřebuji vyčistit wc.Nechám to působit celý den a mísa je jako nová.:-))

1
před 11 lety Marcela

Pečlivě jsem si přečetla všechny příspěvky a u pana „Strychnina“ jsem nabyla dojmu,že tento pán pracuje v chemickém průmyslu, jinak by nemohl napsat, že: „neexistuje pojem "nebezpečná éčka" to je výmysl BIO-aktivistů“....Nevšimla jsem si, že by příroda produkovala chemii.Myslím tu umělou formu.Chemie v potravinách škodí. Představa západního světa, že stačí vyextrahovat nějaké látky ve formě tabletek, kapek, tedy umělotin a tím si pomáhá, je naivní a až zdraví škodlivá, často až životu nebezpečná. Všechny prvky co jsou známé, jsou obsažené v potravinách a v určitém množství je dostáváme. Na jednom příkladě uvedu výrobu jedné“dobroty“. Müsli – jsou to ovesné vločky. Samy o sobě jsou zdravé a prospěšné. Slunečnicová semínka, hrozinky, lískové ořechy. Vločky pro tento účel vyžadují určité postupy, aby se mohly prodávat. Oves jako obilovina je vysoce plevelný, má i velmi tvrdou slupku a po rozdrcení se rychle kazí. To vše je nevýhoda. Musí se udržet v původní formě i za cenu použití chemikálií. Po úpravě zrna se přidají hrozinky. Samotné jsou mastné a to se musí odstranit louhem, většinou sodným, dále se to neutralizuje kyselinou fosforečnou nebo chlorovodíkovou. Úplně se nevysuší, protože by se nedokázaly slepit, (smísit s vločkami). Vysuší se do poloviny, proto se upravují krátkým působením (15 sek.) horkým roztokem kyseliny fosforečné. Tato kyselina otvírá póry slupky na hrozince. Pro následující impregnaci se používá glycerin, ten se dostává do dužiny. Potom se plody dosuší a ještě obalují rafinovaným kokosovým olejem, aby se dobře slepily. Při konečné úpravě projde cukrovým roztokem při teplotě nad 100 stupňů.Tato směs je velmi těžko stravitelná. Vše se tedy vyrábí pouze a jedině za účelem zisku a né pro blaho a zdraví člověka. Chemie v potravinách v takovém měřítku, nemá co dělat!

0
před 11 lety jan

já ji kupuji ale jen na oslavu. Díval jsem se o tom na počítači a to je prý stejné jako 11 kostek cukru.

1
před 11 lety Lidi

Dobrý den, koho zajímá problematika fosforečnanů v nápojích, koukněte na: http://www.osel.cz/index.php?clanek=5015

1
před 11 lety Bára

Pořád si myslím, že je lepší cola obyč než cola light a zero, které mají v sobě aspartam. A totéž platí i o jiných limonádách...

0
před 11 lety iveta

nejleš je voda z vodovodu nebo čaj - zelený nebo černý :D cola mě prostě nechutná a tak ji nepiju.

0
před 11 lety Jirka

Zdravím Ivetu, přidal bych ještě mléko z automatu. Cola je stejné svinstvo jako bývaly žluté a červené komunistické limonády.

0
před 11 lety iveta

Teď jsem si přečetla co jsem napsala :D nejleš = nejlepší :D

0
před 11 lety Mía

Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli je pravda,že v Coca-Cole je přimýcháno malé množství cokainu jako jedna z přísad. Děkuji Michaela

0
před 11 lety Jirka

Kolem roku 1968 se prodával sirup s kokainem, něco podobmého vyrábí prezident Morales.

0
před 11 lety am

Jestli si pamatuji správně, tak se do Coca Coly přidávala koka (rostlinka). To ale není to samé co kokain, byť se z ní vyrábí :-)

0
před 11 lety Dirty_Harry

Tato rostlinka by se ale již přidávat neměla mnoho let.

1
před 11 lety Zuzana

Ráda bych přidala svůj názor odborníka na výživy-výživového poradce. Zejména bych ráda reagovala na slova pana Strychnina . Souhlasím s tím, že obsah všech éček je velmi přísně sledován, tedy požití jakékoliv potraviny je bezpečné to rozhodně. Ale vezmeme-li v potaz, že éčka jsou téměř v každé potravině, je to obrovské množství chemie, kterou do sebe dostanneme právě stravou. Přičteme-li další a další znečištění našeho prostředí,má náš organizmus opravdu co dělat aby všechno zpracoval. Je to obrovský záběr pro naše játra atd atd. to by bylo na celý článek. Stručně řečeno Cola do dětského jídelníčku v žádném případě nepatří. ( nemluvím o jedné sklence o narozeninách) Navíc cukr jako zdroj energie pro děti?? No to opravdu ne !! Sacharidy ano, ale pokud možno komplexní(dlouhé) rozhodně ne cukr. Moje zkušenost z praxe- zkuste hyperaktivnímu dítěti nedávat coca colu a omezit sladkosti, uvidíte rozdíl již druhý den. Dítě obvykle přestane být nervózní a roztěkané, celkově se zklidní.

0
před 11 lety Patrik

Jak psal trol: rovněž pijí colu téměř 2 l denně, někdy i víc, někdy míň, mám fyzicky náročnou práci, vážím 90 kg při výšce 180 cm,je mi 40 a piju ji takhle cca 10 let. Ano na zubech se občas po dni objeví vrzání ale po 10 letech u zubaře jsem měl jen jeden kaz, s tím, že do 30 let jse měl kaz téměř v každém zubu. Co jsem zjistil tak je opravdu návyková, bez ní vydržím tak týden a pak mám absťák a musím ji mít.

0
před 10 lety nikdo

já bych se chtěl zeptat jestli se potom tloustne???

0
před 10 lety Uriel

Coca cola má v jednom litru asi 27 kostek cukru...
Původně to byl lék a dělávala se z koku (droga z jižní Ameriky)...Hnus

0
před 10 lety leontina

po cole se určitě tloustne, záleží na množství a jaký má kdo zažívání a podle toho jak to dokáže organismus zpracovat, rozhodně není dobrý se tím denně ládovat

0
před 10 lety rewerz

tiez si myslim ze kazdy den pit colu nie je zdrave. ja osobne si sladke kofeinove napoje kupujem ked mam nizky krvny tlak, lebo kava mi nechuti. ani s cukrom :)

0
před 10 lety ŠtastnýLuke

Strychnin napsal : Pokud je nějaká látka objektivně nebezpečná, pak je nemyslitelné ji dávat do poživatin, žádné zájmové skupiny na tom nic nezmění! Tak nevim jestli se nepletete příteli. Jak známo, není to tak dávno co nám byla voda (většinou ve velkých městech) chlorována. Každý kdo ví co je chlór zač nepochybuje o jeho likvidačních ůčincích zejména pak na mužské spermie. Máte pocit že ti co rozhodovali o tom zda použít chlór nebo né nevěděli o jeho vlivu na lidský organismus? Samozřejmě že věděli. Dnes také víme že fluór není vůbec vhodný na zuby, potažmo zubní sklovinu. Zjistěte si poslední vědecké poznatky. Takže pokud si myslíte, že se dělá vše správně, myslím tím výroba potravin, ůprava vody, nebo třeba průmysl. Že by nám "mocipáni" vědomě neubližovali a neškodili tak si myslým že jste naivní. Neříkám hlupák, každý máme svůj názor. Ale jak sám říkate že zelenina koupená v supermarketu je chemická, bez chuti, bez vitamínů já řikám ano je to tak, je tedy "špatná" dalo by se to dělat lépe, ale sou v tom prachy. Takže je jasné že né vše se dělá v našem zájmu a já sem přesvědčen že je naprosto možné aby se do určitých výrobků přidávali zdraví neprospěšné látky, né z důvodu nás otrávit, ale protože je to levnější. Na originální recept Coca Coly se zhruba na 9litrů tekutin přidáva zhruba 14 kg!! cukru. To je více než kilo cukru na litr. Zkuste si takhle osladit čaj :)) jak říkáte že děti musejí někde brát energii. Sám děti nemám, ale pomohl jsem vychovat bratra a neteř, kolem mě je spousta dětí každý den a ani jedno Colu nepije a jsou zdravé a plné energie, někdy až moc. Takže nedávajte dětem Colu, je to jako kdyby ste jim s každým douškem sypali do jícnu lžíci cukru, to není dobré.

0
před 9 lety Monika

je opravdu coca cola zero vhodna pro diabetiky??

0
před 9 lety Lucka

U nás máme coca colu jen kvůli návštěvám - samozřejmě lahodnou Colčou nepohrdnou (=jejich problém) a já sama si jí dávám jen při bolesti žaludku, když už není zbytí a rozhodně jen pár lžiček, pravdou je, že mi obvykle pomohla, ale jako běžné pití rozhodně ne. A můj názor je, že všechny tyto "patoky" nejsou pro běžné celodenní pití vhodné pro nikoho.

0
před 9 lety karča

Kdysi jsem četla mail, kde byla Coca-cola vyzdvihována nad všechny přípravky, nápoje a léčiva a to nějakým odborníkem. Škoda, že si již z toho moc nepamatuji a mail nemám. Zajímaly by mě reakce:-)

0
před 9 lety Lucka

Karča: reakce by byly asi při nejmenším hodně bouřlivé:-)

0
před 9 lety Lucka

A ještě ke Coca cole - možná by udělal Santa nejlépe,když by si naložil ty své jedy na sáně a i s colou odtáhl z této země:-)

0
před 9 lety Aria

ŠtastnýLuke: Chlorování vody byl a leckde stále je běžný postup závěrečné hygienizace pitné vody. A je to naprosto bezpečný a zdravý neškodlivý postup. Chlor z vody velice rychle vyprchává a navíc ji dodává ochranu cestou potrubím. Jsou přísně sledované limity obsahu chloru u spotřebitele, tento limit je nula nula nic a povětšinou je dávka chloru nastavena tak, aby u spotřebitele byla již nulová. Běžně rozšířeným omylem je, že bílý zákal ve skleničce po natočení vody je chlor. Nikoli, jde o kyslík, pokud máte byt výše nad zemí, je k Vám voda potrubím dopravována pod větším tlakem. To znamená, že se v ní rozpouští více kyslíku, než za běžného tlaku a po natočení vody z kohoutku z vody přebytek (za daného tlaku) prostě vyprchává. V ČR máme pitnou vodu velice kvalitní, bez zbytečných přísad (jako je například fluor) a je to velice vhodná a velmi levná varianta doplňování tekutin. Je stejně kvalitní a mnoha případech i kvalitnější než voda balená a asi 200x levnější bez zbytečného odpadu (PET lahve).
Obecná hysterie z Eček mě celkem fascinuje. Sama se těm diskutabilnějším vyhýbám (vitamínu C se opravdu neobávám). Mám k tomu dva důvody. Jelikož jako značná část populace trpím na atopické exémy, snažím se udržovat svůj organismus v rovnováze a zjistila jsem, že se mi to daří „návratem k přírodnímu“. Také se přikláním k názoru, že přirozený stav je lepší (raději jablko než vitamín v tabletě; raději pěstování v půdě než hydroponii). Druhým důvodem je neschopnost zjistit důsledky, které se projeví za 20 let či na další generaci v krátkém čase. Na paměti mám Sunar, jak byl vychvalován a pak se zjistilo, že mateřské mléko přeci jen skýtá o něco větší přínos pro imunitu dítěte. Nebezpečí nevidím v jednotlivém aditivu, ale v kombinaci jídla, životního stylu, prostředí a oslabení organismu (například všechny ty alergie). Tělo samo je schopno se s ledasčím vypořádat, ale v únosné míře.
Bio potraviny jsou kapitola sama o sobě. V ČR neexistuje zákon popisující stav půdy pro pěstování bio produktů = mohou v ní být staré zátěže (pesticidy například). Navíc mám silné podezření, že bio produkty jsou pěstované z nerezistentních plodin. To znamená s takových plodin, které chemické ošetření potřebují (byly vyšlechtěny pro větší úrodu, čímž ztratili část své imunity). Takže v nich můžou být opravdu zajímavé mykotoxiny, to raději zbaštím chemicky ošetřené jablko po uplynutí dané lhůty od postřiku. Uznávám bio produkty jen z rezistentních odrůd a zdravé půdy, zároveň se však nebojím potravin správně chemicky ošetřených (protože dokud se nepřestaneme přežírat, nedokážeme bio zemědělstvím vyprodukovat dost).
Vím, že to není k tématu CC, ale diskuse tu obecně uhýbá a mě nedá než reagovat. Reakce lidí neinformovaných totiž mohou zvednout vlnu hysterie (a často se to na fórech děje), lidé asi zkrátka chtějí slyšet, že je úplně vše proti nim. Ano, i výrobcům potravin jde především o zisk, ale nechat sebou házet z extrému do extrému nikam nevede, ono to totiž většinou není jen černé nebo jen bílé.
Vzdělání: aplikovaná chemie (zaměření na farmaceutické substance), chemie a technologie ochrany životního prostředí

0
před 9 lety Danah

Aria:Pěkný příspěvek, dík. Ale Češi a hysterie? :-))))))Když se lidem nic pořádně nevysvětlí, tak si to vysvětlí po svém. Určitě nechtějí slyšet, že je všechno proti nim:ono úplně stačí se dívat kolem sebe a žít v ČR obyčejný život slušného člověka.

-1
před 9 lety Aria

"se nic nevysvětlí"
Pan Samo a Seto nemůže obíhat každého zvlášť. V dnešní době internetu se dá sehnat velké množství informací z kvalitních zdrojů od vzdělaných lidí. Je možnost výsledky porovnávat a s trochou přemýšlení se dá dobádat, který zdroj je věrohodný a který ne. Stačí, aby líný národ český chtěl, jenže on jaksi nechce, často sáhne po první informaci a nevadí mu, že se autor ani nepodepíše (aby bylo vidět, do jaké míry je autor s danou problematikou seznámen). Také je třeba mít na paměti, že jedno měření = žádné měření. Ale co sleduji kolem sebe, trochu se to lepší :-)

0
před 9 lety Danah

Pan Samo a Seto jsou obvykle velmi dobře placení státní úředníci, pro které je ovšem daňový poplatník absolutně nerovnocenný partner, tudíž nestojí za námahu ho jaksi informovat, neřku-li respektovat! Tím bych své příspěvky o coca cole uzavřela.:-)))

0
před 8 lety Lucka

Teď jsem trochu zaskřípala zubama, když jsem se dočetla velice zajímavou věc:

"Coca-Cola: Nápoj opředený mýty
Žádný jiný výrobek na světě není spojován s takovým množstvím pověstí, fám a anekdot jako právě coca-cola. Je jich tolik, že pro ně vznikl i souhrnný název Cokelore“.
O cole se šíří spousta negativních fám – prý způsobuje rakovinu, neplodnost, zpomalení růstu, akné, dokonce může „rozežrat vnitřnosti“, způsobit průhlednost hrdla nebo rozštěpení jazyku ve dví.

Stejně jako u sladidel i zde platí – Colu klidně pijte, ale všeho s mírou, protože slazené kolové nápoje obsahují hodně energie a napomáhají tak návyku na sladkou chuť a vzniku obezity, svým složením také přispívají ke vzniku zubního kazu a řídnutí kostí."

Moc pěkné, že? Takže vlastně na Colče není nic moc špatného a je pouze ošklivě pomlouvána...
Třešničkou na dortu je, že tohle je článek ze stránek o zdravý pro děti www.viscojis.cz/teens
No, opravdu moc pěkná slova určená dětem:/

0
před 8 lety thecherry

Paní/slečna Aria, já jako studující chemik plně souhlasím s Vašim názorem:). Tím nejpodstatnějším problémem je, že lidé se přejídají a místo toho aby se spokojili s pěti kvalitními jogurty bez přidaných konzervantů, musí místo toho mít "na výběr" z celého regálu nebo dokonce oddělení. I když je to za cenu, že se pak všechno sází na vzhled a co nejvyšší dobu trvanlivosti. I přesto, tuny produktů skončí v odpadkovém koši. Hanba nám rozhýčkaným národům. (a to si pořád stěžujeme, jak je všechno drahé a nekvalitní a my na to nemáme)...P.S. Cola nezabije, ale ani neposilní.

0
před 8 lety Pipoš

Aria to vystihla velmi pekne. I me fascinuje, jak malo zdraveho selskeho rozumu je v nasi populaci. Rekl bych, ze je to jeden z dusledku snizujici se se kvality a kvantity technicky vzdelanych lidi v poslednich 20 letech. Potencialni rizika potravinarskych aditiv je treba posuzovat komplexne a v kontextu s jejich prirozenym vyskytem v nezpracovanych surovinach a celkovem mnozstvi, ktere clovek sni.


Ad BIO potraviny: Opet 100% souhlas. Podle meho nazoru je BIO produkce nejvetsi podvod na spotrebitelych v historii marketingu. Jeji smysl vidim jeste tak v zivocisnych chovech, kde zaruci jakz-takz dustojne podminky pro zivot zvirat. Ale rostlinna produkce v BIO rezimu (podle soucasne evropske regulace) je naprosty nesmysl a jde proti zajmum spotrebitele. Je to pouze komercni reakce na soucasnou hysterii okolo kvality potravin. Proste aby se vlk nazral a koza zustala cela. V tomto pripade je vlkem neiformovana verejnost bazici po klidnem pocitu ze zdanlive bezpecnych potravin a kozou jsou naklady a zisky zemedelskych producentu.


Pred par lety vysel v Chemickem listi velmi pekny clanek prave o rizicich rostlinnych BIO-produktu. Zkusim dohledat a pridam odkaz.

0
před 8 lety pruzinetchka@

Ta stránka viscojis.cz je otřesná! Jak něco takového může být pro mládež?! Je to prasárna :-/ Těch nesmyslů, co se tam uvádí..No síla! :-(

0
před 7 lety Bobb

Mohu potvrdit škodlivost coca coly, je to naředěný jed v plastové lahvi, pozapomněl jsem na starou zkušenost, a po 2 letech skočil na nabídku zlevněného balení v supermarketu po 4 kusech (á 2l cca 75 Kč), stálo mě to pak týden v posteli a spílání si na krátkou paměť, brr, fůj, humus, již nikdy více, i kdyby byl na obrázku víc než barevně skvěle vyvedený SK, když už tedy výjimečně něco jako colu, tak naší  kofolu, tam podobný problém jedovatosti nepociťuji, s rezervou lze konstatovat, že se jedná o naše lahodné pití, Bobb.

1
před 7 lety Miloš Kavický

Když mi na autě nejde povolit nějaká matka, zarezlá, tak na ní naleji coca-colu a chvíli počkám.

ZKUSTE TO. 


...a to to někdo i pije, konzumuje, brr...


0
před 7 lety malichernik

Na tento obrázek by se takoví rodičkové meli podívat, pak se diví, že jim dětičky přibírají a nebo, že jsou hyperaktivní, bodejď by ne, když do nich cpou cukry horem spodem a ani si to pořádně neuvědomují...

0
před 6 lety Jan Zelman

Coca cola light udajne zadny cukr neobsahuje, a kyselina fosforecna je sice v cisticich prostredcich nebot je to velmi dobra latka na treba odstranovani rzi (automechanici colu maji bezne jako odrezovaci prostredek, je na tento ucel relativne levnou alternativou) nicmene je vedecky prokazano ze kyselina fosforecna podporuje traveni... Samozrejme nijak nevyvracim negativni dopad kofeinu na zdravi, ale je zanedbatelny. Ono hlavne coca cola je energeticky napoj a mela by tak byt uzivana... Nebot tak je ve sve podstate zdravi prospesna :)

0
před 5 lety Jarka

nez kolu tak si dam radsi normalni mineralku…napr ondrasovka obsah o 100% lepsi nez cola. At radsi kupuji takove vecinez colu.

0
před 4 roky HankaMila

Můj strýc pije denně 2 velké coca coly. Ví kolik tam je cukru a jak to je škodlivé, ale nenechá si to vymluvit. A kupuje to pořád i sám svým dětem.
Proč dáváme květinám vodu a svým dětem coca-colu??

0
před 4 roky Petruss

To je výbrná otázky. Já jsem zvyklá pít jen obyčejnou vodu

0
před 3 roky Mr.

Je mi 28 let. Vážím 90 kg a meřím 185 cm. Colu piju cca 2 - 2,5 litru denne už asi 11 let. A za celých 11 let sem neměl žádné zažívací obtíže. Průjem bych spočítal na prstech jedné ruky. Neřekl bych ani že je návyková spíše velmi chutná a oblíbená. Pokud je nutné nazývat to závislostí, budiž. Pozoruji jediný negativni dopad a to zvýšené pocení. Pro děti však vhodná není, neboť zvyšuje hyperaktivitu. Díky, Čaaauu je mi skvěle

0
před 3 roky Inna

HankaMila..to je fakt.. já se poslední dobou snažím nekupovat ani šťávy..je v tom taky tuna cukru..nejvíc děláme prostě neslazený čaj a on si člověk i zvykne

0
před 3 roky Helen

My Colu kupujeme na oslavy, pro děcka hlavně, jinak se snažíme pít vodu, nebo čaj

0
před 3 roky Ivana

Jsem četla že coca cola přestala používat cukr, ale kdo ví co je na tom pravdy

0
před 3 roky Ota

Podle mě pochybuji..jsem četla že v jedné cole je až 30 kostek cukru.hrůza lidi

Nový příspěvek do diskuse

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 5 - 2


Přidat příspěvek