Glutaman, skryté označení na obalu

0
před 9 lety Jarka

Zajímalo by mne jak to vlastně je s glutamatem v potravinách. V knize Doba jedová jsem četla, že výrobci skrývají glutamát pod označením kvasničný extrakt či hydrolyzované proteiny apod. Jak potom vyhodnotit např.výrobek jednoho Bujónu od nejmenované firmy, kde je uveden kvasnicový výtažek - není to zase jen pozměněné označeni glutamátu ? Extrakt a výtažek je dost podobná věc a pokud by touto fintou velký výrobce klamal své zákazníky bylo by to dosti smutné a ješte více drzé hlavně proto,že uvádí na přední straně výrobku že je bez přidaného glutamátu. Mnohem čitelnějším písmem než je složení výrobku. Ta označováni mikropismem bych mj.trestala jen kdyby ty zakony byly dělány pro lidi že ? Jak to tedy s tím glutamatem je - odpovíte mi ? Děkuji moc

0
před 9 lety ptlo

Extrakt a výtažek je to samý. Mně by spíš znepokojovala ta šalamounská fráze "bez *přidaného* glutamátu". Může to znamenat cokoliv, ale jedno je jisté: kdyby v tom glutamát nebyl, tak se výrobce rád pochlubí "bez glutamátu".

0
před 8 lety Lucka

Tak jsem náhodou narazila na článek o glutamanu a dost mě zarazilo, jak může být maskováno, věděla jsem o hydrolyzátech apod., ale prý může být označen všemi těmito názvy: „bílkovinný hydrolyzát, sójový hydrolyzát, hydrolyzované proteiny, kvasničný extrakt, autolyzované kvasinky, želatina, kaseinan sodný nebo vápenatý.“

Tak např. o kaseinanech nebo želatině jsem neměla tušení, opravdu může být i za tím glutamát?

A stále moc nerozumím rozdílu mezi tím přírodním a uměle vyrobeným:(

0
před 8 lety Danah

Na zdejším webu v seznamu éček pod číslem E 621 tohle všecko už je.

0
před 8 lety Lucka

Už jsem četla, ale jak je možné to označení "želatina"? Mě se při tom slově hned vybaví želatina v jogurtech, ale to je zas něco jiného ne?:)

0
před 8 lety Danah

Želatina je pouze živočišného původu-z vepřové kůže a kostí jatečních zvířat. Taková klihovitá hmota,plná kolagenu. Ta se dává do jogurtů, zmrzlin,želé bonbónů a dortů,džemů, jako obal lékových kapslí. Ve spojitosti s glutamanem sodným je proto zmíněná, že obsahuje bohatou směs peptidů a proteinů, mimo jiné i kyselinu glutamovou.Tudíž citliví jedinci by měli vědět o tomhle skrytém zdroji.

0
před 8 lety Lucka

Aha, takhle to je, takže jde v podstatě jen o to, že v želatině je obsažená "stopa" kys. glutamové a je to důležitá informace hlavně a především pro alergiky. Teď už tomu snad rozumím:)

0
před 8 lety jenik221

Proto jsem přestal kupovat cokoli, co má ve složení nějaká slova a termíny, kterým nerozumím!!

0
před 8 lety Danah

Jeníku221, výrobci přece hrají na to, že většina lidí nerozumí tomu, co jí, a že slyší jen na cenu. Ale Ty se nedej!

0
před 8 lety LiJon

Skrytý obsah Glutamanu?
Na stránce o E621 je psáno, že Glutaman je chemickou cestou získávaná sůl kyseliny glutamové. A přírozený výskyt v přírodě např. mimo jiné v některých mořských řasách.
Na jednom směsném koření jsem narazil na další "zajímavou" formulaci.
"S extraktem z mořských řas".
Prodavačka mi ho ukazovala jako NOVINKU BEZ GLUTAMANU. Jinými slovy - glutaman tam tedy byl, ale jen ten přírodní - z řas. Výrobek mě tímto odradil a nekoupil jsem ho. Nemohu ho teď tedy více identifikovat, ale příště ho jen pro zvědavost vezmu a dám o něm vědět více podrobností.
Mám prostě jen obavy, že jde o další trik obchodníků jak obelstít zákazníka a nacpat mu glutamanem vylepšený výrobek.

0
před 8 lety Zdravko Miško

Na obale výrobku PODRAVKA NATUR, ktorý deklaruje, že je bez aditív, bez prídavkov stimulátorov chutnosti, bez umelých farbív a aróm, je uvedený v zložení "kvasnicový extrakt". Zaujímalo by ma či ide o jedno z krycích mien glutamánu sodného "kvasničný extrakt" alebo naozaj o niečo prírodné vyťažené z kvasnic.

0
před 7 lety viki

Bez přidaného glutamanu se píše proto, že ten se ve své přírodní formě vyskytuje v široké řadě potravin. Pokud byste chtěli konzumovat vše bez glutamátu (včetně přírodního), zapomeňte na např. rajčata, sýry (hlavně pak parmský), mateřské mléko, sojovku, a hlavně veškeré asijské pokrmy, jejichž charakteristickou chuť je způsobena právě touto látkou. Kvasničný extrakt je něco jiného, byť se přidává do potravin na posílení intenzity chuti stejně jako glutamát. Kvasnice při zahřátí na určitou teplotu totiž získají "masovou chuť".

0
před 7 lety Filip

glutamanu bych se vyhybal v jakekoliv forme.. pokud je to zbytecnost jako napr. sojova omacka... sojovy boby maji hodne kyseliny glutamove... a proste vseho nadbytek je spatne.. a glutamanu je ve vsem hojne... pak je tu problem.. volnyho glutamanu.. kterej prave vznika i ruznyma prirodnima cestama.. opet je otazka mnozstvi.. ale musime si rict... vime jak telo reaguje na oddeleny glutaman? nevime... a v televizi nam to nereknou :) .. takze opet bych to konzumoval v co nejmensim mnozstvi.. protoze proste nevime co se deje v tele s touto neprirozenou formou oddelene aminokyseliny.. ac treba prirodne ziskanou... a o tom chemicky ziskanym glutamanu.. snad ani netreba mluvit - tam se ke vsemu pridavaji jeste jedy.. diky kterym to preparujou


takze ve finale asi takto... radsi si dam rajce... kde sice glutamanu je hodne... ale v nejprirozenejsi forme... navic jsou tu pozitiva jako vitamaniy atd.. nez pravou sojovku(drazsi)... ve ktere je glutaman uvolnenej ze sojovych bobu pomoci prirodni fermentace... ale radeji si dam i tuto sojovku.. nez levnou sojovku od heinz.. kde je glutaman uvolnen chemickou cestou za pouziti jedu


a jen pro porovnani ... rajce 100g obsahuje 642 miligramu kyseliny glutamove

kdezto 100g sojovych bobu.. obsahuje 7.8 gramu kyseliny glutamove

a jeste jedno srovnani... kureci maso ve 100g obsahuje pouze 3.6 gramu kyseliny glutamove

telo potrebuje pro spravny fungovani vsechny aminokyseliny... ale rozhodne nepotrebuje.. aby nejaka aminokyselina vyrazne prebyvala nad ostatnima... podle toho co vim ja.. tak by to melo byt prave naopak... ze telo vyuzije jen tolik... kolik ma aminokyseliny.. ktery je aktualne nejmensi mnozstvi... je to jeste hodne k zamysleni

Nový příspěvek do diskuse

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 10 - 6


Přidat příspěvek