Potraviny co už nejsou "české"

0
před 10 lety Mášenka

ráda bych ještě založila diskuzi o potravinách, které všichni známe ale už se z jakých si důvodů u nás nevyrábí, prosím případně doplňte seznam, jestliže se pletu prosím opravte mě, protože údaje jsem někde četla na nějaké diskuzi.

Káva Jihlavanka - výrobce dříve Jihlava nyní od 2005 Rakousko

SÝRY Želetava dříve na Třebíčsku, od 2000 je to nyní na Slovensku ,Michalovce Francouský koncern Bel vlastník,

Sýry Sedlčanský - nyní se vyrábí v Polsku,

Zelenina Mochov - nyní made in Austria

Pražské čokoládovny ORION - dnes produkce ve Švýcarsku, Nestle Fa

Sunar, dětská výživa Zábřeh n.M., známe pod HERO - nyní Švýcarsko, Velká Británie a Španělsko.


už tu opravdu asi není nic naše

0
před 10 lety Frodik

To máte pravdu a myslím, že těch tradičních českých potravin, které mají to "tradiční a české" jen jako slogan na obalu je ještě více. Je to hodně smutné, ale je to všechno o byznysu. Výrobce zjistí, že přestěhováním výroby do Polska ušetří 75 haléřů na výrobku a je to hned. Nebo českého výrobce koupí nadnárodní firma a místní výroba se zruší.

Ono sice je na obalu ve většině případů uvedeno, kde byla potravina vyrobena, ale je to tak malým písmem, že to člověk často neluští, ale toho výrazného velkého nápisu "tradiční česká receptura" nebo něco v tom smyslu, toho si všimne vždycky.

0
před 10 lety Argolim

Je pravda, že se to všchno zbortilo, samozřejmě, je levnější např. vše vyrábět v Číně, ale je to kvalitní?!
Díky za info, o tom ORIONU jsem si neustále myslel, že se vyrábí u nás...
A zítra se bude vyrábět Becherovka nebo štramberské uši v Severní Koree? :-D

0
před 10 lety Radka

Jak se nejlépe orientovat v potravinách odkud pocházejí je v čárovém kódu na obale, české potraviny jsou jistější, podléhají mnoho kontrolám, český kód je 859!!!!

690, 691, 692 až 695 patří Číně
471 znamená, že byl vyroben v Taiwanu

00-13 USA a Kanada
30-37 Francie
40-44 Německo
49 Japonsko
50 Velká Británie
57 Dánsko
64 Finsko
76 Švýcarsko a Lichtenštejnsko


859 je kód český!!!!!!
proto informujte své známé, pomůžete tak nejen lidem udržet zaměstnání, ale např. daně zůstanou u nás a máte daleko větší jistotu, že potraviny nebudou závadné - viz kauza dioxiny a mnoho dalších výrobků co byly staženy z prodeje viz povidla z polska, nudle z Číny, .....

0
před 10 lety Frodik

Radka: bohužel máte pravdu jen z poloviny. Sice kód 859 je pro Českou republiku, ale bohužel negarantuje, že potravina byla zde vyrobena, viz:

The first two or three digits of an EAN-13 barcode identify the country in which the manufacturer's identification code was assigned. They do not necessarily indicate the country in which the goods were manufactured. - http://www.makebarcode.com/specs/ean_cc.html

Jinými slovy, ten kód pouze znamená, že výrobce si ten kód zaregistroval v ČR, ale potravina může stále být třeba z Číny. Typický příklad může být když si výrobce doveze kontejner fazolí, v ČR je napytlíkuje a na pytlíku bude čárový kód, který bude začínat právě 859 (kód pro ČR).

Taky mě to mrzí a štve, že to takhle funguje, ale nezbývá než studovat s lupou informaci kdo je skutečným výrobcem potraviny respektive jaká je země původu (pokud to výrobce samozřejmě uvede)

0
před 10 lety Argolim

Výrobce dle mého názoru musí uvěst podrobnosti o výrobku

0
před 10 lety Petr

Na mnoha potravinách není výrobce ani malým písmem, na krabici s mlékem jsem ho vůbec nenašel, byl tam jen distributor. Bývaly doby, že výrobce byl na svůj výrobek hrdý, dnes se za něj stydí.

0
před 10 lety berta

připadám si jak marťan, když jako jedna z mála kupuji české potraviny, tolik lidí co je to nezajímá, copak jako budete lidi dělat, kde chcete pracovat? textilní průmysl je zruinován a teď je na řadě ten potravinářský, .............hezké vyhlídky nás čekají

0
před 10 lety Argolim

Ale takhle to bohužel půjde dál, je totiž mnohem levnější to dovážet, ale co kvalita?
Já chvíli jedině, co bude zdravé bude BIO a končíme :-(
Všude se říkalo, že před 50 lety to nebylo nic moc, to možná ne, ale podle dědy bylo vše mnohem kvalitnější-prasata byla 2x tlustší, jogurty lepší a OPRAVDU Z MLÉKA,...no jánevím...
Ale to, že už nemáme ani ORION je fakt drsný...

0
před 10 lety Silva

Já kupuji jedině české potraviny.
Mě připadá, že se sem pomalounku, polehounku tahají potraviny z Německa a mám z toho doslova husí kůži. Němci chtěli vždycky vládnout a když se jim to nepodařilo silou, tak jdou na to druhou stranou, vykupují tady co se dá. V cukru už mají prvenství, když nám je za tučný obnos zbourali, teď už sem vozí i maso, české pomalu nenajdete. Troufám si říci, že za chvíli dojde i na mlékárny, kdy pod velkou investicí do reklamy např. na jeden poctivý jogurt, který strašně (ne)miluji začnou snad lidi kupovat.

Jednou budete čumět, ale já mám svědomí v tomto čisté, do lidlu nechodím a potraviny z německa nekupuji. Nechci, aby tady byli páni.

0
před 10 lety Silva

Někde jsem slyšela, že Karlovarskou minerálku už také někdo koupil, myslím, že Italové, ale nejsem si vůbec jistá a nevím, jestli je to pravda. Ví to někdo?

A Madetu chtějí koupit, kdo jiný než Němci. Prý, ale majitel neprodá, jedině přes jeho mrtvolu, nechce, aby jí vlastnil cizák, aspoň, že tak, jeden rozumnej. Jenže to psali v novinách a kdo ví jak to je ve skutečnosti.

Argolim: jogurty s mlékem se dají ještě sehnat. např. choceňský nebo nebo hollandia a jsou české.

0
před 10 lety Mášenka

Vitana - právě jsem se dozvěděla, že vlastníkem akcií je nějakej Nor, tak to je pro mě zklamání veliké, myslela jsem, že je česká, aspoň se tu ještě něco málo vyrábí, tak aspoň tak.

0
před 9 lety Trubec

Prosím o definici českého výrobku. Je to výrobek vyrobený v čechách? A co když majitel výrobní firmy je cizinec? A co když se používají suroviny ze zahraničí? A co když se používají zahraniční technologie?

0
před 9 lety Frodik

Trubec: Je možné, že subjektivně může pojem "česká potravina" každý chápat trošku jinak, ale troufnu si odhadnout, že obecně je to vnímáno tak, že je to potravina ze surovin z ČR a je vyrobena v ČR. Už jako bonus bychom mohli brát, že majitelem je Čech, tj. zisk z výroby zůstává v ČR. Bohužel se dnes jedná už jen spíše o vyjímky, důkazem byť tato diskuse, kde "tradiční české" už není ani "české" ani "tradiční".

0
před 9 lety kačka

Ráda bych upozornila všechny spotřebitele, že u mléčných výrobků není nic jednoduššího než se podívat na ovál (který označuje kód mlékárny), a který MUSÍ uvádět zemi původu. To znamená, že všechny mléčné výrobky pokud v oválku na obalu (je povinný) mají uvedeno CZ jsou sýry vyráběné v ČR. PL označuje Polsko a tak podobně. Co se týče výrobků řady Sedlčanský hermelín, Vltavín, Modřenín a další - není pravda že se vyrábí v Polsku, sami si to zkontrolujte. Jediný výrobek, který pod značkou Sedlčanský se vyrábí v Polsku (věřím že přechodně) je Figura.

0
před 9 lety Jitka

Po aféře s technickou solí v potravinách jsem doma prohlédla lednici. Našla jsem bohužel i sýry se zkratkou PL v oválku, ačkoliv výrobce byl český. Teď jsem na vážkách, jestli všechno vyhodit nebo to sníst. Můžou nám v médiích tvrdit,že se sem potraviny s technickou solí nedostaly,ale kdo by jim věřil.

0
před 9 lety Sichova07@

Nečetla jsem celou diskuzi. Koupila jsem si žvýkačku Pedro. Dnes se nevyrábí. Dříve ji vyráběl Velim. Tyto nová Pedra jsou myslím z Číny, pokud se nepletu. Žvýkačka vydrží sladká asi jen 2 minuty. Je tuhá.

0
před 8 lety baraknuda

Ano, je to smutné, že krachuje český potravinářský průmysl. Je zde prostě málo slunce přes rok. výroba ve Španělsku je mnohem levnější. Oni vyrobí česnek, my zase auta. Česko je nově automobilová velmoc. Seat je mnohem drahší než Škoda, to proto, že ve Španělsku je drahá prac.síla. Časy se mění holt.

Daleko více smutné je, že zisky z prodeje jdou za hranice. Tím se stává ČR závislá na zahraničních investicích. A kdo jsou ti zahr.invesoři? Mj. to jsou ti, kterým jdou zisky z firem, které u nás zkoupili. Pokud jdou investice k nám, tak můžeme být ještě rádi. Protože daleko výhodnější je, když se investuje v Číně, Indii, Brazílii, Turecku a vůbec na rozvíjejících se trzích. Tam totiž stačí postavit cestu a tamní produktivita vzroste o 200%- a s tím i zisky.
Jogurty už české nejsou snad žádné(kdesi jsem to četl). Ano, vyrábějí se u nás, práci mají převážně češí, ale zisk jde za hranice. Tuším, že jedna z posledních větších potravinářských firem co platí daně v ČR je Kofola. Je jen otázkou času, kdy za majitelem příjdou vyděrači a poví mu, že mu zabijou děcka a ženu, jak to neprodá. A co udělá šéfik? Prodá. Prodá stejně ochotně, jako kdosi prodal Staropramen. Proč to prodávali? Vždyt firma prosperovala tak, že američani ani neuvažují, že by vyměnili vedení. No protože kdosi "přišel za šéfem a řekl mu, že mu zabije děcka a ženu, jak to neprodá. Tak prodal..."

Jedině jak bojovat proti těmto nadnárodním gigantickým mafianským korporacím je patriotismus. Toto oni nesnášejí. Proto taky všichni globalizátoři investují nemalé částky do zesměšňování a onálepkovávaní vlastenců, vlastenčení... Přitom nejde o nějaký fašismus, nacismus, ani šovinismus. Stejně tak jako režim za soc.demokracie nebyl tentýž režim jako v maoistické číně, tak ani vlastenectví není nenávistný šovinismus. Národ je jako rodina v paneláku. Vedle v bytě žije národ Němců, nad náma národ Poláků, pod náma národ Rakušaků atp. Přitom to přeci neznamená, že mi Polák bude chodit do bytu jak se mu zlíbí, stejně tak nebudu schválně dusat při chůzy, aby se rakušakům houpal lustr...

Velice mě tady potěšilo, jaká spousta lidí myslí na to, aby potraviny byly "české", protože je to "místní"výroba. Ale zapomíná se na to, že vyrobeno v ČR neznamená, že prospěch v celém ekonomickém kruhu mají Češi(nebo obyvatelé trvale žijící mezi Aší a Jablunkovských průsmykem...)

Další firma která není česká jsou Prazdroj s Radegastem. Česká není ani Škoda, přestože mnoho Čechu a Češek Škodu za českou stále pokládá(to jsem ale trochu odbočil od potravin :) )

0
před 8 lety baraknuda

Ještě mě napadlo, volit tu stranu, která bude trvat na tom, že kdo chce prodávat na území ČR, musí mít zde pobočku, která bude odvádět daně ze Zisku do české kasy. Ano, hooodně velkých firem sbalí kufry a přestěhují se jinam. Jenže tyto velké firmy dávají práci jen pár procentům obyvatel ČR. Zbytek jsou malé firmy, které zaměstnávají drtivou většinu našinců(to je statistika). Tyto malé firmy se zvednout a jít jinam nemohou :)) Nemají na to a už tady odvádějí stejně daně, tak by spíše zůstali, protože by jim klesla konkurence... Tuto svou úvahu nemám prošpekulovanou, neb mě napadla před 2ma minutama. Ale principálně by mohla fungovat.

0
před 8 lety Danah

Uvedu příklad z Anglie: supermarket má sice parkoviště, ale to zůstalo majetkem města, obce. Na parkovišti platí zákazníci celkem dost velké peníze za parkování. Peníze sice utratíte při nákupu, ale za parkování jdou peníze zpátky obci. Když se supermarket plánoval, radnice řekla: chceme tu mít ale veřejné WC a parčík. Takže supermarket, chtěl-li stát v téhle obci, postavil pro ni, co požadovala radnice.

0
před 8 lety Renča

Něco podobného bylo v Litomyšli, jenže to je o lidech hlavně těch na radnici, někde to hold jde a někde hold nejde. V Litomyšli měli velmi lukrativní pozemek téměř v centru města, ten kdo tam chtěl stavět musel budovu postavit v designu který zapadne do okolí (nic levnýho) a upravit a zasázet stromy, udělat lavičky a podobně (investice navíc). Litomyšl je krásná a vedení města na tom má velký podíl. Tak by to mělo vypadat všude.

0
před 3 roky Leona

lidičky,je to diskuze o potravinách?

0
před 3 roky František

Musíme oprášit to známé: české zlaté ručičky.....Umíme si například nejen v masokombinátě, ale i soukromých provozovnách a i v menších tzv. Řeznictví-uzenářství vyrobit kvalitní výrobky. Mám velice ráda kvalitní masné produkty, proto bych nejraději vyvolala polemiku na toto téma...

0
před 3 roky Leona

Já se k tobě Františku, přidám, protože každý se u nás chce dobře najíst a pochutnat si na něčem domácím. Třeba nyní se hodně propagují farmářské trhy. Ale já si pochutnám vždy na výrobcích od Chodury a mohou být v supermaketu, v obchůdku nebo na trhu. Takové dobré špekáčky nebo sýrové klobásky. Mňam.

0
před 3 roky František

Moje řeč. Já si tedy potrpím opravdu na zboží od těch farmářů a ujíždím na uzeném a hlavně na všem, co vyjde z udírny, třeba i u mého táty a strejdy.

0
před 3 roky Tonda

Vy jste to rozjeli a děláte mi velké chutě. Mě už zbývá jen dodat, že nejen uzený bok, ale
všechny druhy bůčku dokážu nějak zpracovat a mám spoustu receptů, ale moje knedlo vepřo zelo je přímo božské...

Nový příspěvek do diskuse

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 12 - 6


Přidat příspěvek