Potraviny pro lepší náladu

0
před 8 lety Kateřina M.

Chtěla bych se zeptat zda jsou na trhu potraviny, které alespoň trochu uleví od napětí, stresu a ttřeba i zlepší náladu. Nemyslím houbičky, trávku a podobné oblbovače.

0
před 8 lety Marta

Zrovna dnes by se mi něco takového hodilo, mám jeden z těch horších dnů. Ale osobně si myslím, že takové učínky může mít čokoláda nebo pro mě hrnek horkého kakaa či nějaký čaj. U toho se vždycky trochu vyklidním. :-)

0
před 8 lety Ivanqa

Tak pochybuju, že lepší nálada se dá vykouzlit tím, že něco sníme... Jo, pokud sním opravdu dobré jídlo a vychutnávám si ho, jistě vrním blahem. Ale že by to mělo fungovat tak, že když mám špatnou náladu a něco sním, hned mám náladu lepší...mno, to asi ne. Možná tak flaška nějakého alkoholu otupí smysly ;)...
Čokoláda apod. taky nemusí působit moc dobře, zbaštíte tabulku čokolády a pak si vyčítáte, kolik jste toho spořádali a jak potom přiberete. V důsledku můžete být naštvaní mnohem víc. Navíc to je perfektní náběh na obezitu - zajíst smutek, stres, nervozitu. Jíte, pak si vyčítáte, že jste jedli, tak to zase zajíte, pak si znovu vyčítáte a pak už ležíte v depresích.

0
před 8 lety Marta

Ale já nemyslela, že do sebe natlačím celou tabulku čokolády a pak si to budu vyčítat, ani jsem tím nemyslela zajídání smutku nebo stresu. Ani jsem to nemyslela tak, že když sníme čokoládu, tak pak budeme happy a všechny problémy světa se rozplynou. Spíš jsem to myslela tak, že se člověk trochu uvolní. Někde jsem četla o čokoládě a jejich účincích a psali tam, že čokoláda působí na něco v mozku a cítíme se potom lépe. Nevím už ale přesně jak to bylo napsané. Přirovnala bych to k něčemu, jako když si jdeme zaběhat...do těla jsou uvolňovány látky, které způsobují to, že se cítíme lépe nebo šťastní.
Na mě třeba čokoláda působí opravdu příznivě. Když jsem naštvaná a protivná nebo ve stresu, tak si dám čtvereček čokolády a to vnitřní napětí opravdu povolí. Čaj na mě třeba působí tak, že vím, že když piju čaj, tak si ho mám vychutnat a u toho vychutnávání se taky uklidním. Ale opravdu jsem to nemyslela tak, že bychom do sebe měli cpát čokoládu, abychom byli šťastní. Stejně tak někdo, kdo se trápí svojí váhou, tak pokud má zdravý rozum a dokáže se udržet na uzdě, tak se nenacpe celou čokoládou, ale dá si taky jen kousek. A jestliže to člověk není schopen zvládnout, tak to nebude jen o čokoládě ale i o jiném jídle. Ale tam už je potřeba pomoc psychická a to už je úplně o jiném tématu. :-)
Já taky občas dokážu sníst tabulku čokolády, ale nedělám si z toho hlavu, protože vím, že to vysportuju a navíc ji do sebe necpu furt a dokážu se i udržet a sníst jen kousek...

0
před 8 lety Danah

Napadá mě opačný případ, který funguje: budete-li pojídat obarvené a navoněné sladké zbytečnosti, nebude vám dobře a budete v nepohodě a nesoustředění. Tenhle pokus dělali lékaři a výživoví poradci ve škole. Dětem uspořádali párty. Děti z jedné třídy byly rozděleny do dvou skupin. Jedna skupina měla na stole typické barevné cukroví, bonbóny, lízátka, limonády. Druhá skupina měla misky s oříšky, zeleninové chlebíčky, hodně ovoce,vodu nebo minerálku. Děti se normálně bavily a jedly a dospělí je pozorovali. Skupina, co jedla zdravě, byla tichá a ukázněná, jen se hihňali, až jeden z lékařů prohlásil: "Tady je to jak v univerzitní knihovně!" :-)Ovšem za plentou řádila druhá skupina- křičeli, šermovali, honili se a někteří byli dost agresivní. Jasný důkaz vlivu stravy. Pro mě překvapivě velmi rychlého a okamžitého vlivu stravy. Odpověď na otázku v nadpisu může znít- rozhodně vám náladu zvedne spíš čerstvá a zdravá strava.

0
před 8 lety Ivanqa

Danah: A proběhl tento pokus i opačně, jakože se tyto děti potom vyměnily? V každé třídě máte totiž skupinu extravertů, kteří řádí a pak skupinu klidnějších dětí, které se nepotřebují tolik projevovat...zajímalo by mne tedy, jestli pak i ty klidnější děti dostaly ony sladkosti a začly být zlobivější...

0
před 8 lety Luc

určite niečo, čo napomáha podpore tvorby serotonínu, takto z hlavy na napadajú banány :) skús niečo ešte vygoogliť

0
před 8 lety karča

Co vám stopro zvedne náladu (akorát to není k jídlu, ale pití), je frťan nebo dva nebo tři domácí pálenky :-))) Nebo aspoň zklidní a uvolní. Samozřejmě jednou za čas:-)

0
před 8 lety Danah

Ivanqa: To ne, testy se nedělaly křížem, ale s různými dětmi různého věku, i školkového. Výsledky byly skoro totožné.

0
před 8 lety mrkvicka

testy: pojídání oříšků a ovoce není pro děti párty a "povel" k uvolněné zábavě. Spíše se soustředily na to, co jedí, protože to neznají, nebo je to pro ně neobvyklé. Prostě se neuvolnily.
2x jsem pro dcerku uspořádala oslavu narozenin doma (tehdy byla 8letá a 10letá) a víte, co zmizelo nejdříve? Maršmalows, dortíky, želé bonbony,jednohubky(nezdravé), slané oříšky, chipsy. A co zůstalo nakonec? Mandarinky, jablka, banány a chipsy banánové a sušené merunky, jednohubky zdravé (rohlík, máslo, ovoce nebo zelenina)jednohubky sýr a ovoce.
To je můj "výzkum" a stál zato ☺

0
před 8 lety Danah

Mrkvičko, a co s tím? Mají se děti vychovávat, aby jedly zdravě, nebo se jim má ustupovat?

0
před 8 lety ◄skarabeus►

Všechny potraviny na trhu i mimo něj mají nepřímý vliv na napětí, stres i náladu konzumenta. Některé více než jiné… např. ty obsahující stimulanty jako ta zmíněná čokoláda, kakao… Pokud mají potraviny, které jíte, vliv na Vaš fyzický stav, tak mají vliv i na ten psychický… prostě základy psychologie.
Mnozí zase nepochopili o čem vlastně je ten zdravý životní styl… Není to o tom žít déle a být méně nemocný. Proč třeba manažeři vyhledávají wellnes poradce? Protože ví, že s lepším tělem budou výkonnější (kvalitativně i kvantitativně) a odolnější vůči stresu… prostě i kvalita života tak trochu jinde (žití naplno)…

Daného tématu je i plný web, jen pro názornost uvádím pár článků z první strany, co jsem vygooglil (celkm přes milion odkazů):
Jídla, která zajistí dobrou náladu
http://www.bety.cz/zdravi-a-zivotni-styl/clanky/2205/Jidla-ktera-zajisti-dobrou-naladu
Projezte se k lepší náladě:
http://www.svet-potravin.cz/clanek.aspx?id=2765&idreturn=5
Potraviny pro dobrou náladu a energii:
http://www.zdravi-vitalita.com/kontaktujte-nas/novinky/106-jidlo-pro-dobrou-naladu-a-energii?font-size=larger

Dobijte si baterky jídlem: 30 potravin, které z vás vytáhnou únavu!
… Možná že nevíte, že naše nálada a jídlo spolu velmi těsně souvisejí. Některé potraviny ovlivňují tvorbu chemických látek v mozku, tzv. hormonů štěstí, které mají vliv na naši energii, spokojenost a vitalitu …
http://www.blesk.cz/clanek/radce-zdravi/171923/dobijte-si-baterky-jidlem-30-potravin-ktere-z-vas-vytahnou-unavu.html

Strava pro dobrou náladu
... Ovlivňují naši náladu, naše emoce a naši energetickou rovnováhu … Skutečnost, že určité potraviny působí i na naše psychické rozpoložení, je vědecky dokázána a známá, ale sotva kdo vědomě zabuduje patřičnou stravu do svého jídelníčku…
http://zdrava-vyziva.doktorka.cz/strava-pro-dobrou-naladu/
Podzim a naše nálada
http://clanky.vareni.cz/podzim-a-nase-nalada/

JAK KONTROLOVAT ÚZKOST A VÝKYVY NÁLAD
http://jak-se-ucit.cz/jak-kontrolovat-uzkost-a-vykyvy-nalad/

Jídlo a nálada
… Psychické stavy totiž často bývají odrazem toho, co jíme…
http://www.bioportal.cz/clanek/jidlo-a-nalada/

Nebo něco z druhého konce:
Jídlo z fast foodu umí zkazit náladu i prohloubit deprese
http://www.tyden.cz/rubriky/zdravi/jidlo-z-fast-foodu-umi-zkazit-naladu-i-prohloubit-deprese_230205.html

PS: Jaké jídlo jíš, takový si!!!

0
před 8 lety Ivanqa

No já vám teda nevím...opravdu když sníte třeba ten banán (jak se píše na webu doktorka.cz) máte lepší náladu? To se mi teda nikdy nepoštěstilo a to jím banány na sváču v práci dost často...nikdy žádná euforie potom, bohužel.
Výzkumy, průzkumy apod. jsou jedna věc a realita druhá...dnešním výzkumům se moc věřit nedá, obzvláště publikovaným periodiky blesk a podobnými...

0
před 8 lety Boo67

To bych těch banánů v práci musela sníst tak deset kilo abych měla lepší náladu. :o( Mě jí zlepšuje fakt,že šéf nebude na firmě..To nepotřebuju banán ani jeden a nálada se zlepší o 100%. :o))

0
před 8 lety Ivanqa

Boo67: Naprosto přesně!

0
před 8 lety ◄skarabeus►

že to má vliv pod tvé rozlišení neznamená, že ten vliv nemá;) Je to jedno s druhým. Jeden banán toho nejspíš opravdu moc nesvede. Když jeden den spíš jen pár hodin, tak taky nic neregistruješ, když spíš jen pár hodin celý život, tak ty problémy spojené s tím deficitem spánku ani nespočítáš...

0
před 8 lety Ivanqa

Skarabe, však proto jsem taky položila ten dotaz, jestli to teda někomu zabírá...A zrovna třeba ty banány jím pravidelně, téměř denně...takže netuším, o kolik bych měla zvýšit spotřebu, aby to mělo efekt, jaký se uvádí na výše uvedených stránkách...

0
před 8 lety ◄skarabeus►

Čím častěji budete ty banány jíst, tím budou mít slabší efekt. Také nejsem přesvědčen o vhodnosti větší konzumace tropického ovoce s ochlazujícím účinkem apod. v této době, ale sám miluji vyzrálá kaki, už pouhá myšlenka mi zlepší náladu...

Možná od toho moc očekáváte. Jak je známé z Maslowovy pyramidy potřeb, jídlo jako položka ze základní úrovně Vám nemůže už zlepšit náladu tak jako vztahy, nebo dokonce nejvýšší položka seberealizace... S tím to rozhodně nesrovnávejte, to je nesrovnatelné. Strava může zlepšit náladu zhruba jako pohyb nebo jiná fyziologická potřeba. ... neznaméná to, že strava není důležitá, když z ní člověk nemůže být "na vrcholu blaha", jelikož bez ní tam také nebude.

Jak je známé – tělo ve stresu u některých lidí vyžaduje přísun sladkostí (jak říkávají "na nervy"). Z toho je možné usoudit, že právě u takových lidí bude mít strava jako prevence největší vliv na stres a obecně na náladu.

Proč způsobuje stres obezitu
http://hubnuti.doktorka.cz/proc-zpusobuje-stres-obezitu/
Může stres způsobovat obezitu?
http://www.nutritip.cz/view.php?nazevclanku=muze-stres-zpusobovat-obezitu&cisloclanku=2009050012

0
před 8 lety Kewar

Tohle bude asi u každého jinak.

Někomu zlepší náladu čokoládička. Dalšímu třeba nějaký dobrý kafčo nebo čaj. Další může fungovat na laskonky nebo třeba na svíčkovou :-)
Pokud by se jednalo přímo o nějakou potravinu co zlepšuje zázračně náladu tak bych asi moc velkou důvěru neměl.

0
před 8 lety mrkvicka

Danah: vedu doma "zlatou střední cestu" občas jim něco koupím nezdravého (ale to spíš babička), protože případy, kdy dítě na posezení zblajzne pytlík čipsů a je mu potom zle...raději jim občas na misku dám trochu s poučením, co je to za sajrajt :-))

0
před 8 lety mrkvicka

nyní jak jsou k mání v obchodě mandarinky (je listopad) mně se zvedne nálad právě po mandarinkách. A sladké. sušené švestky, sušený ananas, banánové chipsy, a taky kapučíno nebo čokoláda z automatu - to není zdravé ale dobije mne. Obecně, zelenina a ovoce mne jak bych to popsala, spíše občerství, jako když zalijete květinu :-) ale takový doping, na zlepšení nálady, jedině sladké!

0
před 8 lety Kateřina M.

Omlouvám se za delší mlčenlivost, zapomněla jsem kde jsem tuto diskuzi napsala. Stránky jsem objevila totiž nedávno a už budu častým návštěvníkem, je tu plno zajímavostí a užitečných rad. Všem velké díky za příspěvky ani jsem nečekala takovou rozsáhlou debatu a počet příspěvků.
Procházím teď velmi těžkým životním obdobím a jelikož mé myšlenky nejde ovládnout, chtěla jsem jít na to přes jídlo. Včera jsem si udělala i lesní koupel (vyvařila jsem si borovicové větvičky) a úplně mě ta koupel uvolnila. Čili to doporučuji já. K těm pár kilům, mám výhodu že mám asi dobré spalování, jediné co se mi ukládá je když jsem jedla vepřové (to už jsem neměla hodně dlouho). Zkusím ty banány a čokoládu, možná asi dobrá káva a zajití s kamarádkou do kavárny by pomohla.

0
před 8 lety Sunriska

Katko, nejen jídlo jako takové je důležité, ale patří k tomu i způsob, jakým ho konzumujeme. Mě zvedne náladu jakékoliv jídlo, a to proto, že si vychutnávám každé sousto, pořádně vše rozkoušu a snažím se u jídla nemyslet na nic jiného, jenom na chutě. Jídlo je pro mě rituál. Můj trávicí systém se mi odměňuje tím, že se cítím skvěle. Žádné tlačení v žaludku, ani pocit z přecpání...Vždycky říkám, že mám v bříšku jako v pokojíčku...:) Zkuste si také udělat u každého jídla, nebo aspoň u oběda skutečnou pohodu a prostě vypnout...

0
před 8 lety Bledá Tvář

RUM

0
před 4 roky Molka

Taky bych nějakou takovou potravinu potřebovala, poslední dobou jsem pořád ve stresu

0
před 3 roky Ilja

Vážně existují potraviny co zmírňují stres?

0
před 3 roky Jana

Já začala kupovat tyhle https://www.natu.cz/stres zmírňují stres, jsou v bio kvalitě a super zobání k telce. Prášek rozmíchám do pití nebo siudělám smothie.

0
před 3 roky Sanny

Jani, a opravdu to pomáhá jo? Taky hledám něco zatím přírodního, než sáhnu po nějaké chemii.

0
před 3 roky Jana

Super je Guarana nebo Maca. Vyzkoušej.

0
před 3 roky Sanny

Guarana je hodně myslím na dobytí energie, ne?

0
před 3 roky Jana

Přesně Guarana je k dobití energie a povzbuzení těla i mysli, má pozvolné stimulační účinky, čímž umí podpořit koncentraci, A Maca je hlavně do psychiku.

0
před 3 roky Anežka

No poslední dobou jsem ve stresu, takže nějaké takové jídlo by se mi fakt hodilo.

0
před 3 roky Klára

Za sebe doporučuji www.pastilkyleone.cz Mňam

0
před 3 roky Rudolfek S

Jako potraviny pro lepší náladu mohu doporučit medicinální sladová vína od Herbadentu. Jsou dobré na chudokrevnost a některé zlepšují trávení. Slouží dokonce jako doplněk stravy. Vždy si večer jednu skleničku dám a je mi dobře.

0
před 3 roky Jiřinka

Ahoj, to co tady všichni píšete je sice moc hezké, ale takle lidstvo dříve nejedlo, zkus zapřemýšlet jak asi jedli. Jedli sezonní ovoce, jedli maso, které si ulovili, jedli spoustu zeleniny, ryb a hodně pili. Potom se koupali ve studené řece a hráli si.( a jsme opět u toho- otužuj se potom tělo také hubne,hlavně si vytváříš imunitu, člověk dřív neměl mikiny, ani ústřední topení...). Tohle byl celý jejich den plný pohybu,když se utíkali schovat před nebezpečím. A ano ještě v nedávné době jedli lidé max 2x nebo 3x denne, ráno se nasnídali pak šli na pole kde pracovali až do večera a pak se nejedli. A ano jedli chléb neboť byl domácí a pak veškerou energii spálili na polích. Co tím chci říct: Přečti si knížku: Jídlo na prvním míste( whole30) nebo Primal Blueprint od Marka S. a pak novou knížku, která teď vyšla v CZ Svoboda v Jídle. Stravuj se jako naši předci. tzn: jíš 3- max 4 denně, ale 3 jídla denně stačí. Žaludek si taky musí odpočinout. Jez maso,ryby,vajička, hodně zeleniny a kousek ovoce. Nic jiného nejez,po dobu 30 dní. pak postupně zařazuj potraviny abys věděla která ti nedělá dobře a tý se budeš vyhýbat a dáš si jí jen když na ní budeš mít opravdu chuť- musíš si vždy říct: " Stojí mi to za to?"...budeš možná překvapené ale 3 jídla denně opravdu stačí, hlavně se tomu neříká snídaně ani oběd... ale první, druhé a třetí jídlo. Takže můžeš jíst ráno maso,kuřeíc stehno apod. První jídlo o 3 vajíčkách,kupě zeleniny a kousku ovoce tě zasytí a dá ti mnohem více energie až na 4 hodiny. Než nějaký sladká koláč z kterého se uvolňují rychlé sacharidy a putují hned do tuků. Doporučuji sledovat skupinu- Just Good, instagram veru_niee a tam i psát veškeré dotazy. Sama jsem whole30 jela to hubnutí jde sama a je to bonus, v tomto programu jde o to být svobodný a ne otrok jídla, rozhodovat sám za sebe. Hlavně se mi zlepšil spánek a energie, zažívání a mnoho dalších problémů, doporučuji pro ty kteří bojují se střevama. Ale užívat k tomu nějaké léky ale bez cukru. doporčuji: http://vegall.cz/clanek/zobrazit/specialni-baleni-immun44-v-lekarnach

Nový příspěvek do diskuse

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 3 + 9


Přidat příspěvek