Pozor Drůbeží párečky Kosteláček pro děti

0
před 11 lety Pavlína

Dnes jsem byla zděšená prostudováním výrobku Drůbeží párečky Kosteláček, který má být zdravější pro děti. Na obalu napsáno "zdravější uzeniny pro Vaše dítě", vhodné pro bezlepkovou dietu, bez obsahu alergenů, obsahuje vlákninu, s přidaným obsahem vápníku. Ale výrobek obsahuje mimo jiné i stabilizátor E250, který je zdraví škodlivý, naprosto nevhodný pro děti a způsobuje kožhí problémy, bolení hlavy a má karcinogenní účinky. Že by výrobci neměli děti? Anebo mají, ale určitě jim tyhle párečky nekupují :-(((((

0
před 11 lety Pavlína

A odpověď o ředitele jakosti Kosteleckých uzenin: Dobrý den. E 250 je dusitan sodný který je součástí dusitanové solící směsi nazývané Praganda.Je na seznamu povolených potravinářských aditiv jeho použití je povolené.Je povinnost označovet ho na výrobku.Jeho technologická funkce je v počátečném stádiu uzení výrobků a má vliv na jeho probarvení.Jeho dávkování je spočítané tak,že všechen zreaguje a v hotovém výrobku se neyskytuje.Jeho dávkování oproti párkům pro „dospěláky“ je třetinové. S pozdravem ředitel jakosti P.S. Mám tři děti,které v rozumné míře konzumují uzeninu.Za své prxe jsem ještě neviděl a ani neslyšel o tom že by někdo měl zdravotní problémy způsobené nadměrným užíváním E250 z uzeniny.

0
před 11 lety Jindřiška

Pan ředitel to má spočítané a bravurně se z toho vykroutí. Já bych dětem žádné uzeniny nedávala, protože jsem vegetariánka a bez masa se cítím mnohem zdravější než předtím, kdy jsem byla mladší a maso jsem jedla. Dusitany jsou zdraví škodlivé a v uzeninách zůstávají. V seznamu E je u čísel E249 až E252 napsáno 1. Zdraví škodlivá 2. Nevhodná pro děti 3. způsobuje alergie Jsou to dusitany, nebo dusičnany. Tak nám pane řediteli nevěšte bulíky na nos!!!!

0
před 11 lety Marek

Myslím Jindřiško, že Vaše odpověď je naprosto od věci. Váš přístup k masu je příliš jasně vyhraněný a tedy by stačilo napsat jsem vegetarián a to poví vše. Stejně tak se pan ředitel bravurně nevykroutil, pouze konstatoval fakta. Neradí že je to pro běžnou výživu dětí, je to lahůdka pro zpestření. K vegetariánství bych mohl mít také výhrady (např. problematika B12, fytoestrogeny v sojových výrobcích apod. a to že nás příroda stvořila jako všežravce a že i zařazení mezi savce znamená kojení a to se s vegetariánstvím příliš neslučuje, takže i zde příroda asi opomněla dát matce alespoň jeden prs se sojovým mlékem). Takže více bulíků na nos nám věší propagátoři vegetariánství, než ředitel z Kostelce.

0
před 11 lety

Proč se sójovým mlékem? Moc jsem to nepochopila, vegetariáni pijí i kravské nebo kozí mléko, v tom není rozdíl. A můžu se zeptat, Marku, do jaké míry jste se zabýval vývojem člověka?

0
před 11 lety Markéta

Předpokládám, že stabilizátor E250 se přidává do většiny párků. Už roky nemůžu párky jíst, protože mě po jejich konzumaci zakrátko rozbolí hlava, případně se mi ještě k tomu začne chtít zvracet. Nejde o chuť párků, ale o to, co jejich pozření vyvolává... Pokud mě občas někdo na návštěvě donutí párky jíst, efekt je vždy stejný. Bolest hlavy můžu určitě potvrdit.

0
před 11 lety

bolest hlavy z 90% zpusobuje nedostatek sexu a to je vedecky overeno...parkama to urcite nebude :-)

0
před 11 lety Strychnin

Pro Pavlínu a Jindřišku - seznam éček na potravině neznamená, že tam ty látky reálně jsou. Povinnost se vztahuje jen na jejich přidávání ve výrobním procesu k potravině. V diskuzi o trvanlivém mléce máte napsáno, které látky mléko obsahuje, ale protože se do nich nepřidává, tak nejsou uvedeny. Naopak látky, které se přidávají a během zpracování se eliminují tam uvedeny jsou. Jsou lidi, kterým toto dělá velký problém rozlišovat, ale je to zásadní! P.S. Každý masokombinát a hygienická stanice kontroluje uzeniny v prvé řadě na dusitany a nikdo si nedovolí pustit na trh výrobek s jehich nadlimitním množstvím (nemyslím asijské země)

0
před 11 lety iveta

k vyvoji clovek ano puvodne praclovek bastil korinky a rostlinnou stravu, jenze zacal pouzivat vice mozek (zvetsoval se mu - rozvoj dovednosti) a proto zacal jist maso, obsahuje aminokysliny nezbytne pro rust apod (napr.Lysin) takze zacnete jist maso a mozek se lepe rozviji..zejmena je to dulezite pro deti!

0
před 11 lety Studentka

Dusitany v párcích a ostatních uzeninách jsou naprosto běžná věc, některé to může možná překvapit, protože u pultového prodeje vám nikdo samolepku se složením nedodá. Co se týče párku, tak ten kdo viděl jejich výrobu je asi už nejí. Já jsem tu možnost tedy bohužel měla. Maso které se na jejich výrobu používá je strojově oddělované tzn. že se kosti se zbytky masa dají do bubnu, který ho oddělí od kostí. Dále je to maso které se odděluje od šlach ve speciálním mlýnku apod. Na tom by ještě nebylo nic špatného (až na to že je to v podstatě odpad), ale pak příjde sádlo, kůže, voda, škroby, stabilizátory, zahušťovadla atd. Nakonec se z toho všeho na kutru vytvoři homogenní hmota opravdu nepřitažlivé konzistence, naplní se do střívek a šup na tepelné zpracování. Nakonec může párek obsahovat například 60% masa a zbytek přídatné látky. Cena je sice krásná ale opravdu odpovídá kvalitě. Já tedy preferuji maso před masnými výrobky, ale proti gustu žádný dišputát. Dítěti bych ale párky nedávala vůbec, když už nějakou uzeninu tak vysokomasitou šunku. Vůbec nejlepší je ale maso, které připravíte doma.

0
před 11 lety Strychnin

Pro přiblížení toho, co napsala Studentka: http://www.youtube.com/watch?v=6dPgBRUnOk8&feature=related Postup nemusí být všude do detailů stejný, ale když vidíte tu kaši, která nemá nic společného nejen s masem, ale ani s živočišným výrobkem - obrázek ať si udělá každý sám. Já postup na vlastní oči neviděl, je to s Discovery Channel (tzn. reality show), takže možná Studentka doplní nějaké podrobnosti, které tam nejsou uvedeny.

0
před 11 lety ms

E 250 se vyhýbejte (jako čert kříži, tomu se ale stejně nevyhnete)....problém není v pomleté kůži, sádle, vodě, škrobu,...problém je v dusitanech!...dusitany se přidávají do párků jako rychlosolící směs, která ma za cíl (kromě nasolení) způsobit červené probarvení výrobku a zabít clostridium botulinum. Dusitany při uzení reagují s aminy za vzniků barevných diazosloučenin (většinou červené barvy. Problém nastává při požití takovéto potraviny s dusitany popř. diazobarvivy (např. známá E 124, která "jde" na játra) ty totiž reagují v těle za vzniků různých nitrosloučenin a zejména nitrosoaminů, které jsou prokázanými karcinogeny...ono je to složité, ale stačilo by, kdyby se min. o 50 % snížily dávky těchto látek v potravinách, tak by se lidem hodně pomohlo, ale jak jistě víte od 1.1. 2010 podle Codex Alimentarius se naopak limity zvyšují tzn. bude se muset přidávat podobných látek víc podle ISO norem...jinak vám zavřou provoz nebo nebudete moct vyvážet...ano, ano je doba, kdy člověk, který se nebude chtít takto stravovat bude považován za "nebezpečného"...prostě nová potravinářská totalita...:-)zdravím...

0
před 11 lety Strychnin

Jak jsem již psal jinde - není problém v množství přidané látky, když se v procesu výroby téměř odbourá, ale uvádět se musí původní přidané množství. Dusitany nezpůsobují červené probarvení - to je naprostý nesmysl s těmi azobarvivy. Dusitany CHRÁNÍ myoglobin před oxidací vazbou. Nešiřte poplašné zprávy! Projděte si potravinářskou chemii a pak chemii barviv - že by něco nesedělo?

0
před 11 lety ms

Vy máte chemické vzdělání? Já ano...primární dusitany REAGUJÍ s aminy za vzniku diazoniových solí(barviv)...diazobarviva bývají většinou červené barvy...a množství přidané látky je vždy důležité sledovat...už samotná toxikologická poučka říká: "vše je lék i jed, ale záleží na dávce"....doma mám všechny tři díly Chemie potravin od prof. Velíška z VŠCHT a BIOCHEMII(Harper)+ přednášky organika FChT Pardubice... ano dusitany "CHRÁNÍ" myoglobin...dusitany totiž zreagují s amino skupinou v myoglobinu (purin) za vzniku nitrosoaminů ,popř. dalších dusíkatých produktů takže uzeniny zabrání oxidaci...jenomže takto připravená směs (dusitanů, diazobarviv, nitrosaminů a jiných nitroderivátů) v trávicím procesu díky enzymům a hlavně kyselému prostředí v žaludku prochází změnou za vzniku nitrosoaminů, které (a teď záleží na dávce) mohou reagovat s jednou z kodujících kyselin DNA, kdy změní jejích strukturu natolik, že se už nejedná o původní DNA a tím vzniká "rakovina"...ono vůbec s těmi dusíkatými sloučeninami bych byl velmi opatrný, protože tam vždy vzniká tolik meziproduktů, které jsou docela toxické jakotako...Jinak k tomu myoglobinu...Myoglobin je tvořen purinem, což je sekundární amin...sekundární aminy reagují s dusitany za vzniku nitrosaminů...a ty jsou (viz.výše) docela problematické...máte pravdu v tom, že diazosloučeniny nevznikají (ty vznikají při reakci primárních aminů s dusitany), ale část aminů bude v mase určitě i primárních...takže část látek bude i diazosloučenin...Poplašná zpráva to není...jenom je třeba alespoň snížit dávkování...myslím, že by se nic nestalo, kdyby se právě o cca 50% snížilo...ono by to hodně pomohlo lidem a jejich zdravotnímu stavu...jinak to sedí velmi dobře jen je třeba to upřesnit...díky za upřesnění

0
před 11 lety ms

oprava : primární aminy REAGUJÍ s dusitany

0
před 11 lety ms

:-))) Promiňte, ale teď tady čtu v 3. díle Chemie potravin (otravin) o nitroososloučeninách..cituji:" v pivu se uplatňují divoké kvasinky, kterépůsobením nitrátreduktasy vytvářejí dusitany"....takže salám (plný dusičnanů,dusitanů a barviv...diazobarviv)) navrch pivo...a už to jede...se nedivím, že jsme 1. v rakovině tlustého střeva...:-)

0
před 11 lety Strychnin

Já mám taky chemické vzdělání, a shodou okolností i biochemické, Harper je vskutku kus historie, mám ji tady v knihovně. Je třeba si uvědomit jaký definiční obor používáme (jak by řekl matematik), pokud jste někdy prováděl diazotaci (s následnou kopulací) pak jistě víte, jaké přísné podmínky jsou k tomu potřeba, vůbec kouzlo organických reakcí leží a padá s podmínkami reakce a rovnice na papíře nedoplněná o podmínky je většinou nanic, čehož se často využívá při publikování patentů - popis výroby je vám k ničemu, jestliže je v patentu uvedena výtěžnost 50% při teplotě 60-80°C, když jediná správná teplota je 62,5°C, ta je součástí know-how a brání zneužívání patentové ochrany. Proč to píši - podmínky při výrobě azobarviv např. pro barvářský průmysl jsou velmi přísné, zahrnující intenzivní chlazení a přítomnost silné minerální kyseliny, která nemá oxidační účinky - žádná s těchto podmínek neplatí v kusu salámu. Dusitan se v mase redukuje na oxid dusnatý, který se váže na myoglobin, podmínky v mase neumožňují diazotaci, neboť není, jak by vznikla diazóniová sůl. To, že máte k dispozici směs látek, která spolu může reagovat stovkami způsobů jistě svádí k pohodlnému vysvětlení - to by bylo ale dávno věrohodně vysvětleno a potvrzeno dnešními techologiemi detekce toxických látek zejména kapalinovou chromatografií. Každý masokombinát má velice přísné výstupní kontroly a první, co se kontroluje je obsah reziduálního dusičnanu v každé šarži (=doslova v každé klobáse), také nitrosaminy není problém stanovit, problém je, že stanovení je podlimitní, jinak by uzenina nemohla opustit závod. Efektu dusitanů se využívá minimálně od 14. století a vzhledem k tomu, že se přidává i do "bio" potravin nikde není vidět problém s touto látkou jako přidávanou. Nakonec si dovoluji ocitovat Prof. RNDr. Jiřího Patočku, DrSc. "Z toxikologického hlediska a z pohledu rizika ohrožení lidského zdraví představují nitrosaminy nejvýznamnější skupinu škodlivých látek tabákového kouře. Protože jejich zdraví nebezpečné účinky jsou již dlouho známy, státní orgány přísně kontrolují jejich obsah v potravinách. Např. ve slanině nebo pivu nesmí jejich obsah přesáhnout 5 až 10 ppb. Běžnou potravou přijímáme asi jeden mikrogram nitrosaminů denně, ale kuřák který vykouří jednu krabičku cigaret denně inhaluje 17krát větší množství těchto látek, které v experimentech na zvířatech spolehlivě vyvolávají plicní karcinomy a jsou s největší pravděpodobností také příčinou vzniku plicní rakoviny u člověka." Takže nitrosaminy v uzeninách jsou nebezpečné zrovnatak jako pivo, čímž jste vyslovil v příspěvku z 11:29 naprosto pochopitelnou a nebojím se říct i do značné míry pravdivou vizi o Češích - klobáska, jitrnice, pivo, rakovina tlustého střeva - ve všech případech za jedna. Má to ale malý háček - tento sortiment, včetně dusitanů je na světě všude stejný, čili problém je životní styl a stravovací návky, ne klobáska. A opravdu nevím, kdo se postaví na náměstí a bude hřímat, Češi, nepijte pivo :-)))

0
před 11 lety Strychnin

A k dovršení strachu jsem našel: http://www.osel.cz/index.php?clanek=2887&akce=show2&dev=1 Lidi, nejezte, nepijte, nekuřte, jen cévka dovnitř a ven ve sterilním prostředí vám zaručí plnohodnotný zdravý život plný radostí a naprosté spokojenosti :-)

0
před 11 lety ms

Tak vidíte, že upřesněním si rozumíme...s těmi diazo solemi jsem ujel "mea maxima culpa" (nicméně co se týče syntetických potravinářských barviv, tam to poškozuje játra)...jen jsem rychle reagoval...nicméně vaše věta : "také nitrosaminy není problém stanovit, problém je, že stanovení je podlimitní, jinak by uzenina nemohla opustit závod"...je pravdivá, ale má jeden háček...co to je LIMITNÍ ?...limitní množství stanovuje zákon...a ten vychází (nebo by měl) od odborníků, kteří jasně stanoví jaká je dávka přípustná...a v tom bude ten háček, za který jsem se přimlouval...snížení množství těchto aditiv dusitanů by určitě pomohlo (ale asi né výrobcům), ale konzumentům minimálně v tom, že by příjem snížili při stejném objemu jídla...ano je pravdou, že v mase vzniká oxid dusnatý, a díky němu vzniká nitroxymyoglobin...a tady je možná problém potravinářů a konzumentů...koncentrace nitrosoaminů bude zanedbatelná, protože se dusitany váží jako oxid dusnatý ve formě nitroxymyoglobinu, ale problém nastává v trávení v těle v žaludku, kde je HCl + enzymy...a tady podle mě vzniká onen problém...silná HCl vytěsní nitrosylový iont z vazby a uvolní ji jako kys dusitou a enzymy roštěpí myoglobin na jednotlivé fragmenty purinu které jsou právě vzniklými sekundárnímy aminy reagující s uvolněnou kys. dusitou (dusitany) za vzniku tox. nitrosoaminů....či-li problém není ve výstupu v masokombinátu...tam je vše v pořádku...nejsou tam žádné (nebo limitní)koncentrace dusičnanů a dusitanů, protože ty zreagovaly s masem díky oxidu dusnatého na neškodný nitroxymyoglobin, takže Vy ani nemůžete změřit ani nějaké limitní formy nitrosoaminů, protože tam taková vazba prostě není, ale co to dělá v žaludku v prostředí enzymů a HCl...to už nikdo neměří...takže v podstatě všichni mají pravdu :-)))...potravináři jsou z obliga, protože splňují limity a lidi v tom, že to sní tak to stejnak bude mít dopad na jejich zdraví..., ale přesto si myslím, že takové 50% snížení by nijak na kvalitě nic nezměnilo, ale nevím...to by se muselo vyzkoušet...

0
před 11 lety Strychnin

Věřím, že se našlo kompromisní řešení. Ona ta solící směs není zadarmo a myslím, že by jejím vysokým dávkováním ty gramy na mase či tuku nikdo neušetřil. Jen kolik je stojí výstupní kontrola - a teď si vemte, že drahý test odhalí nadlimit a celá šarže půjde tak maximálně do ZOO, nebo na výkrm. Od začátku oficiálního posvěcení přidávání dusitanů do uzenin 1925 (USA), 1930 u nás (ve 14. století se vědělo jen to, že jisté druhy kuchyňské soli - s dusičnany, které při úpravě přecházely na dusitany - mají tuto vlastnost, mechanismus nikdo neznal) se průmysl snaží původní dávku co nejvíce snižovat, a to tempem získávání nových poznatků. I u nás jsou limity dané zákonem dosahovány s obrovskou rezervou, přidáváno je max. 20% toho, co si výrobce může zákonně dovolit tam přidat, čili si myslím, že jsme na hranici mezi rizikem dusitanovým a rizikem z nepřidání dusitanů. Pořád tady ale máme např. zmiňované kuřáky a vzhledem k tomu, jaké dávky nitrosaminů do sebe denně dostávají s naprosto relativně mírně zvýšeným výskytem rakoviny plic oproti zbytku populace... Navíc cigaretka a pivo jdou ruku v ruce.. Nevím, pokud nezemře na plíce, tak umře na střevo? A stejně je potom dostane infarkt nebo mrtvici... to už je ale problém jiné složky uzenin - TUKU - toho bych se v takové formě bál daleko více, než dusitanů.

0
před 11 lety ms

Ano, všechno se vším souvisí...kuřáci by si mohli snížit dávky nitrosaminů alespoň pomocí vodní dýmky...:-)...a k těm tukům se dovolím ohradit...je to komplexní záležitost, ale podle jedné studie vojenského dietologa j.Kwašniwského je to co se usazuje v cévách původem ze sacharidů...(bylo zjištěno radioizotopicky)...a má to i svou logiku...ale to je už mimo téma, takže Vás odkážu na knihu s mezinárodním označením ISBN 80-902252-2-5 ...pokud jste biochemik určitě tam pro Vás budou zajímavé informace.

0
před 11 lety ms

http://www.volny.cz/sak379 ...toto je lepší odkaz...kniha má zajímavé náhledy na chemické procesy v těle...i jako filozofie...nikomu nechci nic "tlačit"...jen vím, že to funguje, protože jsem se takhle stravoval...znova říkám nic se nemá hrotit a smyslem lidského života není "žrát" nebo "hlídat E-čka", ale žít tak, aby člověk co nejlépe fungoval s minimem zdravotní zátěže...jak tu tak pročítám diskuzi na emulgátorech, tak mám spíš takový pocit, že tady většina lidí řeší spíš věci, které nejsou až zas tak podstatné a základních dietetických chyb si ani nevšimnou...přitom jsou nejdůležitější...jako příklad řeknu to, že všichni řeší nějaké E v potravině, ale že je plná kalorického cukru jim vůbec nevadí...apod. howk (končím)

0
před 11 lety Strychnin

Proto jsem záměrně napsal "v takové formě" - tučné ryby a jiní mořští živočichové, vypečený tuk jsem nepočítal. Mě, nevím proč, děsí představa surového tuku, bez násobných vazeb strčená nasucho do pece a uzená... :-( O pokusu, který před nedávnem provedli čeští experimentátoři jsem také četl - nemohu teď najít odkaz - jedli pouze a výhradně tučné maso, ani stopa po nebezpečné zelenině a toxickém ovoci, jen tuk a maso, nevím, jestli jsou i Inuité tak militantní :-) Po počátečních problémech, způsobených změnou jídelníčku vůbec nechápali, že se cítí tak dobře a dokonce šli s váhou dolů, detaily neznám, takže nevím, jak vyřešili vitamin C jako jediný, který takto nemohou získat.

Nový příspěvek do diskuse

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 6 + 10


Přidat příspěvek