Semínka - slunečnicová, dýňová

0
před 8 lety Irča

Dobrý den,zajímalo by mě, když si občas koupím rustikální pečivo s dýňovými semínky nebo cereální bulku se slunečnicí, střídám to, a občas si dávám tak lžičku slunečnic do jogurtu či tvarohu, zda to může způsobit nějaký projímavý účinek.Zda obecně tyto semínka mohou mít nějaký vliv na stolici - průjem nebo zácpa.Nikdy si jich nedám do jogurtu více jak malou lžičku. A jak je dobré je uchovávat, zda ve spíši nebo v lednici, aby nežlukla. A proč sezam a lněné semínko vůbec tělo nestráví a projde bez využití. Celou dobu jsem byla zvyklá si to sypat na tvaroh s pečivem a podle stolice - je mi už jasné, že vše projde bez využití, přitom jsem si myslela, jak jsou tělu prospěšná - sezamová semínka.Děkuji moc za rady.

0
před 8 lety ajkap

Je dobre, semienka o ktorých píšete, pred použitím pomlieť - ja to robím na obyčajnom mlynčeku na kávu. Takto zomleté ich uskladňujem v chladničke, lebo si myslím,že mleté rýchlo strácajú na kvalite, obsahujú veľa tukov, ktoré podliehajú žltknutiu - znehodnocovanie spomaľuje chlad a tma. Proti zácpe je vraj dobré ľanové semeno.
Vraj je dobre proti zácpe takto konzumovať ľanové semeno.

0
před 8 lety Ivanqa

Jak píše ajkap, semínka tělo nedokáže zpracovat, pokud jsou neporušená, takže Vám jen bez užitku projdou tělem. Semínka musíte buďto velice dobře rozkousat, nebo je lepší je zrovna pomlít (třeba mlýnkem na mák) nebo rozdrtit v hmoždíři. Pokud je konzumujete správně, jsou tělu velice prospěšná, to je pravda. Proto je z jídelníčku určitě nevyřazujte, jen prostě pořádně rozkousejte - Váš žaludek zuby nemá.
Rozpustná vláknina v semínkách obsažená zachytí v organismu škodlivé látky, nerozpustná Vám pročistí střeva. Tedy může se stát, že stolice je zpočátku jiná, než jste byla zvyklá. Záleží to na tom, jak moc máte střeva zanesená. Obecně ale semínka trávení zlepšují, takže spíše odstraňují zácpu. Pro semínka je také společné, že obsahují velké množství kvalitních olejů (a oleje se z nich také lisují - prodávají se v prodejnách zdravé výživy), obsahují nenasycené mastné kyseliny, které snižují cholesterol, čímž předchází onemocněním oběhové soustavy a srdce. A kromě toho:

Lněná semínka tvoří skoro z poloviny kvalitní oleje. Obsahují lignany, které podporují imunitní systém, pak také draslík, hořčík, měď, zinek, železo a vitamin E. Díky tomu působí jako prevence arytmie, rakoviny, onemocnění srdce a také zlepšují stav pokožky.

Dýňová semínka obsahují vitamin A, B-komplex, D, E, z minerálních látek obsahují draslík, fosfor, hořčík, mangan, měď, selen, zinek, vápník a železo. Tyto látky pomáhají zpevnit vlasy a nehty, mírní záněty močových cest a problémy s prostatou, snižují vysoký tlak a zpomalují stárnutí.

Sezamová semínka obsahují olej plný nenasycených mastných kyselin skoro ze tří čtvrtin. Jsou relativně chudá na vitaminy. Je v nich pouze vitamin B a karoteny, na druhou stranu jsou bohatá na minerální látky. Především draslík, fosfor, hořčík, mangan, měď, vápník a železo. Takže působí pozitivně na nervovou soustavu, posilují imunitu, zuby a oči, zmírňují menstruační bolesti, osteoporózu, chudokrevnost. Zevně je sezamový olej dobrý na popáleniny.

Slunečnicová semínka díky obsahu hořčíku podporují nervovou soustavu a svaly, tedy působí proti křečím a také mírní bolesti hlavy. Dále se v nich nachází obrovské množství vitaminu E a částečně B-komplex, minerální látky jako selen, vápník, zinek a železo. Pomáhají při zánětech kůže, při nespavosti, zpomalují stárnutí a zpevňují vlasy, nehty, pokožku a sliznice.

Mák je významným zdrojem vápníku (výborný pro osoby, které nepožívají mléčné výrobky). Dále je plný draslíku, fosforu, hořčíku a sodíku. V poměrně velkém množství se v něm vyskytují i alkalické látky kodein a morfin. Mák tedy pomáhá tlumit bolest, je prevencí osteoporózy a pomáhá při nachlazení a nemocech dýchací soustavy.

0
před 8 lety Irča

Moc děkuji, to jsem vůbec nevěděla o semínkách.

0
před 5 lety Ingrid

Na www.puritas jsou dobrá a levná semínka. Slunečnice 1 kg za 57,- :-)

0
před 4 roky milada

prosím,jak jednoduše oloupat dýnová semínka?

Nový příspěvek do diskuse

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 12 - 12


Přidat příspěvek