Sójová omáčka

0
před 9 lety Lucka

Je sójová omáčka v něčem nebezpečná? Nebo nezdravá? Případně na co si u ní dát pozor, docela jsem si teď zvykla jí přidávat do hodně jídel, ale nerada bych tam cpala nějaké "jedy" nebo chemii navíc. Nebo máte svou osvědčenou, která je nejlepší?

0
před 9 lety Hana Červená

Po přečtení a prostudování článku o potravinách jsem názoru,že sojová omáčka zrovna není vhodná potrvina či dochucovadlo.

0
před 9 lety Lucka

No taky se s tím názorem dost často setkávám, já si koupila sójovka, tedy ve zdravém obchůdku, bohužel měly už jen jeden druh,tak jsem dlouho nevybírala:-) Je od zn. Sunfood a má složení z vody, sójových bobů, pšenice, soli a té plísně Aspergillus. Nakonec jsem jí koupila, protože mi nepřišlo to složení nijak moc nevhodné, ale je pravda, že neznám např. obsah té soli nebo obsah pšenice... tak nevím, jestli jsem nakonec udělala dobře.

0
před 9 lety Iwka

K sojovkám obecně a zvlášť na našem trhu. Existuje několik druhů či typů sojových omáček, vyrábějí se různými způsoby a mají také různé názvy. Sojové omáčky se tradičně vyráběly v Číně, pak i v Japonsku. Sojová omáčka může obsahovat různé množství pšenice, nulovým počínaje. V současnosti se japonská sojovka s nulovým nebo minimálním množstvím pšenice označuje jako tamari a je blízce podobná složení čínské sojové omáčky, kde se používá pšenice minimálně či vůbec. Poměr soji a pšenice dává ve výsledku sojové omáčce rozdílnou chuť a vůni. Japonské sojové omáčky, které se vyrábějí ze směsi soji a pšenice (nazývají se také shoyu), získávají kvůli pšeničnému škrobu specifickou sladkost, mají vyšší obsah alkoholu a tím také specifickou vůni. Bílá sojová omáčka shiro, je světlejší a má lehkou chuť, ta obsahuje víc pšenice než soji.

Sojové omáčky patří mezi fermentované potraviny. V současnosti existují dva způsoby výroby. První je klasický a druhý jak jej nazývám, je „industriální“.

Industriální způsob nebo také chemický (ale co prosím chemie není, že) spočívá v rychlé fermentaci. Sojovka je hotová za den. Aby fermentace proběhla, do chemického procesu vstupuje kyselina chlorovodíková a uhličitan sodný. Do 24 hodin je hotovo.

Klasický způsob fermentace probíhá šest měsíců, někde se uvádí i rok zrání. Na začátku kvašení se přidává fermentační činidlo Aspergillus oryzae, pak také solný roztok (odtud sůl ze složení :-)), kvasnice, mléčné bakterie. Po několika měsících vzniká surová sojová omáčka, pasterizuje se při 80 st.C a je hotovo.

Na našem trhu lze nalézt obé. Klasicky fermentované sojové omáčky na to jak byly vyrobeny, zcela určitě budou upozorňovat samy. Mezi klasiky patří výrobky Kikkoman ale existují v našich obchodech určitě i jiné klasicky vyráběné sojovky. Podle mne sojovka, kterou uvádíš, je podle složení ta klasicky vyráběná. Pokud má sojovka ve složení cokoli jako kukuřici, kukuřičný sirup, karamel, barviva, ochucovadla, hydrolyzovanou bílkovinu nebo protein, jedná se velmi pravděpodobně o sojovku „chemickou“.

Názor na konzumaci klasicky vyráběné sojovky si každý za sebe určitě rozhodne sám, mně tedy chutná moc.
Pokud jde o nadměrné množství sodíku, pak se můžeme na sojovky podívat takto. Množství sodíku v jedné čajové lžičce je u tamari 335 mg, shoyu 296 mg, sůl stolní má v jedné čajové lžičce okolo 2 gramů sodíku, sedmkrát víc než sojovka.

0
před 9 lety Lucka

Aha, takže se snad nemusím tolik obávat. Já jsem koupila tento typ sójovky http://www.chemievjidle.cz/sojova-omacka/johsen-shoyu-sunfood-dobruska tak s ní snad tolik hřešit nebudu, podle složení by tedy měla být snad ok:-)

0
před 9 lety Iwka

Přírodní fermentace, složení OK, vypadá, že je to opravdová klasika :-)

0
před 9 lety Lucka

To jsem ráda, že to snad nebude tak zlé=) často se přidává do všech možných jídel a nevím, čím jiným ji nahradit, tak jsem se rozhodla jí koupit, bohužel u nás moc na výběr člověk nemá (a po běžných obchodech bych nečekala žádnou valnou kvalitu), tak jsem se rozhodla pro tuhle a snad tedy neuškodí:)

0
před 9 lety Lucka

http://zdrava-vyziva.doktorka.cz/sojova-omacka-pozor-na-kvalitu/ Tohle mi vneslo k omáčkám trochu světla a jsem ráda, že se mi nakonec podařilo ulovit jednu z těch přírodních a ne umělých.

0
před 9 lety vercounek

no taky sem ráda, že sojové omáčky nejsou tak hrozné, jak někteří tvrdí :)

0
před 9 lety Lucka

Jo, ono je to právě druh od druhu, když se vybere ta neumělá, tak je to cajk:)
Teď ještě hledám nějakou podobně založenou (přírodní) hořčici, opravdu "čistou" bez benzoanu jsem našla v BIO prodejně, ale malá krabička stála skoro 100,-, tak zkouším zapátrat nějakou přijatelnější, která by splňovala taky složení a obsah.

0
před 9 lety happy.lenulka@

když koupíte kvalitní, tak ta obsahuje jen vodu, sójové boby, obilné kvasnice, sůl. tudíž nic špatného. dokonce i makrobiotici je používají jako vhodné ochucovdlo. spíš škodí ty "sojové" omáčky, které nemají s originálem nic společného... např. za sebe můžu doporučit sojovku od firmy kikkoman. u sojovky jsem se dopátrala, že víc než kde jinde platí, že kvalitní sojovku za pár korun nekoupíte. Ale tak já osobně mám 1 láhvičku minimálně na rok, tak pro mě to není takový výdaj. používám na čínu, sushi apod.

0
před 9 lety Lucka

Jojo, já jsem koupila tu od Sunfood Johsen Shoyu, ta jedna lahvinka mě sice vyšla na necelých 60,-, ale za rok spotřebuji maximálně dvě a když vidím, jak někdo valí do každého jídla takový množství čehosi, co se jako sojovka tváří, tak myslím, že ten ročně utratí minimálně jednou tolik a ještě navíc za něco, co se sojové omáčce ani nepodobá.

0
před 8 lety Alena Beránková

Dobrý den, moc prosím věnujte minutku svého času na vyplnění mého dotazníku, který se týká produktů zdravé výživy. Stačí jen zkopírovat následující odkaz: http://produkty-zdrave-vyzivy.vyplnto.cz .Budu Vám moc vděčná. Alena Beránková

0
před 8 lety Lucka

Lenulka: Lenčo, tak jsem dala na tebe a dneska si přinesla tu Kikkoman, řeknu ti, že v těch obchodech jich jsou deeesítky, chodila jsem tam jak blázen asi půl hodinky a studovala a četla a z toho všeho snad byla ta Kikkomanská jediná přírodní, takže příště už to asi vezmu zase na jistotu, protože na lepší v běžným obchodě fakt nenarazím:)

0
před 8 lety Ladybeetle

Mě zaráží, že se tady vůbec nebavíte o glutamátu....ten Vám nevadí? Já teda nejsem přímo odpůrce sojovek, ale používám ji jen zřídka a vůbec ne pro děti.

0
před 8 lety Lucka

Ladybeetle: komu by nevadil? Vyhýbám se mu pokud to jen jde - a taky proto vybíráme sójovky (alespoň já) bez glutamátu, naštěstí totiž existují - kupodivu - i přírodní produkty, jde jen o to je dohledat:)
A klasickou sojovku za pár šlupek se vším možným složením plnou sr.... bych si nekoupila.

0
před 8 lety Danah

Někde jsem četla odborné hodnocení, že správná sójová omáčka má být světle hnědá: upřímně-takovou jsem ještě nepotkala. :-)Máte stejnou zkušenost?

0
před 8 lety Lucka

Tak to je fakt, zatím jsem taky měla jen tmavé, to už bychom asi chtěly moc:-D Ale nevíte, proč by správně měla být spíše světle hnědá, když v podstatě všechny (ty solidní) jsou tmavé?:)

0
před 8 lety Danah

Bohužel si nepamatuju, kde jsem to četla- ale pomohla mi teď Wikipedia, a tam zmiňují také světle hnědou nebo tmavě hnědou variantu: ta světlá je prvotní, mladá, lepší, a z ní se pak vyrábí tmavá- starší, a do té se obvykle ještě přidá karamel a melasa.

0
před 8 lety Lucka

Já jsem schválně zapátrala a opravdu i na důvěryhodných zdrojích se píše, že je světlejší barvy, ale baych pravdu řekla, světlou jsem ještě neviděla, navíc když je v posattě prodávají jen v tmavých, přelepených lahvích:)

0
před 8 lety happy.lenulka@

já myslím že to není pravda... tu nejkvalitnější co jsem jedla byla hodně tmavě hnědá. a jinak v kikkoman glutamát není... chce to hledat, ale jsou i bez éček ;-)

0
0
před 8 lety Lucka

Já měla zatím jen Johsen Shyou a tu od Kikkoman, taky byly právě obě tmavé, ale je otázkou, co třeba pro koho znamená "světle hnědá". Nicméně dokud nebudou ve složení nesmysly, které tam nepatří, budu věrná těm tmavým osvědčeným:)

0
před 8 lety Jana H.

Používám Shoyu od Alnatury - složení jen voda, sojové boby z ekologického zemědělství, mořská sůl a pšenice...

0
před 8 lety Danah

Lenulko, proč by Wikipedia nepsala pravdu? Tak se smiřme s tím, že Evropani nejsou odborníci na sójovku, tak se tu vesele prodá druhák, směska. A ta je tmavá.

0
před 8 lety happy.lenulka@

proč by wikipedie nepsala pravdu? Protože tam text může vložit kdokoli? Když tam napíšu článek např. o glutamátu, tak tam můžu klidně napsat jak je zdravý atd:. Proto wikipedii nedůvěřuju... to nás naučili na škole.. nejednou se stalo, že jsme objevili úplný nesmysl... ;-)

0
před 8 lety Danah

Aha. Já zapomněla, že Češi už nevěří nikomu a ničemu, takže vlastně už nemůžou být nikdy zklamaní. :-)))

0
před 8 lety karča

Já mám přírodně fermentovanou sojovou omáčku SHOYU SAN-J, zn.Natural, 190ml/43Kč. Obsah: voda, sojové boby bio, mořská sůl, pšenice bio.

0
před 7 lety Kamil

dobře, ale představte si, že by jste se ocitla například ve Francii za doby Ludvíka XIII. a chtěla by jste jej potěšit novou specialitou, jak by jste si sojovku vyrobila, aniž by jste musela cestovat do Číny nebo Ameriky ?

0
před 7 lety Lenka

Ahoj já mohu doporučit sojovou omáčku z http://goo.gl/4NM9HP je to přímo dovoz.

0
před 6 lety weru

dá se sojová omáčka něčím jiným nahradit? 

1
před 6 lety Anywetta@

Pokud je sójová omáčka se složení fermentovaná sója, sůl, koření, pak na ní nevidím nic špatného. Je teda slaná, takže při používání s mírou. Fermentované sójové boby je asi nejlépe vstřebatelná forma sóji. Pěkné složení má např. od Contry Life Tamari nebo Shyo. Problém je spíše ten, že většina sóvých omáček v supermarketech má ve složení spoustu dalších položek a "éček"

0
před 6 lety kix

sojovka bez glutamatu neexistuje, když v soje se glutamat vyskytuje přirozeně:)

0
před 5 lety Celebrimbor

kix: glutamat se vyskytuje téměř ve všech živých organismech, tedy přirozeně i v našem těle, je však obrovský rozdíl mezi hydrolyzátem , glutamanem sodným co se cpe jako dochucovadlo, oblbovač mozku, jed a mezi přirozeně se vyskytujícím, který neškodí.

0
před 3 roky Olča M.

Je potřeba koukat na složení, ale pokud je přírodně fermentovaná, tak by to mělo být ok. :) My si většinou kupujeme sójovku Kikkoman, v takových těch malých zaoblených lahvičkách - ta chuť se s těmi od klasických českých "značek" nedá vůbec srovnávat. Zrovna od zítra ji budou mít v akci v Albertu - https://www.letakomat.cz/albert/aktualni-katalog-vase-oblibene-znacky-od-stredy-14-02-2018/ - takže nevím jak vy, ale já si aspoň dvě lahvičky do zásoby koupím.

0
před 2 roky Slunew

Děkujeme těm, co nám - FÉR potravině - už přispěli. Bohužel na HITHITu buď vyberete celou částku, nebo se peníze vrací. Prosím, rádi bychom aby se to povedlo a my mohli rozšířit počet ohodnocených potravin v databázi. Vždyť aplikace je zdarma pro kohokoli, takže pomůžete nejen finančně nám, ale i sobě a ostatním aby byl lepší a větší nástroj při výběru potravin. Jestli vám není jedno, co jíte, chtěli byste mít přehled o tom, co všechno s kterou potravinou sníte navíc, tedy to, co tam vážně nechcete, zapojte se. Díky Tým FÉR potraviny (provozovatel i lidiček) https://www.hithit.com/cs/project/4794/s-fer-potravinou-vis-co-skutecne-jis

Nový příspěvek do diskuse

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 10 - 2


Přidat příspěvek