Trvanlivost domácích utopenců a nakládaného hermelínu

0
před 10 lety Miroslav Louženský

Dobrý den.
Pracuji v restauraci jako kuchař a ctěl bysem do jídelního lístku zařadit i domácí utopence.
Problém je v tom,že nevím,jakou mají trvanlivost,či zda se vůbec ještě mohou prodávat.??
Ten samý problém mám i s nakládaným hermelínem.
Všem předem děkuji za odpověd.

0
před 10 lety Gedžitka

Já myslela, že to ta naše slavná Eu zakázala.

0
před 10 lety Miroslav Louženský

Právě,že vůbec netuším,jak to s tim je.
Jestli to EU zakázala,tak je to bohužel jasný..

0
před 10 lety 6sense

téda já bych si tak dal utopence, ale ta 250-ka a někde i 621-čka :(

V létě jsme byly na kolech na šumavě a prodávaly tam tlačenku s octem a cibulí ;), ocet ale byl donesen zvlášť v nádobě.

0
před 10 lety Gedžitka

Tak se zkuste pozeptat někde v hospodě, jako zákazník si přejte utopence, nahoďte řeč na toto téma dozvíte se zda se smí prodávat nebo ne.

0
před 10 lety Pavel

Pane Louženský, myslím, že na Váš dotaz dostanete rychlou a kompetentní odpověď na www.szpi.cz. Pokud se tam budete dotazovat, hoďte odpověď i sem, docela by mě to taky zajímalo jak to vlastně je :-)

0
před 10 lety Gedžitka

V jednom novinovém článku jsem se dočetla, že ani po 100 dnech v EU není prodej utopenců zakázán. Jenže teď už je to 6 let a nikde nemohu najít, jak to s tím doopravdy je.

0
před 10 lety Miroslav Louženský

Děkuji za radu.
Už sem tam napsal a ihned jak mi odpoví,tak vám to sem přepošlu.

0
před 10 lety Miroslav Louženský

Dobrý denh.
Tak takhle rychlou odpověd jsem opravdu načekal.
Vzhledem k tomu, že SZPI není kompetentním úřadem ke kontrole veřejného stravování, obraťte se, prosím, s dotazem na Orgány ochrany veřejného zdraví, které mají v této oblasti dozorové kompetence. Krajské hygienické stanice vykonávají dozor nad bezpečností a dodržováním hygienických požadavků v rámci provozované hostinské živnosti v restauračních zařízeních všech typů. Kontakty na jednotlivé KHS najdete na adrese: http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/696?kam=kategorie&kod=0035
Mgr. Petra Hoferková referent oddělení komunikace
Tak už tam píši.
Zatím nashle.

0
před 10 lety venca

Vuřty v octě budou k snědku po dlouhou dobu pokud dodržíte několik hlavních zásad. Za prvé je potřeba připravit si adekvátně velké šarže vuřtů (prostě aby 1 sklenice nebyla votevřená dva roky). Za druhé bych doporučil vuřty v nálevu sterilovat. A v neposlední řadě je nutné, abyste v nádobě ze které zrouna berete, držel rovnou hladinu nálevu (aby vám to co čouhá nezačalo plesnivět). Kys Octová je dobré konz. činidlo a při dodržení výše uvedených + obec. hyg. zásad, Vám sterilovaná dávka utopenců v oct. nálevu vydrží minimálně několik měsíců. Ale opatrně ať někomu neprozradíte, že kys octová je taky éčko, jinak Vám zdejší vykopou válečnou vejlohu.
Co se týče trvanlovosti plesnivých sýrů v oleji, tam je situace o hodně složitější, protože ponořením sýra do oleje se proces zrání snad zpomaluje nicméně sýr pracuje dál. Trvanlivost je již. věcí spíše citu páč co čloujek to jiná chuť a někomu může vyhovovat tekutější konsistence se čapvým zápachem a relativně proleželý kus Vám vrátit jako neproleželý. Takže budete-li pravidelně kontrolovat co vydáváte, a opět dodržovat skladovací (v jistých mezích se dá prohlásit že aktivita mykoenzimů se snižující se teplotou klesá) a hyg. normy, bude vše v pořádku. Poslední věc na co si je dát třeba pozor, je mléčné kvašení čerstvé zeleniny v oleji, je třeba používat již sterilovanou zeleninu a nebo čerstvou nějakým způsobem upravit (cibuli spařit nebo vykoupat ve zředěném roztoku E260 apod). Jo a na normy EU jebat!


0
před 10 lety hermelín

venco ty křupane! Jinak nevím jestli se smí nebo nesmí prodávat ale v každé normální hospodě se prostě prodává. Zkuste třeba nakládaný hermelín projet googlem a uvidíte pár fotek z luxusních restaurací, které nabýzí hermelíny a utopence...Na internetu jsem se dočetl, že trvanlivost naložených hermelínů je 45-60 dní.

0
před 6 lety věra

prosím ,tak jak to vlastně je ,smí se v restaraci prodávat hermelín a domácí utopenci nebo né????

0
před 5 lety utopenec

jasne ze se smi prodavat, treba v kolkovne je normalne prodavaji ... k trvanlivosti, kdyz z toho nic necumi a nehrabe se do toho nesterilnim priborem, tak to vydrzi dele jak mesic ... pouzivam nalev 3:2 voda:ocet

Nový příspěvek do diskuse

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 8 - 7


Přidat příspěvek