Jaké živiny člověk potřebuje, aby nebyl podvyživený?

0
před 8 lety Mia McF.

Vím, že člověk může být podvyživený, i když hodně jí a přijímá dostatek energie, ale jí špatná, nutričně nekompletní jídla.

Jaké všechny živiny člověk potřebuje? Vím, že by ve stravě měly být ve správném poměru zastoupené bílkoviny, sacharidy a tuky, také by tam měly být vitamíny, minerály a stopové prvky (A, B, C, D, E, vápník, hořčík, draslík, zinek, železo...). Jsou ještě nějaké živiny, které lidské tělo potřebuje, aby nebylo podvyživené? Nebo když si člověk ohlídá správný příjem výše zmíněného, nemusí se podvýživy bát?

0
před 8 lety Mritamira

Dulezite je si take pohlidat i kvalitu potravin. Prumyslove zpracovani, potraviny z podvyzivene pudy, chemicke osetreni, ecka (s par vyjimkami) a dasli vynalezy dnesni doby dost ochuzuji potraviny na kvalite. Takze dobry jidelnicek jeste neni zarukou uspechu. Je treba pozorne cist etikety, kupovat vice regionalnich potravin a take je velmi dulezite dodrzovat spravne stravovaci navyky. Vyziva je velmi zajimave tema, dalo by se o tom mluvit dlouho :o)

0
před 8 lety Stana

Velice složité téma, které se nedá zodpovědět pokud není znám klasický příjem veškeré stravy jedince a její původ.Není to jen o vitamínech a minerálech a záleží na původu potravin. Obecně se dá říct, že v populaci je většina lidí "podvyživených" a to z hlediska živin, ne energie. Zejména obézní jsou v tomto směru "podvyživení".

0
před 8 lety tereza.lebl@

Souhlasím, že je to o kvalitě jednotlivých potravin, cukry především polysacharidy (nikoliv jednoduché cukry obsažené třeba ve sladkostech), bílkoviny nejlépe kompletní, tj. obsahující všechny esenciální aminokyseliny, tuky zase kvalitní kombinace živočišných a rostlinných, plus určitě vláknina, důležitá je taky kombinace potravin, když třeba konzumujete pouzse samotné sacharidy (rýži, těstoviny, brambory) třeba jen se zeleninou bez bílkovin, tak je tam veliký glykemický index potravy, takže nezasytí na dlouho,atd.

0
před 8 lety sandra

V žádném případě nechci téma zlehčovat, ale myslím, že na tento dotaz platí jedno jednoduché pravidlo. Jíst vše, v přiměřené míře. Pak nemůžou tělu chybět žádné vitamíny ani minerály. Alespoň takto nám bylo vštěpováno.....:o)

0
před 8 lety Stana

To že pestrá srava zajistí veškeré živiny, je otřepaná a bohužel již velice dlouho nepravdivá informace. Sice se to stále tvrdí i ve školách, kde jsou ale zastaralé osnovy, ale každý, kdo se odborně o výživu zajímá, tak vám řekne že to již dávno není pravda. Ale to, že se odborné a nové poznatky mezi lidi v ČR nešíří je normální.

0
před 7 lety Danah

Stana: Pestra strava zajisti jedine to,ze se nepriotravime tak, aby bylo mozno vystopovat zvysene mnozstvi jedne jedine chemicke latky v potravine, a hnat vyrobce k zodpovednosti. Pestrou stravou do sebe dostaneme trochu fosforecnanu, dusicnanu, dusitanu, siricitanu...atd.atd., ale na otravu to neni. :-)) Chytre, ne? Uz jsem tu psala, ze jedna pani v USA skoncila v nemocnici s otravou rtuti, kdyz cely tyden jedla ryby z jedne reky.

0
před 3 roky Danuš

Taky jsem trpěla podvýživou, byla jsem hubená a unavená, doktorka mi doporučila nechat si sestavit jídelníček od výživového poradce. Zkontaktovala jsem centrum Hubneme pro zdraví a tam mi fakt moc pomohli.

Nový příspěvek do diskuse

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 3 + 11


Přidat příspěvek