Kofein - jak to s ním je?

0
před 8 lety Lucka

Jak se stavíte ke kofeinu? Přijde mi, že je strašlivá spousta lišících se článků (podobně jako vejce, mléko, máslo...) - jednou škodlivý, podruhé užitečný a zdravý. Vyhýbáte se mu nebo naopak? V jaké formě je případně jevhodnější - káva, černý čaj...?

0
před 8 lety ◄skarabeus►

Dřív jsem ho s oblibou využíval při studiu. Užitečný určitě může v některých případech být, zdravý má být v čem? Vyhýbám se jen kofeinu z kávy, z jiných zdrojů ho vůbec neřeším.
Vhodnější z jakého hlediska? Kofein z čaje má oproti kofeinu z kávy pozvolnější stimulující a déle trvající účinky. Když jsem třeba usínal na přednášce, tak jsem si dal na jazyk trošku instantní kávy a byl jsem do pár minut pozorný. Při učení bude lepší čaj. Nejraději jsem používal jiný stimulant a to ženšen čínský.
Nejlepší je stimulanty neužívat, pokud to není nutné. Deficit spánku nebo něčeho jiného stejně to z dlouhodobého hlediska nenahradí, ba naopak...

0
před 8 lety karča

Taky kofein nějak neřeším. Obyč.kávu moc nepiju, pouze špaldovou nebo si jednou za čas namelu a vypiju. žádný účinek (povzbuzující) nepozoruju. Piju ji na chuť. Raději piju zelené čaje, ty mi chutnají. Účinek ale taky žádný. Černý čaj moc nemusím, jednou za čas nějaký kvalitní sypaný.

0
před 8 lety Ivanqa

Podle mě platí, stejně jako u jiných potravin, všeho s mírou. Myslím, že pokud si dáte šálek dobré kávy denně, řádně si ji vychutnáte, tak to neublíží. Pokud vypijete litr, už to asi moc zdravé nebude. To samé s černými a zelenými čaji. Na chuť/na zahřátí si dát hrnek můžete, ale nahradit jimi obyčejnou vodu (popř. bylinkové čaje, džusy) v pitném režimu zdravé asi moc nebude. Nehledě na to, že černý a zelený čaj způsobují při vyšší konzumaci zácpu. Káva je zase návyková. Četla jsem, že pokud bez pití kávy vydržíte 14 dní, je to dobré a člověk na ní není závislý. Pokud ji musíte mít denně, už máte vypěstovaný návyk a není to dobré. Pokud se podívám do svého okolí, lidé co vypijí víc jak 3 kávy denně jsou obézní. Nevím, zda to má souvislost, je to jen postřeh.

0
před 8 lety amazonit

Ivanqa,
nevím, v jaké věkové skupině a v jakém povolání jsou ti obézní kafaři, které vídáte. Ale pokud je to jedinec vytížený, v kalupu, tak pije kávu právě proto, aby to tempo vydržel, málo jí, nespí, jen kafuje a je jako lunt. Pak jsou ti, co mají ke kafi rádi zákuseček, to je jiná, ti potom mají kila navíc... Ale je jasné, že i tohle je v podstatě generalizování situace a neplatí to vždy.

Jinak se také domnívám, že platí to okřídlené všeho s mírou, a jistě jde i o kvalitu vybrané kávy, její přípravu, ochucení, co k ní ,,přikusujete" atd.

0
před 8 lety Ivanqa

amazonit: Myslela jsem lidi, tak 30+, nijak extrémně vytížené (normální zaměstnanci s 8-hodinovými směnami, důchodci i invalidní důchodci). Ráno si dají kafe, aby se vůbec vzbudili, to za chvíli neúčinkuje, tak si vaří další. U nich je to spíš o tom návyku, jak jsem psala. Postupem času se jim zdá, že kofein nepůsobí, tak si dají víc a víc a víc. Možná je to naopak a spíše obezita způsobuje potřebu pití kávy, protože se potom tito unavení lidi cítí energičtější. Neglobalizuji, žádný výzkum jsem nedělala, jen si osobně myslím, že vše se vším souvisí.

0
před 8 lety Danah

Jsem přesvědčená o tom, že pití ranní kávičky na probuzení je trochu zlozvyk: vždyť ráno máme plno energie na celý den! Ovšem když je ten den dlouhý, odpolední kávička krásně probudí a osvěží. (Úplně stejně i "čaj o páté"- černý dobrý silný čaj).

0
před 8 lety Anna

Nemyslím si, že by čerstvá kvalitní káva vadila, pokud se to s ní nepřehání. S kolegy v práci chodíme jednou nebo dvakrát denně na kávu, v klidu si u toho popovídáme. Řekla bych, že si tím pomůžeme od stresu :-) A rozhodně nejsme obézní. I když je fakt, že já kávu nesladím (ani čaj), sladká káva mi prostě nechutná. Ale čemu bych nevěřila jsou kupované ledové kávy např. v plechovkách, protože obsahují víc příměsí a konzervantů než kávy. Také jsem někde četla, že kvalitní káva obsahuje antioxidanty, ale nevím, co je na tom pravda.

0
před 8 lety Boo67

Pití kávy brzo po ránu není dobré.Zatíží se tím ledviny v době kdy se tělo čistí.Stejně se někdy neudržím a dám si šálek v práci už ráno po šestý hodině.Dřív když jsem pila kafe 3krát měsíčně mě vždycky probralo a když jsem si ho dala v pět odpoledne,nemohla jsem večer usnout.Teď ho piju pětkrát týdně a nic.Dopiju a můžu jít spát.:o( Na probrání prý zabírají energeťáky,ale to já nepiju.

0
před 8 lety Raskenius

Joj, tak této "neřesti jsem tak nějak ušetřen Káva mi nikdy nechutnala. Takže jí nepiji vůbec...

0
před 8 lety Jitka

Káva prý zvyšuje hladinu cholesterolu. Nejlepší je pít překapávanou, filtr tuk zachytí.

0
před 8 lety mrkvicka

Miluji kávu, jsem kávičkář...někdy do šálku, někdy do hrnku...někdy 1, někdy 2, někdy 3 podle chuti, situace, nálady... turka, poctivý, český bahníčko. Instatní neee! Presso občas. Špaldový, ajurvédský kafe, to už jsou podle mne nápoje, ne káva. Je to jako s mlékem - mléko je živočišného původu a sojové, mandlové, či jiné, to už jsou rostlinné nápoje.
Kdo pije denně černý čaj nebo prostě vše co děláte denně třeba sport, jste v podstatě také na tom závislí :-))
PS: mám 2 kila nadváhu, obézní fakt nejsem :-)) a znám spoustu hubených kafařů - takže obézní=kafař nesouhlasím!
Kávu prostě miluji. Pije se "odjakživa" nevidím na ní osobně nic špatného.
Čaje piji na žízeň, v létě vodu, v zimě čaje, nebo převařenou (ještě teplou)vodu ála čaj s medem, citronem, zázvorem, bylinkama ...
A kdo pije JENOM pořád a stále vodu, klobouk dolů, to by ze mne byla žabka :-)

0
před 8 lety Griotka

No já se musím přiznat, co se kávy týče, jsem docela prasopes.

Zkusila jsem bezpočet kvalitních káv, čerstvě mletých a dovezených bůhvíodkud, až se člověku z těch orientálních i lokálních názvů motala hlava, a hádejte co. Beztak mi nejvíc chutná klasické instatní Tchibo. Špaldová kávička je také dobrá, ale musím říct, že tady docela selhávám.

0
před 8 lety Marta

Kávu si dám občas, ale bez čeho se neobejdu je čaj. Ale kvalitní sypaný čaj, mnohdy až nechutně drahý. Ale i ty peníze mi za to stojí. Bez čaje si život nedovedu představit. Piji zelené, oolongy, černé...na jaké si vzpomenete a nevidím na tom nic špatného. Nepiji čaj od žízně, ale na chuť. Od žízně piji vodu a ovocné (ne)čaje. Občas, pravda, už to občas přeženu, protože k práci ještě brigádím v čajovně a tak si samozřejmě udělám nějaký dobrý čaj a k tomu ještě ochutnávám čaje, které dělám hostům. (Ochutnávají se z důvodu, jestli jsou dobré, jestli jsem ho třeba nepřeluhovala, atd.) A to už se mi pak někdy klepou ruce. Ale na druhou stranu, čaj dokáže zkvalitnit spánek a detoxikaci organismu. Já na tom prostě nevidím nic špatného. Vždyť se podívejte třeba na číňany... :-)

0
před 8 lety Danah

Nebo na Angličany: čaj o páté je opravdu smysluplnější než káva o páté. Proč rušit to, co dobře funguje....:-)

0
před 8 lety Marta

Navíc u čaje si vždycky skvěle odpočinu. Když můžu sedět a jen tak jej popíjet, vychutnávat si a hodnotit jeho chuť a vůni, vnímat ovocné tóny, které se drží na patře...a u toho si třeba poklábosit s kamarádkou, probrat s přítelem jaký jsme měli den nebo jen tak sama přemýšlet....to je pro mě největší žůžo labůžo. Beru to jako formu odpočinku, čímž zcela jistě také svému tělu a psychice prospívám. :)

0
před 8 lety Stana

Káva i čaj jsou skvělé, jak na uklidnění, tak na povzbuzení. Dříve o kávě kolovalo spoustu mýtů. Ale dnes se již ví, že jeden až tři šálky neublíží ani v těhotenství, že má spoustu antioxidantů a není pravdou,že zvyšuje krevní tlak. Kofein působí primárně na nervovou soustavu, kterou ovlivňuje a teprve při nadměrném pití (asi od 6-7 šálků)se projeví nervozita, změny srdeční činnosti a zvýšení krevního tlaku, což je dáno stimulací NS, ale ne přímo srdečního svalu. Samozřejmě, že kofein vyvolává závislost, která se pak časem rojevuje nervozitou ale i trvalou únavou, která je zaháněna dalším kafem. Takže káva je obšas a v rozumné míře dobrý stimulant, ale jako se vším, nic se nemá přehánět.

0
před 8 lety Danah

Zajímalo by mě, jak se vyrábí bezkofeinová káva. Nejspíš genetickou modifikací kávovníku?

0
před 8 lety Sunriska

Danah: Kofein se vyextrahuje ze zrn ještě před samotným pražením např. superkritickou fluidní extrakcí..

0
před 8 lety Danah

Sunrisko, opravdu se ty megatuny kávy extrahují? No nazdar. Jsem k extrakci kritická, protože ta používaná rozpouštědla mají daleko k potravinářství. Je hezké si v laborce hrát s extrakcí na aparatuře, ale v průmyslovém měřítku se mi to vůbec nelíbí.

0
před 8 lety Sunriska

Tak co se týče SFE, tak tam se používá oxid uhličitý v nadkritickém stavu, takže to není klasická extrakce organickým rozpouštědlem. Navíc je vysoce účinná, u nás v Pardubicích pomocí této metody jedna firma vyrábí čisté přírodní extrakty ze semen bylinek.
Co se týče klasických extrakcí, tak to už je věc druhá - bez chemie se to neobejde. Ale v případě bezkofeinové kávy se snad nemusíme obávat...:)

0
před 8 lety vlasta.kopejtkova

sójový nápoj ZAJÍC PLUS

0
před 7 lety roztomilymedvidek

Kofein nebrat,je to droga a narusuje to metabolismus cloveka,kdyz je clovek unaveny,tak mu telo rika odpocin si,date si kaficko/energitak a zmenite metabolismus tela,pak muze mit clovek diky temto narazum velice rozhozeny metabolismus a nastanou ruzne necekane problemy.

0
před 7 lety Stana

Kofein je i v čaji nebo kakau, není vůbec nebezpečný pokud se nevypije za den sedm kafí. Na rozdíl od energetických nápojů, které jsou směsí škodlivých látek.

0
před 7 lety Dalibor

Na povzbuzení a zahnání únavy skvěle funguje,lépe než černý čaj a káva,čaj zelený. Kofein škodí při vyšších dávkách..ostatně myslím si,že pojem "vyšší dávka" je relativní a individuální.A ostatně ikdyž někdo na sobě žádné vedlejší účinky kofeinu nezpoznává neznamená,že se nic neděje. Např. poruchy soustředění,snížení psychické odolnosti,únava...Tichá voda břehy mele...

0
před 7 lety Stana

Pokud bysme to brali takhle, museli bychom vynechat mnohem více potravin a pochutin, včetně čaje. Káva není jediná, která obsahuje látky s takovými účinky.

0
před 5 lety Jáňa

Kofein je v pohodě, beru ho i s taurinem v granulatu a tycinkach od www.brainer.cz. A zatím žádn problémy nemám. Neorzhodilo mi to metabolismus, jsem pořád stejně štíhlá. Navíc kofein pomáhá spalovat tuky

0
před 5 lety Miloš

Kofein a taurin dohromady bych řekl, že je dobrý nakopávák. Na každého asi působí jinak silně, ale i tak má účinky.

0
před 5 lety ROminek

Ne kazdemu to dela ale dobre na to si davat pozor ! ja jej pouzivam a jsem ok ale kamarada z toho skrablo :)  http://www.profidoplnkystravy.cz/doplnky-stravy/vito-life-kofein-100-tbl/

0
před 5 lety Ales

TO verim je to pecka :D kofein je strela no na ten je treba si davat pozor.

0
před 5 lety Adam

Kofein a s taurinem je dobrá kombinace. Mě to vždy nakopne ať už si dám nápoj nebo tyčinku od brainer. Díky tomu zvládám pracovní nasazení i do ranních hodin.

0
před 5 lety Katka

Taky jsem zjistila, že je pro mě potřeba mít ke kofeinu i taurin, protože káva mi nezabírá. Teda jenom na chvilku a potom zaspávám. Ty tyčinky jsou jaké?

0
před 5 lety Adam

Jsou energetické, mají příchutě. A nemají kalorie pokud si hlídáš váhu, tak si klidně můžeš dát. Já si je beru na rosenpharma.cz Mě jako chlapovi je to fuk, ale vy to hodně řešíte ty kalorie.

0
před 5 lety Lucie

Já kupuji na http://www.vitabody.cz/hledani/1?searchSentence=sky+dog je silnější 2x než normální a nakopne mě při učení vždy před zkouškovým.

0
před 5 lety justyna

Zdravím, vím že to nepatří k danému tématu, ale potřebuji poradit. Jsem sama se synem a nevyšla jsem tento měsíc s penězi. Nemáte některá z Vás zkušenosti s půjčkou www.penizeprolididneska.cz/a/br3 ? Známá půjčku zkoušela a byla velmi spokojená. Peníze jí přišli na účet hned a dokonce prý neplatila žádné úroky. Má někdo z Vás s nimi ještě nějakou zkušenost? Moc děkuji za jakékoliv informace

0
před 5 lety Mirka

Lucko a to jsou žvýkací tablety? To já nemám ráda takové věci.

0
před 5 lety Lucie

No jsou, ale můžeš ji klidně spolknout :) S tím není problém, taky jsem to tak někdy dělala.

0
před 5 lety Mirka

Tak to je super, protože já nerada koušu tablety, nedělá mi to dobře.

0
před 2 roky Radka

Také by mě zajímalo co působí více jako kofein. Nebo je něco takového?

Nový příspěvek do diskuse

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 6 + 8


Přidat příspěvek