Měsíčková mast

0
před 9 lety Alča

Mám tatínka po operaci a lékaři mu doporučili na hojící se ránu měsíčkovou mast, kterou bych mu ráda sama udělala. Nenašel by se někdo, kdo by mi poradil?

0
před 9 lety 6sense

Už jsem jí letos několikrát dělal. Pokuď není vlastní domácí sádlo, tak na třeba to plzeňský http://www.chemievjidle.cz/zivocisny-tuk/skvarene-veprove-sadlo-masokombinat-plzen-s-r-o , neni s hrudkama jako některé jiné http://www.chemievjidle.cz/zivocisny-tuk/veprove-skvarene-sadlo-comperio .
Za slunnýho dne kolem poledne natrhat měsíčky, ty co opravdu při čichnutí voní. lze použít jakýkoliv barvy (měli by mít stejné účinky) kvítky, stonky a listy. Nasekat. Občas přisypu ještě trochu z sypanýho měsíčkovýho čaje od grešíka http://www.chemievjidle.cz/bylinny-caj/gresik-mesicek-kvet-valdemar-gresik-natura . Sádlo rozehřát jako na smažení řízků, naházet měsíček, nechat chvilku smažit, ale né přepalovat pak nechat ztuhnout nechat přes noc. Ráno trochu ohřát a slít. Mast se hodí na více věcí ;)
Prodávaná mast je bez kousků kytky (podle norem), nějaký ten nezceděný kousek měsíčku ale není na závadu. Akorát je to neestetický, což ale pro vlastní užití není na škodu.
Nějaké verze uvědějí i mast z vazelíny. Což si ale nemyslím že je dobře, že pochybuju, že by to dokázalo nést tolik látek z kytky. Viděl jsem někde i "recept" s indulonou, pak je ještě možnost rostlinného tuku s trochou oleje, ale sádlo je sádlo a jen z toho jsem si mast výše uvedeným způsobem vyráběl a mohu doporučit.
Cedím do miniaturních zavařovaček z minimarmelád, který se mi na to plně hodí (menší než panák). Použít by šli asi i o trochu větší sklenky z brusinkovýho kompotu, kaviáru, májky ve sklenici, ... aby prstem až ke dnu nebylo daleko.

0
před 9 lety Alča

6sense, moc děkuji, určitě vyzkouším, i když v tom škvaření sádla budu absolutní nováček. Snad se povede, potom dám vědět

0
před 9 lety Frodik

Alča: Ač odpověď od 6sense je skoro vyčerpávající, dovolím si ještě doplnit, že návod na měsíčkovou mast a hlavně využití dalších bylin je pěkně popsáno v knize od Marie Treben - byly to hodně populární knihy na počátku 90. let, kdy se jich u nás prodalo velké množství, ale od té doby se žádná podobně populární kniha neobjevila a je to docela škoda. Bylinek je spousta a málokdo je umí využít.

0
před 9 lety Alča

Frodik, myslíš Byliny z Boží zahrady? Pokud ano, můžu se zeptat, co v knize je (tedy jestli je tam třeba kdy sbírat byliny, jak je sušit, co se z nich dá udělat apod.)? Já se bylinkama dost zaobývám, ale jediné, z čeho vycházím je Zelená lékárna a tam není moc informací.
Děkuju!!!

0
před 9 lety Frodik

Alča: Ano, tu mám na mysli. A po chviličce googlování jsem ji dokonce našel, že se ještě stále prodává i u nás, to jsem vážně nečekal. Odkaz tady: http://www.jasminka.cz/kniha/maria-treben-zdravi-z-bozi-lekarny.html
Jelikož je to už jářku skoro 20 let co jsem ji viděl, tak si toho už tolik nepamatuju, ale myslím, že tam bylo právě přesně to - na co která bylinka je, kdy ji sbírat, jak sušit a zpracovávat. Docela přemýšlím, že si ji taky objednám ..

0
před 9 lety Danah

Alčo, buď šťastná, že se tatínek dostal k osvícenému lékaři.:-)) Mému manželovi doporučili PRASKLOU pooperační jizvu ošetřovat slanou vodu. Kdybych nesehnala Aloe vera, měl by díru v břiše doteď. Při kontrole se ohromně divili, jak jizva rychle srostla.

0
před 9 lety Alča

Danah :-O tak to je mazec. Si dovedu představit jak by se manžel "smál", kdybys mu to tím opravdu ošetřovala. Já jsem s měsíčkovou mastí moc spokojená, navíc jsem ji využila i mrněti na zadeček a i tam se výborně osvědčila, takže můžu jen chválit

0
před 8 lety Alice 1

měsíčky jen oranžové, žluté mají menší až žádné léčivé účinky (viz např. Herbář Zentrich). Cedím přes sítko nebo pláténko, rostlinné zbytky můžou působit problémy. Stejně vyrobíte mast konopnou, třezalkovou, jitrocelovou - cokoliv, co je potřeba.

0
před 4 roky Tereza

Chci se zeptat muze se pouzivat na popaleniny i mesickova vazelina s betacarotenem?

Nový příspěvek do diskuse

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 8 - 3


Přidat příspěvek