Migréna s aurou

0
před 10 lety Pavel

Jelikož jsem si minulý pátek užil tuto "příjemnou" záležitost, napadlo mě, že bych se zeptal tady, jestli s tím nemáte někdo zkušenosti, hlavně třeba ve spojení se stravou, chemií apod... Kdo migrénu s aurou zažil, ví o čem mluvím, pro ostatní se to trošku špatně popisuje - jde v podstatě o to, že se jakoby v zorném poli očí najednou vytvoří takové mžitky (aura) a člověk prakticky oslepne. U mě tenhle stav trvá tak asi půl hodiny až hodinu. Pak se zrak vrátí, ale přijde ukrutná bolest hlavy a to slovo ukrutná se asi nedá dostatečně podtrhnout, jak nesnesitelná bolest to je. Často se mi z toho udělá i pořádně špatně od žaludku a teď naposledy jsem dokonce několik hodin v kuse v noci zvracel. Nejhorší je, že na zlepšení nepomáhá vůbec nic, jen čas a to zhruba 3 dny, kdy bolest velmi pomalu odeznívá.
Snažím se vysledovat co mi to způsobuje, ale zatím jsem se k ničemu pořádně nedopracoval. Tuhle speciální migrénu mám tak 1-2x do roka, ale na 3 dny mě to uplně vyřadí ze života. Nastartuje to vždycky nějaký sport, ale stokrát můžu jít sportovat a všechno je vpořádku. Po stoprvní se tohle stane. Myslel jsem si, že to je třeba tím, že málo piju, nebo že nemám dost cukru, ale nic z toho to není a opravdu se mi nedaří to vysledovat co by to způsobovalo.
Pokud někdo tady má stejný problém, budu moc rád za každou další cennou zkušenost. Díky.

0
před 10 lety 6sense

Mžitky, teda nevim jestli se to dá tak popsat, ale jednou při cestě z jedný posilky, kde jsem málo pil, si na to pamatuju a že po chlazenym pivu zmizely :D, dodnes mam za to, že to bylo z nedostatku pití a od té doby se mi to nestalo. Je pravda že v té době jsem si ty éčka ještě nehlídal...
Když to nedostatkem pití nebylo, tak bych si zapamatovával pití co se při zátěži pilo, či nějaký energy doplňky atd.

0
před 10 lety Tereza

Ahoj Pavle, naprosto stejně se u mě projevuje migréna už asi 10 let. Zpočátku mě trápila možná jednou do roka, teď je to i 4-5x. Je to peklo. Zkoušela jsem všelijaké tabletky od neurologa, ale nepomohlo to. Žádný konkrétní spouštěč jsem bohužel zatím taky neobjevila. Říká se, že negativní účinky mají mnohé potraviny jako třeba čokoláda, nebo káva či víno. Ale z vlastní zkušenosti nevím. Mohu tě jen utěšit, že záchvaty migrény mám sice častěji, ale zdá se mi, že se postupem času mírní (že bych si zvykla, o tom pochybuju). Trochu mi pomáhá lék "Indometacin" - je to dryák, určitě nic moc zdravého, ale většinou se mi po něm podaří usnout.

0
před 10 lety Pavel

6sense: to co popisujete je "běžné" bolení hlavy, to bohužel s migrénou s aurou nemá nic společného, snad jen, že se to taky týká hlavy. Ale je to uplně jiná bolest a hlavně nesrovnatelná intenzita. Peklo o kterém píše Tereza, je možná ještě slabý výraz.

Tereza: Ta příčina musí být nějaká zvláštní, protože prášky mi na to taky nezabírají, takže do sebe už zbytečně chemii necpu a jediné co zbývá, je ty 3 dny přetrpět, až to pomalu odezní. Bohužel jsem asi opačný případ než Tereza, kdy se mi ta intenzita bolesti každým rokem zvyšuje.

Kávu ani víno nepiju, ale pravda je, že o té čokoládě jsem přemýšlel, protože co si vybavuji, tak u posledních migrén jsem ji pár hodin předtím jedl, ale ve skoro zanedbatelném množství, většinou v podobě polevy na polomáčené sušence nebo mléčné tyčinky Kinder. Tam té čokolády je opravdu málo, tak nevím...

Terezo, mohu se zeptat, zda vám ta migréna přijde uplně sama od sebe nebo to máte taky spojené se sportem nebo nějakou aktivitou ?

0
před 10 lety emm

a co zkusit LSD? když je to taková agonie, hodí se všechno. teď nevím jakým způsobem, doufám že dlouhodobým užíváním, protože kdyby to mírnilo jenom po aplikaci, musel by sis to shánět do žil (papír nenaběhne okamžitě).

0
před 10 lety maca.lvz@

Dobrý den Pavle, Terezko. Já jsem migrénami trpěla asi 10 let. Auru takovou jako pan Pavel neznám, mé stavy byly spíše neskutečné třeštění hlavy, střídavě jedna nebo druhá polovina, bolesti očních důlků, špatně od žaludku, veškeré pachy, zvuky, někdy i pouhé denní světlo jsem nesnesla...spouštěči byly různé, od nedostatku pitného režimu, málo spánku, ostré vůně např. lilie, červené víno, čokoláda, i po masáži, po aerobiku...bylo to různé. Našla jsem pomoc v bylinných přípravcích české firmy OKG, řešili jsme potíže s atop. ekzémem mé dcery a díky úžasné zkušenosti, jsem začala užívat výrobky i já sama. Migrény se mi přestaly často vracet, intenzita se znírnila až mám konečně pokoj. V mém profilu je odkaz na webové stránky. Můžete mi napsat, ráda pomohu. Vše je 100% přírodní, žádná chemie, žádné reklamní triky :O)

0
před 10 lety kvetinka392

tak, je to poriadne svinstvo.
Vážení, musíte prejsť a stravovať sa zdravou výživou. jednoducho skoncovať s tým, čo ste robili doteraz a začať úplne od nuly......
telo dokonale vyčistiť, lebo je poriadne znečistené, a potom sa vyhýbať všetkým alergénom, a ečkam LAKTÓZE, MLIEKU, MLIEčNYM VýROBKOM a stravovaniu a potravinám venovať maximum zo seba a dávať maximálne pozor,na to čo dostanem do seba.... a užívať len minerálne prípravky a doplnky na prírodnej báze len a len čisto na báze prírodnej!!! Inak to s Vami pojde dole vodou, čím dalej tým horšie to bude. Ved si len všimnite, kolko bordelu je v takom chlebe a pod. Samá chémia, nič normálne.My už celá rodina /budú čochvíla tomu 4 roky/ čo nejeme ani omrvinku chleba, vajcia, mlieko, múku, cukor, droždie, červené masá, žiadne E-čka, žiadne glutamáty ani sorbanty a podobné svinstvá, ale sme prešli na ZDRAVÚ STRAVU- MÚKY RYŽOVÁ, CICEROVA,BOBOVA,POHANKOVA,PSENOVA, HODNE ZELENINY, OVOCIA, RYŽOVÉ MLIEKO, HNEDÁ RYŽA,HNEDý CUKOR, FRUKTÓZA, ZEMIAKY, MORČACIE MASO, HOKI-RYBY, KAPOR, LOSOS, MAKRELY, JAHNACINA, MANDLE A VšETKO STARé SME ZANECHALI A VÝSLEDOK SA DOSTAVIL. CHCE TO SAMOZREJME PEVNÚ VYTRVALOST, BA AŽ PRÍSNOSŤ NA SEBA SAMÉHO,- PROSTE SEBADISCIPLÍNA, Už LEN TýM, žE SA NEDáM NALÁKAŤ AJ TŹM, žE NMA NIEKTO BUDE NÚKAŤ TýM ,čO ON KONZUMUJE, A MŇA TO NESMIE ZVIESŤ NA CESTU SPAŤ A JEHO CHÚŤKY.....
iNÁČ KED SA TOHO VEDIA ZRIECť 6-8- ROCNé DETI A NEPODĽAHNú PRED INýMI DEŤMI ICH ROZNYM CHúŤKAM A CUKRíKOM A KEKSíKOM ALE SI VEDIA USTRÁžIť, čO JE PRE NICH VHODNé A čO NIE A KONZUMUJú LEN TžO čO IM NEROBí ZLE.dNES Už POMALY 9 ROčNé DIEťA /V MIN.6 R. Z UVEDENýCH SPOSOBOU MLIEKA, LAKTÓZY DOSTALO MOZGOVú PARéZU PRAVOSTRANNÚ, KDE Už PRAVOU RUKOU NEMOHLO ANI PíSAť, HROZILO OPAKOVANIE TRIEDY1.ROčNíKA, ALEBO VYLúčENIE, MALO NáLEZ NA MOZGU, MALO BOLESTIVú AUROVÚ MIGRÉNU A čO JA VIEM čO EšTE.... A DNES V 3.ROčNíKU HRAVO ZVLáDA VšETKY MATEMATICKé SÚťAžE, KDE JE NAJúSPEšNEJší NIELEN Z TRIEDY ALE Z CELEJ šKOLY..... A JE BEZ PROBLéMOV, LEN CHCE TO PRÍSNU SEBADISCIPLÍNU- NEPCHAť DO SEBA čO MI PRíDE POD RUKU, NOS, KTO čO MA číM NúKA, ALEBO MI HNUSí.JEDNODUCHO čLOVEK MUSí PADNÚť SáM NA HUBU ABY SA MOHOL PSTAVIť-VSTAť A íSť DALEJ. 2X MERAJ A RAZ REž. AK TI ZÁLLEží NA VLASTNOM ZDRAVí TAK TO DOKážEš.DOKÁZALI TO DETI A PREčO BY TO NEMOHOL DOKáZAť DOSPELý???? AK čLOVEK CHCE-DOKážE.....PRAJEM PEVNÚ VOLU A DOTOHO

0
před 10 lety kvetinka392

aj tu pani potvrduje to isté čo ja vid

Crohnova choroba aneb pečlivý výběr potravin

Crohnovu chorobu mám od 18ti let. Ani sama nevím, kde jsem k ní přišla, nikdo v rodině nic podobného neměl. O této nemoci je všeobecně známo, že se většinou zjeví z ničeho nic. Podle mě je to částečně i civilizační choroba, protože do jídla se přidává více a více chemie a lidí s touto nemocí přibývá. Orná půda pro tuto nemoc je i stres a ten k dnešní době taky neodmyslitelně patří. Mám pocit, že i tohle patří mezi spouštěče téhle nemoci u mě. Protože mě tahle nemoc zlobí už dlouho, mohla bych o ní napsat brožuru :), ale ve stručnosti ... vyhýbám se smaženým jídlům, kořeněným jídlům, konzervám, jakýmkoliv potravinám ze sáčku, ostrým a tučným jídlům, nemůžu jíst celozrnné výrobky a jogurty a mléko mi taky nedělá dobře. Ovoce a zeleninu můžu jíst jen v omezeném množství, nesmí tam být moc tvrdých slupek, ani zrníček, džusy nepiju vůbec. K pití si dávám neperlivou vodu a různé druhy čajů.

Také jsem vypozorovala, že jakákoliv potravina, ve které je E621 – glutaman sodný, mi nedělá dobře. Takže jakmile uvidím E621, vyhýbám se tomuto pokrmu, jako čert kříži. Když je mi nejhůř a nemoc udeří, při životě mě udrží : banán, rýže, a dušená mrkev. To mám vyzkoušené. Jinak vůbec nepoužívám margaríny, pouze pravé máslo. Potraviny, které jsem vyřadila ze svého jídelníčku, jsem testovala velice jednouše. Když mám jakkoliv podrážděná střeva a něco z toho, co jsem psala sním, mám křeče a podobné obtíže. Takže třeba i rohlík namazaný Ramou mě dokázal pěkně potrápit. Samozřejmě, když mám Crohna v klidové fázi, jako je tomu třeba teď, můžu jíst téměř jako normální člověk. Ale čím více budu jíst to, co nemám, tím dříve se dostaví atak. Takže je v mém zájmu, držet dietu rozumně pořád. Moje jídla jsou nekořeněná, málo slaná, nesmažená … ale dá se na to zvyknout, přítel si nestěžuje :) Hodně často si kupuji jídla pro miminka, tím nic nepokazím. Jíst v restauraci se mi moc nevyplácí, takže na večeři si zajdeme s přítelem kvůli mně jen málokdy. Už mám v našem okrese otestované restaurace, kde jídlo snesu a kde ne.

Když dostanu zánět střeva, držím samozřejmě hned velmi přísnou dietu. Pokud nezabírá, musím si zajít na gastroenterologii a poradit se s lékařem, co dál. Většinou mi stačí k léčbě Asacol. Ale před dvěma lety se mi Crohn projevil hodně a to jsem se léčila 9 měsiců kortikoidy, což byl pro mě horor a hrozím se toho, kdybych měla tyto léky ještě někdy užívat. Když si čtu na netu, vím, že jsou na tom lidé s Crohnem mnohem hůře, jak já. Asi mám lehčí formu, ale snažím se celoživotní dietou předcházet problémům. Jinak normálně sportuji, teď hodně běhám a zdraví mi slouží.

Šárka

0
před 10 lety Hanka

Dobrý den Pavle.Stejné zkušenosti s migrénou mám i já.Tedy musím naštěstí říct,že MĚLA.Naprosto stejný průběh.Musím souhlasit,s tím co už zde napsal někdo přede mnou.Chce to opravdu změnit životní a stravovací návyky.Už pár let se vyhýbám všem tzv.nezdravým potravinám.Naprosto jsem vyloučila ze svého jídelníčku E621-což je glutaman sodný(velký spouštěč)a i další špatná éčka.Snažím se jíst opravdu zdravě, nehumusit si tělo těmi všemi strašnými E-čkami.Také jsem velký příznivec přírodní medicíny.Před pár lety jsem začala s homeopatií a musím říct, že ta mě zbavila migrén úplně.V podstatě mě téměř přestala hlava bolet a to jsem dřív opravdu měla bolesti téměř každý týden.Chce to ale zkušeného homeopata, který opravdu ví co dělá..., ale opravdu vřele doporučuji.Je to zázrak.... .Přeji aby migrény přestaly...., chce to ale opravdu začít pracovat sám se sebou... Hanka

0
před 10 lety Pavel

Děkuji všem za komentáře, jsem za ně moc rád, protože bych celé věci s aurovou migrénou chtěl přijít na kloub a zatím je to spíš takové tápání.

Hanka: V rámci možností si myslím, že jím zdravě, hodně zelenina, ovoce, všem éčkům se vyhýbám, maso jen svátečně, jinak luštěniny, rýže, těstoviny, ryby, atd... Mohla byste zde uvést kontakt na homeopata, který vám pomohl ? Jelikož poslední migréna mě pěkně vytrestala, rád bych to zkusil ....

Někdo tu zmínil v diskusi jako jeden z možných spouštěčů i hlad. No když tak přemýšlím zpátky, je pravda, že ten jsem u několika posledních migrén měl. A to z toho důvodu, že před sportem nemůžu tak 2-3 hodiny jíst. Píchá mě pak v boku a sport nestojí za nic. Takže to jsem pak většinou na banánech a něčem sladkém, abych měl energii, ale hlad jako takový mám i tak. Tohle je docela problém, protože pohyb mám moc rád, ale nechci s ním skončit jenom kvůli těmhle pitomým migrénám...

0
před 10 lety FantoMaska

Pavle, navždy a trvale by rozhodně pomohla makrobiotika. Ale kdybyste do ní neměl z nějakého důvodu chuť, zkuste alespoň VYSADIT MLÉKO A MLÉČNÉ VÝROBKY. Uvidíte, že to pomůže, je to stokrát potvrzeno a vyzkoušeno na mnoha lidech, kteří trpěli nejen migrénami, ale i dalšími neduhy jako ALERGIE, chronická nachlazení, záněty dutin, neplodnost aj.

Banány ani cokoliv slazené cukrem vám vše jen a jen zhoršují a radím se jim rovněž vyhnout. Zeleninu doporučuji krátce tepelně upravit (omáčky, polévky, nákypy atd.) a ovoce jíst pouze jako občasný dezert. A ne tropické, zvláště ne v létě. S luštěninami to nepřehánět - zařazovat je denně, ale v malém množství a vždy dohromady s obilovinou a zeleninou. Těstoviny bezvaječné. Nu a hlavně opravdu minimum kravského mléka - je to snad nejpropagovnější, a přitom jedna z nejnebezpečnějších potravin na světě (tedy pro člověka - pro novorozené tele ne! :)). Bohužel. Opravdu mluvím nejen z vlastní zkušenosti. Držím palce, ať je lépe...

0
před 10 lety FantoMaska

"A ne tropické, zvláště ne v létě." - oprava: "...v zimě"... :)

0
před 10 lety Markéta

Zdravím, tak migrény s aurou mívám přesně taky a uplně stejné jak popisuješ. Z ničeho nic začnu jedním okem vidět mžitky před očima a pak jak bych na to oko neviděla, pak to přestane a uplně mi třeba ztuhne či ztrne ruka, někdy i trochu jazyk. Dnes se mi to stalo asi po půl roce. Ta bolest je různá, např.min rok přesně jak říkáte 3 dny jsem nemohla nic dělat a bolelo to šileně, dalo se jen spát... dnes mě to bolelo asi tak 2 hodinky a teď už to celkem přešlo, napila jsem se na to asi 5. sklenicek vody a celkem to pomohlo. A přemýšlela jsem, zda to nemůže být třeba nízkým tlakem?

0
před 10 lety Bohumila

Ahoj Pavle, článek je sice starší, ale to neva.Reaguju na Tvůj problém. Jsem na tom stejně. Touto migrénou trpím od mládí. Zprvu jsem vůbec neměla tušení oč jde, stejně jako Ty. Později jsem prostudovala co se dalo, abych zjistila o co jde.Mé stavy byly příšerné, aura se střídala, jednou na levé, jindy na pravé oko, opačná půlka hlavy bolela. Ale ten stav k tomu, ten fakt "nemá" chybu. Třes, malátnost, příšerně studené nohy,zimnice, znecitlivění jazyka, rukou, nohou, nevolnost, člověk se bojí pohnout, nepříjemný pocit kolem žaludku, nemožnost spánku....stav odeznívající opravdu 3 dny. Celková přecitlivělost organizmu. Na tyhle stavy by měla být dobře účinná alternativní medicína, aspoň si to myslím, protože to rozhodně souvisí s energií v těle. Já po těch letech jsem na tom malinko lépe, že ty záchvaty jsou tlumenější. Taky vím ale , že se nedají odhadnout dopředu, četla jsem, že projevem jsou bolesti ve svalech, to může být varování, ale prevence před konkrétním záchvatem podle mě neexistuje. Nikdy jsem nepřišla na to, co mi záchvat přímo vyvolá, můžu vždy jen konstatovat, že více faktorů najednou.Já osobně jsem brala hořčík, dnes už je více výrobků, vždy ale třeba dbát na to, jaká je využitelnost v těle. Je to opravdu individuální a chce to se poradit z více zdrojů. Zatím ahoj a držme se. Jsou prý i horší věci...

0
před 10 lety Pavel

Bohumila: Mohu se zeptat, zda tvoje problémy jsou nějak spojené se sportem, pohybem nebo fyzickou aktivitou ? Protože mě se ještě nestalo, že by mě migréna s aurou začala jen tak "sama od sebe". Vždycky v tom nějak figuroval sport nebo pohyb.

0
před 10 lety Gabriela Korcová

Ahoj Pavle,
to co píšeš je jako bych psala svoje vlastní zážitky s migrénou i aurou + u mě ještě stěhovavé brnění končetin. A hlavně u mě také přichází po sportování a ne po každém. Také nevím, kdy mě to přepadne. Sportuji několikrát týdně, dříve i aktivně. Migrénu mám zatím tak 1x ročně a mám jí prokázanou od lékaře. Dostala jsem na to lék přímo na migrénu (na recept), a to ROSEMIG tbl. 100mg. Opravdu pomáhá (minulá i včerejší migréna se nerozjela a skončila aurou), nosím ho stále u sebe a při prvních příznacích si vezmu 1tbl a jdu si lehnout. Již z migrény nemám takový strach jako dříve (určitě znáš ten pocit, když předem víš, jaký bude zase průběh, jak to bude pokračovat,co tě čeká a nemůžeš to ničím zastavit.
Snad jsem trochu pomohla a ne moc pozdě.
Gábina

0
před 10 lety Gabriela Korcová

Ještě jsem si vzpomněla, že mi vždy nastala, když jsem bezprostředně po sportování venku(delší jízda na kole, běh 10km) vešla do vyhřáté místnosti. Nemáš třeba také takovou zkušenost?
O migréně jsem dost četla a sport jako spouštěč nikde neuvádějí, proto mě tak zaujal tvůj příběh. Také bych ráda přišla a vyvarovala tomu, co to vyvolává. Jím racionálně, mléko nepiju, takže stravou si myslím, že to u mě na 99% není.
Gábina

0
před 10 lety Vlaďka

Ahoj Pavle, přečetla jsem pozorně celou diskuzi, dostal jsi spoustu rad ...ale ani jednou nezazněl pojem "acidobazická rovnováha". Všeobecně je životní prostředí i lidský organismus tzv. překyselen a velký vliv na to mají potraviny. Myslíš si, že jsou zdravé (ovoce, zelenina, luštěniny)...ale jsou kyselotvorné!Je potřeba neutralizovat(zásadotvorné potraviny - např. kysané zelí, ananas, banány). Mám to vyzkoušeno na vlastní kůži a potvrzuji, že to funguje! Zkus si obstarat knihu prof. Kurta Tepperweina "Pryč s kyselostí", vyd. 2005 v naklad. NOXI, s.r.o.,vygoogluj, nebo mi napiš. V případě zájmu Ti poskytnu kontakt na skvělého lékaře - internistu, který se zabývá celostní medicínou, vyšetří, poradí ...

0
před 10 lety fee

Ahoj Pavle,
tak jsem si to pročetla, taky ji mám, myslím někde v sobě, nějakou dobu už tu nebyla a klepu do dřeva, aby se nevrátila; bývala tak dvakrát do týdne, ale skolila mě "jen" na dva dny, tak se dalo alespoň trochu žít. Auru znám snad ve všech možných i nemožných podobách, bolest (takovou, že člověk zkouší mlátit hlavou do stěny, protože doufá, že vnější bolest překryje vnitřní) taky. U mě byla způsobena nejprve zůžením cév v určité části mozku (podle toho kde, vzniká určitá aura), po půl až třičtvrtě hodině přijde prudké uvolnění, které je provázeno prudkým navalením krve do předtím málo prokrvené části (to je ta bolest). Spouštěče jsou u mě jak potravinové (nesměla jsem červené víno, do dnes nemůžu tepelně upravenou příčně pruhovanou svalovinu suchozemských zvířat, ryby můžu, vnitřnosti také, kůže mi nevadí, chrupavky miluju a tatarák je moje nejoblíbenější). Co můžu a nemůžu jsem zjistila metodou pokus-omyl. Každopádně dřív, i když jsem vyřadila z jídelníčku spoustu všeho, tak se množství migrén snížilo na jednu týdně (což, když musím chodit do školy, nebylo úplně jak bych chtěla). Nakonec mi doporučili psychologa. Zkusila jsem tedy. Nejsem typ člověka, který by si v sobě nechal dobrovolně někoho vrtat a tak jsem byla jen na pár konzultacích, kde jsem se dozvěděla informace, se kterými jsem již mohla začít pracovat. Problém byl jednoduchý. Dělala jsem něco zcela jiného, než jsem si přála, popřípadě něco, co mě velmi frustrovalo nebo psychycky vyčerpávalo. Zamyslela jsem se sama nad sebou, ukončila pár věcí, odjela na půl roku pracovat pryč a sama si srovnat myšlenky a zjistit, co vážně chci, přijela jsem zpátky a po delších peripetiích to uděla, splnila si nejdůležitější sen a už rok (podotýkám, že klepu na dřevo) tu nebyla. Před tím se tak rok zvolňovala a hodně pomohlo, když jsem se jí přestala bát (přestala jsem si říkat "Bože, to zas bude prů..., tahle může bejt poslední, co když se ty cévy neroztáhnou a já do konce života nebudu schopna vyslovit jedinou větu... atd. atd.). I teď, když mě začnou brnět prsty a vím, že se probouzí, tak si řeknu, že je vlastně všechno OK, že stačí hodinka spánku, nějaký rychlý acilkofin (když se stihne v první minutě po nájezdu, tak zabere a nebo rozdrcený acilpirin zalitý pořádně silnou kávou, to je prakticky to samé...). A nebo taková trošku punk verze, ale taky zabrala (jen to bylo docela v nouzi). Vím, že mám auru kvůli zúžení cév a také vím, že bolest přijde kvůli jejich prudkému roztažení, tak tedy je třeba jej zpomalit - cigarety (nepropaguji kouření) zúžují cévy - ke konci (to člověk cítí silněší pulzy v hlavě) si jednu dám, za deset minut druhou a po patnácti, dvaceti minutách je vhodná třeba i třetí, pak už je nechám, ať se dorozšíří samy a je třeba nějaké slabé analgetikum, funguje pivo (třeba šest hodně studených desítek). Mno a ráno máte jen lehkou kocovinku, která je ve srovnání s možnou variantou vykoupením... jen jsem chtěla říct, že cest je spousta, nejdůležitější je však neničit si duši, aby se nemusela bránit a dát to najevo. Jsme příliš daleko od přírody a tak se už neumíme poslouchat, proto to musí být pořádně cítit, abychom si toho všimli.

0
před 10 lety dana

Dana.AHOJ.KDO MI PORADÍ.MÁM KOMPLIKOVANOU MIGRÉNU.ZNEHYBNIM NA PUL TĚLA A NEVIDIM.NĚKDDY ANI NEMUŽU MLUVIT.UŽ JSEM VYZKOUŠELA VŠECHNO NOŽNÉ A NIC NEPOMOMAHÁ.PIJI MAGNEZII A DÍKY NÍ,UŽ MI ASPON NEBOLÍ HLAVA

0
před 10 lety Jája

Lidičky, pro všechny: já zrovna na migrény netrpím, ale strašně s vámi soucítím. Sama řeším zas jiné problémy, ale co můžu opravdu moc moc doporučit, je homeopatie, obzvlášť na chronická onemocnění. Mám několikaleté zkušenosti a homeopatie mi už několikrát změnila život:-)Ale podmínkou je najít OPRAVDOVÉHO homeopata a skutečně CHTÍT, neboť to bude znamenat změnu sama sebe...

0
před 10 lety David

Tak mě to například také spouští sport - hodně ty "cviky" které namáhají hlavu (když třeba zatnu, zvedám něco těžkého). Naštěstí mám ale jen tu velmi lehkou verzi s aurou, po které přijde velice lehká bolest za očima, ale bohužel během aury asi 5 minut nevidím periferně na pravé oko.

Ale co mě na téhle diskuzi dost znepokojuje je to, co tu mnozí s migrénou píší. Chápu, že v naší situaci je každá rada drahá, ale "chemie" ala E621 (který, pokud ho nevystavíte teplotám nad 200°C je NEŠKODNÝ), nebo "překyselení" (do nebe volající hloupost) jsou jen snaha šarlatánů vytahat z nás peníze.

0
před 10 lety Blanka

Migrény se dají velice dobře ovlivnit homeopatickou léčbou. Pokud máte zájem podívejte se na stránky www.vaztesizdravi.webnode.cz

0
před 10 lety Maca

Mnozí z Vás uvádějí jako možný spouštěč glutamana sodný (E621)- je derivátem glutenu(lepku). Lepek obsahují výrobky z mouky, bohužel i ovesné vločky. Zkuste vysadit vše co obsahuje lepek. Mě trápily migrény min.jednou týdně a teď za 3 měsíce, co nejím nic z mouky a skoro nic z mléka jsem měla "jen" bolest hlavy 3x.

0
před 10 lety Frodik

Maca: To je docela zajímavé co jste napsala. A měla jste předtím migrény s aurou, tj. s poruchou vidění s typickými příznaky - bolest jedné poloviny, apod.. jak popisuje nahoře Pavel ?

0
před 10 lety 6sense

Dneska jsem zaslechl o jedné bylinně (náhodou při cestě tramvají o ní někdo mluvil do telefonu :D) - Řimbaba obecná, sice nejsem důvěřivý, ale člověk mluvil přesvědčivě že pomáhá. Zkoušel jste? Řekl jsem o ní i sestře (která mi občas něco řikala o migrénách), tak uvidím co poví za výsledek.
http://www.fiftyfifty.cz/Kopretina-rimbaba-prirodni-lek-na-migrenu-bolest-patere-a-kloubu-7191809.php

0
před 10 lety Kamila

spouštěčem migrény může být v podstatě cokoliv. migréna s aurou či bez aury není v podstatě nikterak odlišná, je to individuální; někdo nemůže na světlo, já intenzivněji vnímám pachy, tudíž MHD při migréně je peklo.
chce to zajít k neurologovi pro triptany, jsou to prášky, které potlačují migrénu tam, kde mají - netlumí bolest jako analgetika, ale přímo tlumí ten správný receptor - jsou to přímo antimigrenika. migréna běžně neodezní během pár hodin - ale u mě jsou naprosto standardní 3 dny - s prášky či bez prášků, ale bez nich je to o dost horší.
co se týče jídla - éčka mohou, ale nemusí být spouštěč. spouštěčem může být u každého něco jiného - jídlo, nevyspání, přespání, změny počasí, změny tlaku vzduchu, pachy, stres, velké teplo, velká zima, případně i sport, kdy letí krevní tlak nahoru, stejně tak nízký tlak může být příčinou migrény, u žen navíc hormonální výkyvy v období menstruace. chce to vysledovat. u mě je utrpení náhlé změny počasí.
bylinky a různé babské rady na migrénu opravdu nepomůžou, a pokud ano, není to migréna, ale např. bolest od páteře; krční páteř se občas maskuje za migrénu, ale na to zabere Ibalgin, což je právě rozdíl od migrény - na tu nezabere ani 10 Ibalginů. je ale možné eliminovat záchvaty změnami v životním stylu.
http://www.czech-hs.cz/detail_laik.php?id=1003

0
před 10 lety Lenka

Také se snažím vysledovat, co způsobuje moji ustavičnou migrénu. Mám ji několikrát do týdne. Vysadila jsem kafe tedy vše, v čem je kofein i cola je zrádná, čokoládu, sladkosti, vypadá to, že mi to dělá i cibule a porek hlavně v sirovém stavu a taky játra patrně jen vepřová. To je zatím můj postřeh. Určitě se mi to vysazením těchto dobrot zlepšilo, ale furt je něco špatně. Ale co? Doktoři taky nevědí, mám to vysledovat sama.

0
před 10 lety Alena

To Maca, glutaman sodný a derivát lepku, kde jste na to, probůh, přišla, z podobnosti slov gluten a glutaman? Glutaman sodný je solí kyseliny glutamové, tedy jedné z 20 esenciálních aminokyselin. Je všude a ve všem. I v každém z nás ho bude pořádná dávka.

0
před 10 lety Saša Fráňová

Ahoj, já trpím také migrénou s aurou. Z počátku mžitky, poté trnutí levé ruky a jazyka..dále ukrutná bolest hlavy..tohle mám od 13 let, dnes je mi 24 a asi 1-3 krát do měsíce, jindy zase 2 měsíce pokoj...rok jsem brala každý den prášky od neurologa...nic....dále každý den hořčík...nic...tak jsem se rozhodla, že s tím budu bojovat sama. Pokaždé, když cítím, že mám mžitky, okamžitě masáž krku a tlaková masáž bodů jakoby pod lebkou..velmi často to pomáhá a migréna se nerozjede. Jinak spouštěč jsem za celou dobu nenašla. Akorát velmi často po pohlavním styku!

0
před 10 lety andílek

Zdravím. Moc hezké stránky a především zájímavé. Ráda o tomto tématu diskutuji, líbil se mi třeba tento článek o auře,
kde jsou dobrá cvičení na vnímání aury. Myslím si, že by se tyto znalosti měli mezi lidma více šířit
http://anticirkev.tym.cz/phpBB3/viewtopic.php?f=13&t=38
Zajímavý je, že jsem osobně ještě nikoho nepotkala, kdo by uměl vidět auru. Pokud to někdo umíte uvítala bych email na Zlobivyandilek@email.cz

0
před 10 lety migrénka

Dobrý den , je květen 2011, tak nevím jestli si jěště bude můj příspěvek čícz. Vím o čem mluvíte, Mám tyto problémy od 14 let, dnes je mi 40 a vím , žeto mám na genetickém podkladu po mém otci . Dá se s tím žít , ale máta pravdu , kdo to neprožil , nepochopí. Mě zabírá Brufen, ale okamžitě od prvních příznaků aury, pak je nejlepší jít spát a nebo někde vklidu počkat až zabere lék - 30min, 3 dna mm taky bolesti hlavy , ale s Brufenem to jde. Je pořteba i dodat tělu magnézium. Já zjistila ,že to mám třeba po dlouhém spaní a vyléháváním v posteli. Pracuji nasměny, tak po noční musím dát pozor, abych dlouho nespala.Držte se , jsou na tom lidé hůř, 4 záchvaty za týden . mějte se

0
před 10 lety jarka

Ahoj. Měla jsem migrénu taky a taky s aurou. Sice pokaždé jen jeden den, ale vím o čem mluvíte, člověk je naprosto nepoužitelný. Mívala jsem ji od puberty, asi po dobu peti let, taky tak 2x do roka. Zdědila jsem ji po babičce. Ta si všimla, že když ztratí větší množství krve, migrény se jí na čas vytratí ze života. Nebojte se, nepodřezávám se :-). Začala jsem jen pravidelně darovat krev. Pomohlo to. Vrátila se mi až teď, když darovat nechodím, protože mám malé děti. Aspoň vím, že je nejvyšší čas zase začít chodit :-).

0
před 10 lety Jana

Ahoj taky mam s timhle dost ošklivý zkušenosti.Migrenou trpim od 1dvanácti let kdy jsem měla záchvaty ob týden, ale dneska už se taky objevujou tak dvakrát do roka někdy i tak jednou za dva roky což jsem ráda.Taky mi to začíná spíše takovým zrnění v očích a pak se mi přidá ještě brnění ruky a celého obličeje a nakonec nesnesitelný bolesti hlavy.Jediný co jsem vypozorovala například u sebe bylo, že jeden čas spouštěčem byl stres nebo nedostatek spánku, proto mi nedoporučujou dělat noční.Jinak jsem na to brala AULIN v sáčkach co se rozpouštěli ve vodě a to mi celkem zabíralo i když ne pokaždý a je pravda že časem už ty záchvaty nejsou až tak hrozný jako dřív, ale i tak nic moc příjemnýho.

0
před 9 lety Petra

Zdravím všechny,taky trpím migrénou s aurou už asi od 10.let.Dnes mám 33.let.Nejhorší záchvat kdy jsem kdy měla bylo výpadek vidění objeví se mi v oku bílé světlo které pomalu odeznívá,potom přichází brnění nosu,jazyku a pak dolních končetin.Po odeznění přichází bolest hlavy.Ve fázi aury jsem naprosto uzamčená ve svém těle,nedokážu mluvit.A když jsem to zkoušela mluvila jsem bláboly.Měla jsem ji nejdele 72h.Následek byl takový že jsem necítěla polovinu tváře a dva prsty na ruce a to zhruba 2 měsíce.Když to vezmu po zpátku měla jsem to i 2 v týdnu.Teď tak 1 za půl roku.Spouštěčem bylo buď bolest krční páteře nebo stres.Stravovací návyky mám pořád stejné,nijak se neomezuji.Jen se snažím se nerozčilovat a být v klidu,dodržovat pitný režim.Ibalgin neužívam vůbec,jen při migréně.Je to jediný lék který zabírá.Hlavu si obalím do ledu,krční páteř i spánky.Zachovám klid a lehnu si.Do 2 hodin jsem fit.Adrenalin mě zabíjel a tak se tomu vyhýbam jak čert kříže.Teď to mám 1 za rok a jen výpadek a pak bolest.Přeji všem uspěšnou léčbu.

0
před 9 lety J.

Ahoj, migrénami trpím asi od 13 let zhruba 2x měsíčně, včera v práci jsem poprvé měla migrénu s aurou a dost mě to vyděsilo. Nejprve mě bolelo za levým okem, pak se dostavilo brnění prstů na pravé ruce, pak jsem nemohla mluvit, přemýšlet, nedokázala jsem číst, zvracela jsem... Trvalo to asi půl hodiny. Pak jsem se nějak dostala domů, asi 2 hodiny jsem spala a měla jen "běžnou migrénu". Jediné co mi na migrény pomáhá, je spánek v klidném a studeném prostředí, a taky nenervovat se a co nejvíc být v přírodě...

0
před 9 lety Jana S.

Migrénou trpím od 25ti let, dnes je mi 49. Počátky byly nesnesitelné,hlavně jsem netušila, co mi je. Mám migrénu s aurou. Většinou světelné záblesky - jakési zubaté blesky, pak vypadnutí zorného pole a zdvojené vidění. Někdy mívám postupné chrnutí prstů u rukou, chrnutí půlky obličeje a jazyka. Aura trvá zpravidla cca 10minut. Bolest nastupuje asi až za půl hodiny. To byl vždy čas, kdy jsem musela stihnout zaopatřit děti a najít si nějakou „tichou, tmavou noru“, kam jsem prchala a trávila v ní několik hodin, ale i dní. Opakovaně jsem zvracela bez pocitu úlevy, často se to střídalo i s průjmem. Když migréna skončila, dávala jsem se do pořádku minimálně další čtyři dny, kdy bolest ustupovala, ale bylo mi zle od vyčerpání. Nevím, zda máte také někdo zkušenost, že nemůžete mluvit. Když mi začíná migréna, nejsem schopna říci naprosto základní věci např. kde bydlím a nejhorší jsou čísla jako rodné číslo, číslo mobilu apod. Je to zvláštní pocit, když mozek myslí, ale pusa není schopna myšlenku vypustit. Léčím se na neurologii, proto jsem někdy po revoluci dostala možnost vyzkoušet Dihydergot (nevím, zda je to gramaticky ok) v injekční formě. Vždy, když se objevila aura, našla jsem si někoho, kdo byl schopen mi injekci aplikovat. Tenkrát to byl velký posun a migréna se zvládala o trošku lépe, ale po letech mi přestaly injekce zabírat, nemluvě o rozpíchaném pozadí. Velký zlom nastal s triptany. Docela mě překvapilo, že tolik z Vás je stále ještě odkázáno na tu tmavou noru, aniž jste vyzkoušeli některý z triptanů. Pokud nezabere jeden, zkuste jiný druh. Já jsem jich vyzkoušela několik a zabírá mi pouze relpax. Musím jej mít stále u sebe a vzít hned v prvních minutách aury. Bolest se dostaví, ale je zvládnutelná. Nemohu dělat fyzickou práci nebo moc hýbat hlavou, ale až se mi vrátí řeč, mohu fungovat v úsporném režimu, nemusím odcházet z práce a zvládnu třeba i divadlo. Je mi zle, hlava bolí, nevolnost žaludku sice cítím, ale bez zvracení, prostě to jde i s migrénou, což bez relpaxu bylo nemyslitelné. Stejně jako všichni pisatelé, nevím, co mi migrénu spouští. Vím, že mi vadí ostrá světla, různé blikačky, xenonová světla, fotoblesky, ostré barvy a pod. Ale nemohu je označit přímo za spouštěče. Migrény mívám v nevyzpytatelných frekvencích. Někdy 2x do měsíce, pak tři měsíce nic a naopak další měsíc jich mám 7 a nevím proč. Ze zkušenosti mohu říci, že u mě četnost nezhoršuje mléko. Jednou v roce podstupuji takovou kůru, kdy týden piji mléčné koktejly, jím jogurty a zeleninu a paradoxně kolem tohoto období jsem migrénu neměla. Zaujal mě příspěvek Saši Fráňové, které pomáhá cílená masáž krku až spodních výběžků lebky. Poslední dobou zjišťuji, že toto pomáhá i mně, ale jsem laik, asi by to chtělo nějakou odbornou konzultaci. Pokud byste někdo mohl poradit, prosím, napište.
Jana S.

0
před 9 lety stepanka

Ahoj, přidám také svojí trošku do mlýna. Trpím na migrény s aurou, kdy aura se projevuje roztříštěným obrazem, jako kdybyste koukali přes kaleidoskop, který všichni měli když byli malí :) neboli tzv. muší vidění. To bývá většinou předzvěstí migrény a pokud se s tím něco neudělá, migréna se pěkně rozjede.
Vysledovala jsem dva spouštěče aury, které jsou u mě 100%. Změna tlaku (počasí) a při rychlém přechodu ze tmy na světlo, nebo také při dívání se na světlou plochu při slunečních paprscích (čtení knihy na slunci většinou). Další spouštěč migrény (bez aury) je menstruace, ale tam je to jasně dané hormonální změnou v organismu.
Brufen nepomáhá, nevěřím ani na homeopatika. Jediné co zabírá je okamžitá tlaková masáž jednotlivých bodů na obličeji (spánky, kořen nosu, brada, pod očima) a dostatečný přísun tekutin.
Nedávno jsem měla auru a spěchala jsem na rehabilitaci, kde se léčím se zlomeninou, ale milý fyzioterapeut mě vyléčil i z migrény - a to stimulací tlakových bodů pomocí terapeutického laseru. Po auře a následné migréně nebylo do 10ti minut ani památky.
Z mé zkušenosti tedy doporučuji tlakovou masáž, případně elektroléčbu a hodně tekutin.

0
před 9 lety Pavel

stepanka: Můžete prosím hodně podrobně popsat jak ta tlaková masáž a jakých bodů má vypadat ? Pokud by to opravdu fungovalo, tak jak popisujete, tak by to mohlo pomoct spoustě lidem od prášků, které mají milion vedlejších účinků, ikdyž zaplaťpánbů za ně, protože s nimi se ta migréna dá aspoň přežít.
Zkuste to prosím přesně popsat, jaké body, jak masírovat....

0
před 9 lety Veronika

Ahoj,trpím na migrény s aurou zhruba od 8 let. Mám úplně stejné příznaky jako Pavel. Dlouhou dobu mi pomáhal lék Migraeflux, který bohužel už není na trhu. Nyní beru Relpax, po kterém mi aura rychle zmizí a bolest hlavy je prakticky nulová a druhý den jsem v podstatě bez problémů.

0
před 9 lety Jiřina

Ahoj. Chtěla bych trochu poradit, také trpím migrénou s aurou.Napřed záblesky jako když se dlouho dívám do sluníčka a potom šílená bolest hlavy a zvracení dva tři dny. Takový průběh jsem měla před čtyřmi lety. Potom mi neuroložka napsala Sumigru (jsou to triptany) a od té doby je to o něčem jiném. Když se objeví aura vezmu si půlku prášku přetrpím dvacet minut špatného vidění ale hlava nezačne bolet a kcyž tak jen minimálně,jen se mi trochu motá.Ale jsem hlavně schopná normálního fungování. Zkuste se informovat u svého lékaře.

0
před 9 lety Jarda

Jiřina: Jojo, Sumigru jsem taky u neurologa dostal. Dívala jste se na příbalový leták na ty vedlejší účinky ? Je jich tam hafo, bude to pěkný svinstvo. Ale při představě 3 dnů umírání s migrénou, jsem vděčný, že tu Sumigru mám, sice nepomůže na 100%, ale už se ta bolest dá normálně vydržet..

0
před 9 lety Marta

MAKAT!Používat ruce a mozek!Jídlem,čokoládou,mlíkem atp.to nemá nic společného!Makám,cpu se čokoládou,piju mléko to jsem před rokem nejedla,nepila ,brala léky-měla jsem 4 záchvaty s aurou měsíčně!Prášky neberu rok a půl roku nic nové brýle bum je to tady!

0
před 9 lety Marta

podotýkám že před roky pracuji 2 roky bez přestávky,1.rok jsem brala léky,dodržovala rady tohle ne tamto ne -záchvaty4x měs.2.Rok jsem vysadila léky,začala jsem jíst a pít zakázané a pořád makala v kuse nic.Teď jsem měla dovolenou,nové brýle a záchvat!

0
před 9 lety Alena

Pani Marto mate pravdu.Pokud delate stale to na co jste zvykla a pomaha to nestresujete se obcas odpocivate a spite zachvaty vymizi.Dovolena pro vas neni jste hyperaktivni.Nove bryle to byl zpoustec.Jak si na bryle zvyknete bude fajn-Ma vlastni zkusenost.

0
před 9 lety Johana

Dobrý den, četla jsem některé příspěvky z této diskuze... Já jsem neposledy migrénu s aurou měla včera. Ale u mě je rozdíl ten, že mě u toho poslední dobou už hlava moc nebolí. Včera se ale třikrát opakovala ta aura - to špatné vidění... Pokaždé jsem si na začátku špatného vidění vzala ibalgin. Přijde mi spíše jako bych měla jen auru a né migrénu s aurou... Ale nechci to zakřiknout, dříve mě přitom hlava bolela hodně. Jen by mě zajímalo, proč mám vlastně tu auru. A několikrát za den.

0
před 9 lety Radka

Moc dobře vím, co je migréna, trpěla jsem jí spoustu let a bylo to šílené. Od té doby, co jsem na radu léčitele vyřadila z jídelníčku kávu, kuřata, mléko a sýry, jsem se postupně během půl roku vyléčila a teď již tři roky nevím, co je to migréna. A věřte, stojí to za to.

0
před 9 lety Frodik

Radka: Můžete prosím napsat trochu více o tom, co Vám léčitel říkal a proč konkrétně jste měla vyřadit kávu, mléko a sýry ? Ještě něco jiné jste změnila nebo jen tohle ?

0
před 9 lety Monika

Ahoj Pavle,
to co popisuješ (auru) mívám tak 2x do roka.Mám ji skutečně i diagnostikovanou - migréna s aurou. Přijde to z ničeho nic a je to šílený. Vidím jen půlku obličeje, ruky, těla... čehokoli. \před očima se mi točí takový jakoby krasohled , ale není berevný.Je to hrozně nepříjemný a máš pravdu, když jsem to dříve nechala být, přišla ukrutná bolest hlavy. Teď mám předepsaný prášky Rosemig sprintab a jak to na mě příjde, okamžitě jeden beru a po chvilce silný kafe a musím říct, že mě to po této kůře vše během 30-45 minut odejde. Nejhorší bylo, když mě to postihlo loni ve Stocholmu, tam nebylo , kam si lehnout a odpočnout si. Ale Rosemig a krátké posezení v kavárně mi udělalo fakt moc dobře a po 1 hodině jsem už zase mohla v plné síle vychutnávat krásy města. Když mě to chytne v práci, je to taky nepříjemný, protože mám někdy pocit, že jakoby i přestávám správně mluvit, jakoby se mi přehazovaly ve slovech písmenka,taky šílený.

0
před 9 lety Romana

Já sama trpím na lehkou formu migreny, ale můj syn - je mu 10 let - si to teda užívá. Má to po stravě , např. nejí bramboráky, to je mastné a taky nesmí moc na počítač, to se mu rozjede. O těch mžitkách, tedy auře mluví, dokonce i ví, že ho začne bolet hlava, díky tomu vždycky nasadíme prášky a jde spát. Zrovna včera migrenu měl, usnul v 17,00 a dneska se vzbudil v 11,40. Šílené, ale do školy jsem ho neposílala.

0
před 9 lety Veronika

Ahoj všem co trpí migrénou s aurou.Já mám velmi silné migrény a je mi 19 let.Je to velmi nepříjemné proto že chodím ještě do školy a většinou jsem nepochopena okolím.Ale už mám hodně zkušeností za tu dobu. Tak že mám pro vás pár rad když začnu mít auru okamžitě se najím většinou to bývá spouštěcím faktorem pokud nepomůže tohle tak pak vypiji aspon 1l vody a většinou to vyvolá zvracení po které mi opravdu nastane velká úleva od bolesti.A když všechno selhává tak musím jít spát.Opravdu je migréna dědičná máme už ji po 3 generace. Snad Vám mé rady v něčem pomohou.

0
před 9 lety Lenka

Taky mívám migrénu s aurou. Před jedním okem vidím takové barevné klikaté hady kteří se mihotají. Pak to zmizí a přijde bolest levého oka a půlky hlavy. Někdy spíže bolest mezi krční páteří a hlavou. Stalo se mi i že jsem nebyla schopna pořádně mluvit. Beru léky na epilepsii, které by měli pomáhat i na migrény, ale bihužel tomu tak není. Mám ji tak 1x za měsíc, ale dneska se mi po dvou dnech zase objevila. Oko, hlava, nevolnost, světloplachost.... no však to znáte. mě pomůže vzít si prášek od bolesti hned při prvním příznaku aury a pak někam zalézt do klidu. Ten den jsem na nic, ale druhý den už fit.
Sport může být spouštěč, stejně jako tady psala nějaká paní - pohlavní styk. Ale hodně velký problém je nedostatek tekutin - hustá krev hůře protéká cévama v mozku. Já jsem spouštěč jako takový neobjevila, ale vždy je jeden problém z následujících : nedostatek tekutin, stres, špatný spánek, problém s krční páteří.
Jinak jsem četla, že pomáhá dát si na zátylek a čelo studený obklad a ve stejnou chvíli mít chodidla v teplé vodě. Údajně to urychluje migrénu.

0
před 9 lety sarka

Ahoj, mne se poprve objevila migrena s aurou ve 29ti. Mohu si jen blahoprat, ze od te doby jsem ji mela jen 3x v cca rocni frekvenci a vyradi me vzdy jen na jeden den. Poprve to bylo na jare a pak dvakrat na podzim. Na spoustec jsem zatim presne neprisla, ale vzdy se mi to stalo pri praci na PC a vzdycky byl hezky, slunecny den. Mozna to tak je kombinace urciteho venkovniho svetla a monitoru. Prijde zcela necekane, pul hodiny se potykam se spatnym videnim a pak uz prijde "jen" ukrutna bolest. Pokud nezvracim, podari se mi relativne brzy usnout a pak uz je klid. Bolest dozniva tak jeden den. Doufam, ze se to nezhorsi, jak jsem si dnes precetla, muze to byt totiz i mnohem horsi. Vsem drzim palce, at je lepe!

0
před 9 lety pavla

Ahoj všichni co máte problémy s migrénama. Pokud se vyloučí všechny možné příčiny, bývá to nejčastěji od krční páteře.Nejedná se o žádne ploténky a obratle ale o úpony a svaly.Zkuste vyhledat informace o reflexní terapii, já ji praktikuji již několk let a lidé co přišli a podstoupili masáže mají zatím klid.

0
před 9 lety milena

Cely zivot jsem nevedela co je to migrena za posledni dva roky jsem ji mela ctyrikrat. z niceho nic z obou oci ostra svetla ve tvaru trojuhelniku trvani pul hodiny jakobi videni dvakrat nemohu nic precist protoze na pismenech mam ostre svetlo.Ja to prikladam pocasi stava se mi to kdyz neni slunicko a je mlhavo nizky tlak.

0
před 9 lety Simona

Ahojky lidi take se mi to stalo uz asi po treti .Z niceho nic se mi zacne pred jednim okem treba levym obevovat takovy pohyblivy okruh a pak takove ruzne kliky haky pak asi do pul hodiny to odezni a do hodiny ukrutna bolest hlavy ,silena unava ,zivani a zaludek na vode.Pak do rana odezni bolest ale jeste tak dva dny jsem uplne vycerpana a pri ohnuti me boli hlava nebo take pri kychnuti a kasli pak do 3 dnu pomine .U neurologa jsem jeste nebyla tak cerpam z vasich rad .Snad nebude potreba a zvladnu to i bez dr.

0
před 9 lety Janina

Ahoj všichni, migréna s aurou (někdy bez aury) mě trápí od puberty už 16 let. Migrény měli moji rodiče a můj bratr kvůli migrénám přestal s během (měl migrény jen po běhání). Průběh mám stejný jako většina z vás...
Také jsem se snažila vypozorovat spouštěče:
100% plísňové sýry mně vždy způsobily záchvat migrény.
100% arašídy (obsahují též velké množství plísní, jak jsem se později dozvěděla)
70% banány
80 % chipsy (glutamát). +vyřadila jsem z jídelníčku vše, co obsahuje glutamáty (polévky v sáčku apod.) vyvolávají mi migrény tak na 80%.

Vcelku jím zdravě, pokud zhřeším, začnou se migrény objevovat častěji a jsou silnější. Postupně jsem vyřazovala spoustu potravin, nejedla jsem maso a cítila jsem se opravdu lépe, i když migrény úplně neustoupily. Zkoušela jsem jíst půl roku bezlepkově a migrénami jsem trpěla jen sporadicky.(Alergie na lepek nebyla prokázána).
Migrény u mě MAJÍ SOUVISLOST S JÍDLEM, trpím ale dost i při ZMĚNÁCH POČASÍ.

Jsem ALERGIČKA, největší citlivost mám právě na PLÍSNĚ(!). Mám citlivé zažívání a proto je můj jídelníček omezený - nejím žádné uzeniny, sýry jen v minimálním množství a jen plátkové (ne tavené), protože jakmile "ujedu" na sýrech, zvýší se frekvence migrén. Taktéž jogurty jím max tak do 3 měsíčně. Mléko nepiji a maso v minimálním množství. Chléb nesnáším (že by obsahoval také plísně?????), jakmile jej začnu konzumovat, po nějaké době mám bolesti břicha jako po plís. sýrech.

Když to shrnu, nejlépe mi je, pokud jím hlavně zeleninová jídla, kořením jen solí a bylinkami, sýr používám minimálně a uzeniny vůbec. Pokud to zvládnu a nejím sladkosti, je to pak dokonalé. Chleba mi nedělá tak zle celozrnný toustový. Klasický chleba nesnesu.

NESMÍM VYHLADOVĚT = bolest hlavy až migréna
Pitný režim dodržuji , a v poslední době jsem zjistila, že mi pomáhá MASÍROVÁNÍ KRČNÍ PÁTEŘE páteře od lebky dolů (při prvních příznacích bolestí hlavy) a úklony krkem dopředu-dozadu, doprava-doleva a hlavně HLUBOKÉ POMALÉ DÝCHÁNÍ (co nejdéle.) Tak jsem zmákla (!) začínající migrénu. Zjistila jsem totiž, že když jsem ve stresu, dýchám velmi povrchně - což může být také příčina. Pro mě jde o převratné zjištění. O dýchání si zjistím co nejvíc a pokusím se na tom „zapracovat“.

Myslím si, že jídlo má klíčovou úlohu v rozvoji migrény - anebo je to jeden z podstatných faktorů spuštění migrény. Taková ta "poslední kapka".

A další poslední věc, co může souviset-mám hodně NÍZKÝ KREVNÍ TLAK a SKOLIÓZU (křivou páteř).
Zkoušela jsem také tu „odkyselující blbost“ , různé čistící čaje, ale nic podstatného jsem nezpozorovala. Užívám omegu3, koenzym Q10, hořčík, někdy béčka a s migrénou to stejně nějak extra nezatočilo. Kopretina (neboli řimbaba mi nepomáhá). Užívám Sumatriptan (Cinie) -někdy zabere, někdy ne (pokud zvracím), pak ještě Indometacin čípek někdy pomůže. Připadám si jako závislačka, pořád pojídám nějaká analgetika, nebo triptany.
V poslední době (1/4 roku) jsem se navrátila ke „klasické stravě“ a měla jsem za týden 3 migrény s aurou a 2 bez. Nejsem flegmatik, což je možná také jednen z faktorů :-))

...máte to taky tak?
Pokud mi v budoucnu nepomůže ani to dýchání + masáž krční páteře, pak uvažuju o hypnóze...máte někdo zkušenost????

0
před 9 lety Pavel

Janina: Super příspěvek !!!!!!!!
Takhle perfektně shrnuté trápení s migrénou !! Musím říct, že hodně dlouhým pozorováním jsem došel u sebe ke stejným závěrům jako vy. Spojitost s jídlem je určitě - hladovění je průšvih, stres taky a to dýchání můžu jenom potvrdit. Ono to hlavně všechno souvisí. Protože migréna mi nikdy nepřišla jen tak, že bych seděl a najednou migréna. Vždycky to bylo spojené s nějakou nestandartní situací či vypětím. Takže dost často se mi stalo, že jsem měl pocit hladu, zároveň jsem byl ve stresu a když přemýšlím nad tím dýcháním, tak i to jsem měl občas zrychlené a řekl bych, že nedostatečné.
Co se jídla týče, můžu určitě potvrdit glutamáty (ty by stejně neměl jíst nikdo, ani člověk co na migrény netrpí), banány, sladkosti a obzvláště s čokoládou...
Taky můžu potvrdit určitou spojitost s krční páteří - posledně jsem měl takový pocit, že migréna přijde, ale byl po ruce zrovna masér, namasíroval krk a záda a rozhodně mi bylo líp a migréna nepřišla.
No a co se týká léčiv, také jsem si nechal předepsat Sumatriptan - zatím jsem ho musel použít jen jednou (protože frekvence se mi zaplaťpánbů podstatně snížila), ten mi zabral a snížil bolest tak o 60%, což znamená, že to nebyla ta ukrutná bolest k nevydržení, ale už jsem mohl trochu fungovat, nemusel jsem ležet a čekat 2 dny, než to bude snesitelné.... Z toho co vím o fungování sumatriptanu - je určitě zásadní, kdy si ho člověk vezme, protože příliš brzo nebo pozdě už nemusí být dost účinný. Chce to trefit chvíli, kdy skončí aura a ještě hlava nezačala bolet. Jakmile se dostaví ta ukrutná bolest, že je od ní špatně od žaludku, jak popisujete, tak to už asi nepomůže nic, jen klid, tma a ticho.

0
před 9 lety Janina

Pavel: Souhlasím s Vámi, triptany jsou takový malý zázrak :-)

Ještě jedna další možnost vzniku migrény tu je, a to dírka v srdeční svalovině.
Např. tady se o tom píše:

http://vademecum-zdravi.cz/na-homolce-pouzivaji-novinku-pro-prevenci-mozkove-mrtvice/

0
před 9 lety M.3 roky cca každých 4-5krát měsíčně jsem mívala nesnesitelné migrény ve většině případů se zvrácením, které se vracelo po každých 10 minutách klidně i 2 dny za sebou. Samotná bolest trvala 2-až 4 dny. Došlo k tomu, že jsem nebyla schopná nic dělat až 16 dní v měsíci. Zničilo mi to můj pracovní, studijní a osobní život.
Brečela jsem téměř denně, navštívila jsem desítky lékařů, žádná z jejich rad mi nepomohla. Několikrát týdně jsem musela brát triptany a čípky až jsem načala být na ně závislá. Doktorka však mě poslouchat nechtěla a řekla že nejsou návykové a že plácám nesmysly. Chci jen upozornit, že nekouřím, nepiju, sportuji, dodržuji zdravou dietu a vždy jsem pozitivně nahlížela na svět! Doktorka mě však přesvědčovala, že mám porouchané nervy a že mi předepíše prášky na uklidnění. Nesouhlasila jsem s ní a udělala jsem (jak jsem později zjistila) naprosto správně. Nedokážete si představit kolik peněz, nervů a slz jsem ztratila abych znovu a znovu slyšela názor: "MIGRÉNA SE NELÉČI, NIKDO NEVÍ PROČ VZNIKÁ". Byla jsem několikrát na EEG, udělal jsem si MR mozku, chodila jsem na masáže. Navíc mě strašně bolela krční páteř, která bolest rozjížděla proto jsem zašla i za manuálním terapeutem, denně jsem cvičila, udělala jsem si MR krční páteře. Bez bolestí jsem však vydržela maximálně týden. Pak se všechno vracelo znova.

Až po 3 letech jsem přišla na řešení: HORMONÁLNÍ ANTIKONCEPCE. Dřív jsem už ji pro jistotu zkoušela změnit, zlepšení - žádné. Doktorka mi řekla, že když to nepomohlo, tak to znamená, že příčina je jinde. Asi po roce jsem si sedla a začala vzpomínat a zhodnocovat kdy se můj stav zhoršil a jak vlastně vše začalo. A zrovna hormonální antikoncepce mi neustále vrtala hlavou. Nehledě na názor doktorů (že bolest s tím zas tak nesouvisí), jsem se rozhodla prášky vysadit. STAL SE ZÁZRAK - bolesti ihned přešly!!! Byl to neskutečný zázrak! Ani ti nejzkušenější doktoři si nevěděli rady a ono stačilo pouze vynechat antikoncepci! Už žádné bolesti i při větší námaze i když mám stres. Holky, kdo někdy dlouhodobé migrény měl, pochopí jaká je to úleva a štěstí! Víc než to, i krční páteř mě přestala bolet, zmizela únava, kterou jsem neustále měla, jsem mnohem klidnější, shodila jsem 4 kila, které jsem v průběhu používání antikoncepce přibrala, ale hlavně – mám obrovskou chuť znovu žít!
Pokud hormonální antikoncepci berete, zkuste ji vynechat, do měsíce by se Vám mohlo udělat líp. Pokud přece jen nezabere, můžete ji začít užívat znovu. Za zkoušku to ale určitě stojí! Může Vám to vrátit šťastný a zdravý život bez bolesti! Hodně štěstí!

0
před 9 lety Helča

Mně na migrénu s aurou zabírá už skoro 18 let zvýšení tlaku - okamžitě, jakmile začne aura blikat, ještě než odjede mimo zorné pole, do sebe kopnu silnou, ideálně tureckou kávu, hned schlazenou mlékem, v nouzi i studenou vodou, hlavně aby se dala rychle vypít. Eventuleně navrch panáka. A prozatím jsem se vždycky té šílené bolesti vyhnula, ale před těmi lety to také končilo šílenou bolestí. Navíc se mi aura spustí skutečně bez viditelných příčin - kdykoli. Takže jsem schopná třeba vystoupit z vlaku, na nádraží do sebe hodit to SOS kafe, a jet dalším vlakem, než to riskovat...

0
před 9 lety Matej

Cau

0
před 9 lety MATĚJ!!!!!!

Čau Pavle,mě je teprve 14,migrenami s aurou trpim asi od 11a poprvé na vanoce(neviděl jsem na oko,viděl jsem jen různé mihotající se obrazce,mravenčil mi jazyk a ruka-pak jsem měl vanoce pěkně zkažený:()po ty době jsem měl migrenu asi 3x týdně,pak asi 3x za měsíc a tak to šlo asi rok.(už mi to lezlo na nervy a snažil jsem se zjistit něco co by mi pomohlo,ve škole mě nechapaly.Koukal jsem se na wikipedii a tam bylo o tom mnoho.Je to hlavně o psychice/stresu/.
Dnes jsem v pohodě!naštěstí!. Migrenu jsem neměl už 3měsíce a je to tím že na ní prostě zapomenu a nestresuju.......sakra budu mít migremu,ou ne/začnu se potit/no a migrena je tady,ale ja nestresuju a nemyslím na ní,a tak žiju v pohodě 3měsíce,užívam kapky SECATOXIN FORTE na rozšíření žil protože když se ti přimačkne oční kanalek tak příjde aura a po ní bolest.TEN KDO NETRPÍ MIGRENAMI NEVÍ CO JE TO BOLEST.

0
před 9 lety Matěj!!!!!

ZKUZTE TO!!!PROSTĚ NA TU HNUSNOU MIGRENU ZAPOMEŇTE PROSÍM ODPOVĚZTE JESTLI TO POMAHA

0
před 9 lety Šárka

Ahoj Matěji a všichni, mně je 15 a migrenou s aurou trpím skoro dva roky. Mám skoro totožné příznaky jako ty. Když se u mně migrena objevila poprvé, stalo se mi to, když jsem jela autobusem s kamarádkou, která vůbec netušila, co mi je. Myslela si, že si z ní dělám srandu, protože jsem mluvila nějakou nesrozumitelnou řečí. V té chvíli mě napadlo, že jí to teda popíšu, ale když jsem to chtěla napsat na mobil, tak jsem ho upustila, protože jsem ztratila cit v ruce. Jako kdyby mi ta ruka ochrnula. Od té doby se migrena objevovala přibližně po dvou až třech měsících. Od druhé migreny mají moje bolesti hlavy stejný průběh. Nejdříve začnu v oku vidět mžitky nebo kolečka, postupně se mi to rozjede do celého oka, potom nevidím do strany a za chvíli skoro vůbec. Tento stav trvá asi půl hodiny. (vážně to přitom neměřím, protože jsem mimo :)) Také mi znecitlivý jedna ruka (jednou pravá, podruhé levá). Když toto odezní, začne mě nesnesitelně bolet hlava, tak, jak všichni popisujete a bolest trvá celý den a další den jsem úplně vyřízená.
Většinou se mi migrena objeví ráno ve škole. Ze stresu to být nemůže, protože se ve škole nestresuji. Napadlo mě, že by na to mohly mít vliv zářivky, ale opravdu nevím. Jindy jsem migrenu dostala po skákání přes švihadlo.
Preventivně piji hořčík rozpuštěný ve vodě, ale nevím jestli pomáhá. Musím ale říct, že už jsem migrénu neměla asi pět měsíců a to je nejdelší rozmezí. Doufám, že se brzo neobjeví.

0
před 9 lety Pavel

Matej: Myšlením na auru to u mě nejspíš nebude, protože to mám vždy spojené s intenzivním pohybem :-( A většinou přijde, když s ní nepočítám, takže ten strach z migrény u mě nefunguje, ale je pravda, že jsem měl migrénu s aurou asi 2x nebo 3x v životě, kdy byla způsobená čistě jenom silným stresem.

Helča: Děkuju za tip, ale měl jsem bohužel teď možnost vyzkoušet to zvýšení tlaku při auře a bohužel na mě to nemělo žádný vliv, možná spíš i naopak. Takže dobře, že vám káva pomáhá, ale asi to není zcela univerzální rada.

Všem co se s migrénou s aurou potkali přeji vše nejlepší a co nejdelší období bez bolesti !

0
před 9 lety Katka

Ahoj :)
Mela jsem uplne to stejne co ty. Jakmile to prislo prisla jsem si jak kdyz umiram..ukrutna bolest porad jedne poloviny hlavy... jakykoliv zvuk ci svetlo mi obracelo zaludek vzhuru nohama. Jen jsem lezela a ,,vychutnavala" si tu nesnesitelnou bolest.
Zasla jsem na konzultaci k jedne fyzioterapeutce, ktera leci nejlepsi ceske sportovce. A vysvetlila mi, ze vsechno tohleto bylo jen proto, ze jsem mela povolene svaly okolo patere a pote se tam proste casto skripnou nervy a od toho pochazi klasicka migrena. Mozna proto to mas vzdycky od sportu. Od te doby cvicim 2x tydne cviceni na zada (http://www.ulozto.cz/9545022/zorates-2-vob) podle tohodle videa. Migrenu jsem nemela uz 9 mesicu, a to jsem ji driv mela kazdy mesic pravidelne.

0
před 9 lety T.E.F

Dobrý den, trpěl jsem velkými bolestmi hlavy min 1x týdně, které trvali zhruba den až dva. Pak jsem na půl roku přestal pracovat a dělal jsem jen to co mě baví a relaxoval, cvičil (předtím jsem necvičil).
Po měsíci migrény přestaly a vrátili se až po půl roce co jsem nastoupil do prace (pracuji u PC kolem 14 hodin denně), ale naprosto v jiné formě a frekvenci. Mívám je teď maximálně 1x za 2 měsíce, a jsou spíše jako zvláštní motáky/závratě, bolest bývá spíše sporadická, avšak málokdy intenzivní. Dělám si z toho teď legraci, všem co mi říkají že mají migrénu říkám, ať na půl roku přestanou pracovat a stresovat se. Jiank alkohol (víno) je spouštěč, ale né, když jste odpočatí a bez stresu, to můžete konzumovat co chcete a žádná migréna. Hodlám udělat ještě jednu půlroční pauzu a doufám, že zmizí úplně , již teď je to super.

0
před 9 lety Lenka

Ahojky.Je 38let a 15let trpím na migrény.Zkoušela jsem už snad všechno a konečně jsem našla lék Sumigru,jenže migrénu mám i 14krát do měsíce a bojím se aby mi léky nějak neublížily.Hlavně mám ted ten problém že po migréně mám už 12dní auru,která mi zůstala v pravém oku,vypadá to jako točící se větrný mlýn.Na očním mám vše v pořádku a na neurologii jsem teprve objednaná.Je to nepříjemné.Nevíte jestli to má souvislost s migrénou?Děkuji

0
před 9 lety Peter

Dobrý den. Znám lidi, kteří měli častou migrénu a již se z ní vyléčili, díky čistě přírodním prostředkům, které užívali po kapkách. Je to jen o tom pročistit si tělo přírodními prostředky a pak dát tělu další prostředek s kterým zmírní nebo odstraní tento problémem.

0
před 9 lety !Matěj!

Já nevim u mě se migréna zatím neoběvila.Já se snažím na ní nemyslet a nepřemáhat se při sportu.Nemáte někdo něco se zrakem po té migreně?(citlivost na světlo, atd...)prosím odepište.

0
před 9 lety !Matěj!

Ano,Lenko ,souvisí to z migrénou s aurou a podle mě to může způsobovat i nedostatek spánku

0
před 9 lety veronika

Ja jsem poprve zažila migrenu ve 20 letech,prisla mi z niceho nic,zacali me brnet ruce,jazyk..mela jsem poruchu reči a blýskajici světlo v ocich..to trvalo asi pul hodiny a pak my začali neskutecny bolesti hlavy a zvracim.Chytlo me to take při řizeni v aute a to vzdy musim odstavit nekde auto a vydrzet pul hodinu nez me to prejde..dneska už poznam když me to chytne,vezmu si 2 apo Ibuprofeny a trošku my to povolí ta bolest..dala bych vse za to aby mě to zmizelo uz naporad,ale bohuzel doktor mi rekl,ze na to nic neexistuje,jedine prasky,ktery tlumi bolest

0
před 9 lety Danah

Že něco doktoři neumí vyléčit, neznamená to konec světa a už vůbec to neznamená, že je to nevyléčitelné. Pokud se na medicíně budoucí lékaři nedozví nic o výživě, ani to vědět nemůžou. O výživě se nepřednáší. Souvislost mezi jídlem a zdravím je tak evidentní, že se naší zpupné západní civilizaci tibeští mniši smějou, jak o tom nic nevíme. :-))

0
před 9 lety Lenka

Ahoj Matěji,děkuji za odpověd,ale bojím se že to s tou migrénou nesouvisí i když na ní dost trpím.Ale tu auru mám už přes měsíc a bez zastavení,je to fakt nepříjemný a neví si rady ani neuroložka,takže mě poslala na MR a uvidí se,ale jsem pro ně oříšek.Lenka

0
před 9 lety Daniela

Už 15 let bojuji s migrénami, které mají různé příčiny a do toho mě denodenně "jen bolí" hlava, mám problémy se zúženým míšním kanálem v krční páteři, nejasný nález na EEG a moje bolesti hlavy jsou prý kombinované. Jediné co v současné době trošku pomáhá přežít je si při těžkých záchvatech, které mám minimálně jednou do měsíce brát Rosemig sprintab, ani ten to nezastaví nebo nezlikviduje jen trochu zmírní prudkou bolest projíždějící hlavou za okem. Auru nemám. Mám 13 let dceru a teď osmiměsíčního syna a během těhotenství se migrény zhoršily a bylo jich víc, musela jsem to vydržet bez jakýchkoliv léků a byl to očistec, stále ještě kojím, i když posledních 14 dní jen jednou denně večer před spaním a tak poslední dva měsíce beru Rosemig, bylo mi to doporučeno i lékařem, že malému to tak neuškodí, ale dobrý pocit nemám, chci s kojením přestat úplně, jen to ten drobeček večer ještě potřebuje. Když čtu že někdo má dva záchvaty do roka trvající dva dny tiše závidím. Předposlední záchvat koncem prosince a začátkem ledna trval deset dní a nyní mám už šestý den v kuse opět silnou migrénu a každý den Rosemig, abych mohla vůbec existovat a starat se o dítě. Doufala jsem, že se to druhým porodem zlepší k lepšímu, naopak, dostávám nějakou antikoncepční inkekci na tři měsíce, už jsem ji měla třikrát a minulý rok trvaly záchvaty tři dny, nechápu proč se tak prodloužily:-( Tři dny se to dá vydržet, spánkem se mi to zhoršuje, budím se s ještě silnější bolestí a nemůžu znovu usnout. Již měsíc držím protikvasinkovou dietu, tu nejpřísnější verzi, protože mám i jiné zdravotní problémy - opakující se vag. záněty, chronický zánět moč. cest, bolesti kloubů, únavu a zatím žádné zlepšení, piji zelený jíl a čaj Lapacho, takže ani strava a velké ovládání mi zatím nepomáhá, tak nevím, existuje něco nebo se mám trápit do konce života? Někdy už mám pocit, že na to není síla achjo. Také jsem se dva roky léčila kapkami od Energy a rok kapkami od Joalis, zřejmě zbytečně, nulový pokrok k lepšímu, spíše se mi vše zhoršuje.Přeji všem hodně sil do boje s migrénami, ráda jsem si přečetla i jiné názory a zkušenosti a budu vděčná za další, hezký den:-)

0
před 9 lety Petra

Dědičnou migrénu mám již od 15 let, každý týden cca 2 dny, které bych celé prozvracela, nebýt speciálního prášku na předpis (rosemig nebo cinie).Tento prášek si musím vzít vždy když pocítím, že na mě přichází. Jinak je větší riziko,že nezafunguje. Krom alkoholu mi ji nic nevyvolává - prostě přijde. Někomu ji muže vyvolat čokoláda, káva,sýry,antikoncepce,hluk,světelné efekty aj. Dříve jsem ji měla pravidelně KAŽDOU sobotu, nyní je to zhruba po týdnu ( po 6ti -9ti dnech).. Bohužel mi dost zasahuje do života -např. jsem nucena zrušit slíbené akce nebo si vzít volno v práci.. Jako i Daniela mam potíže typu zánět močového měchýře a vag.záněty. možná je mezi tím nějaká spojitost,nevím.. Jinak pořád si řikám, že jsem na tom ještě dobře, když slýchám o lidech, kterým při migrénám ochrne půlka těla aj. :)

0
před 9 lety Petra

Jinak souhlasím s matějem - "TEN KDO NETRPÍ MIGRENAMI NEVÍ CO JE TO BOLEST." - pamatuji si,jak jsem strčila nohu do drátů od kola,což mi způsobilo vymknutí kotníků a ránu až na kost a bolest to bylo menší.. :(

0
před 9 lety čak

nechte si vyhledat MIGRENA A HOMOCYSTEIN

0
před 9 lety Romana

Ahoj mgrenici,taky mezi Vás patřím.Minulý týden a včera se mi migréna s aurou vrátila po 3 letech.Pracuji jako zdravotní sestra a na neurologii,ale i tak mne to dost vyděsilo.Fatická porucha-nemožnost vyjadrování,porucha zorného pole vlevo,parestesie kořene jazyka,zubů,rtů,nosa a celé ruky.Pak následuje bolest za levým okem ale dá sevydržet.Mne paradoxně více vadí příznaky před migrénou.Uzkost,která je doprovází.Mám vysoké pracovní nasazení a nemůžu si dovolit chybovat.U je mne vždy vyvolávajícím momentem stres a kombinací hormonů.Opakovaně byl záchvat v půlce cyklu,kdy dochází k poklesu hormon.hladin.Triptany-Sumigra či Relpax bolest neodstranil uplně,naposledy jsem dala radši malinků dávku sedativa na odstránení strachu.Radím nestresovat se a pátrat co vlastně migrénu vyvolává,ale hlavně být v pohodě a nepřemýšlet kdy zase dorazí.Držím palce.

0
před 9 lety Vendula

Zdravím, migrénu s aurou jsem měla poprvé v 28 letech to už jsem měla 4letou dceru. Šla jsem od mamky a najednou jsem měla mžitky před očima a když jsem došla domu, tak mě začala brnět pravá půlka bličeje a pravá ruka.Nemohla jsem mluvit a pak mě bolela hlava. Pak už dlouho nic, ale to jsem tenkrát nevěděla, že to byla první zkušenost s migrénou. Pak jsem ve 32letech otěhotněla a čekala syna. V 8 měsíci se mi migréna vrátila a v týdnu jsem jí měla 4x. Byl to pro mě šok. Když jsem šla do poradny, tak mě doktor okamžitě nechal v nemocnici a rozjela se různá vyšetření.Byla jsem i v tunelu na vyšetření hlavy a výsledk byla migréna s aurou. Doktor mi řekl, že mé cévy jsou dost klikaté a těhotenství bylo pro mě velká zátěž. Když jsem porodila syna císařem měřil 55cm byl na mojí postavičku obr. Od té doby nic, tak doufám, že se to už nevrátí.Vendul

0
před 9 lety Mima

Zdravim vsetkych.

Rovnako ako vy, aj ta trpim migrenou s aurou. Prvykrat ma postihla, ked som bola este dieta, potom na par rokov zmizla a nedavno sa opat vratila. Len pred par dnami som presne zistila, ze ide o migrenu. Z pociatku som myslela, ze moj problem suvisi s ocami(prekonala som totiz operaciu korekcie zraku - predtym som trpela silnou kratkozrakostou), ale az nedavno som si uvedomila, ze po ukrutnych bolestiach oci, najma ocnych buliev, a vsemoznych svetelnych obrazcoch pred ocami, ked prakticky nic nevidim, dochadza k hroznej bolesti hlavy. Pre mna je najhorsia prave faza svetelnych ukazov, zacina to malym svetielkom, ktore meni farby a potom dojde k ciastocnej strate zraku, ked nevidim v istom zornom uhle a dochadza k zrneniu, vlneniu (mzikom). Pomaha len tma a zima, co sa vsak casto praktizuje, najma ked ste v praci... Bolest hlavy, ktora potom nastupi sa uz nejako da vydrzat, s pomocou tabletky. :) Ked ma takato migrena postihla raz na dovolenke, zhodou okolnosti na plavbe lodou, kupila som si ladovo vychladenu plechovku Pepsi a drzala si ju priamo na ociach a spankoch. Zhruba po polhodine "aura" zmizla a migrena bola ovela slabsia... Pomaha mi rovnako pit vela vody, ale nie vzdy. Rovnako tak cigarety, kedze mam nizky tlak (i ked je to hrozny zlozvyk a rozhodne ho neodporucam). Neviem presne, co je spustac, niekedy zly spanok, inokedy sportova aktivita, alebo prudke svetlo - ako napriklad dnes, ked ma postihla hned s prichodom do prace... Mozno skusim nejaku ocistovaciu kuru a zmenu jedalnicka, ako viaceri z vas radili. Kazdopadne, dakujem za vase prispevky, je dobre vidiet, ze nie som sama, co ma taketo problemy, clovek sa inak moze lahko stat hypochondrom. :)

0
před 9 lety vercounek

Zdravím vás všechny migréňáky, upřímně je mi vás líto, osobně znám jen velmi silnou bolest hlavy, což s migrénou asi nemá co dělat :) ale přikládám něco o migrénách, je to minimálně k zamyšlení. Nepřikládám, z nějakého důvodu to nejde, ale jestli chtete někdo poslat do mejlu, tak písněte.

0
před 9 lety Lenka

Tak toto mám taky a je to příčina E250, občas to velmi dlouho trvá, než se na to příjde a než se to někomu projeví. Můžeš jíst potraviny s tímto éčkem rok a je to na světě, nebo 10 let a pak se to projeví. Mě na to přišli po x letech, kdy jsem tímto trpěla. Mám to dokázáno z lékařsého hlediska.

0
před 9 lety vercounek

tak tady něco málo: zasažení poloviy hlavy naznačuje, že většina cílů konání dotyčného je dobrá, avšak způsoby jejich naplňování bývají mylné, a že někdy dělá nemocný to, co patří jiným, nebo je nepodstatné. Migréna s "předehrou" předesílá, že důvody jejího vzniku je vhodné hledat hlavně v rodině, mnohem méně souvisí s prací, či přáteli. Migréna s aurou: u migrény je aura jistá zkouška. Zvítězí opět rozum a strach, nebo konečně "vydýcháš" tyto své trapitele a tělu nastolíš Učitelem doporučované " pokoj vám?" rozum ti vládl, a proto je jeho sídlo ničeno, "dělové koule" bolesti protékají od oka hlavou. V oku tvé chyby i migrény začínají: co uvidíš, to následně obvykle mylně rozumem vyhodnotíš. Hlavu a myšlení do sého života intenzivně zapojuješ, avšak kde jsi nechal(a) srdce?

0
před 9 lety Martina

S migrénou jsem začala od puberty, mívám tak 2-3 do roka vždy s aurou, jinak mě hlava nebolívá, zrovna včera jsem musela odejít z práce, začalo mě tím že se mě začal vnit obraz v pravo na pravém oku, dala jsem si ihned ibalgin 400 , doma jsem si lehla, aura tak do půl hodinky přešla, pak začala bolet hlava ale jen slabá, nakonec jsem usnula, pak jsem se probudila a byla plná elánu, utíkala jsem ještě vyřídit věci a večer šla jseště na schůzku (pracovní) z té jsem musela odejít protože mě opět začalo vnění dala jsem si další ibalgin došla domu lehla a začala úporná bolet která trvala 2 hodiny, pak jsem usnula, od rána jsem unavená a mám kocovinu (z migrény ;-) alkohol nepiji) tak to je popis čerstvé migrény, jinak si tak 4 roky vedu záznam o každém záchvatu, ale nějak zatím nevím čím přesně to začíná, jen teď naposledy jsem ji měla po dost velkém napětím a den před tím jsem jedla asijské jílo - kořeněné tak je možné že to byla kombinace několika faktorů. Hlavně jsem po prvnim záchvatu uděla blbost že jsem nezůstala doma ležet, ale teď jsem poučená a vždy to vyležím do rána, takovou kravinu jako včera jsem udělala porvé, jinak přecházím na zdravou stravu, a začínám dávat kila dolů, sice mívám migrénu jen občas ale stoji za to , hlava mě bolívá tak 2-3 hodiny a další 2 dny jsem KO, ale funguji. Jinak co jsem se nově dozvěděla, že když aura trvá déle jak 1/2 hodiny tak je dobré navštívit lékaře, kvůli možné mrtvici, ale nebívá častá, jen prý lidé kteřá trpí migrénou s aurou jsou jí více ohroženy, četla jsem na iternetu, nechci strašit ale jen informuji. Všem držím pěsti, ať máme záchvatů co nejméně, a doporučuji si o každé migréne vést záznam, i když opravdu konkrétní sputitele u mě nevím.

0
před 9 lety Martina

Ještě dodatek že poslední dvě migrény se mě prihodili v půlce menstrulačního cyklu,ale nebívá to pravidlem.

0
před 9 lety Jana

Tak jak tady čtu tak ta hnusná migréna trápí opravdu hodně lidí.Mám ji asi 13let a je to opravdu čím dál horší.Při začátcích mi stačil Brufen a stáhnout hlavu a jít si lehnout,ale ted to vůbec nestačí,mám auru jako blázen je to takové jako bych v očích měla blesky a do půl hodiny to ustane a pak začne ten děsný bolehlav jen jedné půlky hlavy,ale opravdu se to nedá snést co je to za bolest.Musím okamžitě do nemocnice do vedlejšího města na internu a tam mi dají kapačku a ta mi pomůže.Doktor mi napsal Cinii,ale to je pěkné svinstvo,měla jsem děsné křeče do nohou a nic moc nepomohla.To vše se opravdu nedá snést,to zvracení je taky příšerné a doma nikdo nesmí ani špitnout,to bych se zbláznila.Po těch letech mě konečně obvodní doktor poslal na neurogii a tam mi doktor bez jakéhokoli vyšetření dal diagnozu:panická porucha!Když jsem k němu chtěla opět jít,že se mi ten stav zhoršuje tak mi řekl,že u něho už nemám co dělat a jestli mám nějaké problémy at si zavolám záchranku,ale on mě nevezme a to byl primář u nás v městě.Opravdu úplný pitomec a tak sem to řekla obvodnímu,protože mě migréna opět překvapila a on mi napsal specialni prášky které mi dělali přímo v lékárně a dnes jsem si pro ně byla a doplatek 280Kč atrvanlivost jen 2měsíce,no tak doufám,že až mě to chytne tak mi pomohou prý je to na migrénu nejlepší a kdysi se dělali a přestali je vyrábět.doktor mi taky napsal Sermion je to lék na lepší prokrvení hlavy a proti mozk.příhodám.Jinak mám vysoký tlak,ale to asi od toho ty migrény nebudou.Taky je mívám i 2x do týdne a to mám doma 4 dětičky.

0
před 9 lety L

Ahoj jsem nováčkem, letos už po druhé se mi stalo, že jsem uprosřed zorného pole viděla lesklý flíček, který se rozlil po celém oku a směřoval do rohu obou očí. Očima jsem viděla tak čtvrtinu raálného obrau a zbytek se vlnil, nebo propadl do temnoty, kolem mě šla modrá silueta a v zrcadle mi šly nad hlavou barné kotouče žlutý a řervený. Nechápala jsem, co se děje, dokonce jsem přistoupila na variant, že mě unáší UFO, po rukou i šly modré poprsky. Asi po 20 minutách vše odeznělo a vystřídala to ostrá bolest očí a hlavy. Pak až jsem se dočetla, že se jedná o migrénu. Mám s tím něco dělat?

0
před 9 lety Ivana

Ahoj, taky se přidám, moje první migréna nastala těsně po maturitě (kterou jsem zvládla na vyznamenání) a dostala se na 3 vysoké školy. Nádherné období, ale jednoho dne jsem se probudila s bolestí v půlce hlavy, ale takovou, že jsem chtěly vyskočit z okna. Obvodačka mi řekla, že je to asi migréna, dala mi prášky. Nic se delší dobu neobjevilo. (Jen připomínám že od 16 beru hormonální antikoncepci). Jednoho dne jsem spala u přítele, po telefonu jsem se pohádala s tátou, strašně jsem brečela, během dvou hodin přišla nejdřív citlivost na světlo, hluk, žízeň, po té opět neskutečné bolest hlavy, která vedla k tomu, že jsem několik hodit nemohla mluvit, jako by mi v hlavě někdo zaměnil písmenka, zkoušela jsem napsat sms, i tak jsem automaticky vypisovala písmenka, která tam vůbec nepatřila. Následoval odvoz do nemocnice, kde si mi rozhodli nechat, ležela jsem tam asi týden, dělali mi všechny vyšetření, třeba i oči, nic nezjistili, jen dopororučili chodit k neurologovi. Připomínám, od mala nejím maso, pouze mleté a kuřecí (to zrovna není nic moc-já vím), miluju zeleninu, ovoce, luštěniny, těstoviny, jím fakt zdravě, nepiju, nekouřím, jedině ta antikoncepce. Naštěstí blízko místa mého bydliště je jedna fakt lékařka, začala jsem k ní chodázet, po dohodě s gynekologem mi byla nasazena nová antikoncepce cerazette, snížené množství hormonu a jen jeden, berou to např. matky při kojení, migrény se ustálily jednou za půl roku s aurou, rozmžené vidění na jedno oko, brnění dokonce i v zubech, jazyku, oku, tváří apod (vždyť znáte), beru pravidelně hořčík,nyní už godasal na ředění krve, migrény mi byla prokázána dle EEG a dalších vyšetření. Nový gynekolog mi nasadit další antikoncepci Mirelle, najednou migrény přestaly, neobjevily se ve svém půlročním cyklu, nádhera, objednala jsem se na začátku února k neurologovi, pogratulovala jemu a i sobě, což jsem neměla dělat. Zhruba po týdnu dvakrát po sobě, když jsem koulala na tv, porucha soustředění, rozmazané vidění a prostě ten pocit v hlavě, hned jsem si vzala sumigru a šla spát, po týdnu zase ve škole, z ničeho nic aura jak hrom, věděla jsem, že to do půl hoďky přijde, prášek a spát, pak týden klid a zase, teď zas na 14 dní klid, dneska ráno jsem se probudila s brněním v pravé ruce, dchvilku jsem doufala, že jsem si jí přeležela, ale po té i v tváři apod, tak že zase sumigra a spánek. Od neděli opravdu přestanu brát antikoncepci, ale moje neuroložka říká, že je to už jedno, jakmile se to začne opakovat, tak se to většinou opakuje, i když vypustíš ten prvotní spouštěč. Je jasné, že nemůžu odjet na měsíc někam k moři a odpočívat, jako každý z nás, co musí chodit do práce, do školy, starat se o domácnost a tak. Ale dneska se mi poprvé stalo, že mě začala bolet noha (lýtko zezadu) něco jako při křeči, ale křeč to nebyla a teď to lehce pobolívá. V posledních 2 měsícech to bylo strašný, nevím, co s tím :(

1
před 9 lety Janina

Milí migrenici, mám závratné zjištění, o které se s vámi chci podělit!
O svých zkušenostech s migrénami jsem psala příspěvek 12.11.2011.
Koncem února 2012 jsem objevila příčinu vzniku mých migrén!!! Shodou okolností jsem se dozvěděla o existenci testů na potravinové intolerance. (Pozor- neplést si to s alergickou reakcí na potraviny!) Díky tomuto testu jsem zjistila, s jakými potravinami si moje tělo nedokáže poradit (chybí enzymy na zpracování a tak se tyto pro tělo "jedy" hromadí ve tkáních a způsobují nejrůznější potíže. Tyto testy se dělají z krve v zahraničí, jsou příšerně drahé,ale našla jsem na netu alternativu - test,který si uděláte jednoduše doma sami.
Vyšla mi silná reakce na: mléko, vejce, kukuřice, lepek, proteiny obilovin a arašídy. Slabší reakci jsem měla na česnek, kvasnice, para ořechy a směs pepřů.
Sice šok, ale víc jak polovinu jsem stejně tušila.

Striktně jsem vyřadila všechny tyto potraviny ze svého jídelníčku (i když to bylo ze začátku těžké, než se člověk zorientuje v tom, co vlastně bude jíst).
V prvních dnech "diety" jsem onemocněla (zřejmě se tělo zbavovalo škodlivin)a po 14ti dnech nebylo po migrénách ani památky. Dnes je to 2 měsíce, co jsem neměla ani jednu migrénu. Bolest hlavy se dostaví tak 1x za 14dní, a zabere mi rychle " slabý" Acifein!!!
Je to pro mě zázrak...a jsem šťastná a chci se o tento poznatek podělit se všemi, kteří hledají pomoc a trápí se,jako jsem se trápila já.
Žádný lékař mi o této možnosti neřekl, lékaři neřeší příčiny a je to smutné, že člověk musí hledat a zkoušet sám metodou pokus-omyl. Tyto testy vám v naší nemocnici neudělají, oni tuto metodu neznají. A nehradí to pojišťovny.
Na gastroenterologii jsem si kdysi nechala dělat testy z krve na "lepek" a vyšlo to negativně, stejně jako mléko. Tak to jen pro vaši informaci, že pokud vám vyšly nějaké potraviny u lékaře negativně a přesto víte, že vám nedělají dobře, pravděpodobně trpíte intolerancí.
Název testu neuvádím, protože to může znít jako reklama, ale v googlu si to jednoduše vyhledáte.

Mimo to, že mě nebolívá hlava, mám o 100% víc energie, nejsem unavená, malátná, líp vidím, mám lepší náladu, dobré zažívání a celkově se cítím dobře...nemusím užívat koenzym Q10, jako dříve (to byla nutnost)- kvůli té únavě...

Sice si nedopřeju buchty, cukrovinky z obchodu (všechny obsahují mléko nebo syrovátku, sušená vejce a pod.)a jiné "dobroty", ale VŮBEC MI TO NEVADÍ!!!
A abych nezapomněla, migréna se nespustí i po celkovém fyzickém vyčerpání a vyhladovění. Nedostavují se ani příznaky hypoglykémie jako dřív...

Moji milí, moc ráda bych, aby vám tyto řádky pomohly od vašich potíží, protože kdo migrénu nepoznal, neví....

Hodně štěstí!!!!
Janina

0
před 9 lety Tereza

Ahoj Pavle, tak přesně to samé mívám já od svých 17 let. Začíná to mžitkama, pak oslepnutí, na to neskutečná bolest hlavy, kdy se člověk zmůže jen na to ležet v posteli se zataženýma žaluzkama:)) popravdě si nemyslím, že by potraviny měly až takový vliv... je to hlavně o nervech. U mě se to vždy objeví při větším stresu - víc práce, zkouškové, hodiny prosezené u počítače... svaly ztuhnou a s nimi i nervy. Člověk se pak snaží rozhýbat sportem, pak se pořádně neprotáhne a záda trpí ještě víc... Pak pomůže jenom ibalgin (nebo jinej driják) a hlavně kvalitní masáž (alespoň u mě). O tom, že by důvod byl v potravinách,jsem taky přemýšlela, ale nikdy jsem žádnou souvislost nenašla, i když věřím, že by tu mohla být. Hodně doktorů to svaluje na genetiku, ta v tom asi hraje také velkou roli, ale přece jenom, migréna je považována spíše za civilizační nemoc... Přeju hodně štěstí s bojem proti migréně, je fajn vědět, že se s tím jednou pro výjimku ozve taky chlap :))

0
před 9 lety nick07

Tolik písmen a tak zbytečných. Jediný skutečně známý spouštěč je změna atmosferického tlaku. Dá zjistit na letišti. Upozorňuji, že migrén je asi jen okolo 1% ze všech bolestí hlavy. Náš přední neurolog prof.MUDr.Macek vyvinul diagnostiku pravé migrény pomocí přípravku Novo-Passit. Pokud Vám zaberou analgetika je zcela jisté, že se o migrénu nejedná. Problematikou na vysoké vědecké úrovni se zabývali výzkumníci fy.Sandoz ze švýcarska. Jejich cesta byla úspěšná. U nás se jejich postupy řídil prim.Bartoušek (neurolog v Zábřežské nemocnici v Ostravě). Postup je jednoduchý a levný. Na předpis lékaře je třeba užívat asi 25 kapek přípravku Secatoxin forte kapky(dnes Teva, Opava)denně. Výhodou je nakapat kapky do horkého nápoje (zmizí stopy alkoholu). Užívám 32 roků nepřetržitě. Neměl jsem za tu dobu žádný migrenózní záchvat. Předtím týdně 1 až 3.

0
před 9 lety Danah

nick07: Kdyz je medicina tak uspesna,proc vas nevylecila? Brat leky dozivotne nelze povazovat za lecbu, ale za kseft.

0
před 9 lety pavla škrlová

Dobrý den. Zkuste poižít bylinný prostředek od firmy okg ok alfa.Snad vám to pomůže.

0
před 9 lety Monika

nick07: užíváte 32 let nepřetržitě kapky... smutný.
Ještě že máme tak "vyspělou medicínu", která nás léčí a lečí. Už aby také vyléčila a nebyly peníze na prvním místě!

0
před 9 lety Jirka

čau migrénu s aurou mě bezpečně spouštěla káva "turek"nepiji turka nemám migránu

0
před 9 lety Marián

Migrénu také spouští odlesky slunečního světla od sněhu a vody, bez zatmavovacích brýlí nemůžu jít v létě k vodě a plavat, stejně také v zimě, když je sníh a svítí slunce, také u mne spouští migrénu ponocování a nevyspání. U potravin se mi to nepodařilo vysledovat.

0
před 8 lety J.Linkou

Mám od 15 rokov. Výskyt je individualny... Od 1 x do roka az po 6 zachvatov za 4 dni. Naposledy dnes ráno.. Väčšinou je to kombinácia zlej zivotospravy, stresu atd.
Nikdy jej však neviem na 100% predchádzať;(.. Pomáha mi však veľmi bioregenerecne centrum. Držte sa priatelia aj ja sa budem snažiť.

0
před 8 lety Michael

Ahoj. Migr0nu s aurou už mám asi 10 let.. Taky jsem nevěděl o co jde než jsem se k tomu proggolil. Naštěstí mám záchvat tak jednou do roka a ten mě vyřadí jen tak na půl dne. Aura trvá cca 30 minut - 1 hodinu a potom mě rozbolí hlava. Vždy mi na to pomohlo si jít hned lehnout a jednou jsem zkusil prášky Migraflux a to mi pomohlo, ale použil jsem je jen jednou a od té doby nepotřeboval.
U mě si myslím že je spouštěč celková únava, spíš psychická, když mám hodně práce a třeba pacuji na důležité věci a blíží se termín odevzdání & taky to že člověk čumí celý den do počítače tomu moc nepřidá. Určtiě to nemám spojené se sportem...

0
před 8 lety Michael

ještě mě napadá ani to nemám tolik spojené s jídlem. Teda alespoň si myslím. Fakt jsem neměl migrénu tak dva roky a jím hodně zeleniny a ovoce, banány téměř denně. Ale vypadá to že mám jenom nějakou slabou varinatu, že jen tak nakukuju do světa migrény a je to teda zlo...
Poslední záchvat jsem měl nedávno a je fakt že jsme se přestěhovali do nové kanceláře, je tu hodně světla, odlesků a myslím že zvlášť odlesky jsou pro mě spouštěč.. Tak uvidíme, jestli se to bude opakovat, změním stůl a jestli to pomůže dám vědět

0
před 8 lety Daniela Kubátová

Ahoj všem..také bohužel trpím migrenou s arou už 18 let spustilo se to pár měsíců po mém druhém porodu a neskončilo do ted.Nikdy jsem nepřišla na to co to spuoští a ani žádné léky nedokázali záchvatu zabránit.Takže vlnění před očima,brnění končetin ,jazyka,zubů neschopnost několik minut vydat ze sebe souvislou větu a pak bolest hlavy na opačné straně hlavy.18 let denodenně strach kdy záchvat přijde kde zrovna budu a jestli se mnou nebudou děti a hlavně jestli to není mrtvice a jestli záchvat přejde.U doktorů jsem si připadala jako blázen který si vymýšlí nikdo mi nedokázal pomoct.Prošla jsem CT,MR,nespočetně EEG a to dokonce i přímo v záchvatu a výsledek byl migréna s aurou by.li mi napsány léky a tím to skončilo.Přijdte až vám dojdou mi bylo řečeno.Mimochodem léky nezabrali ani jedny z triptanů.Mrzí mě že 18 let života jsem strávila ve strachu,bolesti a omezování odpírám si dovolené a výlety protože co kdyby náhodou....BUde mi 37let a už se nechci omezovat ,ale užívat života aspon jak jen to půjde.Rozhodla jsem se najít lékaře který mi bude chtít pomoct a nebude mi jen předepisovat léky tak doufám že budu úspěšná a trochu se kvalita života zlepší.Všem přeji hodně štěstí a co nejméně záchvatů.

0
před 8 lety starakara@

Ahoj,
chtela bych potesit vsechny zeny: s vekem se migreny podstatne zmirni. U muzu nevim...V mladi, nooo, az do takovych 50-ti let jsem mela ukrutne 5-ti hodinove zachvaty se vsim, co k tomu patri, auru, bolest hlavy, nauzeu a zvraceni. Tet ji obcas sice dostanu, mam vsak jenom auru. Ano, ja vim, ze jsem vas teda moc nepotesila, ale mam jeste neco: 1) kdyz migrena zacne najezte a napijte se. 2) zajdete k dobremu chiropraktikovi a nechte si srovnat pater. 3) najdete si poradce Joalisu (anebo napiste primo Dr. Jonasovi)- migrenu vam vyleci a vycisti cely organismus. Budete se citit celkove o moc lepe. Anebo p. Emil Vaclav Havelka (napr. kazde pondeli v Astroapatyce na Smichove v Praze 5 - poradna zdarma). Zapomente na doktory, jsem zdr. sestra a nepomohli mi ani v Nemecku, budou do vas cpat jenom chemicke leky s vedlejsimi ucinky a stejne vam nepomuzou. Me pomohly az bylinky od V.E.
Havelky a moji kamaradce zase Joalisove preparaty. Preji vsem krasne dny plne radosti, stesti a dobreho zdravi.

0
před 8 lety Lucie

Zdravím, také trpím migrénami s aurou...u mě to vždy vyvolá sport. Tento týden jsem cvičila každý den, protože chci hubnout a migrénu jsem měla 8x....já mam ale to štěstí, že pokud zjistím že na mě jde aura, tak si vezmu Ibalgin, přetrpím auru a je to celkem v poho, max. slabá bolest hlavy a větší vnímání světel, obrazu, pachů a zvuků....doufala jsem že mě nějaký lék zbaví i těch prokletých aur, ale jak vidím tak asi ne. je to velmi nepříjemné, před chvílí mi skončila aura která trvala hodinu! a když jsem řekla obvoďačce, že je mám každý den, tak mi na to řekla že je zbytečný to řešit, když mi zabere ibalgin. Já do sebe ale nechci cpát každej den to svinstvo, a zároveň se nechci vzdát sportu. A teď babo raď. Nevím jestli si mam zajít k tomu neurologovi...

0
před 8 lety Radim

Jakákoli konzumace mléčného výrobku u mě vyvolá migrénu. Zvláštní na tom je, že se migréna neobjeví hned ani např. druhý den, ale až např. po třech nebo pěti dnech. Takže jsem velmi těžce dohledával souvislost. Mám dlouhodobě vyzkoušeno, že po vynechání všech mléčných výrobků migrény zmizí.

0
před 8 lety Marta

Migréna je svinstvo. Taky na ni trpím. Většinou na mě přijde tak 2x do měsíce. Někdy mám pocit, že ji mám celý měsíc. Migrénu způsobuje zvýšený průtok krve mozkem. U mě to způsobuje hodně sport, jako je běhání, skákání (ale stejně se toho nevzdám) a pak taky chlad. Když je mi chladno na hlavu, resp. na čelo, tak zákonitě přijde ukrutná bolest hlavy. Proto v zimě bez čepice ani ránu. Někdy ale nevím z čeho ji mám. Prostě si začne bolet a bolí týden v kuse. Už jsem se naučila s tím fungovat. Ráno je to vždy mírnější, večer už k nevydržení. Zvracím kudy chodím, motám se, přestávám vidět a slyšet. Mám pocit, jako kdyby mi ta bolest chtěla vytlačit oko. Na neurologii mi doktorka řekla, že migréna se léčit nedá. Mám se vyhýbat alkoholu (stejně piji jen vyjímečně) a doplňovat hořčík. Nabídla mi migrenotika, ale upřímně mi řekla, že je to strašný sajrajt, který nic neřeší. Tak jsem je odmítla a když už je to hodně nesnesitelné, tak si vezmu algifen v kapkách. Někdy se mi to podaří podchytit a zastavit na začátku, jindy ne. Někdy dokonce musím dostat injekce a infuze, protože jsem ze zvracení dehydrovaná, nic v sobě neudržím a o to víc se bolesti stupňují. Hodně ale opravdu pomáhá hned na začátku se najíst a napít. Často mi migréna po najedení přešla. Je to logické, protože krev se hrne k pracujícímu žaludku a nestraší v hlavě. :-) někdy ale nezabere nic...
Co s tím dělat opravdu nevím, ale doktorka mě utěšuje, že je vysoká šance, že po porodu dítěte mě migrény přejdou. Jenže já dítě zatím fakt neplánuji a co mě děsí...moje mamka trpěla stejnými migrénami jako já a opravdu ji po porodu přešly, ale teď je mám já. Nechci aby v budoucnu moje dítě toto zažívalo. :-(

0
před 8 lety Tom

Ahoj...tuto migrénu znám dost dobře a je to totální svinstvo...u mě se začala objevovat v období puberty a to dost intenzivně. Dnes je mi 20 a naštěstí se už ta migréna neobjevuje tak často jako předtím, ale občas se objeví. Nevím, co ji způsobuje, ale časem jsem nějakým způsobem přišel na to, jak ji odvrátit. U mě pomáhá to, že jakmile začnu pociťovat tu nepříjemnou auru před očima tak okamžitě vstanu a zakloním hlavu směrem dozadu a zůstanu tak dokud ta aura nezmizne (chápu, že v některých situacích to dělat nejde, ale aspoň něco), tím pádem nějakým způsobem odvrátíte tu následující strašlivou bolest nad očima (v čele)...nic nezaručuji, jenom se dělím o zkušenosti s touto migrénou.

0
před 8 lety Luc

Ahojte diskuzia je mooc dlhá, nečítala som všetko ale podelím sa so svojou skúsenosťou.
Tak šialenú migrénu ako Pavel popisuje som nemala (s oslepnutím) ale niekedy som nemohla aj 24 hodín vstať s postele. Migrénou som trpela snáď 5 rokov(hlavne právého oka, testy na vnútoočný tlak, eeg, atď boli v poriadku).
Potom som postupne prešla na "zdravší" štýl, odkedy netrpím migrénou sa zmenili 2 zásadné veci - prestala som piť kávu a jesť maso, neviem ktoré na to malo vplyv, asi káva ale už 4 mesiace som bez náznaku bolesti. Určite má na to vplyv mnoho faktorov, mne pomohlo toto, skúsiť treba všetko :)

0
před 8 lety Petra

Ahoj, mám stejný problém, migréna mi začne druhý den ráno poté co jsem předchozí den byla běhat :( Nemám auru, ale migréna je fakt nesnesitlená, zatím mi pomáhají koňské dárky paralenu (500 mg), ale vydrží působit jen pár hodin, pak se migréna zase vrací. Ráda bych věděla čím to může být způsobené?? Přišel jsi na něco? Opravdu se mi nechce vzdávat se běhání, ale asi budu muset, migréna mi začne vždy druhý den po běhání, běh už jsem omezila, chodín max. jednou týdně, protože následující migréna je strašně omezující :( Předem děkuju za jakoukoliv radu nebo tip co by mohlo být příšinou!

0
před 8 lety tom

Zdravim, taky trpim krutymi migrenami (nastesti ne tak casto). Nekteri zde neznaji spoustec. U sebe jsem na 99% stanovil spoustec blikajici svetlo o urcite frekvenci (frekvence je tak na hranici viditelnosti) - takze z uspornych zarovekm jsem ''nadsen''. Takze takovy tip, kde hledat ;-) Je zajimave, ze to asi musi byt presna frekvence, protoze pri jednom blikani nic, pak jinde vlezu do vytahu s blikajici zarivkou a migrena je na svete.

0
před 8 lety eva

Zdravim, mam osobni zkusenost, na akutni bolest - při aurových projevech (hvězdičky, mžitky, světelné stíny) mi pomáhá Rosemig, nebo dříve Algifenové kapky, ale je nutné vždy užít lék co nejdříve od začátku, mě třeba nezabírá když si ho nevemu do hodiny... pak mi take migrénu "spustí" už jakékoli ořechy, dříve to byl jen jeden druh, pak červené víno, ostrý vysoký zvuk, zářivkové světlo, silné slunce, nedostatek vody, masáž šíje :-) je to ruzne... ale nejlepsi je navstivit neurologa, mě pomohl :-)

0
před 8 lety Lukáš

Zkuste na prevenci proti migréně GINKO BILOBU! ! ! Osobně užívám GingiMax 1x denně. Roztahuje cévy a prokrvuje celý tělo. Zlepšila se mi pamět, migrenu s aurou jsem neměl několik měsíců. Je pravda, že jsem vysadil cigarety a omezil kafe na cca 2 šálky týdně. Pracuji jako IT a vždy se mi migrena objevila u PC. Jak zde bylo řečeno, mám velké podezření i z krční pátéře, jelikož mam skoliozu. Snažím se i cvičit v podobě bojového umění, kde se nejdříve pořádně protáhnu. Změnou životního stylu rozhodně nic nezkazíte! Takže nekouřit, málo kafe, Ginko, a cviky na záda. To mi zabralo.

0
před 8 lety Midar

Mléko + mléčné výrobky = MIGRÉNA
Mám na sobě vyzkoušeno a ověřeno, že migrénu mi způsobuje konzumace mléčných výrobků. A jsem přesvědčen, že u dalších lidí je to stejné.
Problémem je, že mléko je v různých podobách obsaženo v téměř všech průmyslově zpracovaných potravinách. Ovšem pouze důsledné vyhýbaní se všem potravinám, v kterých je mléko obsaženo mě zbavuje migrény.
Trvalo mi poměrně dlouho, než jsem na danou souvislost přišel. Problémem je, že migréna se nestustí ihned po konzumaci nějakého mléčného výrobku, ale např. s odstupem i 3 dní. Pak je poměrně těžké vysledovat přímou souvislost.
Vynechání mléčných výrobků ze stravy za zkoušku určitě stojí, protože život bez migrény je k nezaplacení!
Pokud byste někdo měli zájem napsat jsem na adrese cao@post.cz

0
před 8 lety Peta

Mléčné výrobky jsou opravdu nejčastějším spouštěčem migrény... V tomto článku http://www.tcolincampbell.org/courses-resources/article/a-natural-approach-to-migraines/?tx_ttnews%5BbackPid%5D=76&cHash=853fb76f7e829a729b08d32c028eb627 se tomu věnují na stránkách nadace Colina Campella. Podle něj jsou po mléčných výrobcích další v pořadí: čokoláda, vejce, citrusové plody, maso, pšenice, oříšky a buráky, rajčata, cibule, kukuřice, jablka, banány..
RAdí na dva týdny tyto potraviny uplně vynechat a po dvou týdnech přidávat každé dva dny jednu potravinu - postupně (odzadu) od banánů až po mléčné výrobky. Vždy by se mělo sníst větší množství dané potraviny, aby byla migréna vyvolána... Takto můžete přijít na to, co migrénu spouští

0
před 7 lety Anna

Také mám migrény s aurou to takové, že prakticky nevidím na polovinu oka, trne mi ruka, půlka obličeje, zuby, jazyk, nemůžu pořádně mluvit, číst, nezvládám třeba ani základní úkony na pc - např. vypnout ho, hlava mi prostě přestane fungovat a cítím se, jak nesoběstačný člověk. Na neurologii mi vůbec nepomohli, prý jsem ještě neměla tolik záchvatů, tak poradili akorát při auře vzít rychle dva prášky proti bolesti. Chtěla jsem se zeptat, nemáte někdo nějaký typ, jak se zbavit nebo zkrátit auru? Tu šílenou bolest hlavy zvládám trochu utlumit analgetiky, ale spíš mě trápí to, že jsem při auře nepoužitelná. Poté co nastoupí bolest hlavy a zmizí aura už alespoň dokážu říct, jak se jmenuju a složit dohromady větu :-). Jediné, co jsem zatím vypozorovala je, že možným spouštěčem u mě je změna tlaku, krční páteř, čokoláda, alkohol. Poslední ataka přišla po sportu, kdy mám dojem, že jsem si s krční páteří nějak hnula, tak teď zkusím ortopedii...už jsem celkem zoufalá, kdo nezažil migrénu, nepochopí, člověku to naprosto narušuje život a lékaři řeknou, že tomu prakticky nelze pomoci, pouze se vyvarovat možným spouštěčům, ale jak se vyvarovat například změně barometrického tlaku že? :-)

0
před 7 lety Honza

Dobrý den, je mi 21 let a posledních cca 10 let se potýkám se záchvaty migreny jež jsou doprovázeny (velmi nepříjemnou) aurou-nejdřív se mi začnou před očima objevovat mžitkovitá světélkující tělesa,ty po cca 30 minutách postupě odezní a nahradí je mírná bolest hlavy(trošku to připomíná kocovinu), ze svých zkušeností jsem vysledoval že tyto záchvaty přicházejí zejména po konzumaci některých levnějších druhů koření a ovoce(zejména citrusového) ze supermarketu billa(ostatní se zdají být ok).Chtěl bych se tedy zeptat jestli nevíte čím se obvykle "upravují" tyto typy produktů a čím jsou tedy tyto záchvaty způsobovány. Jinak s konzumací např alkoholu(piva),čokolády či mléčných produktů v tomto ohledu nemám žádné problémy.

1
před 7 lety Nora m.

Zdravím všechny, jak tady mnozí zmiňovali, příčiny migrén bývají nejčastěji v zátěžové stravě. Tzn. hlavně mléko, mléčné výrobky, častá konzumace masa, nadužívání pečiva, chemie v potravinách, léky. Tyto zátěže velmi poškozují střeva a následně játra. Ty jsou pak tak přetížená, že se zablokuje krev, vzniká velký tlak, který jde nahoru, tj. do hlavy popř. do krční páteře...pak vzniká obrovská bolest. Tak to vysvětluje čínská medicína. Nejúčinnější je makrobiotika-dokonalý léčebný stravovací systém. Moje 19-dcera také tak trpěla. Pomohla jí právě MB... a je výborné vyzkoušet pravý jablečný ocet do vody popíjet když bolest  začíná. Nenechat to rozjet. Pak je šance, že se to nespustí. Právě jablečák dokáže uvolnit stažená játtra a odstranit blokádu a následně bolest. U nás to téměř vždy pomohlo, je to první pomoc pro játra. 

1
před 7 lety Nora m.

....a také jsem zapomněla zmínit, že játra velmi ničí stres. Ale je to vždy komplex více věcí, nejčastěji kombinace běžná zátěžová strava + stres + užívání léků popř.antikoncepce...pak si spolehlivě vypěstujete migrénu. A ještě mě napadá...oči jsou dle ČM vývodovým neboli dceřiným orgánem jater. Takže já tady vidím jasnou souvislost s tou aurou. Dle mého, lidem s migrénou pomůže pouze změna (výrazná) životního stylu NE žádný doktor západní medicíny. Ten bude jen předepisovat opiáty. Tudy cesta nevede.

0
před 7 lety Miloš Kavický

Problém je v játrech a žlučníku. Tento problém, jenž vás uvalí na několik dní či týdne do lůžka lze lehce řešit, během půl dne. Až budete mít problém, tak neváhejte. Spíše ale by bylo dobré, mít připravenou lékárničku. Samozřejmě že bylinkovou směs. :-)  Pak to zvládnete i za půl dne. 

0
před 7 lety Tereza

Já už prostě nemohu mám profil aktivitou léčbu.Vysadila jsem triptany už jsem musela brala jsem toho moc.
Mám migrénu s aurou  záchvaty dvakrát týdně.
Nikdy tři krát až ćtiřikrát.
Myslím že nad tím svinstvem nevyhraju.
Nejraděj bych zemřela,stejna nežiju žiji ve tmě a k tomu decdeptám že firma půjde do kopru.
Je to odporná nemoc a kdo to nežil nepochopí.

0
před 7 lety tia

Ahoj mám to samé. Silnou migrénu s aurou a je na to lek. Sumatriptan+tekutiny. Jinak to zpusobuje uvolnění serotoninu v mozku. Tj. Hormon štěstí. Trpím ji více než 15 let.

0
před 7 lety Jindra

Ahoj, já myslela, že mám po přechodu pokoj, těšila jsem se na stáří, bohužel, pořestože už mám také spoustu jiných potíží, tahle holka se nenechá zahanbit, s novou silou udeřila asi před rokem, a to rovnou 3 dny za sebou v plné síle, nasadila jsem na ní Sandomigran, který se osvědčil a byl asi rok zase pokoj, teď po roce znovu a to rovnou 3x denně za sebou, půl hoďky aura, potom bolest hlavy a za hodinu znovu a zase to samé a pak ještě jednou, a co teď budu dělat???????

0
před 7 lety Jindra

Tak a je to tady zase, už mám strach!!!!!!!!!!hrůzu!!!!!děs!!!!!teď zase aura a začíná mě nesnesitelně volet hlava, nechápu to, celej život jsem měla jednu občas (stačilo to), co si mám o tomhle myslet nevím, ach jo  

0
před 7 lety Frodik

Jindra: cítím s vámi, kdo to nezažil, neví o čem je řeč :-( Změnu denního režimu jste nezkoušela ? Nemáte tušení, co vám to ovlivňuje ? Čokoláda, víno, spánek, stres ?

0
před 7 lety Sta

Mám migrénu s aurou od svých 9 let. Nikdo v rodině jí neměl. Nejhorší pro mně bylo vysvětlovat rodičům nebo ve škole, co mi je a proč jsem se nepřipravila do školy nebo nenapsala úkoly. Při jednom záchvatu (v dospělosti) jsem byla hospitalizována v nemocnici na neurologii. Upadala jsem do bezvědomí, mozek myslel, ale nemohla jsem mluvit. Bylo to strašné. Lékařka mi tehdy poradila, že si musím vzít 800mg účinné látky ibuprofenum (Ibalgin Ibuprofen...) a tabletku Kinedrylu, kvůli pocitu na zvracení, a to IHNED, jakmile se aura objeví a uložit se do tmy a do klidu. Záchvaty se mi daří zvládnout během 4 hodin. Jen nevím, co na to moje játra. Ráda bych zkusila i něco přírodního, ale popravdě se trochu bojím opustit osvědčenou léčbu :(.

0
před 7 lety Karlička

Sta: Také od malička trpím na migrénu s aurou. Kvůli ní jsem zameškávala ve škole docela dost hodin. Proležela sem celý den i se zvracením. Po pubertě se prodlevy prodlužoovaly. Vždy mi zabral saridon. Nevím, co je příčinou, ale podle zkušeností bych řekla, že to mám od krční páteře. Jednou jsem byla v kině, když to na mě přišlo. Udržela jsem chladnou hlavu a začla si rozmasírovávat šíji a vida, pomohlo to. CHodím na techniku měkkých tkání a migrénu jsem neměla už poměrně dlouho. Myslím, že je to také o psychice, nepřipouštět si to jako problém. Když to na mě přijde, dám si prášek a dál si dělám svoje, i když na to moc nevidím. :) Při migréně se vlastně stahují cévy, čemuž by mohl pomoct panáček. Taky jsem dostala tento recept: každé ráno na lačno 2dcl teplé vody, vymačkat 1/2 citronu se štaprlí jablečného octa. Ještě jsem to nezkoušela, ale mělo by to pomoci.

0
před 7 lety sansilka

Chtěla jsem se zeptat, mám úplně stejné stavy, jako Pavel, který sem napsal jako úplně první. Jsou to pro mě strašné stavy. Nikdy jsem je neřešila, protože jsem neuměla popsat, co cítím a prožívám. Ani jsem nevěděla, že existuje pojem migrény s aurou. V pondělí jdu na CT. Teprve teď jsem to začala řešit. Je mi 27 let a trápí mě to přes 10 let... teď už je to ale neúnosné a před 14 dny jsem prožila 3denní horor, kdy jsem nemohla nic dělat...
Pavle prosím nenapsal byste mi na můj mail a nepopovídal byste si semnou o tom? sansilka@gmail.com

Děkuji a pěkný den. Lucie

0
před 7 lety Pavel

+sansilka Nevím jestli vám budu umět pomoci, ... i když já to teď musím zaťukat, rok a půl se ta mrcha neozvala. Ale věřte mi, že mě děsí každý jediný okamžik, kdy vím, že by mohla přijít. A pořád se musím soustřeďovat na to co vidím před očima, jestli to je jen oslnění světlem nebo přicházející aura. Průběh má vždy stejný, 3 dny pekla, když už přijde nepomáhá mi nic, možná trošku to tlumí prášky na bázi sumatriptanů (Sumigra, apod.), ale ten rozdíl skoro není. Bavil jsem se spoustou lidí a každému migrénu spouští něco jiného, pomáhá něco jiného a probíhá trochu jinak. Takže se zdá, že je to individuální a obecná pravidla moc nejsou. U sebe jsem vypozoroval za ty léta, že se spouští z více důvodů, roli u mě hraje hlad, stres, fyzické a psychické vyčerpání, nevyspání a asi i další věci o kterých nevím, protože jsem měl migrény i ve chvílích, kdy ani jedno z vyjmenovaných nehrálo roli...

0
před 7 lety sansilka

Pavle, pomůžete mi tím, že si mám s kým o tom popovídat. Já jsem z toho psychicky vyčerpaná :-( za celou dobu jsem nevypozorovala, jak přichazí a proč. Mě se nejdřív jakoby rozjede vidění. Vše mám strašně veliké a rozmazané a v podstatě nevidím vůbec. Přichází většinou v noci když jdu spát. Když zavřu oči a uvolním se. Tedy se bojím chodit spát a jsem často nevyspalá. Hlava mě bolí celkem často a kolikrát vidím normálně. Nedokážu se s tím zžít. Dřív to byly stavy třeba jen na půl hodiny a pak to odeznělo i bez bolesti, ale teď to bylo peklo. Každý den na to myslím a bojim se. Jsem z toho dost vypsychlá. Teď v sobotu i v neděli mě opět bolela hlava, ale jen to a ibalgin pomohl, ale nemůžu to jíst pořád. Potřebovala bych něco co pomůže jen na ty stavy. Říkám si, že bolest hlavy nějak vydržím. I když mám tendence si vyškrábat oči z hlavy :-( Někdy když cítím, že to přichází, snažím se mít oči otevřené a být na světle a rychle kmitat očima do dálky, abych viděla věci kolem mě a jak se tomu bráním, přichází bolest a trvá to dlouho. Někdy si říkám, že to prostě nechám přijít a budu trpět. Jenže pak takhle sedim celou noc v obýváku a nemůžu jít spát...
Nechápu, že tohle vůbec existuje :-( a říkám si proč zrovna já :-/

0
před 7 lety Frodik

+sansilka Cítím s vámi, vím taky jak je tohle kruté. Je opravdu zajímavé, jak má každý jiný průběh migrény s aurou. Rozhodně bych Vám za sebe doporučil ještě jednu alternativu - psychosomatickou medicínu, jejíž je velký propagátor MUDr. Jan Hnízdil, ale není jediný, zabývá se tímto způsobem diagnostiky a léčby více doktorů. Zkuste zapátrat ve svém okolí a na internetu. Migréna může být od krční páteře, ale stejně tak i z důvodu psychických, které nejdou odhalit tak snadno jako při rentgenu páteře.

0
před 7 lety sansilka

Frodik, moc díky za tip. Určitě asi využiji. Už jsem přemýšlela i nad psychologem, protože mám z toho deprese a nechci dojít až do nějakého černého stavu... asi to bude hodně o hlavě, ale prostě nemůžu myslet na nic jiného... je pravda, že krční páteř mě bolí často a chystám se na rehabilitace a pak pokračovat ve cvičení. Teď jsem měla celý rok nějaké zdravotní problémy, kdy jsem nemohla cvičit a tak záda dostala opravdu zabrat. Smím se zeptat Pavle a Frodiku, vy jste byli též na CT a EEG? Našli vám tam něco? Já jdu dnes na to CT, tak jsem zvědavá... Moc díky za podporu. Vím, že je to necitelné,a le aspoň mě uklidňuje, že v tom nejsem sama...

0
před 7 lety Frodik

+sansilka Na CT ne, odmítnul jsem se nechat ozářit poměrně silnou dávkou záření. Osobně bych opravdu hledal ten problém jinými cestami a CT bych nechal jako poslední, po vyloučení všech ostatních příčin.

Někdo tady už psal, že i samotný strach z toho, že migréna může přijít, tak ji může i vyvolat. Zní to šíleně, ale něco na tom je, tělo očekává nějaký stav a tak se vystresuje, že si ho samo navodí. Je to těžké si sám sobě říct si, aby se člověk nebál, ale věřím, že i tohle může být důležitý faktor. 

0
před 7 lety Petra

Milá sansilko,

nevím jestli si to ještě přečtete, ale ráda si s Vámi o tom popovídám. I já si tento týden prožila hotové peklo. Komplikovanou migrénou s aurou trpím od 12 let. Diagnostikována jsem byla až v 17 letech kdy jsem skončila v nemocnici s dočasně ochrnutou pravou polovinou těla. Beru už sedmým rokem antiepileptikum, které se na KM také používá a tento týden jsem měla záchvat tak silný, že příznaky odeznívají doteď a to se objevil minulé pondělí. Pokud budete mít zájem napiště mi na adresu: roubickova.petra@seznam.cz :) nejste v tom sama.

0
před 7 lety alicia5

Dobrý den, ráda bych se také podělila s mým problémem. Začalo to jednoho dne ráno, začalo mě tak lehce pobolívat u spánku. Nijak jsem tomu zvlášť nevěnovala pozornost, brala jsem to jako, že mě bolí hlava. Bolest se stupňovala, ale pořád to bylo v mezích, prostě klasická bolest hlavy. Bolest se postupně stupňovala, a to takovým způsobem, že jsem byla malátná, začala jsem vidět rozmazaně a pak jsem viděla černé fleky před sebou, už jsem nemohla mít ani otevřené oči, měla jsem potřebuje je pořád zavírat. Bolest se neustále zhoršovala, měla jsem pocit, jak když mě někdo mlátí kladivem do hlavy, příšerná bolest, která se nedá ani slovy popsat. Snažila jsem se usnout, ale přes tu bolest to nešlo, motala se mi hlava. K tomu se přidal třes těla, pocení, ledové ruce a zvracení, pak jsem nemohla už ani stát na nohou. Tento stav jsem zažila zcela poprvé, nikdy jsem na migrény netrpěla, vůbec jsem nevěděla o co se jedná, trvalo to přes pět hodin, už jsem to nemohla vydržet, přítel mě odvezl na pohotovost, kde jsem dostala kapačky, po kterých se mi ulevilo. Pomyšlení, že by měl tento stav ještě někdy přijít, mě opravdu děsí :(

0
před 7 lety sansilka

tak je to tu zas, po měsíci přišla aura zase a s ní bolest. Dnes jsem nespala celou noc :-( na CT jsem nebyla, byla jsem na magnetické resonanci to je totéž, ale je to šetrnější v tom, že to do těla nepouští rentgenové záření. Pak jsem byla na EEG a z toho jsem si odnesla auru. Dnes jdu na kontrolu na neurologii pro výsledky. Jsem moc zvědavá. Je opravdu moc těžké si říct, aby na to člověk nemyslel. Přemýšlím, jak se mi to dařilo dříve do doby, než přišlo několikadenní peklo... držte mi palce. 

0
před 7 lety Frodik

+sansilka Palce držím ! Dejte vědět, co vám řeknou na neurologii. Osobně bych si od toho moc nesliboval, ale kdo ví. Napadlo mě, ještě třeba zkusit přírodní cestu, např. bylinky - za zkoušku se nic nedá. Ale chtělo by to zkonzultovat s někým, kdo se v bylinkách vyzná, protože by taky mohly fungovat i opačně a migrénu spíš podporovat. 

0
před 7 lety sansilka

Moc díky! Určitě dám vědět. Chci, aby nic nenašli a zároveň bych chtěla vědět, co mi je. Ale stejně si myslím, že příčiny vyvolání aury mi neřekne nikdo... já teď 14 dní beru magnesium a gingo na prokrvení. Proti čajíkům nic nemám a asi to mohu zkusit :-) díky

0
před 7 lety Ladye

Já mám migrénu s aurou, je mi 13 let a nejhorší je to ve škole, celý týden po tom se cítím divně, pan docent Kuběna mi doporučil abych každý den jedla kysané zelí. Moc mě to štve, ve škole mi nevěří a nechápou mě a ředitel školy mi boužel taky nevěří. ZDE SE DOČTETE VÍC: http://www.kubena.cz/text/ocni-onemocneni/ocni-migrena.php

0
před 7 lety sansilka

Jak tak koukám, nedala jsem vědět. :-( Na neurologii mi neřekli nic. Teď jsem dochodila rehabelitace a bolesti zmizely. Ale migrenosní aury mívám pořád... snažím se na to připravit, i když to nejde. Myslím na to každý den i když nechci. Tyto stránky jsem už četla. Ale nevidím přesně toto... vidím trošku něco jiného. Jím gingo i když si myslím, že mi moc nepomáhá. Vynechala jsem všechny prášky - chemii kromě euthyroxu na štítnou žlázu a baštim bylinky. Nejhorší je se s tím naučit žít a když to přijde vzít to jako fakt a myslet na to, že to zase odejde... je mi líto všech, koho toto trápí!

2
před 7 lety David

Ahoj,mam jiz nekolik let migreny doprovazene aurou.Vse zacalo zvysenym stresem a snizenou urovni zivotospravy. Jedna se o auru jak zrakovou,tak problemy s reci,hledani vhodnych slov,trnuti postupne rukou,pak obliceje,jazyka,nohou.Obehal sem vsechna klasicka vysetreni,ultrazvuk krcnich tepen,CT,EEG, vse v poradku,bez jakehokoliv nalezu.Vzhledem k tomu,ze se mi nechtelo cpat do sebe chemii,ktera by mi mohla do budoucna nadelat mnoho problemu,zacal sem hledat a zkouset sam na sobe,postupy ktere by mohli pomoci.Postupem casu jsem se dostal od zdrave vyzivy,pres jogu az k meditaci a pustum.Nevim co konkretne zabira u me,mozna cely soubor opatreni.Konkretne jsem tedy upravil svuj jidelnicek tak,ze nejim maso,snazim se jist co nejvice puvodnich produktu (neupravenych), vcetne syrovych(smoothie).Kazde rano zacinam vymackanym citronem v pullitru vody.Vyradil sem vetsinu sladkosti (u me zavislost :-)).Co se pustu tyce,drzim jednodenni v tzv. dnech ekadasi(tj. 3dny pred novem a uplnkem).Takze vlastne dva dny v mesici.Zacinam vecer predesleho dne a koncim nasledny den taktez vecer ve stejnou hodinu,piju vodu a kdyz mam moc velky hlad odstavnim repu,mrkev, jablko treba.Od toho si slibuju odvod necistot a metabolitu z tela,ktere muzou vadit.Kazdy den cvicim jogu,a to i dvakrat, podle smen(ano pracuji na smeny=dalsi problem),kdyz mam cas rano pozdrav slunci a na vecer jogovou sestavu Lysebetha(asi 10 cviku cca 1/2 hod=uvolneni ztuhlych svalu hlavne zada a krcni pater to je potreba :-)).Zacal sem se zajimat a zkouset meditaci. Nejvice se mi osvedcila tzv. vipassanova meditace,kde se vyborne uvolnim nenasilnou formou(optimalne po joze 1/2hod). Venuji se taky vytrvalostnim sportum,ktere jsem v posledni dobe zaradil jako dalsi stupen boje proti migrene a dalsim pripadnym neduhum(okysliceni,uvolneni a opet meditativni cinost,uprava tlaku,lepsi traveni, atd).Beham behy kolem 10-15km a prilezitostne kolo do 100km.Opet podle casu,pocasi atd.Neberu zadne doplnky stravy ani byliny cilene,mozna je to dalsi prostor pro jeste vetsi efekt,necham si rad poradit :-).Kdysi sem laboroval s ginkem,rimbabou ale nejaky efekt sem nevysledoval.Zaverem teda vysledek cele te zmeny.Migreny se mi podarilo upravit na frekvenci 1x za rok s predeslych i nekolika do mesice a to ve forme, ktera kdyz uz probehne tak velmi lehce a rychle odezni.Vim,ze je toho pomerne hodne co by chtelo zmenit,ale mozna i drobna zmena v zivotosprave bude mit vysledny efekt a dojde k zlepseni. Preju mnoho zdaru v samoleceni ;-).
David

0
před 6 lety Kristýna

Zdravím všechny kteří měli to ,,potěšení,, okusit záchvaty migrén s auro. Přepadla mě skoro před 2 dny, doted ležím a jsem vyřížená mám strach pohnout s hlavou protože to bolí cítím se jako kdyby mi tam při otočení hlavy lítal mozek jako hopik o stěny lebky. Projevila se u mě tak ve 13 letech, ale nebyla tak šílená. Ted ? Hrůza! Někdy si říkám jestli mi nepraskla nějaká cévka a nevalí to dovnítř. Začíná to aurou  začne to mžitkami a mlhou před očima než napočítám do tří jsem prakticky slépá (přitel mě vodí i na wc za ruku, dává mi sklenku vody do ruky a smeruje mě abych se napila) pak příjde břnění a ochrnutí ruky včera dokonce i rtů a půlky obličeje, jako by to nebylo moje, necítím to vadí mi to jsou to části které jsou cizí a já je necítím. Pak najednou se zrak zlepší, už si vidím i na ruce. POZOR! Největší peklo přichází. Ta nesnesitelná bolest hlavy která trva 6 hodin (ta ostrá nejsilnější) tady si začnu říkat at už je konec at klidně umřu ale at mám klid, dál už to snad nezvládnu, nechci to už vydržet. Ruce mi rvou vlasy a z očí mi tečou slzy. Začínám zvracet, nemá to konce, už není co ale pořád se tělo snaží.Ten akutní záchvat, ten zmetek, mě nechá napokoji usnout až mě dostane na kolena kdy už nemám sílu. Probudím se ráno a zjistim že je po nejhorším, že nevím co se dělo a kdy jsem přesně usnula že si část dne vůbec nepamatuji. Jen že u mě sedí přítel nachystaný s klíčemi od auta a přemlouvá mě že pojedeme do nemocnice.Bolesti hlavy trvají ještě dva dny. Léky nepomáhají, žádné, různě silné. Momentálně to ani nejde jsem těhotná. A jediné co pomohlo ? Dva dny na JIP na kapačkách hořčíku s analgetiky do žíly. To jediné pomůže dát vás rychleji do kopy. Jediné s čím vas pošlou domu ? S tím že máte brat magnesium a že se to vrátí.

1
před 6 lety Monika

Ahoj Všem
mžitky před očima,nevolnost,zvracení a příšerná bolest hlavy,tak vypadají moje migrény.Nikdy jsem je nijak neřešila,prostě jsem počkala až odezní,což byla muka,hlavně v práci,takže jsem se vždy těšila domů,až si lehnu do postele,do ticha....po spánku byla většinou pryč:)
Migrény mám asi jedenáct let a teď jsem měla zase jednu z těch horších a vážně začínám uvažovat o změně stravy.
Spouštěčů je asi hodně a řekla bych,že strava hraje prim,dál je to u mě prudká změna počasí,moc čokolády,přejedení se(hlavně večer),málo pití,zakouřená místnost......
Dokonce u jedné migrény jsem měla poruchu řeči,vůbec jsem nedokázala správně vyslovit některá slova,hrozně jsem se lekla,že snad budu mít mozkovou mrtvici,ale toto také někdy k migréně patří.

0
před 6 lety Milena

Jsem už starší člověk, a ani nevím jak jsem se sem dostala na tuto stránku, chci se jen podělit co mě pomáhá na migrénu. Bolest začíná v zátylku pak přechází do čela a celé hlavy, motání, špatné soustředění atd. Kvůli nemoci uchu ,beru secatoxin , no a ten mě pomohl. Beru ho už nějaký měsíc, měla jsem ho vysadit kvůli operaci očí ,týden jsem ho nebrala a bolest se vrátila. Také mě zabírá ibalgin a na noc neurol ale ten secatoxin mě teď stačí . Beru 2krát 15kapek . Není návykový ,zkusím vysadit co to udělá .

0
před 6 lety Mařena

Dobrý den, prosím vás nemá tady někdo zkušenost s přípravkem Senzycol? Dočetla jsem se, že by měl být na migrénu dosti dobrý. Jen nevím, jak přesně působí a chtěla bych to zjistit. Co jsem tak četla tak by měl být na dlouhodobé užívání a né jen tak jednorázové když vás zrovna popadne migréna a vy jste v nepříčetnosti z bolesti. Prosím poraďte díky. 

0
před 6 lety Michaela

Ahoj všem, je to rok a tři měsíce, kdy jsem měla naposledy migrénu s aurou, když s na to vzpomenu, to období mě úplně vykolejilo ze života, migréna přicházela zhruba jednou za dva měsíce, ochrnula jsem na pravou nebo levou část těla, nemohla mluvit, hýbat se, prostě nic....dneska jsem na to vzpomínala a řekla jsem si, že vám napíšu, co alespoň mě pomohlo. Byla jsem několikrát v nemocnici, chodila k neuroložce...vždycky mi řekli: je to dědičné nebo z čokolády, alkoholu, tady máte prášek, v největší nouzi ho vemte (po něm mi bylo pak ještě hůř další dva dny). No tak jsem začala pravidelně užívat ve vyšších dávkách hořčík s vitamínem B, zlepšení jsem cítila zhruba za tři měsíce, opravdu hodně pila- přes 3l denně. Pokoušela se nedojít do stavu obrovského hladu, koupila si čaj na migrénu od místního léčitele a změnila v té době antikoncepci, které jsem to přičítala nejvíc (i přesto, že mi na gynekologii i neuru tvrdili, že tím to není!!!) V té době se migréna objevila jen jednou, co byla po mě úleva - už jen s lehkou aurou v oku a následnou bolestí hlavy, nepřicházelo ochrnutí, což přičítám zejména hořčíku, možná čaji, který měl hlavně za úkol prevenci cévních onemocnění. Po této migréně jsem se rozhodla, že antikoncepci naprosto vysadím, protože jen její změnou se vše taky posunulo k lepšímu. Od té doby mám klid, migréna se nedostavila. Hořčík užívám dál, pitný režim dodržuji a když je změna počasí a já pociťuji menší bolest hlavy tak vincentku a čaj. Přeji všem hodně úspěchů a zdraví.  

0
před 6 lety Danah

Když si pročítám příspěvky zde, uvědomuji si, že v dávnověku jsem vlastně také měla několikrát migrénu s aurou. Vždycky se mi začaly objevovat zářivé skvrny před očima, že jsem neviděla nic, a do půl hodiny přišla bolest hlavy. Kam jsem se podívala, tam se rozsvítilo sluníčko: nastala taková zvláštní slepota. Stalo se mi to i za volantem, pak jsem musela co nejdřív bezpečně zastavit. Netušila jsem, co se děje. Ani nevím, kdy a proč to odeznělo, je to už dávno, ale ta migréna s aurou byla vždy spojena s psychickým vypětím.

0
před 6 lety carin.dream

Lidicky, co se tyka aury. Ta nema nic spolecneho se stravou. Jde o to. Ze clovek nepouziva celou cast mozku. A jelikoz se ani o to clovek nezajima tyto schopnosti pak ztraci.. takze jednou za cas kdyz je clovek v dusevnim klidu ci naopak rozjety se to spusti samo. Jedine co na to funguje je meditace. Je lepsi meditovat treba aspon jednou tydne pul hodinky. Tim to pak dokazete ovladnout. Kazdy ma v sobe spousta schopnosti, je jen na vas zda jste na ne uplne zapomeli, ci ve vas jeste neco zbylo. At to je empatie, leceni energii ci videni aury. Mluvim z vlastnich zkusenosti. Hlava vas pote boli, jelikoz videt ji neni lehke a ztracite hodne energie. A kdyz ji ztratite extremni mnozstvi telo zkolabuje, takze odpadnete a potom zvracite Petre...

0
před 6 lety Helena

ti ktery trpi migrenou vi ake to je a co je clovek schopen podstoupit, aby se ji zbavil. ted jsem slysela o nejakem pripravku na bazy kurkuminu a neceho sera..neco, ale nezapamatovala jsem si presne nazev, snad neco se..nevim, neslyseli jste o tom? vite mi prosim poradit, mate s nim skusenost?

0
před 6 lety vendula

Zdravím věechny.Migréna je nedokrvení mozku,tak proti tomu používám teplé obklady nebo koupele a hlavně dobré kafíčko.Od té doby mám migrénu jednou za 3 roky.

0
před 6 lety karča

Myslíte, že může trpět migrénou 5-ti leté dítě???? Dcerka si občas stěžuje, že ji bolí "čelo" a párkrát to bylo tak silné, že plakala, reakce na světlo a hluk a jednou, co i zvracela. Budu řešit určitě s MUDr., ale zajímají mě i vaše názory. Děkuji.

0
před 6 lety Wlade

Zdravím všechny. Já trpím jen obyčejnou migrénou bez aury. U mě to probíhá vždy stejně...brzy ráno mezi druhou a čtvrtou mě probudí bolest hlavy, když hned zavřu oči, tak i přes tu bolest znovu usnu. Léky proti bolesti nezaberou, dost často zvracím, vadí mi světlo a hluk. Bolest je hrozná, do práce nemůžu , nezvládla bych to. Ležím a spím celý den, někdy mě to drží i 12 hodin. Léky nezabírají celý den....Až ke konci poznám, že bolest je jiná a že ustupuje, v ten moment si dám kávu a za chvíli je migréna pryč. Včera jsem sice tušila že mi začíná migréna, ale přesto jsem vyrazila do práce...musela jsem vystoupit z MHD, na vzduchu se mi udělalo líp, tak jsem se rozhodla jít pomalu pěšky domů. Na další zastávce mě přepadlo zvracení, to už jsem věděla že je to migréna. Kousek od mého bydliště je nemocnice, tak jsem tam raději šla. Zjistili mi vysoký tlak 220/120, a řekli mi že to může souviset s tlakem ta migréna, buďto při migréně vylítne tlak, nebo při tak vysokém tlaku může být migréna... Ale jediný co mi opravdu pomůže je být v posteli....taky mi to moc lidí nevěří, ale ta bolest je opravdu hrozná, kdo nezažil nepochopí. Jinak na ten spouštěč jsem taky nepřišla....Jen si myslím, že to souvisí s únavou a buď přespáním, nebo nevyspáním...

0
před 6 lety Karlička

Má neuroložka mi říkala, že existují antimigrénika. Preventivní lék. Zkuste se poptat lékaře. :)

0
před 6 lety Zdenda

Trpím přesně tím co vy a mám z toho strach neboť mi neurologoška řekla že je to migréna s komplikací a dala mi jenom prášky (magnesium) a to vše.Projevuje se to přesně tak když sportuju ale stravu a pitná režim je 99% v pořádku,když po sportu si sednu a jsem v klidu udělá jse mi nevolno a poté jde mi vypadne kousek vidění na levém oku v místě nevidím vůbec nic a pak jse na tom místě objevy průhledná rozmazaná čára je to fakt strašný a přesně na to přijde nepopsatelná bolest hlavy na to mi nepomůže totálně nic a nejhorší je to že to zmizí až po spánku :/

0
před 6 lety Monika

Dobrý večer, přečetla jsem každý jeden příspěvek a pravdou je, že každý máme svá trápení.
Já trpím migrénou již od šesti let, nyní je mi 37 let a stále doufám, že přijde měsíc a já budu bez migrén.
 Jak píše Pavel, začnou (mžitky) - aura a už to lítá, to trvání je stejné - půl až hodina, poslední dobou se mi dělá zle už jen když začne aura, to světélkování, různě se mihotající vyvolává pocit nevolnosti. 
Pak neskutečná bolest hlavy, brnění jazyka a ruky, poruchy řeči a mezi tím vším zvracení.
Říká se, že migrény jsou malé mozkové mrtvice a já jsem ještě stále nezjistila co mi migrénu způsobí, ale co jsem zjistila je, že před záchvaty je moje slovní zásoba omezenější, hůře hledám slova a dokonce nazývám předměty jiným názvem.
 Je to neskutečně stresující stav, prázdno, prostě na chvilku máte v hlavě prázdno. Je to pocit na zbláznění.
Vzhledem k tomu, že migrénou trpím už tak dlouho, mám ji sama pro sebe už nějak odstupňovanou, ta nejmírnější je-  aura, bolest hlavy- tak dva dny a sem tam nějaký výpadek paměti. Jinak při těch nejhorších ..........chci vždy umírat, ale hned jak se mi uleví okamžitě zapomínám co jsem řekla:-).
Stále zkouším nové a nové léky, věci.
 Poslední moje aktivita jsou homeopatika, to je zatím nejlepší, ale tím nejlepším myslím, že jsem byla půl roku bez migrény......a pak opět zpátky k pravidelným záchvatům.
 A zatím nejhorším zážitkem, kdy jsem opravdu věděla, že to není jen tak bylo, když jsem koukala na televizi a zničehonic přišla aura.....a já si během několika minut nevzpomněla na co koukám, jak se jmenuje pořad.....slova se mi komolila v hlavě a nedokázala jsem srovnat myšleny....tak jsem jen brečela a zoufale si přála ať už se mi to neděje. 
Člověk si pak klade otázku jestli se náhodu nezbláznil? nebo je to opravdu jen migréna...neuroložka mi od počítače řekla jen..jasný to je normální stav, ale když to prožíváte, úplně normální si nepřipadám.  
Ale pravda, v tomto případě ráda věřím doktorce:-))) Mějte se báječně a úspěšné léčení našich migrén.

0
před 6 lety Jara

Taky mívám tento problém...Jak to řešíte, když to přijde v práci?

0
před 6 lety Monika

Záleží na tom jaký průběh bude migréna mít, pokud je to jedna z těch umírajících, musím odejít domů.

0
před 6 lety jitkabulova

A to vás pustí?

0
před 6 lety Jara

Mívám tu auru sice asi dvakrát, třikrát do roka, přesto jsem kdysi chtěl pracovat v autoškole...ale raději jsem si to rozmyslel.

0
před 6 lety Monika

Ano.

0
před 6 lety benzin

No já migrénamy netrpím (klepu na dřevo), ale dvakrát sem měl přesně auru která je tady popisovaná (asi v rozmezí dvou let). Jedna velká mžitka, přibližně tvaru půlměsíce. Od středu zorného pole doleva. Bez ohledu na to jestli sem se snažil šilhat, nebo zavřít oko, tu mžitku sem tam pořád viděl, takže předpokládám, že to nebylo v očích, ale v mozku. Byl horší odhad vzdálenosti, měl sem takovou nejistotu v pohybu.

Zároveň s tím, sem poprvé měl mravenčení celé levé části těla (ruky, i nohy) a teď podruhé, mi znecitlivěly prsty levé ruky.

Na poprvé sem si zavolal rychlou, ale nic zásadního nezjistili. Pak sem objehal všechny možné vyšetření (interna, neurolog, kardio, sono tepen atp.). V zásadě se nic nezjistilo, pouze v mozku mám (dle magnetické rezonance), malé změny, které se nalézají i u migreniků a jsou způsobeny mimo jiné vyšší srážlivostí krve (tu mám srážlivou v zásadě v normě, možná na horní hranici).

Taky mně občas přepadne slabost (brnění celého těla, případně takové pálivé-mrazivo) podobně jako kdybych měl omdlít.

U mně jsou spouštěče v zásadě jasné.
1) jsem tlustý (morbidně obézní)
2) přijde to když dlouhodobě mám méně spánku (teď sem musel vstávat ve tři v noci)
3) protože den je delší než běžně a jsem ospalí, doháním to větším množstvím kávy.

Když to celé skončilo (vyspal sem se do rána), tak mně bolela pravá část hlavy, ale jenom při prudkém pohybu, zakašlání (to sem měl pocit, že si vykašlu oko) a taky při předklonu. Teď po dvou dnech, už je to všechno v zásadě v normě.

Btw. poučení v tom nehledejte, nerad si hraji na doktora amatéra.

0
před 5 lety Michal V

Ahooj, tak jak si to tady tak čtu tak migrénu s aurou má hodně lidí. Já trpím spíše na auru, migrénu nemám, možná někdy mi začne bolet za krkem, ale nejhorší je u mě ta aura. Odezní to cca do 1hod, taky hledám nějaký spouštěč, ale marně. Třeba se ráno probudím a už mám ten blikající drát před očima.
Tento stav mám cca 1-4x do měsíce.
Chtěl jsem se zeptat jestli už na to nějaký doktor nepřišel jak se toho zbavit?

0
před 5 lety stana

Také trpím na auru, bolesti hlavy byly naštěstí jen asi dvakrát, nicméně dost nepříjemné.Aura se někdy objeví 2x do týdne, většinou pokud musím dlouho sedět u PC a namáhám krční páteř.Také někdy po vypití většího množství kafe. Po procvičení a uvolnění páteře celkem rychle odezní a látky vyplavené pitím kafe doženu minerály. Když tohle dodržuji mám klid. Pravidelný spoušťeč je u mne ale opravu ztuhlost svalů za krkem a dlouhé sezení u PC.

0
před 5 lety Michal V

Ahoj, tak jsem vyzkoušel uvolnovani svalu za krkem někdy to pomůže a někdy se aura rozjede naplno

0
před 5 lety Petra

Zdravím všechny trpící. Taky mám migrény s aurou (naštěstí mě hlava moc nebolí, ale ty aury jsou šílené). První se mi objevila asi před 14ti lety po prvním porodu (je mi 43). Tenkrát jsem nevěděla o co jde a taky se to objevovalo tak dvakrát do roka. Po druhém dítěti jsem poprvé v životě brala antikoncepci asi dva měsíce a v té době mě stíhala jedna migréna za druhou. Tak jsem to přestala brát a měla jsem několik let pokoj (možná se objevila jednou za rok) a doktorka mi taky říkala, že antikoncepcí to nebude!! Nicméně pak jsem si nechala dát mirenu (antik.tělísko s progesteronem), protože jsem měla opravdu strach z dalšího otěhotnění a i při ní jsem byla v pohodě (neobsahuje totiž estrogen, který mi to asi způsobuje). Po třech letech jsem ji dala pryč, protože jsem si řekla, že už nechci nic umělého v těle a od té doby jsem měla migrény vždycky jednou měsíčně kolem menstruace. Takto to trvalo ještě do loňského října, i když asi rok před tím už jsem občas mívala za měsíc i dvě, ale pořád to šlo. Jenže od loňského listopadu se mi strašně zmnožily. Sice stále vnímám souvislost s menstruací, ale tam, kde jsem dřív měla jednu migrénu, tak teď mám během týdne třeba tři. V tom listopadu to přišlo náhle a měla jsem jich v deseti dnech asi šest. Nasadila jsem léčbu čínskými bylinami a akupunkturu a docela jsem se srovnala (zase na ty cca 2 za měsíc), ale asi po třech měsících jsem si řekla, že to zase zkusím bez bylin (dost to leze do peněz) a ještě asi dva měsíce to šlo, ale už se počet zvyšoval na cca 4 měsíčně a teď od června to je naprostá katastrofa, mám to tak třikrát týdně. Někdy je pauza třeba i deset dní, ale pak zas týden ob den. Návaznost na menstruaci tam zase je (u té první migrény z celé série), ale prostě se to zmnožilo neskutečně. Neuroložka mi neudělala vůbec žádná vyšetření, dala mi topimark, což teda neberu, protože to má mraky vedlejších účinků a jinak nic, skoro mě neposlouchala. Fakt mi přijde, že to strašně bagatelizují. Jsem teď objednaná na nové zavedení mireny, tak jsem zvědavá, jestli mi to přinese úlevu, protože podle té poslední zkušenosti s ní by mohlo. Myslím, že mám nadbytek estrogenu, což je běžný jev při začínajícím přechodu, tak v to vkládám hodně nadějí. Jinak se tu někdo ptal na senzycol - koupila jsem si ho a beru ho asi druhý týden. Zatím ovšem zcela bez výsledků, ale ještě to nezavrhuju. Je fakt, že kurkuma je jedna z přírodních látek na léčbu migrén, tak uvidíme. Jinak taky užívám asi 600 mg magnézia, začala jsem pít i magnezii vodu, piju tak dva litry denně (možná je to málo), užívám béčka (kys.listovou,pyridoxin,riboflavin a niacin - o tom jsem se dočetla v knížce Rudolfa Zemka Migrény a tinnitus - dost zajímavé čtení - doporučuji) a taky jsem si začala vařit čaj z devětsilu. O něm se moc nepíše, ale používal se na léčbu epilepsie (což jsou vlastně i ta moderní antimigrenika - vlastně jsou to antiepileptika - např..ten topimark), tak taky uvidím. Ten piju necelý měsíc. Zlepšení zatím nepozoruji skoro žádné, ale jsem rozhodnutá vytrvat. Ono i u těch chemických profylaxí je potřeba čekat asi 3 měsíce než se to projeví. Je to opravdu hrůza, co nás potrefilo, ale já pořád věřím, že z toho musí být cesta ven. Dřív jsem se chtěla zbavit i té jedné migrény za měsíc a dnes bych byla spokojená, i kdyby zůstalo u tří. Jinak asi opravdu to chce zvýšit maximálně pohyb - já hlavně chodím (cca 1 hodinu denně - ale taky jsem začala někdy v květnu a teď o prázdninách jsem toho při těch vedrech moc nenachodila) a snažím se běhat (to mi dělá asi nejlíp, hlavně psychicky). Je taky pravda, že mám skoliozu, takže nerovné držení těla a tím pádem i krční páteře. Svaly mám taky hodně zatuhlé, na tom začnu pracovat teď po prázdninách - o tom taky hodně píše ten Zemek - opravdu všem migrenikům tu knížku doporučuju. A ještě na závěr - moje neteř mi někde na internetu našla, že existuje přístroj Cefal, který má asi hodně dobré výsledky při léčbě migrén. Tady se o tom prakticky nikde nepíše (ona žije v Austrálii), ale v zahraničí už to tak neznámé není a já jsem našla, že mají i zastoupení na Slovensku a je snad možnost si ho i půjčit (jinak stojí 295 EUR, což je hrozně moc, ale co by migrenik nedal za zabavení se toho trápení, že jo). Já teď budu investovat do té mireny, ale jestli mi to nepomůže, tak tohle si nechávám ještě v záloze. Omlouvám se za dlouhý příspěvek, ale třeba se v tom někdo taky najde nebo to někomu pomůže. Zdravím všechny a přeju nám všem život bez té mrchy!

0
před 5 lety Michal

Někde na internetu jsem četl že pomáhá ersilan na roztažení cév. Jinak mi říkala očařka, že za to může z 90% krční páteř. Nevím no, ale už to mám taky dlouho a pořád nevím jak se toho zbavit.

0
před 5 lety Petra

O ersilanu jsem taky četla, ale těžko říct. A hlavně, jak si o to říct doktorovi. Mně přijde, že mě doktorka prakticky vůbec neposlouchá. S tou páteří je to nejspíš hodně pravda, ale může to začínat už od nerovné bederní páteře a jen to postupuje nahoru. Chce to asi zapracovat na celém těle. Problém je, že pořád něco zkoušíme a skoro u ničeho nevydržíme, když to nepřinese zlepšení třeba během dvou týdnů (tedy aspoň já to tak mám) . Teď jsem rozhodnutá začít pravidelné masáže (ale jak píše Zemek, tak opravdu dvakrát týdně rozmasírovávat zatuhliny profíkem a mezi tím ještě ob den někým z rodiny), popíjet ten devětsil a rozhodla jsem se vyřadit úplně cukr, mléko apod., prostě se chci teď zkusit stravovat víceméně makrobioticky. Tak uvidíme. To by v tom byl čert, aby se to nedalo zvládnout!!!

0
před 5 lety Michal Michal

Ahojte, migreny s aurou mam také a poslední dobou vice. Třeba 3 do mesice. A do toho každý den uz asi dva roky mam jakysi tlak v hlave. Jakoby za korenem nosu. Velmi neprijemne. Je třeba hledat hlavne duchovni priciny nemoci, dobra je knizka Co nam telo říká od pana Hrabici. Co se tyce zevních spoustecu, tak je to asi cokoliv, hodne na to reaguje stres, spatna strava, jednani v zivote, zivotni situace a jejich reseni. Je tezke nemit u migreny spatny postoj k ni, každý si často říká - kdy uz to odejde, kdy se toho zbavim, je to hnus atd. Negativni postoj to ale uhorsuje, je tezke byt pozitivni a jaksi mit usmev na tvari, zvlast když to prijde, ale je to lepsi nez negativni postoj, vztekani se a plac. Sam vim jak je to tezke, mam to uz od zakladky. Drive to bylo tak jednou za rok. Často se mi i nejak spatne premysli, ctu si třeba radky knizky a spatne vnimam co tam je napsane a nejak si nepamatuji co bylo v předchozí vete, velmi neprijemne zvlast v praci, kdy clovek musí fungovat a byt tam hodiny denne. No drzim Vam vsem palce, hlavne klid a usmev na tvari. At se Vam dari.

0
před 5 lety Ondřej

Zajímavé, trpěl jsem na podobnou záležitost, akorát to u mě netrvalo takovou dobu (maximálně minuty a vteřiny co se týče toho zatmění a mžitek před očima.) Stejně jako ty jsem se toho nedokázal zbavit.

Dokonce jsem se vrhnul do náruče alternativní medicíny ,abych vystopoval původ. U jedné paní jsem si nechal udělat rozbor kapky krve (http://www.irisdiagnosis.cz/analyza-krve/vysetreni-z-kapky-krve/) a paní mi nastínila v čem to může mít příčiny. Stanovila mi jídelníček (hodně cukrů a vitamínů) a doporučila cvičení. Trošku víc jsem se začal hýbat a ono to fakt fungovalo, teď se migréna už rok nedostavila, tak to snad mám konečně za sebou.

0
před 5 lety Michal V

Tak to jste měl asi něco jiného, protože tento problém trvá dost často 30-60min. A projevuje se to tak, že se Vám před okem začne dělat taková zubatá čára a prakticky v tom místě nevidíte. Čára začne pomalu ustupovat mimo zorné pole a zase člověk vidí špatně periférně, potom se zrak plně vrací k normálu. Je to velice nepříjemné. 

0
před 5 lety Michal Michal

Ano presne to same, co popisuje Michal V. Akorát me zustava urcity tlak jakoby za korenem nosu nebo jaksi pod celem stále. Nekdy je silnejsi, nekdy slabsi. No třeba to nekdy prejde:)Mejte se

0
před 5 lety Zdenda

Dobrej,mám to samé mam i možná menši pomoc :) Takhle jsem rád že nejsem jedíný kdo to prožívá, protože jsem o tom nikdy neslyšel dokud jsem to nepocítil takže jsem se bál že jsem jediný.Přesně mi to začíná po sportu když intenzivně sportuje nebo dlouho,je to tak 3-5 do roka.Po sportu asi 20min co jsem v klidu jsem mi udělá fakt divně jakobych nebyl ve své kuži vždycky se leknu co se děje ale hned co začnu vidět na levém oku v zornem poli dá se říct v levo takovou čáru co se vlní a je průhledná převážne mě to oslepÍ jako vidím ale velice špatně tak vím že to je migréna s aurou,to trvá asi hodinu možná víc a pak zra se vrátí a začne mě bolet hlava ale tak že jak se hnu tak je to jako by mi na hlavu padla cihla to nebudu ani moc popisovat vetšia ví co to je za bolest hlavy!!Jdu si hned lehnout a snažim se usnout po vyspání je všechno v normálu.[Ale poslední migréna byla nejhorjší byly tam všechny ty příznaky ale + k tomu jsem přestal cejtit levou ruku jakoby mi ochrnula a to už mě donutilo o tom něco zjisti]
 (VŽDY PO SPORTU JSI JDU LEHNOUT A DÁM NOHY NAD HLAVU I RUCE A SNAŽIM SE DOSTAT VŠECHNU KREV DO HLAVY MYSLÍM JSI ŽE Z NĚJAKÝHO PROCENTA TO BUDE TIM ŽE MÁM NIZKÝ TLAK A NEDOSTANE SE V NĚJAKÉM ČASE NĚJAKÉ MNOŽSTVI KRVE DO HLAVY,I KDYŽ PIJU SEBEVÍC I JÍM PŘED MIGRÉNOU S AUROU TAK STEJNĚ TO PŘIJDE,UŽÍVÁM MAGNESIUM TO MI PŘEDEPSAL NEUROLOG.NEVÍM JESTLI TO POMÁHÁ ALE JE TO DOBRÁ VĚC.)Jím a piju až moc zdravě.Nepiju  Alkohol,nekouřím neberu žadný drogy opravdu o sebe pečuji.Už se bojím sportovat a to mi bere ze života strašně moc a chtěl bych to nějak utlumit nebo se toho zbavit a opravdu nevím jak.A četl jsem že to nemá trvalé následky a já jsem asi po Páté téhle migréně přestal vidět na část levého oka v častí oka vidím prostě prázdno je to fakt v hajzlu bojím se o to že oslepnu na celé oko,protože vim že to bylo po té migréně poslední co jsem měl a vím že zrak se léčit nedá tak si to tak neberu a nemyslím na to ale vím že když jsi do toho místa dám třeba prst tak prst jakoby zmizí :( !!!!Nevím co víc k tomu napsat chtěl bych znát osobně nikoho kdo je na tom stejně a rozebrat to a nějak vyřešit !!!

0
před 5 lety Michal V

Ahoj, noo 3-5x do roka je to ještě dobrý. Ale to co máš po 5tý migréně je hodně divný. Vypadá to jako by migrena neustoupila a pořád trvá a máš tam před okem pořád tu čáru, nebo jenom jako by to prázdný místo?. Jedině ti mohu doporučit si zajít na oční.

0
před 5 lety Michal V

Ještě by to chtělo si zajít na neurologii, je možný, že se skřípnul nějaký nerv. Já jsem byl s aurou u očního a ona mi řekla, že je to z 90% od krční páteře.

0
před 5 lety sansilka

Ahojky, jak píše Michal, rozhodně navštívit neurologa a chce to rehabelitace a třeba i masáže. Já to měla tolik let a až když mě oční poslala k neurologovi, tak jsem zjistila jak to pojmenovat a co s tím dělat. Po rehabelitacích, magneziu (MAGNOSOLV) a CAVINTON FORTE se mi to o dost zlepšilo. Je to běh na dlouhou trať. Každý jsme tu prožili dost silné reakce a já už opravdu začínám věřit, že dost často za to může krční páteř. Teď se mi vrací s dítětem bolesti zad a už přišlo i pár migrén s aurou... musím zase začít něco dělat! Všem přeju, aby těch migrén bylo co nejméně!! Jelikož je to pěkné svinstvo! Mě na to bohužel nezabírá vůbec nic, ani spánek. Přichází to právě když zavřu oči. Moje nejhorší aura trvala asi 3 dny a to jsem nespala a neviděla. Bylo to tak něco strašného, že i věřím, proč kvůli tomu dokáže člověk spáchat sebevraždu. Což jsem četla u nějakých i znamých osobností v historii. Že je to též trápilo... Takže hlavu vzhůru a bojuj Zdendo!

0
před 5 lety Michal V

Nějak mrtvo je tady. Chtěl jsem se zeptat jestli už někdo konečně nevyřešil tento problém s oční aurou.

0
před 5 lety Michal michal

Ahojte,zrovna teď mám oční auru,no je to nepříjemné zvlášť v práci.teď to mám nějak častěji,tak jednou za týden.mějte se a zvladejte to.

0
před 5 lety zdenda

Diky za odpovedi :) 

0
před 5 lety Olga

migrenou trpim az ted ve starsim veku.. Nevim cim to je. Dcera mi koupila cbdex migren kapky jsou z konopi, ale neplaste se, není to nic nelegalniho. :) vse mají vysvetlene  na strankach http://www.cbdex.cz/

0
před 5 lety petr

konopi je ted uz jasna věc ze pomaha :) koukal jsem na odkaz a vypada to kvalitne, koupil bych to manzelce, ta na bolesti hlavy trpi taky často, tak at to vyzkousi, diky

0
před 5 lety golem

Migrénou s aurou trpím již od 13 let, 50 už mi taky bylo a nikdy jsem nepřišel na to, co to spouští. Léků jsem také vyzkoušel dost a žádný zázrak. Až před několika lety mi můj lékař navrhl zajímavé jednoduché řešení - když ucítím, že přichází záchvat, co nejrychleji si dát jednu tabletu šumivého acylpirinu do sklenky vody a po vyšumění vypít. Skutečně to funguje a bolestivá část záchvatu přichází jen málokdy. Zkuste to, třeba vám to také pomůže.

0
před 5 lety justyna

Zdravím, vím že to nepatří k danému tématu, ale potřebuji poradit. Jsem sama se synem a nevyšla jsem tento měsíc s penězi. Nemáte některá z Vás zkušenosti s půjčkou www.penizeprolididneska.cz/a/br3 ? Známá půjčku zkoušela a byla velmi spokojená. Peníze jí přišli na účet hned a dokonce prý neplatila žádné úroky. Má někdo z Vás s nimi ještě nějakou zkušenost? Moc děkuji za jakékoliv informace

0
před 5 lety Kač kač

Můžu jenom doporučit Melatonin od Aurum 

0
před 5 lety Jara

Můžu se, prosím, zeptat, jak auru zvládáte v zaměstnání? Děkuju.

0
před 5 lety Michal Michal

Zdravim, v zamestnani je to velmi neprijemne, jsem vždy rad když to prijde, ze po me nikdo nic nechce a nic mi neukazuje, jinak bych asi nebyl schopen. Když ale něco pisu na klavesnici a nevim dobře na monitor, tak si to radeji několikrát prectu, abych vedel, ze tam není chyba. Jinak rychle si dam horcik sumivy, nebo ještě jsem nezkusil ten acylpirin co se psal vyse. No je to neprijemne...Drzte se

0
před 5 lety MichalV

Noo ono jde o to, že acylpirin pomůže na případnou bolest po auře. Ale spíš by to chtělo něco vymyslet na oční auru, protože když tě začne něco bolet vezmeš si prášek, ale když přijde aura, tak s tím nic neuděláš. Prostě je člověk min. na 30min naprosto vyřízenej.

0
před 5 lety MichalV

Já myslím, že by to chtělo něco udělat s krční páteří.
Prostě se tam něco blokne nějaký nerv, nebo žilka a aura je na světě. Akorát mi není jasný, proč aura trvá prakticky z 99% 0,5h. Skoro by si podle toho člověk mohl řídit hodinky.

0
před 5 lety Jara

Zvlášť pikantní s aurama to bylo na vojně (byl jsem ještě na dva roky). Když jsem na začátku vojny popisoval svůj problém (sám jsem tenkrát ještě nevěděl, že jsou to migrény) vojenským doktorům...tak na mě jen tak podezíravě koukali a asi si mysleli, že simuluju. Tak jsem to nechal raději být a nějak to překonával...a modlil se, aby při migréně nepískli vojenský poplach:-)))

0
před 5 lety Jara

*bojový poplach:-)

0
před 5 lety Vendula

Dobrý den, migrenici,
už se s tím potýkám snad deset let a už mě to fakt hodně štve. Nemáte nějaký zaručený způsob, jak se konečně té migrény zbavit nebo ji mít nějakou menší? (upozorňuju, že už jsem byla fakt skoro všude - u lékařky, neuroložky apod.)

0
před 5 lety Terka

Vendo, zkusila jste už někdy léčivé inhalace? =) Je to fakt peckovní záležitost - stačí pravidelně inhalovat vodní páru s bylinkama a ono to na všechno pomůže. =) Alespoň zkuste.

0
před 5 lety MichalV

A můžu se ti zeptat co ti na to neuroložka řekla?
Je pravda, že už několik lidí tady píše, že prášky nezabírají

0
před 5 lety MichalV

Jinak s tímto problémem se potýkám taky už několik let cca 10let. Prostě jednou se aura objevila a už od té doby je to peklo.

0
před 5 lety Pavla

Terko: a ty léčivé inhalace jsou co přesně? to se někde v lázních dělá?

0
před 5 lety Terka

V lázních možná taky, ale ty jsem aztím nikdy nenavštívila..teda jako i s procedruama nějakýma..vím akorát že se tam dělají inhalace vincentkou :D jinak ty léčivé inhalace to máte tady, mrkněte http://www.lecive-inhalace.cz/

0
před 5 lety Marie

Ahoj, a mohou ty léčivé inhalace užívat i astmatici nebo alergici?

0
před 5 lety Máchal

Nevím co je migréna s aurou, ale na bolesti hlavy je dobrý hořčík ;)

0
před 5 lety Lucka

Beru a nic, tak je pro info Máchale. Migrána je nemoc, kterou nevyléčíte jenom hořčíkem.

0
před 5 lety Máchal

Tak v tom řpíadě berete špatný hořčík, já mám MAGNESIUM Biokomplex a ten se vstřebává lépe než ty běžně prodejné a funguje ;)

0
před 5 lety Lucka

Neznám, poptám se v lékárně...pokud vám to tedy opravdu zabralo, zkusím..uvidím dle ceny...

0
před 5 lety Máchal

Tak to vás potěším, moc to nestojí :) a za zkoušku nic opravdu nedíte, migréna je svinstvo na zbláznění....moc dobře to znám :/

0
před 5 lety Lucka

A kolik to stojí, jestli máte v hlavě, děkuji

0
před 5 lety Máchal

Něco málo přes 200 Kč. :-)

0
před 5 lety Mišunek

Zdravím,
nevím, jak to funguje, ale nezpůsobí ty léčivé inhalace ještě větší bolest hlavy?

0
před 5 lety Terka

Ne nezpůsobí. To je prostě jen takový strašně jemný opar s vůní nějaké té bylinky, který dýcháte. Nejlepší je máta, která je strašně fajná a pak taky levandule, ale ta nemusí sednout každému.

Je to ale fakt strašně uvolňující a relaxační. Já to mám strašně ráda. =) Dělám si je skoro každý den a vždycky hlavně před spaním, abych se uvolnila...

0
před 5 lety mila

mam migreny  40 let migreny s aurou  je to psychicka zalezitost  mozek nezvlada  stres  na zastaveni zachvatu beru triptany ason se mi nerozjede bolest hlavy a jak nekdo rika ze ve stari migreny zmizi me se jeste vystupnovali  chce to zit bez stresu 

0
před 4 roky Máchal

Milo, tak vyzkoušejte ten MAGNESIUM Biokomplex, opravdu by vám to mohlo pomoci.

0
před 4 roky Zuza

Máchale a k čemu je dobrý, to jsou přímo nějaké tablety proti migréně?

0
před 4 roky Máchal

Je to magnesium, takže k čemu všemu je dobré magnesium si přečtěte na internetu ...a ano je to i protí migréně, ale ne jenom :)

0
před 4 roky Zuza

aha, ale že zrovna doporučujete ten biokomplex, v čem je speciální?

0
před 4 roky Radek

Zuzo, biokomplex je super, protože jako jediný má v sobě hořčík, který se vstřebává ve velkém množství a tím pádem má i větší vliv :-)

0
před 4 roky Aduška

Prosím,poradte mi někdo,co pomáhá od bolesti hlav. Ukrutně bolí i klidně 2dny v kuse..léky mi nechtěj dát,v lékárně mi daly jeden paralen,že si ho mužu vzít..1Xza den,ale neví jinak…vážně se to nedá vydržet..díky

0
před 4 roky Lenka

Aduško, tak zkuste léčivé inhalace. To je ještě jedna možnost, která by vám mohla zabrat. A za zkoušku nic nedáte. =) Mě to třeba pomohlo. Tak to taky zkuste, třeba to taky budete mít v pohodě. =)

0
před 4 roky kocka

Slysela jsem o dobrych kapkach ci inhalaci vyrobku co obsahuji konopi. To konopi se tedka rozmohlo, myslim ze kdyby to nemelo nejaky ucinek tak to lidi nebudou kupovat.

0
před 4 roky Rostislav

Na migreny s aurou trpím od základní školy, tak se podělim se svými teď už skoro 30 lety zkušeností. Aura u mně mívá zhruba tvar podkovy, začíná malinká uprostřed zorneho pole a postupně se rozšiřuje a postupuje k okraji, co jsem vysledovat tak mění strany, někdy jde přes právě oko, jindy levé. Jak postupně zmizí za okrajem, což trvá asi 30 min, nastoupí ukrutna bolest hlavy na opačné straně. Pokud migreny neresim chemický tabletkami a nechám je tzv. rozjet, nastupuje i zvracení. Co se týče četnosti, někdy skoro pravidelně jednou týdně, jindy mám i půl roku pokoj, ale nikdy se to nedá odhadnout, prášky neustále u sebe jsou nutnost. Jako hlavní spoustece jsem vysledoval - špatný spánek - nevyspani, ale i prespani (to častěji) , příliš kouření, otravne blikající světla, stres - do dneška rád vzpomínám na migrenu u maturity, kterou jsem pak málem neudělal :) Dlouhou dobu jsem užíval Ataralgin, ideálně první tabletka hned jak se objeví aura, druhou jak přijde bolest a pak po půl hodině klidně další, dokud nepolevi... sice pro tělo dryak, ale kdo zažil migreny pochopí :) Před pár lety jsem z nouze sahnul po ibalginu, a zafungoval taky, možná líp, bolest hlavy zmizela a od té doby už beru jen to. Hlavně je podle mně důležité užít co nejdřív, ještě ve fázi aury, ať stihne zabrat dřív než se bolest hlavy pořádně rozvine, pak bývá průběh migreny relativně snesitelny. Tak snad jsem někomu trochu pomohl.

0
před 4 roky Michal V

Já už se s tím také potýkám cca 10let. Vždy si myslím, že když se aura neobjevila měsíc tak už mám vyhráno, ale potom mi to vždy sklame. Je to prostě nekontrolovatelný a objevuje se to kdy chce. Já tedy musí řícz, že bolesti hlavy nemám, zaplať pámbu, obcas mi po auře bolí za krkem, ale to by mi nevadilo jako ten útvar před okem.
Nemá už někdo nějaký info od doktorů jak se toho zbavit?
Mě řekla doktorka na očním, že je to na 90% od krční páteře. Asi se tam blokne nějaká cévka, nebo nerv. 

0
před 4 roky Míša

Lidičky, chci se zeptat na ten MAGNESIUM Biokomplex,...mohu ho koupit normálně v lékárně a ve které výjde nejlevněji? děkuji

0
před 4 roky Kareů

Míšo, neřešte drobňásky..to magnesium je levné...tak jestli někde stojí o korunu více nebo méně, bych neřešil vůbec!

0
před 4 roky Míša

No jo, jenže já chci koupit více balení a to už by ve výsledku mohlo být více než jen pár korun :-)

0
před 4 roky Kareů

Kolik toho chcete brát a na co? :-O

0
před 4 roky Míša

Chci si udělat zásoby, než to začnou ošizovat, tak jako to dělají všude :-P :D ne sranda, ikdyž to je možná pravda...ale to je fuk :)

0
před 4 roky MichalV

Chtěl jsem se zeptat, jestli Vám ten MAGNESIUM Biokomplex pomáhá na oční auru.

0
před 4 roky Pepina

Michale, ano pomáhá. Jako není to přímo na migrenu. Ale ve své podstatě souvisí migréna a celkově bolest hlavy s nervovou soustavou. Nervy zase souvisí se stresem a s množstvím hořčíku v těle. Pokud byste se podíval na nějaké relevantní studie, tak byste zjistit, že v současné době má většina populace nedostatek hořčíku v těle, takže je potřeba jej neustále doplňovat. Jenže na to nemůžete brát jen tak nějaký hořčík. Když totiž budete brát hořčík + vápník + zinek, nic z toho nebudete mít. Tělo si vezme jen ten vápník a zbytek vyplaví. Takže je to potřeba brát skutečně v čisté formě, maximálně s vitamínem B. Takže určitě a rozhodně vsadit na magnesium biokomplex.

0
před 4 roky MichalV

Super. Dík

0
před 4 roky Pepina

Nemáte zač a určitě na magnesium biokomplex nezapomeňte a vyzkoušejte. =)

0
před 4 roky Šťouralka

Krásné páteční dopoledne. Můžete mi, prosím, jako největšímu laikovi vysvětlit, proč tady proč doporučujete to magnesium biokomplex? Nezpochynuju, že je to fakt dobré a kvalitní. Moc ale nechápu, proč je podle vás všechno ostatní naprosto zbytečné a nedobré? Proč zrovna to magnesium? Vždy je to všechno jedno a to samé, ne?!

0
před 4 roky MichalV

Tak se podělím o zkušenosti s magnesiem. Noo oční auru jsem měl cca před měsícem. 14 dní beru magnesium bio a dnes další aura :-( tak že ani magnesium nepomáhá, teda alespoň ne na oční auru u mě.
Když to shrnu, jsou to prostě všechno náhody. Aura se může objevit kdy chce a kolikrát chce. Někdy má člověk klid měsíc a někdy přichází častěji.

0
před 4 roky MichalV

Je to prostě marný boj :-(

0
před 4 roky Pepina

No nevím, já jsem na auru a na migrénu brala magnesium biokomplex celý půl rok a pak se u mě neobjevilo nic po celý další rok. Fakt jak píšete, může to být o náhodě a i o celkovém rozpoložení. Někteří zase tvrdí, že je migréna jenom výsledkem stresu a neustálé práce.

0
před 4 roky Šťouralka

Já souhlasím s Michalem. Podle mě není magnesium na migrénu. Je to spíše na křeče nebo na stres, ale určitě ne na migrénu. Na to jsou úplně jiné přípravky. Pokud vám to ale i přesto pomohlo, tak zase good for you. Já vám to neberu. Jen je to trochu podezřelé.

0
před 4 roky Natálka

Já si myslím, že kupodivu tady máte svatou pravdu. Na migrénu jsou jiné tabletky. Jako křeče mohou zase souviset s migrénama, ale to je podle mě tak raritní, že to vlastně ani není pravda. Jinak ale magnesium biokomplex znám a dost často mi ještě během školní docházky pomohl. Dost jsem totiž tehdy trpěla na stres a díky tomu i na křeče, ale díky magnesiu se to dost zlepšilo a teď už vůbec takové problémy nemám. =)

0
před 4 roky Ivana

Dobrý večer,nějak už si nevím rady.. Syn trpí migrenou cca 3roky tak 8x-10x měsíčně... Chodime k psycholozce na neurologii jsme jak doma..zatím nepomáhá žádný lék..synovi dávám např,paralen čípek,ibalgin,prostě prášky na bolest plus rok užívá Naramig..migrény se pres veškerou úpravu životosprávy zhoršují, a přibývají.. Nehledě po naramigu syn je další 2dny neschopen fungovat...ma hodně zameskano a já problémy v práci,jelikož jsem kazdoubchvili doma s nim..jak Tyto situace léčbu,práci resite Vy?

0
před 4 roky MichalV

Ještě jsem vypozoroval jednu věc. Ta mžitka(aura) se mi objevý i třeba ve spánku, když nejsou oči namáhané. Nejedná se teda třeba o to, že by potřeboval člověk brýle. Už opravdu začínám věřit tomu, že je to od krční páteře. Prostě se tam skřípne nějaký ten nerv a je aura na světě.
Chtěl jsem se Vás zeptat. Trpí Váš syn migrénou s aurou, nebo bez aury? Jde o to, jestli nemá při migréně auru, dá se migréna alespoň utišit práškem proti bolesti. Pokud má i auru, tak tou si musí bohužel musí protrpět cca 30-1hod. Tyto stavy mám už tak 10let. Dá se říct, že se aura objevý cca 1-2x týdně měsíčně, ale stává se, že mám třeba 14dní klid. 
No jak to tady a všude jinde čtu neurologie je opravdu k ničemu. Byl jsem tam také a myslel jsem si, že si ze mě doktorka dělá srandu. Klepla mi do kolena, potom do nartu a začala mi před očima ukazovat prst jestli ho vidím. A tím bylo vyšetření hotové.

0
před 4 roky MichalV

Taky můžou být migrény způsobené stresama ze školy a vůbec celkové rozpoložení člověka. Bude tam více faktorů spouštění migrén. Řekl bych, že největší problém bude v krční páteři a tohle mi potvrdila i doktorka na očnim.

0
před 4 roky ivana84

Ahojte.Mám časté migrény a bývam velmi unavená.Neuroložka mi doporučila horčík.Objednala som si na internete doplnek stravy Magnesium biokomplex+B6.Pre tých ktorý ho beru:v letáku je 1-3 tabletky denne.Kolko ich berete vy?Na čo všetko vám pomohol a za ako dlho?Ďakujem za odpoveď.

0
před 4 roky Michal michal

Ahojte,kupte si rybí tuk v kapslich,trošku to může pomoct.Vitamin D...Mějte se a ať se dari

0
před 4 roky Marketa

Dobry den vsem, mam migreny s aurou uz od 12let.Prvnim priznakem je mlzive videni jak kdyz koukate do slunicka.Nejsem samozrejme schopna cist.pak zacina brneni ruky, ust, jazyka, nosu uvnitr krku pote cela pulka tela.K tomu se pridava neschopnost mluvit a cist a psat.Pletu si slova a rikam blbosti nejsem vazne schopna niceho.A az pak me zacne bolet na jednom ze spanku je to tikajici bolest ktera je s predchazejicima priznakama uplne to nejmensi.Hlava me pak boli jeste druhy den ale da se to vydrzet neni to nic hrozneho.Nejvice me desi ta aura v tu chvili mam hrozny strach ze mi to zustane a mam pocity uzkosti.Je to vazne hrozny.Migrena se mi objevovala jednou az trikrat do roka, nez jsem tedy otehotnela.Po porodu jsem tenhle hnus mela asi tak 3do tydne kdy jsem byla s mimcem sama doma a nevedela jak patri bodycko.Nic horsiho jsem v zivote nezazila.Po skonceni kojeni mi migreny odesly a zase jsem mela 1-3 do roka.Byla jsem u neurologa ktery mi predepsal magneB6 a poslal na magnetickou rezonanci, kde mi nic nezjistili takze mi dodnes nikdo nevysvetlil co se to semnou deje.Nebyt internetu dodnes nevim ze migrena s aurou existuje!!!Sama jsem tedy vypozorovala, ze velikou pricinou migren jsou hormony, spatny pitny rezim, ale myslim, ze u kazdeho je to jiny.Preju vsem co trpi migrenama mene caste zachvaty a nejlepe jejich uplny vymyzeni.

0
před 4 roky Kristen

Marketo, já mám úplně to samé! Ano, cca ve 12 se mi to poprvé objevilo...Je pravda, že teď už to moc není, opravdu tak 1-2x do roka, ale i tak je to hrozne...hlavne ta aura...jednou jsem se vzbudila a nebyla jsem schopna slova...Pripadala jsem si jako po mrtvicce...volala jsem mamce, ani te jsem nebyla schopna vysvetlit, co se deje...To, ze mam migrenu s aurou mi rekl tatka me kamaradky, ktery je neurolog, ale taky mi na to nic nedali, nic na to neni...:(

0
před 3 roky Eli

Zdravím všechny postižené migrénou... Vím co je migréna za svinstvo, taky tím trpím. I když poslední záchvat jsem měla v lednu tak si stále netroufám tvrdit že jsem se jí zbavila... Nerada bych to zakřikla. Nicméně poradím Vám co pomohlo mě. Himalájská sůl, citron a voda.. To je vše - levné, jednoduché, chuťově hnusné, ale u mě účinné a to je hlavní. Abych se zbavila migrény bych vypila i horší věci. Ještě upozorňuji že se jedná o prevenci, ne o lék. Na rozjetou migrénu mi nepomohlo skoro nic.Toto piji jednou týdně a mám klid (ťuk ťuk). Snad to někomu z vás pomůže ;-)

0
před 3 roky Veronika

Zdravím, migrény se u mě objevily cca před rokem a půl a mívám je 3x - 4x do měsíce. Pokaždé jim předchází aura, kdy se mi v zorném poli jednoho oka objeví černý flek kolem kterého se mihotají zlaté vlnky, které se vlní a točí dokola, je to hrozně nepříjemné, jsem vždycky mimo, dezorientovaná, zpomalená a dělá se mi špatně od žaludku. Tenhle stav trvá cca 20 min., kdy se aura různě pomalu přemisťuje až zmizí a místo ní v okamžiku nastoupí na opačné straně hlavy ukrutná pálivá bolest, která (pokud si včas vezmu prášek, tj. na začátku aury) trvá "jen" 2 - 3 hodiny a při které mám pocit, že bych si nejradši provrtala hlavu, jen aby to už přestalo. V tomto stavu mi hrozně vadí ostré světlo a hluk. Pokud se mi stane, že mě migréna zastihne v noci ve spánku a já si včas nevezmu prášek, pak trpím neskutečnou bolestí třeba i 4 hodiny, zvracením, zimnicí a pocitem na omdlení. Neuroložka mi předepsala magnesium a několik léků (Sumigra, Sumatriptan Actavis - nefunkční), než jsem konečně objevila lék Sumamigren, který celkem zabírá (ale nikdy na 100%, ale bolest se dá trochu přetrpět), ale zase má pár vedlejších účinků (pocit těžkých rukou, pocit velké tíhy vzadu na krku a ramenou, bolest čelistních kloubů, pálení jazyka při jídle a pálení dlaní při mytí rukou i jen ve vlažné vodě, ospalost). když bolest odezní, pak ještě celý den, někdy i dva, mě např. při kýchnutí, zakašlání, předklonění nebo pokud se rychle zvednu se na pár vteřin na místě kde byla migréna, objeví ostrá pulzující bolest. Bohužel nevím co mi migrénu může spouštět, ale vždy den předem mám hroznou náladu, jsem hrozně podrážděná, tak už vytuším co mě druhý nebo ještě tentýž den čeká... Vyšetření typu CT hlavy, EEG negativní. Migréna je příšerný stav, který mi omezuje život, dříve jsem si kvůli ní pořád brala v práci dovolenou, teď už jsem zvyklá, takže to vždycky v práci nějak přetrpím, ale je to peklo. Dala bych cokoli za to, aby to přestalo. Pořád musím myslet na to, abych u sebe měla prášky na migrénu. Nejhorší je, že nikdo z okolí, kdo to nezažil, to nepochopí a myslí si, že jsem hrozná citlivka co vyvádí kvůli obyčejné bolesti hlavy... :-(

0
před 3 roky Zdeňka

Ahoj Veroniko,migrénu s aurou mám už skoro 30 let,objevila se mi po porodě.Nikdy jsem nezjistila co mě ji vyvolává,myslím si ale že hormony.Já kromě těch záblesků mám ještě výpadek zorného pole,je to šílené,depresivní.Nikdo kdo nezažil tenhle stav nepochopí.Mám sumamigrén který si myslím že moc nezabírá,když začnu cítit že přijde aura vezmu si ho ,ale stejně si projdu půlhodinovým utrpením kdy nevidím,mám záblesky,pak se dostaví šílená bolest hlavy.Tu přečkám pokud jsem teda doma jen tím že si jdu lehnout ,prášek od bolesti,tmu,odnést hodiny z místnosti a nejlepší je to zaspat.Když tohle všechno přečkám a bolest přejde tak ještě aspoň dva dny jsem mimo.Je mi líto že ji máš tak často já tak 6 krát do roka.

0
před 3 roky Jitka

Ahoj, na migrény trpím snad 20 let, užívala jsem Convulex, triptany a nikdy mi žádné léky nezabíraly. Záchvaty jsem mívala i 15x do měsíce a chodit v těchto stavech je na sebevraždu...denně panadol, indometacin, sumigra.... poté co jsem skončila na JIP, a v dlouhodobé pracovní neschopnosti jsem hledala a hledala v diskusích co komu zabírá, objevila jsem bylinku kopretinu řimbabu. Je to zvláštní, ale začala jsem užívat tuto bylinu v tabletách 3x denně 2tbl. a migrena začala ustupovat :o) již po prvním měsíci se záchvaty snížily, hlava mě bolí tak 8x do měsíce ale už rozhodně s menší intenzitou.... ostatní uváděli,že až po dlouhodobém užívání ustaly úplně, takže doufám, že vymizí i u mně... bylinky se dají sehnat na internetu,doufám, že vám všem pomohou tak jako mně a já jdu zpátky do práce :o)

0
před 3 roky Zdeňka

Ahoj Jitko,taky užívám doplněk stravy kopretina řimbaba s hořčíkem a musím s tebou souhlasit kopretina opravdu pomáhá,letos jen dva záchvaty migrény s aurou a to jeden jsem měl kdy jsem ještě neužívala nic,a taky jsem bez bolení hlavy,je to fakt zázrak.Taky beru 6 tablet denně.Určitě doporučuji vyzkoušet,já začala na jaře a cítím se skvěle.

0
0
před 3 roky Zdeňka

Ano Michale já užívám tohle,fakt zkus a pak dej vědět.To balení mě vydrží na necelý měsíc protože beru šest denně a je jich 150ks.

0
před 3 roky MichalV

Zkusim to urcite. Me vadi akorat ta cara pred ocima ktera postupne zmizi, tak jsem zvedavej jestli pomuze rimbaba.

0
před 3 roky Noskova

A co nějaké bylinky na migrénu, máte někdo vyzkoušené? ??? Chtěla bych je zkusit, ale nevím které.

0
před 3 roky Lidina

Michale, uz mas nejake poznatky s uzivanim rimbaby?

0
před 3 roky Olga

Já jsem na migrény trpěla léta, nic nepomáhalo....Pak jsem jednou zašla na masáž, masérka byla sice zděšena, neskutečně mi to ale pomohlo a tak jsem to začala praktikovat jednou měsíčně na krční páteř, hodně to pomohlo. Taky cvičím, což je též dobré a mohu jenom doporučit anatomický polštář. Já mám tady ten https://www.picaso-m.cz/polstare/sanasleep-s-nastavitelnou-vyskou/ a je skvělý. Opravdu vyzkoušej protože sama vím jak je to nepříjemné s tím žít

0
před 3 roky Bala

Noskova zkus se poradit s odborníkem...já používám bylinky taky na vše :) Máme tady v Brně lékárnu zaměřenou na alter. medicínu a oni míchají bylinky dle potřeby. Na bolest hlavy mi bylinky také pomohly.

0
před 3 roky Fredy

Balo jakou lékárnu? Jak se jmenuje? Budu moc ráda za odpověď.

0
před 3 roky Bala

Jmenuje se Zelený Anděl, jsou na Durďákova 2024/13a, Černá Pole ;-)

0
před 3 roky Noskova

Balo děkuji, dívám se, na tu lékárnu, co doporučuješ. Do Brna docela jezdím, tak bych se tam mohla podívat. Je to tato lékárna? http://zeleny-andel.cz ? dle adresy to sedí ;) Zastavím se tam. Ale nevím jaké bylinky si nechat namíchat nebo jak píšeš. Ale to mi snad poradí.

0
před 3 roky Luca

Mně se aury objevují občas, když nechám migrénu opravdu rozjet se vší parádou - nepodchytím ji včas práškama. Začne mi pak problikávat polovina zortného pole, špatně vidím... Nejlepší je nedat migréně šanci už v začátku, ale občas to holt nepodchytíš. Pomáhají mi velké dávky magnézia (Magnosolve) a Nalgesin - na bolest hlavy https://www.benu.cz/leky-na-bolest-v-krku

0
před 3 roky Bala

Ano to je přesně ona ;-) ;-) Oni ti poradí, mají tam i poradenství, půl hodina zdarma myslím. Jsou moc vpohodě. Uvidíš :)

0
před 3 roky Noskova

Děkuju moc Balo za odpověd. Super, zajedu tam a uvidím.

0
před 3 roky Bala

Jasně, to už je na tobě. Jinak všem chci popřát krásné Vánoce, bohatého Ježíška, ale o dárky nejde. Hlavně ty nejbližší kolem sebe....

0
před 3 roky Noskova

Balo promin, dostala jsem se sem až ted. Vánoce doufám jsis taky užila :) My ano. Do Nového roku přeji hodně hlavně toho zdravíčka. Jinak včera jsem se konečně dostala do té lékárny a musím říct, že jsem byla fakt natšená. Byli strašně pohodě, moc mi poradili, namíchali různé směsi bylinek. Tak doufám, že mi to pomůže.

0
před 3 roky Bala

No tak to jsem moc moc ráda! Určitě pomůže. Uvidíš :-) Tak držím palečky, pa ahoj Ps: svátky jsem si užila, to jo :)

0
před 3 roky Michaela

Dobrý den, reaguji na Vaší migrénu s aurou, je to asi minuta, co mi skončila a to bohužel jenom díky prášku, který mi opravdu zabere během pár minut. Je to Migralgin. Jak čtu Vaše příspěvky, tak mám ty samé příznaky.Nejdřív se rozjede bolest hlavy a nakonec do toho mžitky před očima podobné tomu, když kouknete do sluníčka (vidíte černou skvrnu), ale já vidím barevnou nerovnou čáru, přes kterou bohužel mi mizí písmenka, když čtu. To mi hodně překáží v práci. Nevíte někdo jestli mi to někdy zmizí úplně? Děkuji za odpověď

0
před 3 roky Dominika

Migréna trápí poslední dobou dost lidí a možná to bude i horší, jak jsme stále častěji vystaveni velkému stresu a shonu. Naštěstí se migréna dá léčit i přírodní cestou. Více se dozvíte zde.

0
před 2 roky Rado

Dobry den, migrenou s aurou trpim uz 20 rokov. velmi dobre mi zabera nimesil, ale iba pre odstranenie ukrutnej bolesti hlavy po aure. Aura vzdy musi prejst. Snazim sa zistit cim to moze byt sposobene a jedine co sa umna potvrdzuje je cokolada (mozno iba tie nase odpady kde je vela palmoveho oleja, lebo ine, kvalitnejsie - verte ze je rozdiel coko z SK a ta ista coko z Rakuska napr., boli zatial bez) a taktiez je moznost od krcnej chrbtice. vzdy ked som docvicil cvik na ramena v stoji, kde je namahana prave chrbtica, do 20min som dostal auru. ak by mal niekto podobne skusenosti, rad by som sa o nich diskutoval.

0
před 2 roky MichalV

Ahoj, tak uz cca 14dni mam kazdy den auru a nekdy vicekrat za den. Auru mam uz cca 10 let, do ted jsem ji mel treba 1tydne az 1 za mesic, proste ruzne, ale ted se mi to dost zhorsilo.

Nový příspěvek do diskuse

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 2 + 9


Přidat příspěvek