Zdravý život nebo orthorexie?

0
před 8 lety Lucka

http://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-zdravi-a-hubnuti-zdravi/173340/zdravy-zivotni-styl-vas-muze-i-zabit-zavislost-zvana-ortorexie.html

Bohužel už jsem sama slyšela, že nemám daleko k ortorexii, protože se cukrům ani tukům ani ničemu jinému nevyhýbám, naopak jen hledám kvalitní alternativu, ale jak to vysvětlit těm, co o zdravém jídle nebo éčekům nemají ani páru?

Klidně si dám i něco nezdravého, pokud je tam ale obsaženo, co tam být má, lidi si ale hold myslí své...máte někdo podobné zkušenosti (s ortorexií)?

0
před 8 lety Danah

Tahle blbina byla vymyslena teprve v roce 1997, tudiz je logicky produktem doby jedove. Vykaslala bych se na kecy o orthorexii, protoze odmitam a budu odmitat chemikalie v jidle. Odmitam povazovat prumyslove vyrabene potraviny a nahrazky za normalni az temer zdravi prospesne. Jak uz dlouho rikam, ze zdravy rozum zahynul, tenhle blabol o orthorexii je jen dalsi dukaz: vytlacit to normalni a prirozene mysleni a instinkt az na okraj a vyrobit z nej patologicky problem.

0
před 8 lety Jana H.

no tak to je úsměvné... a co např. generace našich prababiček? asi všichni v té době trpěli orthorexii, jen měli výhodu v tom, že nemuseli vše tak bedlivě hlídat a číst návody...

0
před 8 lety Danah

Jano, bohuzel jeste vetsina lidi stale duveruje a nepobrala, ze kvalita potravin se zhorsuje skoro den ode dne: vzdycky vylezou nejaci podvodnici s necim jeste kremovejsim a jeste chutnejsim a jeste barevnejsim. Cimz logicky pribude nahrazek.

0
před 8 lety Jana H.

vždyť já vím, také jsem k tomu všemu musela dospět postupně, dneska jsem vedla diskusi s kamarádkou na téma proč se tak těším na jahodovou sezonu, když podle ní i teď je všude jahod na koupení dost... už se ani nesnažím někomu něco vysvětlovat, každý si musí svoji cestu najít sám.

0
před 8 lety Lucka

Já jsem na to slovo docela taky alergická:/ Asi nějaký chytrák měl potřebu pojmenovat to, co sám neuznával. Přijde mi to dost utažené za vlasy.
Vlastně by se mohl za chvíli najít někdo, kdo vymyslí i nemoc pro náš opak, tedy pro ty stáda lidí co sežerou s prominutím každej blaf...

0
před 8 lety vercounek

mno, takže by sme měli jít všichni asi na psychiatrii? To, že se lidi zajímaj o to co jedi se zákonitě dnešní společnosti nelíbí, tak už si to hezky pojmenovali. Je to směšný fakt

0
před 8 lety Lucka

A asi taky doktoři potřebovali vymyslet další důvod, proč léčit lidi a vytahat z nich tak další peníze - a vlastně za něco, co samo léčí...

Nedokážu si představit, jak si představují takové úplné vyléčení? To jako po hospitalizaci má čloěk jít a zásobit se nutnou dávkou éček, aby byl pokládán za zdravého...?

Někdy je to až směšné, jen mě moc zajímali vaše názory, protože s tím na mě také už vyrukoval můj doktor :/

0
před 8 lety Jana

Masáž na blesku,jejichž návštěvníky jsou právě ženský, třeba lékaři mají strach, že jim přestanou žně z léčení. Je pravda, že nic se nemá přehánět a hrotit věci s jídlem do extrému, to pak opravdu podle mého názoru může škodit a proto vše v poklidu. Myslím, že je dobré se zajímat o to co jím, nemělo by se to dostat až do posedlosti. Velkou moc nad našim tělem má psychika a naše myšlení, mají ohromnou sílu a též se mohou podepsat a ovlivnit na našem zdraví.
V článku se píše o paní, kde její dítě trpí ekzémem, mám pocit, že poslední dobou se rodí děti snad jedině už s ekzémem, to také není normální. Dříve byl alergik vyjímkou, dnes jsou jich plné třídy. Nemá nás snad překvapovat tento stav a máme si na něho jako zvyknout.
Lucka: co ti doktor konkrétně nabízel?

0
před 8 lety Sunriska

Je to zase něco, co je uměle vytvořené stejně tak jako celé světové zdravotnictví. Doktoři vědí, že z lidí podobně smýšlejících jako my, nevytáhnou žádné peníze, tak se vymyslelo tohle, aby se zdálo, že to je "nemoc". Je to děs, ale dneska mě to už nějak nepřekvapuje.

Kdysi jsem o ortorexii také slyšela, ale v tom smyslu, že člověk, který se začne vyhýbat chemii v jídle najednou zjistí, že to je nemožné a umře hlady. Tedy taková nementální anorexie. V tom případě to beru jako nemoc, ale jenom to, že jsem vybíravá ve prospěch svého zdraví....no nic, jdu si vyhledat terapeuta...:D

0
před 8 lety Lucka

Jana: já sama tedy zdravě jím a snažím se i vařit a celkově tak žít (sport, duševní pohoda, vše co k tomu patří), tím že nemám potřebu cpát se utopenci nebo paštikami mě trápila podváha - a v rámci toho na mě přišel s tím, že by to mohla být nemoc (dřív to podle něj ještě taky byla anorexie), ačkoliv nikdy jsem neměla problém třeba s nedostatkem některých vitamínů či látek, nevynechávám tuky, nic takového, jen se snažím jíst kvalitně a s rozumem, no a asi právě to je trnem v oku.
Chodím totiž už léta pouze na povinné preventivní prohlídky, sama na sobě nepociťuju nejmenší problém, ale doktor samozřejmě vidí vše jinak.
Dle jeho názoru: měla bych mnohem více sníst, abych přibrala, nejlépe prý když si dopřeju tučná a smažená jídla a nebudu se bát klidně bůčku či uzenin... tak tohle mi řekl, měla jsem v tu chuť se mu vysmát, jediné s čím mohu souhlasit, je o nabrání kilogramů, protože do "správné" normy bych měla asi 5kg ještě mít, ale když už mám přibírat, tak rozhodně mě zítra nikdo nenajde v mekáči nebo s párkem v ruce :)
A také celým vrcholem bylo, když mi doporučil návštěvu psychologa:/ Od té doby se mu vyhýbám, co to jen jde, fakt nemám zájem platit psychoušovi za to, že se snažím udělat něco pro své zdraví a ještě nakonec platit za to, aby mi oni mohli to zdraví zase zničit, ne?! :D

0
před 8 lety Danah

Doktoři a ty jejich škatulky. O výživě nevědí nic, protože ta se nepřednáší, ale chtějí mít poslední slovo. Když nepořídil nic obvodní, třeba pořídí kámoš psycholog, tak to prostě chodí, a je z toho na zvracení. Věřím tomu, že 99 % lidí by se zlámalo v pase a řeklo: Děkuji,pane doktore, půjdu tam. Lucka je naše perlička statečná.

0
před 8 lety Lucka

Danah: já si kolikrát říkala, proboha jak ten můj všeznalý doktor může být vůbec MUDr.?! Když doporučuje to co doporučuje a opravdu neznám člověka v našem městě, kterému by nepředepsal antibiotika - a to úplně na cokoliv! Bohužel jsem tu asi jedna z mála odmítajících obecně doktorskou "péči" a dám raději na přírodní léčbu, ale možná i díky tomu ho navštěvuji jen na preventivních prohlídkách:)
No ale víš, že máš pravdu, dal mi přímo kontakt na psycholožku, z okresního města, na ten lístek napsal slovo "akutní" a měla jsem se hlásit jako na jeho jméno, čert vem doktory, jsou fakt propjený jak pavučiny:/ :D

0
před 8 lety vercounek

Lucka: pokud se cítíš dobře a nic ti nechybí, tak nevidím jediný důvod proč bys měl přibírat. Tvé tělo se zřejmě cítí s touto váhou dobře...já sem tedy takový problém nikdy neměla, spíš opak :)

0
před 8 lety Lucka

No já mu sama říkala, že kdybych měla problém, třeba byla unavená, ospalá nebo tak, pak bych uvažovala, zda to nemůže být tím, ale spíš naopak se cítím plná energie, jenže prý nevypadám asi dost "zdravě" - nevím, jestli si pod pojmem zdravě představuje pivní pupek a dvojtou bradu nebo 20kilo nadváhy...:D
Je to takový věčný boj, kdy mu raději vše odkejvu a odsouhlasím, hlavně ať jsem od něj zase rychle pryč, ale myslím a dělám si stejně co sama uznávám za vhodné:)

0
před 8 lety Jana H.

no každý to nějak máme, já měla naopak velkou nadváhu, když mi to cvaklo v hlavě, začala jsem to řešit... nejdřív jsem podle mudr potřebovala zhubnout... když jsem začala jíst zdravě a jinak žít, tak jsem zase hubla moc... a teď mám ještě 10 kg nadváhy a nějak s tím nemůžu hnout...ale pořád věřím, že to přijde....ani nyní mi mudr holt nepomůže :-)

0
před 8 lety Lucka

Já právě dřív také měla nadváhu, to bylo ještě za doby typicky českého stravování, dneska mi při té vzpomínce na ty časy až mrazí:D
Od té doby, co jsem se rozhodla jít svým lepším a zdravjěším krokem mi právě váha spadla a tak nějak už se udržela, protože si teď nedopřávám takové sr.... jako dřív:) No a dle pána doktora jsem prostě nemocný člověk, který by se měl léčit - nejlépe přesně podle něho ;D

0
před 8 lety Danah

Lucko, tohle spíš vypadalo na metastázy: zadusit, co je ještě dobré a fungující. :-))

0
před 8 lety Mritamira

Tak doktori meli by mit predstavu, co normalni tedy kvalitni potraviny obsahuji, ovsem zboziznalstvi jako predmet je nikdo neuci. Takze vyroba potravin jde mimo lekarsky obor. A malo ktery ordinujici doktor ma predstavu, co bezne potraviny v sobe aktualne obsahuji. Tim myslim, kolik chemii ma a jak silene zpracovatelske postupy prodela potravina, nez se dostane na stul k spotrebiteli... Takze pak pisi podobne zavery a vymysli vtipne psychicke poruchy.

0
před 8 lety Lucka

Ono samotné zbožíznalství by jim asi také moc nedalo, moje sestra studovala ekonomickou školu, kde ho také jako předmět měla a rozhodně to nebylo nic, co by z někoho mohlo udělat potom doktory:D
Navíc mi přijde, že dnešním účelem doktora není poznat skutečnou hodnotu a složení potravin, ale naučit se psychologii lidí, jak jim vymít mozečky, aby přesvědčili každého jen o tom, co se jim zlíbí.
Dnešní tituly MUDr. už rozhodně nejsou vizitkou "lékařů", ale spíš maniaků :/

0
před 8 lety vercounek

oni nepotřebují, aby lidi jedli dobře, oni potřebují pacienty, kterým budou ordinovat léky. Takový hezký příklad, v Americe zemře každý rok přibližně 16 tisíc lidí na AIDS, no a dalších 16 tisíc lidí zemře na následky požívání Ibuprofenu. Takže nic moc, lidi se tim cpou jak s lentilkama...

0
před 8 lety Mritamira

Tak dnesni doktori predevsim vydelavaji na prodavani leku a doplnku. Pravidelne se zucastnuji skoleni a seminaru, dostavaji bonusove programy aby pacienty presvedcili draze kupovat a uzivat to, co ve skutecnosti mohou mnohem levneji ziskat z kvalitnich potravin.

0
před 8 lety Lucka

vercounek: ty bláho, já bych to nazvala jako takovou pomalou americkou sebevraždou...
bohužel ti s AIDS si nevyberou, kdežto dopovaní Ibuprofeňáci se pomalu ale jistě sami dobrovolně ničí.

Mritamira: to je pravda, dneska si lidi kupujou sušenky s vlákninou za 300,-, kdyby si koupili obyčejné nějaké ovesné a doplnili jídelníček zeleninou, ušetří 90% peněz a hlavně své zdraví:) je to jen jeden příklad z tisíců ;)

0
před 8 lety Tereza

Tak zase bych si ten clanek zbytecne nevztahovala na sebe. To je jak kdyby se kazda stihla holka urazila ze ma anorexii. Proste ceho je moc toho je prilis a pokud se zdravy zivotni styl a zajem o nej zvrhne k necemu mimo a brani v normalnim fungovani, tak ma tento stav pojmenovani.

0
před 8 lety Danah

Tereza: Jak má člověk normálně fungovat, když je stále tlačen do role pacienta? Co Lucka, úplně zdravá a dobře se cítí- a je posílána na psychologii? Já myslím, že by se na takové chování doktorů mohlo napasovat klidně pár paragrafů: třeba omezování osobní svobody nebo šikanování. Za účelem obohacení se. :-))))))

0
před 8 lety Jirka

Poslal jsem to video s tím 11letým klukem na gastro a alergologii, ať se chytnou za nos.
Včera otevřeli nějaké to barevné svinstvo mýmu vnukovi, úplně se mi z toho chemického smradu zvedal žaludek. Ani pes to nechtěl dojíst, není blbej.

0
před 8 lety Dita

Jiří jaké video? asi mi něco uniklo,

0
před 8 lety vojtano

Jestli je něco víc nezdravého, než konzumace éček, tak je to četba Blesku, jeho odnoží a podobných obskurních pseudoblábolů, které potí týpci jako Novotný jr. Už jen titulní stránka může nastartovat náběh na žaludeční vředy...

0
před 8 lety Danah

vojtano: Přesně tak: součástí zdravého života je také nenechat se vláčet a manipulovat médii. Copak si lidi nemají už co povídat, kromě toho rozčilování se, co zase bylo ve zprávách? Já to nechápu.

0
před 8 lety Jirka

Dita: Je tady někde video s americkým klukem, který mluví o tom jak je dobré jíst místní potraviny a ne dovozovej sajrajt. Dámy připomeňte kde.

0
před 8 lety Lucka

Danah: to by určitě mohlo, otázkou je, zda by to v téhle zemi mělo nějakou odezvu, kdyby se totiž všichni (nejen doktoři) řídili podle psaných paragrafů, hned by se tu žilo o něco lépe:) jenže ona by se zase našla nějaká cestička, kudy to obejít a problém by zůstal:)

Jirka: bravo:D možná se nebudou chytat jen za nos:DD

Dituš: http://www.youtube.com/watch?v=jXKGYuWmz_s&feature=player_embedded#!
Vložila jsem ho do diskuze "zajímavé ke shl=dnutí", tak je už i tady, mě teda docela dost mile překvapilo a hlavně oslovilo! ;)

0
před 8 lety Dita

Díky za odkaz, to jsem ještě neviděla, super, posílám dále, snad se probere více lidí a začnou kupovat lokálně.

0
před 8 lety Lucka

Určitě, jak jsem říkala, mít takové děti, tak je hned o starost méně:) Je super, že si to vše kolem dokáže uvědomit už 11leté dítě a přitom většina dospělých k tomu nedospěje nikdy...

0
před 8 lety Jana

Lucko, nebylo by lepší změnit doktora, než na něj nadávat, že je na nic? Nikdo tě nenutí chodit zrovna k němu.
K čemu máš takového doktora, kterému nevěříš a kterého nesnášís?

0
před 8 lety Lucka

Jana: no takhle, poblíž žádný jiný není (jen zbytečně hodně daleko) - navíc ten podle doslechu není o moc lepší... a já sama jejich "profesionální" péčí spíš pohrdám, víte kolem co chodí lidé i k doktorům do nedaleké nemocnice nadávají, protože tam stačí přijít s chřipkou a odcházíte s dalšími 5 nemocemi navíc... a to by přitom člověk předpokládal, že v nemocnici ta péče bude lepší, ne však u nás:(

Pro mě tihle "lékaři" moc smysl nemají, když už, tak bych se raději poohlédla po nějakém alternativním, např. jsem slyšela docela dobrý ohlas na homeopatii, než jít jen opět do další čekárny na ortel:D

Ale nikomu neberu jeho rozhodnutí a pokud má lékaře dobrého, proč k němu nejít.

0
před 8 lety Mritamira

Sama jsem nekolik let zila v mensim mestecku, takze chapu Lucku, ze najit dobreho lekare muze byt fakt problem. Hlavni kamen urazu moderni mediciny je velke mnozstvi obvodnich lekaru, kteri nedelaji nic jineho, nez predepisuji leky. Vedete dite s rymou a dostanete antibiotika, pak obvodni doktor ma jistotu, ze za nim prijdete znovu... Ja jiz nekolik let neresim temer zadne doktory. Obcas si zajdu za zubarem a genikologem, tot vse. Klobouk dolu ovsem davam pred lekari pracujici v oborech, kde jde o zachranu zivota, vyleceni zavaznych zdravotnich problemu atd.. Rekla bych, ze soucasna medicina se rozdelila na dva tabory. Jeden zachranuje zivoty a ten druhy pestuje armadu spotrebitelu farmaceutickych spolecnosti. Takze podobne clanky jsou vyplodem nejspis te druhe skupiny.

0
před 8 lety Lucka

Přesně, náš předepisuje ATB na všechno a bohužel i malým dětem. V nemocnici vždycky odkážou jinam a je to nekonečný příběh. Proto chodím jen na preventivní, raději to překousnu a mimo tyto prohlídky mě u sebe neuvidí, ale vím třeba o ortopedech, kteří jsou v oboru na pravém místě.
Podle mě by to tak mělo být, nemůže být přece doktor, který by "rozuměl" všem problémům, proto je lepší najít si takového odborníka (nejlépe s doporučením) rovnou, než ztrácet čas u doktorů, jako tu máme my:-)

0
před 8 lety Danah

Naše vesnická obvodní paní doktorka odchází do penze, tak jsme všichni dostali dopis s návrhy, kam se přeregistrovat. Mě je celkem fuk, kde moje zdravotní karta leží, tak jsem se přeregistrovala v nejbližší vesnici, je tam asi 8 doktorů na středisku. Mluvila jsem o tom s mojí kamarádkou, kterou zaregistrovali u jiného doktora tamtéž. Tak jsem se dozvěděla, že tomu doktorovi přezdívají "Doktor Smrt". Obě jsme se tomu smály, a pak mi to připomnělo zážitek z minulosti, kdy tenhle doktor přijel k nemocnému členu rodiny, a psi se mohli zbláznit- ti by ho roztrhali! Tak zběsilé jsem je nikdy neviděla. Párkrát ještě přijel jiný doktor, a to už nebyla tak zlá reakce! Proto dejte svého doktora otestovat psíkem, a uvidíte, na čem jste. :-)))

0
před 8 lety Lucka

:D jéjda, a co když psa nemáme? Ale máme dobrou (hluchou) bílou micku, třeba by ho taky dokázala vypráskat drápkama z bytu:D
Ono vůbec nejlepší je tam ty doktory ani nepouštět:D

0
před 8 lety info@

Nejde o to, že každý kdo chce zdravě jíst je nemocný. Jde pouze o to, že všeho moc škodí. Pokud jakákoliv činnost zasahuje do života jedince zásadním způsobem a neumožňuje mu to dělat normální věci, je to obsese/závislost.
Pokud se bojím pavouků, je v pořádku, že na ně nesahám a vyhýbám se jich. Pokud kvůli nim nebudu chodit ven, protože tam někde jsou, je to obsese. Se zdravým jídlem je to stejné.

0
před 8 lety Lucka

Souhlasím, že všeho s mírou, jenže on je problém i v tom, že každý vidí tu míru jinde a jinak a doktoři, kteří si z vás rádi udělají nové pacienty velmi ochotně tuhle míru posouvají ku svému užitku trochu mimo mez:)

0
před 3 roky Petra

Dlouho se nikomu z mého okolí nedařilo mě přemluvit abych vyzkoušela žít zdravě, až jednou mě do toho kamarádka zatáhla a obě jsme vyzkoušeli www.svetzdravi.cz a jak jí, tak i mně to velice pomohlo a výrazně jsem se posunula kupředu než kdy dříve, doporučuji jednoznačně

0
před 3 roky Petra

Danah: kdybych nevyzkoušela svět zdraví, tak jsem asi hodně v koncích, ale velice si toho vážím, že jsem to vyzkoušela, od té doby co jsem začala žít zdravě se mi výrazně změnil kompletně celý život k lepšímu

0
před 2 roky Eva

To vám svět zdraví vážně tak změnil život ? Já nad tím pořád taky váhám, ale nejsem si jistá jeslti mám tak pevnou vůli :( hlavně vážím hodně přes sto kilo, tak mi je trapné tam přijít, aby mě nějaká poradkyně viděl do jakého stavu sem to dopracovala.

0
před 2 roky Petra

Mně rozhodně Evi ano, protože jsem taky vážila dost kilo a měla kvůli tomu zdravotní problémy, a když se mi začal opravdu dost zhoršovat, tak jsem se na ně obrátila s pomocí. Poradkyně jsou naprosto úžasné nebo aspoň já jsem měla štěstí na hrozně milou a empatickou, která mě vždycky neuvěřitelně namotivovala, takže stydět se určitě nemusíš, od toho tam jsou, aby ti pomohli.

0
před 2 roky Slunew

Děkujeme těm, co nám - FÉR potravině - už přispěli. Bohužel na HITHITu buď vyberete celou částku, nebo se peníze vrací. Prosím, rádi bychom aby se to povedlo a my mohli rozšířit počet ohodnocených potravin v databázi. Vždyť aplikace je zdarma pro kohokoli, takže pomůžete nejen finančně nám, ale i sobě a ostatním aby byl lepší a větší nástroj při výběru potravin. Jestli vám není jedno, co jíte, chtěli byste mít přehled o tom, co všechno s kterou potravinou sníte navíc, tedy to, co tam vážně nechcete, zapojte se. Díky Tým FÉR potraviny (provozovatel i lidiček) https://www.hithit.com/cs/project/4794/s-fer-potravinou-vis-co-skutecne-jis

0
před 2 roky Markéta

MOhla bych poprosit o doporučení poradenského centra světa zdraví v Brně ?

0
před 2 roky Elen

Já jsem se u světa zdraví registrovala dva roky zpátky a nic lepšího jsem udělat nemohla, protože mi to komplet změnilo život. Na jídlo a přecpávání, které jsem dřív praktikovala jsem se začala dívat úplně jinak.

0
před 4 měsíci Markéta

Mohla bych se zeptat ohledně světa zdraví jestli by se tu našel někdo, kdo s nimi má dobrou zkušenost ? Ráda bych se u nich zaregistrovala a začala se sebou něco dělat, ale zajímalo by mě, jaký je jejich přístup na konzultacích a za jak dlouho po vyplnění dotazníku se mi někdo ozve ?

0
před 4 měsíci Inuš

Co by tě Markét zajímalo ?

Nový příspěvek do diskuse

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 3 + 9


Přidat příspěvek