Jak ušetřit v domácnosti

1
před 7 lety Frodik

Chtěl bych založit tuto diskusi jako takovou sbírku nápadů a tipů na to, jak ušetřit pár korun nebo i haléřů. Mám představu, že se zapojí více uživatelů a přispějí se svými vlastními radami.

A co mám třeba na mysli ? Tak třeba, když máte v mrazničce zmražené kuře, na kterém si chcete druhý den pochutnat, tak ho den předem dejte do ledničky. Zužitkuje se tak energie, která se použila na zmražení potraviny, protože lednička nebude muset tolik chladit. 

Je to jenom drobnost, ale nic vás to nestojí a není na tom nic pracného. Věřím, že takových drobných tipů se sejde celá řada, sám budu přidávat, jak mě budou napadat :-) 

3
před 7 lety Lucka

Já má třeba zvyk vždycky vypínat plotýnku - sporák, dříve, než se jídlo dovaří a nechávám ho pod pokličkou dojít, už mám "vyčíhnuté" kdy, co a jak dlouho nechávat, také to ušetří jen trochu energie - ale vše se počítá:)
S čímž souvisí i samotné používání pokličky při vaření - rychlejší, ekonomičtější ;)

1
před 7 lety Občan

Při vaření zásadně plyn na minimum. Není třeba aby obsah bublal co nejvíce. teplota stejně zůstává stejná.

0
před 7 lety Sunriska

Tak já určitě doporučuju zbytečně nesvítit v místnostech, kde zrovna nikdo není. Spousta lidí večer běžně svítí ve všech místnostech. byť se nacházejí jenom v jedné..

A pak mě ještě napadá, jak lze ušetřit za vodu. Vodu z pračky po vyprání nechat odpustit do škopíčku a s tou pak splachovat záchod. Stejně tak použít i vodu po mytí podlahy apod..

0
před 7 lety Dalibor

Oba s manželkou jsme dlouhovlasý,vodu proto i s šamponem není marná třeba na podlahu, zejména na společné chodbě, když máme službu...po umytí zemi s ní lze i spláchnout. Vodu po ručním praní spíše jen na splachování. Některý povrch mám odpozorováno, že s ní klouže..a po máchání je zase studená voda marná. Líbilo se mi, a v novém bytě si chci vymyslet, odtok z  umývadla do nádržky splachovače. Vychytat sledování hladiny v něm a pokud jde jen o opláchnutí rukou či nic špinavého, lze takhle splachovat i bez stojících kýblů ve vaně...Topení-radši si dát tepláky, než létat po stavení jak bosorka skoro nahý a raději přidávat topení....Trošku se otužit určitě v tomto ohledu nebude špatné, skutečně trochu a ne do koupání v ledu...Vaření pokličky a např. brambory, rýži, nechat vypnuté  dojít..Elektřina-svítit jen kde skutečně jsem nebo několika příštích minutách budu. Jisté řešení jsou úsporné žárovky, ale i ony jsou velmi sporné..třeba k televizi, když už tuto žárovku mám, nechat lustr svítit a nerožínat s úsporných důvodů jen lampičku, kde je 40W žárovka obyč,-to je nesmysl..

0
před 7 lety Dalibor

Lednička- nechladit či nemrazit zbytečně do extrému...Pokud si jdu jen opláchnout ruce nebo vzít někde z pokoje něco, nač je vidět i jen při otevřených dveřích se světlem z vedlejší místnosti-tak nerozsvicuji...jde o pár watíčků, ale třeba za rok se to naskládá.......Třeba manželka, když je v noci doma sama a bojí se tmy z vedlejšího pokoje , tak zavřu dveře a netřeba se bát :-D .....

0
před 7 lety sharunka03

My se taky snažíme šetřit. Máme za topením  termoizolační desku nebo folii, asi víte, co myslím. Vaříme na plynu, takže tam docházení pokrmu při dřívějším vypnutí bohužel nejde, ale máme el. troubu, v té pečeme minimálně a tam nechávám kuře nebo buchtu dojít třeba deset minut. V noci nerozsvěcíme, když jdeme na záchod, zaprvé trefíme i poslepu a zadruhé, ono rozsvěcet, kvůli třem minutám a ještě, jak to září najednou do očí, když je člověk rozespalý,fuj :-). Když například potřebuji na malou a přítel  taky, tak se to splachuje naráz, ne nadvakrát. Sprchujeme se taky spolu, když to jde . Přítel mi nosí jídlo domů, podělí se se mnou,půlku sní v práci půlku sním doma já a stačí mi to k večeři :-), snažím se co nejvíce vařit, nekupujeme žádné polotovary ani jídla na ohřev.
Pak já co dělám, přítel teda ne,( ten si napustím dřez ) tak já dělám to (nevím jestli něco ušetřím, ale mám takový pocit apoň) při mytí nádobí, si dám stranou věci, co jsou nejméně špinavé a nemastné, umyji je jako první (myji pod tekoucí vodou, to už asi tak ekon. není, ale mě příjde pod tekoucí vodou přinejmenším rychlejší) pod studenou vodou bez jakéhokoliv jaru, a pak zbytek, co je mastný pod teplou vodou s jarem - klasicky. To co je od drobků jenom, smetu do koše či do dřezu a uložím na místo. Pravidelně větráme, jen na chvilku, pak zavřeme okna, topení máme podle počasí, když je venku teplo, tak utáhneme nebo vypneme, když je zima, tak přidáme. (bydlíme v garsonce hned pod střechou,takže jak svítí sluníčko skoro po celý den, tak hezky hřeje přes ty okna, ale v létě, to je k nežití, to se člověk zpotí, aniž by něco dělal. :(((
Tak takhle, co mě asi tak napadlo, tak toto vše děláme a snažíme se šetřit. Nevím, jestli je to dost nebo málo, ale snažíme se. Jo, jsme zatím jen my dva, takže se šetří lépe. Potom, až bude dítě, to bude horší asi. je to trošku delší ,ale chtěla jsem napsat, vše, co děláme.

1
před 7 lety Lucka

Já mám ještě jeden tip - který ale ne každému se bude líbit (také je to jen tip a nikomu ho nechci nutit:)) Já jako studentka vozím a nosím jídlo na celý den s sebou (žádné nikde nekupuji - i to už je první bod šetření:)), ale jde o to, že plastové krabičky jsou fajn, ale když máte mít jídlo (a já ho sním hodně) na celý den, máte pak plnu tašku prázdných krabiček od všeho možného, tak to dělám tak, že si nechávám kelímky od cottage sýrů apod. (i s tím průhledným víčkem co je na nich či na některých jogurtech) a využívám je pak místo plastových krabiček.
Když si jídlo sníte, nemusíte alespoň řešit plnou tašku či kabelku s prázdnými krabičkami, využijete ještě kelímek, který byste předtím jinak rovnou vyhodili a vlastně ušetříte i vodu za vymývání (oproti třeba těm krabičkám, které byste mýt museli) :)

0
před 7 lety karča

Koupat se celá rodina po sobě v jedné vodě, na WC chodit souběžně a splachovat po posledním:-) (to byl jen blbý vtip).

0
před 7 lety Dalibor

Na vodu mám ještě ve splachovači ponořenou 1 litrovou láhev skleněnou a o tento objem méně se splachovač plní..chtěl jsem více,ale náše nádobka je malá.O ten litr méně bohatě stačí....

0
před 7 lety sharunka03

My ještě děláme u splachování to, že si řídíme míru splachování. Máme tu klasickou páčku, takže jak je spláchnuto, což je hned většinou, tak páčku zvedneme zpět a splachování se zastaví. Takže žádné zbytečné litry vody navíc.

0
před 7 lety Jana

Reguluji teplotu v místnostech,
např.: když vařím, vypínám topení v kuchyni, když jsme k večeru v obýváku, ostatní místnosti jsou vypnuté, naopak přes den vypínám obývák a je zapnuté topení jen např. v dětském pokoji, kde trávím čas s dcerkou.
Když jdu ven na procházku či nákup, vypínám vše. Při příchodu domů je dům sice chladnější, ale člověk je rozlítaný a tak mů půl hodina chladnějšího prostředí nevadí a do té doby se místnost zase ohřeje (při příchodu samozřejmě topení zapínám). Zjistila jsem, že takto se dá dost ušetřit. V ložnici netopíme vůbec, v zimě je tam třeba jen 15 stupňů, ale nám to nevadí a přestože mám malé děti, jim to nevadí také a jsou otužilé (ještě nebyly nemocné) - ťuk ťuk. Koupelnu zapínám jen na večer hoďku před koupáním.
Na jaře "topím" větráním v poledních hodinách, kdy je venku teplo, jinak všeobecně větráme jen intenzivně a krátce - dělám průvan všech místností, aby vletěl vzduch rychle dovnitř a pročistil místnosti a zachvíli je všude parádní vzduch a hned zase zavírám. Nikdy ne ventilačkou, to se akorát ochladí stěny a místnost se stejně neprovětrá.
Zahradu zalévám pouze dešťovkou (máme ohromné nádrže na vodu), nehnojím prům. hnojivy - drahé a neeko, pouze jíchou, + kompost, máme sad s jablky, tak si dělám ze slupek a ohryzků čaj (nekupuji v obchodě čaj, ale dělám si vlastní ze zmiňovaných jablek nebo lesního jahodníku, maliníku a jiných bylin),
z principu nekupuji výrobky, kde je víc odpadu než samotné suroviny, používám silonové skládací tašky na nákup, samozřejmě se dá hodně ušetřit při vaření, tak nekupujeme polotovary, a jídla, která jdou vyrobit doma,
jezdím pro dcerku do školky na kole nebo pěšky (5km), ale v zimě to samozř. nejde a jezdím autem, vyrábím si vlastní jogurt, prací prášky, přír. desinfekci, vlastní "kalgon", domácí odstaňovač vodního kamene (tzn. žádná chemie navíc, žádné rozjasňovače, je to o mnoho levnější, žádné lahvičky navíc), pěstuji si vlastní zeleninu - samozrejmě ne vše!, : )
asi toho bude ještě víc, ale čas už bohužel nemám. Hezké jarní dny
ale ještě se zeptám: řeším, jestli se dá ušetřit tím, že vypínám bojler na ohřev vody po plném ohřátí  a když už cítím, že je voda chladnější, tak ho teprve zapnu - což je většinou tak za dva dny. Nevíte, jestli se tím také ušetří el. en? Zatím to tak dělám cca dva měsíce, tak nevím....

0
před 7 lety Danah

Podle mého dlouhodobého názoru se dá ušetřit hlavně na jídle: Nekupujeme zbytečně to, co se jen tváří levně nebo už vůbec ne v akcích typu "6 za cenu 4" a podobné triky: :-))) Chce to trochu disciplíny, protože lákadla, jako reklamy a slevy, fungují výborně a zvyšují poptávku po tom, čím se právě mává zákazníkovi před nosem. To je fakt: jinak by se přece do reklam nevrážely milióny. Pultové prodejny byly v tomto ohledu mnohem lepší!!! Zákazník věděl, pro co přišel, a nenesl domů nic zbytečného. 

1
před 7 lety Lucka

Danah: naprostá pravda, bohužel je to v hlavě jednotlivců, já se tohle snažím už roky vysvětlit rodičům, je smutné vidět mamku, jak si klidně 3x, 4x listuje letáky a "hltá" akce = neakce... můžu jí denně říkat, že to prostě není o ušetření, je tak snadné, až primitivní spočítat si, že ve výsledku zaplatí i více, než za věci bez "akce", tím spíš, když jinak by tu věc nekoupila vůbec, nepotřebovala jí, sladkosti a ostatní, které jsou za strašně "super ceny"... kdyby si raději koupila 2kila mouky a upekla vlastní domácí perník či bábovku...vyjde min. na 1/2 ceny a min. 10x chutněji než kupované s šíleným složením...

Ale víceméně jí to jde jedním uchem tam a hned ven, o to smutnější pak pro mě je sledovat, jak často mizí nesnězené, nevyužité, popř. prosšlé věci v koši...
Pro mě je pořád záhadou, že takové jednoduché principy selského myšlení pořád nechápou... já letáky projíždím také, ale jen proto, kdyby tam náhodou někdy měly něco opravdu výhodného, co si kupuji tak jako tak... beru to jen jako inspiraci, kdyby náhodou, ale ne jako "předepsaný" nákupní seznam, co "musím" koupit... škoda, že to zkrátka takhle nedokáží brát i oni... (a za ušetřené korunky by si mohli udělat konečně i pěkný zasloužený výlet nebo dovolenou:))

0
před 7 lety Jana

Dá se ušetřit, když přemístíte ledničku a mrazák do chladnější místnosti, protože mám možnost mít ledničku na chodbě, kde se netopí, mám jí vyplou celou zimu.

0
před 7 lety Veronika

Při čistění zubů nemít puštěnou vodu, při mytí nádobí taktéž. Nemít hodně namražený mrazák, to taky hodně žere. 

0
před 7 lety Občan

Na WC snížit plovák.

0
před 7 lety Věrka

S tím nakupováním potravin je to pravda - začala jsem nakupovat tak, že jsem si stanovila určitou částku na den a snažím se ji držet. Nekupuju zbytečnosti, vždy si promyslím, co budu ten den jíst, co lze ze surovin, které mám doma uvařit. Díky tomu jsem si začala hezky hlídat i jídelníček a pomalu hubnu :) A není to o žádných blafech či nekvalitních potravinách.
A pak jsem slyšela, že existuje noční proud u energií (někde jsem četla, že se musí splnit nějaké podmínky, možná to ani už není pravda), takže peru v noci. Od toho by mohly být i ty odložené starty u spotřebiče...ale nevím, třeba mi to někdo objasní.

0
před 7 lety Občan

Noční proud jako kdysi za nižší sazby už neexistuje. Cena je rozprostřena do celého dne. Záleží jaký si člověk vybere druh tarifu pro něj nejvýhodnější.

0
před 7 lety Martin Vozka

+Občan Není pro všechny, ale noční proud existuje. Jedno rozmezí je odpoledne a druhé v noci. Normálně ho vidím i ve fakturách.

1
před 7 lety Lenka

Tak si tady pročítám, jste všichni takoví prima šetřílci, a já taky přidám svou trošku do mlýna. To s těmi krabičkami, které ještě jednou použiju na něco jiného, dělám taky, a musím říct, že se mi někdy doma pěkně hromadí. Ale co, místa mám dost a mám ráda slovo recyklace, kde můžu něco použít ještě jednou, tam to udělám. Postupně jak se zdražovala voda, začala jsem dost šetřit i s ní. Splachování na poloviční nádržku už je samozřejmostí, i další věci, co tu padly. Teď recykluju vodu po sprchování. Když už je šampon pryč, zašpuntuju vanu a ještě si chvíli užívám sprchy. Vodu pak vynosím na dvorek do sudu na zalévání. Takže ráno zaleju zahrádku, proběhnu se s pár kbelíky po asi deseti schodech a spojím rozcvičku s něčím užitečným. A je mi fajn :) A ten noční proud existuje, my ho máme o víkendu stále a ve všední dny 20 hodin. Je to tím, že elektřinou vytápíme. Princip je ten, že je vysoká "sazba za hodiny", to jsou ty peníze, za které nic nedostanete, a nízká sazba za odebranou elektřinu. Dá se na tom ušetřit jen to, že používáte všechno na el. proud, čím víc ho odeberete, tím je relativně levnější.

0
před 6 lety Jitka

Věrka: Noční proud existuje, ale jestliže na něj nemáte smlouvu s dodavatelem elektřiny, není vám moc platné, že perete v noci. Stojí to pořád stejně. Musíte mít jinou smlouvu, platíte víc za hodiny a za to máte denně několik hodin levnější proud.

0
před 6 lety Martin Vozka

To je pravda a my to tak máme, proto to mám i ve fakturách :-) Například dáváme péct chleba v pekárně v noci, myčku na nádobí pouštíme taky v noci a pračku rovněž. To jsou spotřebiče, které mají příkon každý přes 1 kW, takže se dost ušetří. Kdo chce ušetřit ještě víc, může v noci i žehlit :-D

0
před 6 lety Občan

Pekárnu a myčku nemám. A pustit v noci pračku tak mě sousedé ukamenují :-)

1
před 6 lety Martin Vozka

+Občan Tak můžeš aspoň žehlit :-D Ale vážně, bydlíme v baráku. Ona i ta pekárna dělá celkem randál. Myčka je v pohodě, normálně není skoro vůbec slyšet, dá se u toho i spát. A noční proud není jen v noci. U nás jsou dva úseky, jeden začíná v 16:00 hod.

2
před 6 lety Linda

Teplou vodu ušetří myčka. I když se to nezdá, nám se to ve vyúčtování ukázalo. Spotřeba teplé vody klesla za měsíc o dva kubíky. Studená trochu stoupla, ale při ceně kolem 500 za kubík teplé a kolem 50 za kubík studené, je to hodně znát.
 Na to, jak tu někdo píše, že vypíná topení, když odchází a podobně, mám jiný názor. Když topení vypnete, vychladne celá místnost a když ho pak zapnete, začne topení topit, jak o závod než se místnost vytopí na požadovanou teplotu a to lítají jednotky. Lépe je nechat lehce vlažit a když si sednete večer k tv, stačí přidat trochu. Topení nemá tolik "práce"

0
před 6 lety Jana

Lindo, částečně máte pravdu.
Jestli je vhodné vypínat topení či ne záleží na tom, jakou schopnost akumulace má zeď Vašeho domu. Nám se tento systém osvědčil a skutečně se dá takto ušetřit.

0
před 6 lety Iva

Ušetřit se dá tím, že se budete sprchovat pouze studenou vodou každý den ráno a mýt se mýdlem maximálně 2 x týdně. Bude vám vděčné tělo i peněženka.

0
před 6 lety Martin Vozka

Iva, to je pravda. Každé ráno se koupu ve studené vodě. Já se ale mýdlem nemyji. Používám oleje od Hádka. Tělo vděčné je, peněženka už méně :-)

před 6 lety Pítr

Příspěvek byl schován správcem. Vysvětlení: Příspěvek s vulgárním vyjádřením

0
před 6 lety Jiritek

Vaření vody v konvici 
1/ neplnit celou,jen přibližně kolik potřebujete, já osobně  0,5L  (ale to asi každej už ví)

2/když začíná voda bublat, tak vypínám (voda má okolo 85C nebo taknějak) ,
    takhle je nejlepší kafe-luxusní pěna ,a už jsem si zvykl to vypínat i pro vodu na čaj.
    (když vezmu kolik čajů za den vypiji v zimě,ono se to nasčítá)

jinak myčka opravdu šetří vodou oproti mití pod tekoucí. vidím to na účtech   :)

0
před 6 lety Evice

Také mám pocit, že když člověk koupí v akci nějaké 2+1 zdarma nebo XXL balení, tak nějak se všechno rychleji spotřebuje. Takže se také snažím kupovat jen to, co opravdu potřebuji. Přestala jsem úplně kupovat balenou vodu, minerálky, džusy. Kupuji pouze sirup a nějaký si i dělám doma, naši spotřebu to však nepokryje. Raději koupím kvalitnější sirup, z kterého udělám několikanásobně více nápoje než je v jednom balení minerálky. Dále vypínám spotřebiče, které mají nějaký displej, ze zásuvky. Myčku, pračku, sušičku pouštím na noc, my tedy ten drahý a levný proud máme. Mléko kupuji v mlékomatu a dělám domácí jogurt. Vodou ale šetřit neumím, beru si od ostatních inspiraci!

3
před 6 lety Libor

V první řadě se nebalamutit reklamou která vám do hlavy vštipuje, že všechno musíte mít a hned si to jít koupit jinak váš život nebude stát za nic! Oplatky, bonbóny, sladkosti, potravinové doplňky, vitamíny, celý spektrum chemie na čištění, umývání a praní a svěžest hajzlu, nečumět na reklamy, neodebírat letáky, podomní prodejce a chytrolíny s výhodnejma tarifama poslat do prdele! Co nejvíce potravin si doma vypěstovat, upéct, uvařit atd. Nekupovat balenou vodu!!! 1 litr vody z kohoutku výjde na 8 halířů, balená voda může vyjít i na 15, 20 Kč za litr! Nebrat malé děti sebou do obchodu, páč si tam naházej samí svinstva a ani se nedoplatíte :)

Koupil jsem si měřák spotřeby energie a tak zjišťuju co jak žere, za provozu i za "stand by" a co je potřeba když se to nepoužívá vytahovat ze zásuvky, třeba stará tv (plazma) ve vypnutém stavu žrala 9 W a za provozu 350 W, nová LEDka bere 40-50 W a ve vypnutém nic. Stará lednice žrala přes 2 kWh za den, nová bere už jen 0,9 a při tom má podstatně větší objem. Pračka žere na 30 stupňů 0,4 kWh, na 40 0,9kWh a na 60 už 1,5kWh, proto nemá smysl prát zbytečně na vysoké teploty. Myčka spotřebuje 9 litrů vody (měřeno) to v ruce neumyjete ani náhodou. Nepřetápět, na noc snižovat teplotu ale topení úplně nevypínat, potom musí topení běžet jak o život a celkově spotřebuje více energie...


Je toho strašně moc, nejjednodušší je si prostě říct, potřebuju si toto vůbec koupit? Neplýtvám u toho ZBYTEČNĚ energií a vodou? atd atd...
Další věc, nepřehánět to do extrémů, třeba to, že napustit si vodu do umyvadla a prasácky se v tom umejvat celej den, chytat si vodu a vytírat s tím atd. zase si musíte uvědomit jestli to má cenu uškudlit halíř nebo se třeba na schodech zabít tím že si na 5 sekund nerozsvítím...

4
před 6 lety Standa

+Sunriska S tím svícením to není tak jednoduché. Záleží, jak často a na jak dlouho do té místnosti potřebuješ občas chodit.

Velké peníze lze ušetřit, když se do málo navštěvovaných místností koupí levná ilegální žárovka (nyní tepelná koule či kulová žhavící elektronka) namísto drahé spořivky.

Například v předsíni, kde se svítí 5 minut denně, 40W žárovka za 20Kč vydrží 6 let, a prosvítí 5Kč ročně. Zářivka tam sice prosvítí jen 1Kč ročně, ale těch 100Kč pořizovacích nákladů se mi v úspoře nikdy nevrátí. Zářivka tam však nejspíš odejde během 10 let, ale pořizovací cena by se v úspoře energií vracela 25 let.

Pro srovnání: Při 1h denně žárovka prosvítí 50Kč a vydrží 2 roky, zářivka prosvítí 10Kč a vydrží zhruba 7 let. Takže pořizovací náklady se do 4 let vrátí v úsporách.

Je třeba počítat s náklady na jedno rozsvícení: Každé rozsvícení zkrátí životnost svítidla. Nejvíce u zářivek (běžně i 3 hodiny), méně u ilegálních žárovek (kolem půl hodiny), nejméně u kvalitních LED (prakticky nula, ovšem u nekvalitních to mohou být také 3 hodiny). Tento náklad se pak vydělí předpokládanou životností při nepřetržitém svícení, a vynásobí pořizovací cenou. Pak se poměří cenou spotřebované elekřiny, a zjistíte, zda se zhasínáním ušetří:
- Kvalitní LED světla se vyplatí zhasínat prakticky vždy.
- Žárovky se vyplatí zhasínat od 5 minut výše (náklad na jedno rozsvícení: 1hal, náklad 1h svícení 40W: 16hal).
- Běžné zářivky se vyplatí zhasínat až na 1 hodinu (náklad na jedno rozsvícení: 3hal, náklad 1h svícení: 3hal) anebo zvážit nákup (mnohem dražší) zářivky pro časté spínání (náklad na jedno rozsvícení je kolem 0,1hal), pokud se těch několik set Kč navíc vrátí v propálené elektřině.

3
před 6 lety Standa

+Jiritek Převaření vody na čaj má ovšem svůj význam: Čaj obsahuje antioxidanty, a voda, který neprošla varem, obsahuje mnoho rozpuštěného vzduchu (tedy i kyslíku). Antioxidanty se tak vyčerpají na kyslíku ve vodě. Šidíš se tak o blahodárné účinky čaje.

4
před 6 lety Standa

Libor: I zde se vyplatí uvažovat komplexně.

Náklady a úspora s novým, modernějším spotřebičem, to je jednoduchá trojčlenka. Šetřílek, který starý spotřebič používá, dokud nedoslouží, tak může utratit víc, než ten, kdo se plácne přes kapsu, a starý spotřebič odevzdá do sběrného dvora. (Samozřejmě za předpokladu, že výrobce šetření nepřehnal, a že  třeba z pračky neleze zaprané a nedomáchané prádlo.)

Se standby režimem je to ovšem složitější, než při výpočtu se zářivkou. Narozdíl od zářivky, u ostatních spotřebičů výrobce většinou neuvádí životnost v počtu zapnutí. Zdroj dostane při každém zapnutí ráz, a ten zkrátí jeho životnost. Často sice odejde jen součástka za pár korun (typicky kondenzátor ve zdroji), ale pokud nemáš nikoho, kdo to rutinně opravuje, vyřadíš kvůli tomu celý spotřebič, nepoměrně dražší, než ušetřená částka.

Je třeba brát  úvahu i to, že např. mechanická životnost běžné elektrické zásuvky je třeba jen 1000 cyklů (tedy 3 roky při jednom zasunutí denně). Poté by měla být zásuvka vyměněna. (Vím, že se tak neděje, a většinou se nic nestane. Ale zvyšuje se tím riziko požáru.)

0
před 6 lety Jana

Stando, děkuji za super rady, hlavně s tím čajem. Ale i el-info je velice zajímavé : )

2
před 6 lety Standa

+Jana Zrovna jsem se pokoušel si to s tím čajem ověřit z více zdrojů, a zjistil jsem, že většina čajovníků je sice toho názoru, že voda se má převařit, ale že se má vařit jen krátce. Jinak je prý čaj méně chutný.

Ale není jasně vysvětleno, proč. Někteří tvrdí, že je to kvůli dezinfekci, jiní, že to má vyhnat plyny (tedy vzduch), jiní, že je to kvůli chlóru, další zase, že prý se tak vysrážejí některé nežádoucí minerály.

Jiní dokonce tvrdí přesný opak – že dlouho vařená voda ztrácí kyslík, který prý umí rozpustit některé aromatické látky. Ale ani ti nevysvětlují, proč tedy vodu doporučují vůbec vařit, když tam ten kyslík chtějí zachovat.

Takže bych to opravil asi takto: Většina čajomilců se shoduje v tom, že na čaj použijeme vždy čerstvě převařenou vodu, případně schladlou na teplotu vhodnou pro dotyčný druh čaje. Ale ve vysvětlení toho, proč tak máme činit, se neshodují.

1
před 6 lety Danah

Stando, že nám nikdo vědecky nedokáže, proč vodu na čaj vařit nebo nevařit neznamená, že si na čaji i bez vědeckého požehnání nepochutnáme.. Mnoho vědeckých názorů má jepičí život a brzy se ukázal pravý opak vědeckých tvrzení. :-)) 

0
před 6 lety Martin Vozka

alelujá :-)

0
před 6 lety Standa

+Danah Věda je založena na neustálém zpochybňování všeho.

1
před 6 lety Danah

V poslední době hlavně zpochybňuje zdravý rozum, účinek Přírody, vše, co v předešlých generacích fungovalo, a  a nejhorší je, když to zpochybňování stojí lidské životy. To mě mrzí nejvíc.

0
před 6 lety Dalibor

Co se zářivek a úsporných žárovek týče, což je totéž, je třeba si i pohlídat výrobce. Jelikož zářivka časem slábne a nedokáže za určitý čas už dávat tolik světla jako když byla nová. Pak se často stává, že drahá úsporka ani nemůže náklady pořizovací vrátit, jelikož ji člověk vymění,ať nesedí jak poustevník v šeru....a i ve starých elektroinstalacích nebo v místech, kde elektrika často "mrká" je tímto přispíváno k rychlejšímu odchodu zářivky do popelnice. Řešil to i bratranec, nakoupil si jich skoro do každé místnosti...a pak mu za pár týdnů odešly....a zjistil jsem, že to poklesy napětí v síti a jiskřením mezi drátky v rozvodech v RD, které pamatují ještě Hitlera a zbytek si dodělávali páni rodiče svépomocí :-) Takové poklesy lze pociťovat zejména na vesnicích....

0
před 6 lety ◄skarabeus►

V případě ústředního topení v paneláku je jednoznačně kontraproduktivní „šetření“ zavíráním topení a jiným krátkodobým regulováním stejně tak jako nerovnoměrným topením v používaných místnostech v bytu. Pokud je dobře nastavená tepelná křivka pro dům a regulace samotného topení v bytě, tak pak není vhodná ani potřeba regulace víc než párkrát za rok. 
Mám zcela odlišný názor na akce a finanční limit na den. Zvláště pokud mám nějakou oblíbenou trvanlivou potravinu v akci, tak jí nakoupím kvanta. Někdy klidně i na rok dopředu a pak ještě kolikrát po roce lituji, jak jsem toho koupil za takové peníze tak málo. Takové systematické počínání mi přijde finančně jednoznačně nejlacinější, ale i dost efektivní z časového aspektu. Sekundární výhoda pak při takovém vytváření zásob je ta, že nemám nikdy prázdný špajz… Aplikuji to pouze na akce, kde je reálné snížení ceny alespoň 40% a v budoucnu se nedá předpokládat podobně výhodná akce, jinak to postrádá smysl… 

0
před 6 lety Martin Vozka

To je asi individuální. Se zásobama dopředu mám jen negativní zkušenost, stejně jako s plnou ledničkou/spižírnou. Když mám doma něčeho zásobu, mám tendence to spotřebovat, takže v důsledku toho zkonzumuji víc, než kdybych si proto měl jít do obchodu :-) A mít prázdnou ledničku se zejména ve večerních hodinách vyplatí :-D Jako bonus se mi nic nezkazí, mám pořád čerstvé potraviny a ušetřím i na chlazení, protože když se lednička neotvírá, má nižší spotřebu :-D
S tím topením souhlasím, jen když jedu na delší dobu pryč, stahuji teplotu o 3°C, ale topení nevypínám, ani nedávám jen temperovat.

-1
před 6 lety ◄skarabeus►

Psal jsem o trvanlivých potravinách. Co se kazí na ovesných vločkách, zeleném/římském hrachu, rýži zelené/červené čočce, konzervách s tuňákem, pohance, kuskusu, mouce, čokoládě??? Jakou čerstvost na tom chceš hledat???
Tendence spotřebovat je pro někoho problém, ale když mám zásoby rozplánované a koupené na míru dle potřeby??? Myslíš, že když si koupím 5 kg hrachu za polovinu běžné tržní ceny, tak že ho pak jím každý den? 
Lednička má být plná kvůli otvírání pro nižší spotřebu. Se zaplněním lednice mám třeba já problém. Po otevření úplně cítím, jak se těžký studený vzduch z ní "vyleje". 
Dám ti tip. Když nechceš zásoby a chceš maximální čerstvost, tak tu ledničku úplně zruš. Pak úspora za energii bude totální. Stejnak tu ledničku jak píšeš neotvíráš...

Rodiče nedělají zásoby a kazí se jim to. Já je dělám a ještě jsem nikdy nemusel nic vyhazovat (leda tak překlíčené semínka, ale to se zásob netýká). To je spíš o něčem jiném – o hlavě, řádu a systému. 

Pokud se už topení zavře, tak po návratu je levnější byt temperovat pozvolna... 

0
před 6 lety Standa

+◄skarabeus► Co se kazí na ovesných vločkách, zeleném/římském hrachu, rýži zelené/červené čočce, pohance, kuskusu, mouce? No, nic. Ale nejednou mi jejich zásobu zkonzumovali nezvaní strávníci – potravinoví moli, pilousi a jiné hnusné potvory. Je tedy třeba navíc investice do potvorotěsných úložných prostor. Navíc, ne každý má velkou spižírnu.

1
před 6 lety Martin Vozka

+◄skarabeus►  Nevím, proč to b ereš osobně. Napsal jsem jen svůj názor, a jak to mám já. Když to nemá každý jako ty, tak to je špatně?

0
před 6 lety Martin

Pár základních tipů a rad jsem našel třeba tady (http://www.yitkoti.cz/yit_domov/kampane/ee/jak-doma-snadno-zv%C3%BD%C5%A1it-%C3%BAspory-energie), jinak dalších drobností, které vaše účty za energie můžou značně snížit je samozřejmě nespočet.

0
před 6 lety martyparticka

Já doporučuju použít kalkulačku na www.tarifomat.cz, je tam výpočet spotřeby za plyn i elektřinu a sami zavolají a nabídnou nejlepší ceny. Já i další známí si tam objednali a ušetří skoro 900,- za měsíc :-) 

0
před 6 lety Alíkček

Příroda si to umí zařídit nejlépe,.....ale bakterie jsou všude, proto doporučuji potraviny na které budu mít chuť až na to příjde, dát do koupeného sáčku, všechny potraviny uchovat v v jednorázovém sáčku který pak použiji na  třeba na odpadky , potraviny vydrží déle čerstvé.Balík sáčků je dobrá investice i na zamražené potraviny.Pokud chci jídlo hned rozmrazit v horké vodě v sáčku je to za chvilku, ale lépe je rozmrazit přes noc v chladničce.Pokud má někdo plynový vařič , aby měl kuchyň s čistým vzduchem za pár kaček koupí síťky proti hmyzu do oken nilonové, hlavně žádné kytky v blízkosti vařiče, jinak zajdou.Upřímě lepší investice je do klasického plotýnkového vařiče.

1
před 6 lety Standa

Alíkček: Je lepší mít dokonce dva balíčky sáčků: Obyčejné mikrotenové na potraviny v ledničce, a speciální tlustší do mrazáku. Ty obyčejné levnější jsou částečně propustné pro plyny, což je dobré v ledničce (potraviny mohou trochu dýchat), ale v mrazáku je lepší použít ty do mrazáku, které nepropustí pachy.

Pokud se někdo nebojí mikrovlnky, pak může rozmrazovat v mikrovlnce na nejnižší stupeň.

1
před 6 lety Abon

Pro úsporu vody používáme spořiče vody. Omezí průtok vody na hodnotu podle spořiče. V koupelně používáme s průtokem 2 litry, v kuchyni 4 litry za minutu a ve sprše 8 litrů za minutu. Úplně to stačí, ani nepoznáte rozdíl a nemusíte řešit jak otevřít páčku baterie. Pokud chcete tip zkuste www.chcisetritvodou.cz Je tam i možnost pro úsporu vody pro splachování, ale to je pro staré záchody s nádržkou, na nových už se dá nastavit kolika litry spláchnout.

0
před 6 lety sharunka03

My si před dvěma měsíci koupili novou ledničku, protože jsme zjistili, že nejvíc ze všech spotřebičů ta stará hodně žrala, tak jsme ji vyměnili. Jo a přitom všem, co jsem psala výše, nám vraceli asi sedm tisíc, takže dobrý, ne? :-) A od loňského léta máme místo počítače notebook, takže taky úspora.

0
před 6 lety Martin Vozka

Řekl bych, že PC je hodně podceňovaný spotřebič. A je to k zamyšlení...
Obyčejné kancelářské PC má spotřebu kolem 300 W, což je za 3h cca 1kWh.
Herní PC s lepšíma grafikama už ale má třeba spotřebu i 1-3kW ( v podstatě jako žehlička i s friťákem zapnutá dohromady). takže cca 1kWh za 20 až 60 min.
Počítač mi jede v podstatě nonstop.
Mám notebook s celkem slušnou 2GB grafikou a bere reálně (měřeno) 15 až 30W (při hraní WoT špičkově i 40W), což je 1kWh za cca 25-65h (podle práce).

Když si spočtete, kolik hodin jede doma vám PC, vynásobíte to počtem dní a cenou za kWh... To už stojí za úvahu, ne? 

Při mém způsobu využití, cca: 15h denně (jede mi i přes noc) a cca 330 dní v roce, ceně za kWh, což má každý jinak, ale pro názornost budu počítat 5Kč, jsou orientační ceny za rok:
Notebook 25W cca 1000,-Kč. 
Kancelářské PC cca 11.000,-Kč
A nedejbože herní PC s 1kW spotřebou skoro 40.000,-Kč

Kamarád má herní PC se spotřebou 3.000W a říká, že když jej zapne, cítí v pokoji, mimo nárůstu hluku i zřetelné oteplení :-) (takže u těch herních PC je potřeba odečíst od ceny za topení :-D (vtip).

1
před 6 lety Standa

Martin Vozka Spotřeba moderních PC silně kolísá podle toho, co se na nich dělá. Naprázdno to je třeba 50W i méně, v zátěži to vyskočí vysoko. Chytré řízení spotřeby se u PC používá už zhruba 15 let (od doby prvních žravých procesorů).

Mnohé počítače ale žerou i několik Wattů, když jsou vypnuté.

Monitor si vezme 30W až 100W, podle typu podsvětlení a kvality (kvalitnější reprodukce barev vyžaduje více energie na podsvícení). Když se uspí, nežere moderní monitor skoro nic.

Paradoxně největším žroutem energie při běžném kancelářském použití jsou tzv. spořiče obrazovky. Kdysi jsem dělal měření, a hezký animovaný 3D „spořič“ klidně spolkl i 100W navíc.

0
před 6 lety Martin Vozka

Jasně, však píšu rozmezí. Je to jen příklad. Muselo by se dělat nějaké modelové měření. Herní PC asi nikdo nenechává na plný výkon takovou dobu. Ale porovnání běžného (kancelářského PC a notebooku je myslím dobré. Počítám u kancel. PC se 100W a u notebooku s 25W (průměr). NTB (svůj) mám změřený, takže vím o čem mluvím. Navíc NTB je samozřejmě automaticky i s monitorem. Takže ten rozdíl mezi kancel. PC a NTB je myslím dost velký při ročním přepočtu...

1
před 6 lety Standa

+Martin Vozka Když jsem si to měříl, tak mi to vycházelo podobně.

Notebooky používají šetrnější procesor i čipy okolo, pomalejší a úspornější disk. A mají menší displej. A to se nějak projeví. Takže pokud uživatel nepožaduje výpočetní výkon, tak na běžnou práci je jejich provoz levnější.

Měřidlo spotřeby je v domácnosti užitečná věc.

Na počítač je ovšem běžné měřidlo spotřeby krátké, a ukazuje často i několikanásobek skutečné spotřeby, a to zvlášť při nízké zátěži. Je třeba mít True RMS Wattmetr, anebo dělat korekční měření. (U mých měření byl někdy rozdíl i trojnásobný.)

0
před 6 lety radim

Každé má své výhody.
Notebooky: rozměry, spotřeba
Ostatní výhody má stolní počítač. Jako třeba ergonomii, výbavu, výkon, rozšiřitelnost, opravitelnost, většinou i cena atd. Kdo chce koukat ohnutou hlavou dolů na menší monitor, psát na špatné klávesnici, ,při poruše riskovat vysoké ceny za opravu a mít malou spotřebu, ať volí notebook. Komu nevadí pár stovek ročně za energie, chce pohodlně trávit čas nebo pracovat a méně zaplatit za vybavení, nebo potřebuje výkon, ať volí stolní počítač. Spotřeba pc vs notebook je podle mě tak 1:2, max 1:3 ne 1:11, jak je uváděno.
Já jsem určitě pro stolní počítač jako hlavní počítač.

0
před 6 lety Martin Vozka

1:11 je ještě poměrně mírné. Stačí se jen podívat na tabulkový příkon zdrojů a u PC ještě připočítat příkon monitoru. To, co kdo potřebuje, ať si zvolí každý sám. Každý máme jiné preference. Mimochodem, nic mi nebrání v tom, připojit si k NTB lepší klávesnici, nebo si připojit na NTB přes HDMI třeba HD TV (kdybych to potřeboval). Nejsem žádný pařan, ale třeba na WoT mi můj NTB taky v pohodě stačí.  Tohle vlákno se ale jmenuje "jak ušetřit..." a většina běžných uživatelů PC stejně používá počítač jen k brouzdání po netu. V práci mám tzv. stolní PC s dobrou klávesnicí, ale tam to využiju, většinu prac. doby (pokud jsem v kanclu) tak píšu a spotřeba mi je celkem šumák. Domů bych ho už ale nechtěl. Mám 3. NTB a žádný jsem zatím nikdy nemusel opravovat. Akorát 1. Acer jsem reklamoval v záruce (měnili mi vypalovačku, kterou teď už na PC ani nepotřebuji), takže drahotu jsem nepoznal. A pořizovací cena je taky diskutabilní. Se vzrůstajícími nároky na výkon je asi více ve prospěch stolních PC. U kancelářských už to ale podle mne neplatí. A jen za rozdíl ve spotřebě si můžu v podstatě každý druhý rok pořizovat nový NTB :-)

1
před 6 lety radim

To co je uváděno u zdrojů není příkon ale výkon. A pokud porovnávat tak porovnávat stejně výkonný počítač se stejně výkonným notebookem. Kancelářský ntb s kancelářským pc. A tam to vyjde na 1:3 max. Výkon notebooku se spotřebou 30w je na úrovni stolního se spotřebou +- 90w, včetně lcd. A pokud jde o ušetření každé stovky, tak se dá koupit mini pc. Krabička 20x20cm s dostatečným kancelářským výkonem s cenou lehce nad 5000. Při přehrávání videa si to veme asi 12W. + Necelých 20w monitor. Je pěkné, když člověk nemusí nechat opravovat počítač. Já mám počítač 6 let a taky furt normálně běží. Ale když už se něco pokazí, tak je více potíží s ntb.

0
před 6 lety Martin Vozka

Máš pravdu, udělal jsem chybu, asi neumím násobit nebo jsem vzal jiná čísla (přitom je uvádím správně - podle sebe). Nicméně je to více než 1:3, vychází mi to 1:4 s tím, že NTB je výkonnější. Kancelářské PC má Výkon zdroje 300W - tedy příkon bude o nějakou desítku wattů vyšší (nevím kolik bere monitor) počítám 100W celkově i s monitorem, přičemž je to i3 procesor, nějaká integrovaná grafika. Můj NTB i5, 2GB samostatná grafika samozřejmě i s monitorem bere při běžné práci 15-25W (špičkově do 50W (při hraní např. toho WoT) s přehledem), počítal jsem 25W. Tedy 4x nižší příkon má NTB s tím, že vše je počítáno ve výrazný neprospěch NTB, tedy ten rozdíl bude spíše 1:5. Ale není to původně blbě spočítaných 1:11. Ještě jednou omluva.

0
před 6 lety sharunka03

To jsem netušila, co tu rozpoutám za diskuzi ohledně počítače :-D

0
před 6 lety Martin Vozka

To spíše já svým špatným výpočtem :-)

0
před 6 lety radim

Nic není rozpoutané. Normální diskuse. A omluva není třeba. Se stane. Jen jsem to chtěl trochu poupravit a třeba i někomu poradit. Jinak ještě...
Desktopové modely intel core i3 jsou výkonější jak notebookové i5. 300W zdroj na kancelářské pc je zbytečně moc. Zdroje mají nejvyšší účinnost při zátěži kolem 50% max výkonu. Takže kvůli koupi „lepšího“ zdroje pak máte vyšší spotřebu. 200W zdroj je lepší volba. 19" dnešní lcd s led podsvícením si veme s normálním jasem do 20w. Na notebooku je většinou display menší, takže i s menší spotřebou. 2GB grafické paměti na notebooku se spotřebou 50w ve hře je jen marketingový tah. Je to moc na tak relativně pomalou kartu, navíc pamětˇ většinou nebude využitá. WoT je zátěž hlavně na processor. Dneska se dá s menšíma úpravama použít na napájení počítače nabíječka od notebooků, která je stavěná na takovou malou zátěž, a má při ní vysokou účinnost, takže i spotřeba je menší. V zátěži několik desítek wattů. Notebook nezatracuju, taky ho používám. Ale kvůli mobilitě. Doma používám většinou stolní.

0
před 6 lety Terezz

Zdravím, my jsme investovali do spořičů vody, máme je v celém domě a teď ještě uvažujeme nad turbo sprchou. S manželem jsme se shodli, že to nestojí svět a přitom spoříme aniž by nás to nějak omezilo :)

0
před 6 lety Standa

Terezz: Termostatická vodovnodní baterie místo běžné pákové nebo kohoutkové je také užitečná. Není třeba zdlouhavě nastavovat a dolaďovát teplotu. Otočim kohoutkem, a za 3 sekundy se můžu sprchovat. Když chci vodu na chvíli zastavit, není to problém, a po opětovném spuštění teče stejně teplá jako před tím.

Sice stojí o něco víc než obyčejná, ale zvýší komfort a sníží spotřebu vody. Zvlášť ve vaně už nemusím pouštět sprchu někam do kouta, abych se neopařil.

0
před 6 lety Karla

Standa: Takovou baterii máme na chalupě a taky si ji nemohu vynachválit :-)
Terezz: O spořičích vody doma taky uvažujeme, zatím jen tak prozkoumáváme terén :-) smím se zeptat, kde jste je kupovali? Alespoň bych porovnala ceny :-)

0
před 6 lety Terezz

Standa: Děkuji za tip, určitě manželovi vyřídím :) Karla: Muž je objednával přes internet, ale teď si to úplně nevybavím. Zeptám se ho a dám vám vědět ;)

0
před 6 lety Karla

Terezz: To by jste byla moc hodná :-) Budu ráda za každý tip, tím spíš když už je to ozkoušeno :-)

0
před 6 lety Terezz

Karla: Ptala jsem se muže a objednával to opravdu přes internet na www.modrausporam.cz, dnes mi říkal že objedná i tu turbosprchu, prý ji má kolega v práci a je s ní spokojen :)

0
před 6 lety Karla

Terezz: Děkuji za tak rychlou odpověď :-) Nadhodím doma i turbo sprchu a uvidíme, co na to manžel řekne :-) Každopádně se na web podívám a uvidíme.

0
před 6 lety Markéta

1) vyndávat zásuvky-nabíječka na mobil, na notebook, mikrovlnka,varná konvice, kávovar, lampičky, všechno co vás napadne
2) sprchovat se a neprotahovat to, nenapouštět vanu3) kytky nebo zahrádku zalívat dešťovou vodou4) spousta věcí se dá udělat - marmelády, červená řepa, mýdla, svíčky5) pít vodu z kohoutku (pokud máte pitnou)6) nemít zbytečně moc potravin v lednici, pokud není třeba7) uvědomit si, že staré spotřebiče žerou daleko více, raději proto investovat8) pokud máte možnost-nabíjejte si mobil v práci9) při čištění zubů - nenechávat zaplou vodu10) solární panely, s těmi se dá ušetřit skutečně hodně peněz

1
před 6 lety radim

Pokud máte možnost nabíjejte mobil v práci. Možná tím za rok ušetříte na 1 celé pivo.

-1
před 6 lety Martin Vozka

Znáš to Radime, dobrá hospodyňka pro pivo i přes plot skočí :-)

0
před 6 lety petrik

zajime mne uprava zdroje ntb na pocitac

1
před 6 lety petrik

1)vyvod z automatky mam zaveden teckem do trubky pod splachovacem/,chytam destoku na splachovani wc, 10m ze dvora,2)na malo obydlene mista /chodby/ se hodi premontovat 15 w zarovky z vyrazenych  lednicek .na nocni orientacni body mam  doutnavky z vyrazenych  sporaku ci  zehlicek konvic......zapojene s  originalni krytkou ze zasuvek,pozor, musi to byt bezpecne na deti,3) vlastnim pripojeni tarifu d25,mam po r.domku nekolik zasuvek spinanych pres rele,vyuzivam dle monosti NT ,casy na netu eon platne kazde 3 mesice ,jde o to, se ,to naucit    ,potom uz je to v krvi/2 KC nebo 6KC/    automatka, trouba , nabijeni ntb, el motory ......za rok je poznat na fakture.4)pred mrazakem mam zapojeny casovac(50kc) nastaveny tak aby vypinal cca1,5   2 hod pred spustenim NT, tim  se mrazak  nenamrazuje na VT(bezproudovy rezim je 40 hod,takze se nic nedeje),a uctu to prospeje           fandim teto rubrice ,snad nekomu pomuzu 

0
před 6 lety radim

Zjednodušeně z ntb zdroje leze pouze 1 hodnota napětí. Kdežto do základní desky počítače jich je třeba více. Takže se musí napětí převést na více hodnot a přes atx conector přivést do základní desky počítače atd. Dá se to koupit. Jen si trochu připlatíte. Neupravuje se zdroj z počítače. Musí se použít jiný zdroj. Třeba notebookový.

0
před 6 lety radim

Petrik fandí této rubrice, já fandím jemu, protože používat dešťovou vodu, vodu z pračky na splachování, vyřazené věci a používat nízké tarify od distributorů elektrické energie jsou dobré rady. Ne jak nabíjení telefonu v práci :-D

0
před 6 lety pertik

dik za navod,ale zdroj za830a postovne,to se mi nevrati,kdyz zapinam pocitac 1.dnou za mesic,JInak  jedeme na 3. NTB nabijene v NT,1 12", 1 12" s 24" LCD a1  15"ntb , vse na baterie ,krom LCD 23W ,   coz je nic.Dale uz asi 3 roky svitim led, WC atd.... svittidla od vietnamcu po 30 kc ,upraveno ,bez baterii,napajeno nabijeckou na mobil 3:3V,spotreba 4W ,vse jede do dnes, i kdyz  ta  kvalita??Dnes uz srovnatelne ledky stoji 100 120KC,JInak jse zrusil 8 ramen lustr,4  60W  4  40W ,misto nej mam jiny 30W usporku za 150W zarovku, to uz je prijatelne,svitime celou zimu.Kuchyn lustr LED 10W 810lm za 60W zarovku,ONO TO JDE, NA CO STAVET DALSI TEMELIN, ABY MOHLY PRODAVAT.....TED JE ELEKRTINY NADBYTEK ,lednicku ,mrazak pracku,vse  2 nebo3 pluska a1MWH za rok je dole!!!!

0
před 6 lety radim

Ano, nevrátí se to. Má to smysl jen pro lidi, kteří provozujou počítač jako server, mají zapnutý 24/7 nebo jen chtěj ukázat, že maj o pár wattů nižší spotřebu.

1
před 6 lety Standa

Markéta: S tím neustálým vytahováním ze zásuvky bych byl opatrný. Běžná zásuvka má životnost jen kolem tří tisíc cyklů. Pokud tedy do ní 3× denně něco dáte a zase vytáhnete, měli byste zhruba každé 3 roky uvažovat o její výměně. (V případě nejlepších zásuvek pak každých 10 let.)

Jistě, většina zásuvek tuto životnost bez problémů přesáhne. Ale i jediný požár dokáže veškeré úspory elektříny hravě vymazat. (V domácnostech chronických vytahovačů jsou často zásuvky v žalostném stavu. Některé nefungují, jiné jiskří, a ty, které ještě fungují, jsou pak zákonitě zatížené dvojnásobně.)

Navíc mnohé moderní spotřebiče mají prakticky neměřitelnou spotřebu (pokud ovšem výrobce nedošel k závěru, že zákazníci touží, aby spotřebič zobrazoval ve vypnutém stavu svítící hodiny, a kontrolky nahrazovaly noční lampičku).

Užitečný je měřič spotřeby. Ovšem třeba laik už si těžko ověří, že třeba rychlovarná konev je opatřená dvojím jištěním, a je ve vypnutém stavu v zásuvce bezpečná. (Podle normy musí být takto jištěná každá konvice, ale na tržnici si s tím hlavu nelámou.)

Pokud tedy chcete spotřebiče odpojovat, pořiďte si k tomu určené zařízení: zásuvkový spínač, prodlužovací kabel s vypínačem (pokud lze spotřebič připojit přes prodlužovací kabel), anebo prostý přístrojový kabel s vypínačem (ten jsem v obchodě ještě neviděl, ale šikovný elektrikář ho dokáže snadno vyrobit).

0
před 6 lety PETRIK

konvici mam se stojankem  a nechavam ji vedle 

0
před 6 lety indiska

Myslíte, že ušetříte na energii v takových těch pasivních domech?

1
před 6 lety Standa

+indiska Ne, v pasivních domech energii neušetříte. Přesněji řečeno, během provozu pasivního domu sice ušetříte, ale je to ve značném nepoměru k množství energie, kterou spotřebuje výstavba takového domu.

Takže sleva na spotřebovaných energiích zdaleka není zadarmo.

Pro srovnání:

Majitel obyčejného domečku za 2 miliony ročně protopí 25000Kč. Za celý život (80 let) to dělá další 2 miliony. Celkem tedy 4 miliony.

Majitel stejně velkého pasivního domečku za 7 milionů ročně protopí 0Kč. Tedy za život celkem těch 7 milionů. Vícenáklady na pasivní dům se vrátí nejdříve za 250 let. Bude-li tou dobou ještě stát, a bude-li energie tak drahá jako dnes…

No a nakonec, majitel rádoby pasivního domečku za 2,5 milionu ročně protopí… Developer mu tvrdil, že nula. Jenže až přijde dvacetistupňový mráz, pojede si koupit přímotop do každé místnosti. Na jaře zjistí, že má v domě plíseň, a bude platit za likvidaci plísně. Další jaro bude mít plíseň znovu, a tak uzná, že dodatečná montáž výměníků vzduchu za půl milionu bude asi přece jen nutná (toho majitele pasivního domu stály jen čtvrt milionu, protože se montovaly rovnou při stavbě). Nakonec sice ročně protopí třeba jen polovinu toho, co majitel obyčejného domečku, ale na vícenákladech za úpravy domu dá třeba ještě více než milion.

Pasivní dům, to není jen čtvrt metru izolační hmoty navíc. Ta izolace zdí je ze všecho skoro nejlevnější. Je tomu třeba přizpůsobit všecny průchody – dveře, okna, odtahy. Pasivní dům je skoro vzduchotěsný, takže je nutné vyřešit odvlhčování a větrání, aby přitom neunikalo teplo. Tedy pořídit tepelné výměníky na vzduch. A správně navrhnout systém oběhu vzduchu v domě, aby se někde nehromadil vydýchaný vzduch a vlhkost. (Chcete-li mít opravdu pasivní dům, nemůžete si v zimě po sprchování jen tak pustit v koupelně odtahový ventilátor. Vypustil by ven teplý vzduch, a podtlakem by se nasál nepříjemně studený zvenku. Musíte to řešit kondenzačním odvlhčovačem.)

Takže z hlediska úspory je nejlepší zlatá střední cesta: Investovat do zateplení rozumně, aby to nevyvolalo potřebu drahých technologií nuceného oběhu vzduchu.

0
před 6 lety pavlinecka.kratka

Jak teda čtu, co tu Standa rozepsal, tak docela koukám… Rodiče se stěhovali a chválí si to, že minulý rok ušetřili téměř 40 000 v porovnání s roky předtím ve starém bytě :-O A ten byt měli za 2 miliony, což bylo v porovnání s okolními byty jen o něco málo dražší :-O

0
před 6 lety Kristýna

Pár tipů jak ušetřit na zdravém jídle http://scribbler.cz/jidlo-vareni-recepty/jak-usetrit-na-zdravem-jidle/ ale myslím, že už jich tady většinu asi budete znát :) 

0
před 6 lety indiska

Díky za objasnění, my se zkusíme poptat přímo lidí, kteří bydlí a co oni na to říkají.

0
před 6 lety verafojtu

My vypínáme elektřinu, když jdeme pryč :)

0
před 6 lety Standa

+pavlinecka.kratka Čísla jsou víceméně ilustrační. Byty i domy se hodně liší spotřebou energií na vytápění. Podkrovní garsonka před rekonstrukcí ve starém dělnickém činžáku může mít spotřebu energií větší než moderní 3+1.

Hodně dělá kvalitní izolace, kvalitní okna a kvalitní těsnění průchodů (rámy oken, dveří, průchody trubek).

Náklady na vytápění se liší nejen podle kvality izolace, ale i podle způsobu používání. Třeba takový starý kamenný dům s metrovými stěnami: Pokud se obývá celoročně, poskytuje v zimě příjemné klima. A protopí se v něm méně než v rychlodomku z 50. let minulého století postaveném z jedné vrstvy plných cihel bez izolace.

Pokud se ale kamenný dům nějaký čas nepoužívá celoročně, kameny vystydnou a spáry ve stěnách natáhnou vlhkost. A bude studený i v létě. Opětovné zahřátí desítek tun kamení a vysušení spár nějaký čas potrvá.


Tepelná pohoda v bytě je daná nejen teplotou vzduchu, ale i teplotou stěn, stropu, podlahy a vybavení bytu. Člověk přirozeně sálá teplo, stejně tak jako vše kolem. Když jsou studené stěny, člověk vysálá mnohem víc, než od stěn přijme. Takže při stejné teplotě vzduchu ma větší pocit chladu.

0
před 6 lety Standa

+indiska Poptej se. Pasivní domy jsou in v módních žurnálech, ale ve skutečnosti se jich moc nestaví, protože jsou velmi, velmi drahé. Takže firmy je rády nabízejí, ale moc je nestaví, a vlastně ani nemají v tomto oboru zkušenosti.

Pokud nejsi bohatý eko-hipster, který si pasivní dům pořizuje pro to, aby se přátelům ekologickým aktivistům mohl chlubit, že v jeho bytě nenajdou žádné topení, doporučuji se pasivnímu domu vyhnout. Náklady se ti nevrátí. Rozumná investice do ověřených jednodušších technologií totiž návratná je, a to celkem rychle.

I u zateplení platí onen slavný Paretův princip: Ušetřit na vytápění není moc drahé, a za pomoci levných investic lze ušetřit většinu nákladů. Ale poté náklady na další úspory strmě rostou s každým uspořeným procentem. Nemá proto smysl řešit naprosto všechny úniky tepla, ale jen ty zásadní.

0
před 6 lety Standa

+verafojtu Vy nemáte chladničku?

My tedy elektřinu při odchodu nevypínáme.

Naopak, spočítali jsme si, že dokonce ani přes zimu v prázdné chalupě nemá smysl vypínat elektřinu. Máme totiž elektrický bojler. Pokud ho vypneme a vypustíme, během několika let zrezne, a budeme draze kupovat nový. Pokud ho jen vypneme, zmrzne a praskne. Ale pokud ho necháme celou zimu běžet na nezámrznou teplotu, za zhruba 100Kč přečká zimu bez úhony!

0
před 6 lety katerinaspichalova

Vařím s minimálním plynem a vypínám plyn dříve, aby jídlo došlo samo.

0
před 5 lety marika83k

Ale tak ono možná někomu nejde v těch pasivních domech ani tak o to, kolik protopí nebo tak, ale chtějí žít v luxusu.

0
před 5 lety sharunka03

marika83k: to jste si asi popletla s něčím jiným,ne? Pasivní jsou právě pro ty, kteří v luxusu žít nemohou.

0
před 5 lety Standa

+marika83k Pasivní domy jsou luxusní možná na pohled. Na používání ne. Dveře, které jsou těžké jako dveře do trezoru, okna, která se nedají otvírat…

Spíš bych tipoval, že lidé chtějí dát okatě najevo, jak jsou Bio-eko-trendy. Že to ekologické není ani za mák, to již neřeší. Důležité je, že to na první pohled vypadá jako ekologické.

0
před 5 lety Martin Vozka

Pasivní domy jsou pro ty, kteří mají dost peněz na to, aby nemuseli utrácet za energie aneb "nechci slevu zadarmo". :-)

0
před 5 lety Pavel

Zdravím Vás,můžete prosím poslat kolik přibližně spotřebuje 3 členná rodina měsíčně na jídlo?Děkuji Pavel

0
před 5 lety radim

To se až moc liší. Rodina od rodiny.

0
před 5 lety marie pelclova

@martiparticka jakeho dodavatele ste si vzala ? my mame RWE a zda se nam ze platime moc

0
před 5 lety Tereza

Na tohle jsou dobre nizkoenergeticke byty, je jich v posledni dobe hodne postaveno v Praze, jejich reseni domacnosti je super!!Me to velice zaujalo.

před 5 lety

Příspěvek byl schován správcem. Vysvětlení: Reklamní příspěvek

0
před 5 lety HAHAHA

 Do konce srpna  si kupte  novou +++ PLUS lednicku SIMENS,dostanete elekrinu na 3 roky zdarma,Starsi lednicku jeste prodate. (viz usporna simens)

1
před 5 lety radim

Nejlevnejsi siemens a+++ lednice stojí nějakých 15k, spotřebu uvádějí cca 150kWh/rok. Za 3 roky to dělá cca 2200 kč. To je jako by napsali k lednici sleva až 15%... Ale na to by zákazník neslyšel.

0
před 5 lety HAHAHA

Pokud odpocitate 2200 a3500 (prodej) za starou(4.5roku)WIRPOOL minus 15K tak je to dobra cenna  i se zarukou,nehlede,ze spotreba klesne z 285 na 150KW coz je cca600KC+  .                           

1
před 5 lety radim

Prodat starou můžete vždycky, nejen když nakoupíte od siemensu. Spotřeba klesne také ikdyž koupíte nějakou jinou a+++. Takže pořád zůstává těch „až“ 15%. Vidím, že marketing jim funguje. Také se na to někdo může kouknout z druhé strany, když nic nekoupí, tak sice má větší spotřebu, ale tou spotřebou propálí koupi nové lednice za víc jak 20 let. Nemám nic proti usporným nebo novějším spotřebičům, ale proti marketingu...

1
před 5 lety alena.prchlikova@

Kupovat novou lednici jen proto, že má menší spotřebu a je v akci,je dle mého nesmysl. Pokud máte spotřebič, který funguje bez problému, není proč ho měnit. Rozdíl ve spotřebě není tak velký, aby se to vyplatilo. Novější spotřebiče bývají dost poruchové, starší většinou běží bez problému. A většinou se rozbijí těsně po záruce, můžete si záruku prodloužit, ale stojí vás to další peníze o které se spotřebič prodražuje. A speciálně u ledniček záleží na tom, kam ji postavíte. Na různých místech bude fungovat různě. Je třeba najít to správné místo a správný typ ledničky pro vámi vybrané místo a pak bude chladit bez problému. A když běží, radím neměnit. Kde máte jistotu, že nová bude lepší?

0
před 5 lety Hank

Super diskuze. Já za sebe přidávám stránku usetreno.cz, spočítali jsme u nich snad všechno a byli jsme velmi spokojeni :-)

0
před 5 lety Standa

+alena.prchlikova@ Nelze to říci to takto jednoduše. Je u toho třeba počítat.

Uvedu příklad: Kdysi jsem měl starou absorpční chladničku. Sloužila dobře, a byl to držák. Pravda, byla už postarší, a izolace moc netěsnila. I tak jsem si jí nechával.

Až do okamžiku, kdy jsem změřil její spotřebu: byla 3,5kWh denně! Ročně tedy propálila třetinu ceny nové, dvojnásobně velké ledničky.

Na zbytek stačí už jednoduchá trojčlenka:

Vezmu spotřebu starého spotřebiče. Odečtu spotřebu nového spotřebiče. Rozdíl vynásobím počtem hodin, které bude spotřebič běžet, a to počtem dnů, které budu spotřebič používat. A to vynásobím svým tarifem za 1kWh. A mám částku, kterou nový spotřebič ušetří. Tu porovnám s pořizovací cenou, a hned je jasno. Pokud se bude nový spotřebič vracet 3 roky, cenu to má. Pokud 20, cenu to nemá.

U ledniček je to jednodušší. Tam se uvádí spotřeba za 24h. Takže stačí odečíst spotřebu starého a nového spotřebiče, rozdíl vynásobit 365 a svým tarifem za 1kWh, a mám roční úsporu.

Ačkoliv nám zeleně nabarvené reklamy tvrdí, jak je výhodné si koupit nový úsporný spotřebič, opak bývá pravdou. U naprosté většiny domácích spotřebičů se to nevyplatí. Staré ledničky a mrazničky ale bývají výjimkou. Jedou nepřetržitě, a jak stárnou, kvalita izolace a těsnění klesá.

Takže doporučuji: Kupte nebo půjčte si měřič nebo prostě před odjezdem na víkend vypněte vše kromě lednice, a zapište si čas stav elektroměru. Po příjezdu udělejte totéž, a trojčlenkou vypočtěte skutečnou denní spotřebu.

Pokud je skutečná denní spotřeba výrazně vyšší než ta v návodu, něco je s vaší lednicí v nepořádku. Možná je špatně postavená, možná nedoléhá těsnění, možná unikla část chladiva. Každopádně pak každý den unikají i vaše peníze, a co s tím uděláte, je na vás.

0
před 5 lety alena.prchlikova

Stando, jistě, spočítat spotřebu není problém, měřič mám doma a občas s ním měřím, vím, kolik mě stojí upéct bábovku i vyprat várku prádla. Jen jsem psala, že podlehnout reklamě a koupit nový spotřebič, nemusí být vždy k užitku. Mnohdy stačí pouze vyměnit těsnění a spotřebič může sloužit dál. Když chcete ušetřit, je třeba počítat i rozmýšlet, neskočit na reklamní triky. 

před 5 lety Finelli

Příspěvek byl schován správcem. Vysvětlení: Reklamní příspěvek

0
před 5 lety julietka6

Mít dobrého dodavatele elektřiny, plynu apod. Pro ty, co se v tom neorientují jsou super stránky usetreno.cz, kde vám dodavatele srovnají :-)

0
před 5 lety Radek

julietka6: jak se prosimte meni dodavatel elektriny? 

0
před 5 lety peta

Minimalne 3 mesice pred ukoncenim smlouvy,poslat nejlepe doporucene vypoved stavajicimu dodavateli a po te kontaktovat noveho dodavatele (stranky TZB info dodavatelle tam maji kontakt),Nebo stranky D test  viz   vymena dodavatele energie,pozor na smlouvvy na dobu urcitou,ta  se automaticky dalsi den prodluzuje na tu samou  dobu,treba 2 roky.

0
před 5 lety julietka6

Radku, přesně jak píše peta :-) Případně, pokud by ses o to nechtěl starat, tak tuším, že na tom usetreno.cz, které jsem ti psala, ti také dodavatele přímo zprostředkují sami :)

0
před 5 lety Anicka

My jsme si doma zvyknuli na bezdotykove veci. :D davkuje to vsechno akorat ani moc neutratime za porizeni tohoto pristroje :)

0
před 5 lety Marie

Tak bezdotykove veci je 21 stoleti, kdo nema je hlupak protoze bacily co se drzi na tom co se saha tak to je hnus. ja uz jen kvuli detem jsem poridila normalni bezdotykove

0
před 5 lety sharunka03

A nezapomeňte, mít sterilní prostředí k tomu a budete bez bacilů hned...je to každého věc,no. Já tohle zas až tak nesdílím.

0
před 5 lety Marie

to zase tak moc to nehrotim :D Staci jak to mam doma..bezdotykove veci jsou pecka

0
před 5 lety Anicka

I v nemocnicich se to pouziva, bezdotykove veci, ale chapu nemocnice je spinava nemocnice no.

před 5 lety Honza

Příspěvek byl schován správcem. Vysvětlení: Reklamní příspěvek

1
před 5 lety Helena

Ušetřit se dá všemi možnými způsoby, ale nemělo by se to dělat nad pohodlí obyvatelů. Aby jim to škodilo nebo dělalo špatně.

0
před 5 lety NEVERIL

Na co jsou 3plus spotrebice? Sice mam malou spotrebu,ale podle  noveho energetickeho zakona(navrhu)budu doplacet cca 1500KC na p.VITAZKOVU!!! Bydlim na vesnici a bez motoroveho proudu 3krat 25A se neobejdu,tim moje setreni SKONCILO!!! Podle kalkulacky ERU  bycch mel natoci t cca o 800KW vice(neni problem) abych platil mene, ale k cemu potom vse?Jde jim o ekologii nebo o zisky?

0
před 5 lety radim

a+++ spotřebiče jsou na to, abyste vyhodil  peníze za nový spotřebič, který vám po záruční době nečekaně odejde, s vidinou úspory peněz, které vám stejně vemou jinde :)

0
před 5 lety NESPOZIVEC

Jistic nema cenu menit!!!Jednak  za  vymenu zaplatime, za  druhe nam slabsi  jistic  casem vyhori ,protoze dnesni nevydrzi nic a budeme menit znovu plus revizni spravu na silnejsi jistic!!!Oni nas stejne skasnou casem i za ten slabsi jistic! 

0
před 5 lety petraHudečková

Nejvíc jsme ušetřili, když jsme přestali tolik jezdit autem a pořídilií kola. Ale popravdě také dost udělá jídlo, dřív jsme jako rodina utratili aspon 8000 měsíčně, ted jsem celé dny sice zahrabaná v akčních letácích ale ušetřím hodně, nakupuju taky do zásoby a popravdě se snažím sice kvalitně, ale skoro vždy v akci.

0
před 5 lety fim-fim

Bydlím ve spolubydlení a donutit spolubydlící, aby se snažili šetřit a třeba jen zhasínali v koupelně je nadlidský úkol. Kamarádka ale před časem psala článek o tom, jak ušetřit za vodu, tak jsem to zkusila zavést a některé typy se mi zdají hodně fajn. 

http://www.srovname.cz/levouzadni/9-hacku-jak-snizit-vas-ucet-za-vodu-zvladnete-je-levou-zadni/

0
před 5 lety Karel

Mám malou dcerku a ta si s vodou hraje ráda. Druhý největší žrout energie v domácnosti ohřev vody. Spotřebovávat méně vody a teplé vody má tedy smysl. Používám výrobky watersavers: http://www.watersavers.eu/, V kuchyni mám nastaveno 6/l min v koupelně 4l/min na vodovodních bateriich, pořídil jsem si i regulátor na sprchu a WC STOP do toalety. Jsme spokojeni. Šetříme vodu i plyn na ohřev.

0
před 4 roky Eurona

Ráda používám výrobky z www.katalogdrogerie.cz a www.topkatalogy.cz Jsou tam bezva věci pro domácnost. Dá se na tom i poměrně snadno ušetřit.

0
před 4 roky Anicka

Ahojky, poradte mi nejakou dobrou cistirnu kobercu :) je to usporad v domacnosti, pac radeji si ho necham dobre vycistit nez abych ho cistila doma sama a zase musela kupovat novy koberec :D :))

0
před 4 roky Hanka

Zdravím, když jsme s manželem bydleli ještě v bytě, nedoplatky za elektřinu byly každým rokem hrozně vysoké. Nebylo to zrovna příjemné, protože ani jeden z nás ještě nebyl stabilně zajištěn. Když jsme přemýšleli o možnostech úspory energií, prohledávali jsme internet a vše pročítali, ale pak jsme se stejně rozhodli pro výstavbu nízkoenergetického domu. Úspory se projeví a stavby na klíč jsou pořád, nepřekvapivě, populárnější.. možná je jen problém to, že lidé mají často tendence takovýmto společnostem nevěřit a pak se na to radši vykašlou. Pokud někdo přemítá o něčem podobném, za nás rozhodně doporučuji společnost http://www.ddnk.cz . Jejich chování je férové a cenová politika velmi rozumně nastavená. Teď už dva roky bydlíme na kraji Prahy v krásném domečku a odběr poplatky za energie, v porovnání s předešlým bytem, jsou o moc nižší.. :-)

0
před 4 roky Jitka

No ještě se dá výrazně ušetřit, když přestanete používat ty předražené chemikálie a když začnete používat ekologické přípravky třeba na nádobí nebo i do sprchy apod. Fakt to dělá i několik tisíc ročně...Nejvíce takových věcí potom najdete na ekodrogerie.net, resp. na jejich FB. Kukněte a určitě vyzkoušejte. Za tu úsporu to stojí.

0
před 4 roky allforlife

Můj poslední počin je, že přecházím po zkušenosti rodičů na svícení ledkama. Zatím částečně. Já sama nemám takhle v malíčku všechna čísla jako Standa, já v tomhle prostě spíš věřím zkušenosti rodiny nebo dobrého známého a s ledkama v podstatě začínám. Ale aspoň pro zajímavost dávám odkaz na graf srovnání s těma nejobyčejnějšíma žárovkama https://www.ledsviti.cz/led-zarivka-60cm-9w-ciry-kryt-bila/ kde by měl být ten rozdíl znát úplně nejvíce.

0
před 4 roky xfinancnik

Pár tipů, jak ušetřit jsem sepsal zde :) http://ipracenadoma.cz/jak-usetrit/

0
před 4 roky Petrik

Navrch nove platby za elektrinu stranky ERU ,konzultacni proces, kolik se bude platit v r 2017? Kdo se v tom ma vyznat??? !!! Prehledna kalkulacka tam chybi, pro ohrev teple vody 3x 25 A HDO je tam nekolik tabulek....

0
před 4 roky Miloš

Já teda nemám moc dobrou zkušenost s A+++ spotřebiči, jelikož se mi podařilo zjistit, že kolikrát ten štítek ani neodpovídá a je to špatně označené, takže né úplně všemu se dá věřit. Takže to beru s rezervou a spíš bych řekl, že se mi víc vyplatila změna našeho dodavatele elektřiny z velký firmy na alternetivce comfort energi, i když mi to ročně dělá jen kolem 15stovek, furt jsou to peníze do mé kapsy a né do cizí.

0
před 4 roky Karol

Ako píše Miloš, ani štítky u spotrebičov nemusí hovoriť pravdu o spotrebe. Je preto lepšie si prečítať nejaké recenzie výrobku. Ja som zrovna vymenil všetky žiarovky za LED. Navyše som sa naučil nakupovať so zľavovými kupónmi, ako sú na https://www.kuponer.sk na tom sa dá tiež veľa ušetriť. Tiež je teraz v zime dôležité si správne nastaviť okná, aby neprofukovala;)

0
před 4 roky Verča

Ahojda. Přikládám tip, podle čeho jsem začala šetřit já :-). Musím říci, že to funguje.

0
před 4 roky Jana

Co takhle rekuperační jednotky? Píšou o tom například tady: http://homelover.cz/dum-a-zahrada/snizte-naklady-teplo-az-50-diky-rekuperaci/. Máte s tím někdo zkušenost?

0
před 3 roky Kupony

Já doporučuji nákup v eshopech díky slevovým kupónů. Hledám třeba na https://onlinekupony.cz, vždycky něco najdu :) 

0
před 3 roky Dáša

Dobrý den, nějaký typ na obchod či eshop s dekoracemi do bytu?

0
před 3 roky Tatana

Dášo tak to se určitě podívej na eshop http://www.designoutlet.cz/ :) Hafo výběr

0
před 3 roky Dáša

Děkuji Tatano mockrát. Tam toho teda je! Děkuji, už tak nějak má něco vybraného, ale musím tet letet, tak na to podrobně kouknu večer :)

0
před 3 roky Tatana

Jasně však uvidíš, třeba taky něco vybereš ;) Tak zatím ahoj

0
před 3 roky Kika

" Stará lednice žrala přes 2 kWh za den, nová bere už jen 0,9 a při tom má podstatně větší objem" .. Není to jen o spotřebě, ale taky není nutný mít lednici zapnutou na maxim a chladit jako o život. V lednici stačí 5-6 °C a potraviny vydrží dlouho. Tady je kdyžtak více tipů o ledničkách

0
před 3 roky Domi

Užitečná rada jak ušetřit: https://eshop-schock.cz/content/21-tece-vam-kohoutek-kratky-check-list-a-postup-opravy si se ti týče spíše lidské lenosti opravit daný problém, ale myslím, že nepřetržité kapání z kohoutku se dříve nebo později projeví... :D

0
před 3 roky Julča67

Taky se dá celkem ušetřit na cashbackových portálech. Třeba teďka jsme si dělali rezerveci hotelu přes https://www.ziskejte.cz/cashback-sleva/vsichni-partneri/cestovani/booking.com a dostali jsme 4,15 % zpátky :) Takhle výhodné to mají už jen do konce června, tak doporučuji si pospíšit :)

0
0
před 3 roky Leona

Já mám velmi ráda přírodní kosmetiku. Zjistila jsem jak ušetřet, a to tak, že si ji objednávám sama na sebe info jsem získala na www.kosmetika-registrace.cz

0
před 3 roky Stanislava

Nám hodně nákladů ušetřila domácí vodárna.. shromažďujeme dešťovou vodu, kterou přes ni ženeme jak do zavlažování zahrady, tak i na splachování záchodu. Pokud o tom uvažujete, doporučuji vše potřebné nakoupit tady - https://www.cerpadlabezstarosti.cz/ . Jinak taková ta klasika, spíš se sprchujeme, u mydlení zastavujeme vodu, kartáček na zuby jenom opláchneme a nekoukáme při čištění na tekoucí proud..

0
před 3 roky yaaa.xd

Rodiny s běžným příjmem se budou mít konečně lépe :) Alespoň to slibují do budoucna.

0
před 3 roky Makule

Stáhněte si zdarma tento e-book s tipy jak ušetřit

0
před 3 roky Ludek

Ahojte, rád bych se zeptal jak optimalizujete nebo jste optimaizovali rozpočet domácnosti. Popřípadě na koho se obrátit. Moc děkuji za odpověď

0
před 3 roky Karelos

Také se přidávám k témátu a rád bych se zeptal zda nemáte někdo doporučení na někoho kdo by vám vypočítal a snížil ceny za elektřinu. Děkuji mockrát!

0
před 3 roky Pavka

Hele zkus web usetreno.cz. Já díky nim snížil plyn v bytě a teď každý měsíc platím méně což je super. Jsem moc línej člověk, ale ti lidi tam mě pomohli :). Za mě palec nahoru!

0
před 3 roky Petr

Prodloužení životnosti zubního kartáčku.Po použití jej sevřu količkem na prádlo. Štĕtiny zůstanou rovné.

0
před 3 roky Ludk

Pavko tak to velice rád slyším. My právě zakládáme rodinu a snažíme se šetřit co to jde. Víš jak to je, každá koruna dobrá hlavně v dnešní době. Zkusím si poheldat ještě další názory na to a asi je vyzkouším.

0
před 3 roky Pavka

Jasně, to je dobře. Tak držím vám palce ať vše klape s rodinou a hlavně ať díky ušetřenu UŠETŘÍTE pár tísícovek:)))

0
před 3 roky Ludek

Děkuji ti, pak ti napíšu jak to dopadlo:)

0
před 3 roky Tereza Torská

Ahoj, musím se přidat k Olze, ten web vypadá děsně, ale dá se tam najít dost kvalitních tipů na šetření energiemi: https://www.akoupelnyatopeni.cz/clanky/10-tipu-jak-usetrit-za-topeni . Snad to někomu pomůže.

0
před 3 roky Maky

Ahoj, přikládám ještě další dobrou stránku, kde je přímo rubrika věnovaná tomuto tématu :) https://edufi.cz/am/jak-setrit/

0
0
před 3 roky Eda

Co se týče šetření v domácnosti, tak hodně se nám svědčily termostatické hlavice. Ač jsem si myslel, že to zas taková částka nebude a žena už roupama neví, co by chtěla, tak přece jen nám ušetřila nějakou tu tisícovku. Takže jestli o něčem takovém přemýšlíte, tak vřele doporučuju tento tip http://www.mojefibaro.cz/produkty/fibaro-termostaticka-hlavice/

0
před 3 roky Inka

Při nákupu na netu vycházím hlavně z https://www.heureka.cz/, ale občas se lze najít i dodatečnou slevu... Například posledně jsem ušetřila ještě dalších 6 % na Mallu skrze https://kuponer.cz/obchody/mall/

0
před 3 roky Eda

Já moc heureku pro vyhledávání zboží nepoužívám a radši objednávám přímo od výrobce. Je to podle mě jistější. Navíc u elektroniky, jako je fibaro aj.

0
před 3 roky Zuzka

Dobrý den všem, sice je to jen taková drobnost, ale u nás se na topení celkem projevilo i to, že jsme si nechali na okna nainstalovat rolety den a noc - http://www.mk-rolety.cz/latkove-rolety/den-a-noc/ . Teplo se u nás líp mnohem drží :)

0
před 3 roky Martina

Zdravím, poslední dobou se snažím šetřit, kde se dá, abych synovi mohla za dva měsíce udělat k 5. narozeninám nezapomenutelnou oslavu zmiňovaných narozenin. Chci se obrátit na služby profesionálů http://www.happytimes.cz/detska-oslava-praha/

0
před 3 roky Květinka123

Šetřit se dá různě. Na jídle třeba - co s etýká kvality tak to ne, ale kvantity ano. Když vidím, jak se jídlem plýtvá a kolik toho lidi vyhazují do popelnice, protože hodně nakoupí a nezkonzumují - to je děs. Pak se dá taky šetřit vodou - taková klasika - že si třeba nepoštíte vodu, když si čistíte zuby, apod. peru prádlo až když mám plnou pračku ( peru podle barev).

0
před 3 roky Dominika

Částečně se dá taky ušetřit přes cashback portály. Já třeba využívám https://www.tipli.cz/ a sice se to nezdá, ale když na internetu nakupujete alespoň párkrát do měsíce, celkem se to projeví. Jsou tam navíc i různé slevové kupony, což je taky dobrý způsob, jak si ty nákupy udělat o něco levnější.

0
před 3 roky Martin

Náš dům vytápí jen krbová vložka, topíme tedy dřevem. Ušetří tak mnohem více, než kdybychom platili za elektrické topení nebo plynem.

0
před 3 roky Dominika

Ahoj. Myslím, že šetřit se dá na spoustě věcech. Já se například při posledním vyúčtování za elektřinu nestačila divit, jaký rozdíl dělá to, že jsem vyměnila klasické žárovky za ty LEDkové. Moc jsem tomu nevěřila, ale na té spotřebě energie se to vážně projeví. Klasické žárovky bych už doma asi nechtěla. Pokud by o tom někoho zajímalo víc informací, tak tady http://www.lighting.philips.cz/vzdelavani/blog-budoucnost-svetla/svetlo-v-domacnosti/vyhody-led-osvetleni je to moc hezky popsané. :)

0
před 3 roky Jirka

Zase si myslím, že při šetření by člověk neměl chodit do extrému. To, že si někde nerozsvítím a jdu potmě po paměti nebo že zalévám vodou po sprchování a podobně mi přijde jako zbytečné škudlení halířů, přinejlepším korun. Za starosti navíc to podle mě nestojí. Ale když už jsme u toho zalévání, tak já jsem si koupil velký barel na dešťovku, svedl do něj okap a zalévám pouze dešťovkou. Nijak mě to neomezuje a úspora tam nějaká bude. Koupil jsem je tady https://www.obalove-materialy.cz/sud-na-destovou-vodu-120-l

0
před 3 roky Ondra

Dobrý den poradíte mi někdo jakého zvolit dodavatele plynu? potřeboval bych něco levnějšího platíme strašně moc

0
0
před 3 roky Kája

OnlineUspory.cz - Šetříme chytře s Albertem

0
před 3 roky Jarek

Já jsem přes ušetřeno našel mnohem levnější povinné ručení, je to velice ejdnoduché najdou nejlepší nabídku a vše pak řeší za Vás

0
před 3 roky Ondra

Super tak díky moc, už jsem od nich dostal nabídku a vychází to fakt o mnohem líp, než jsem platil teď

0
před 3 roky Jana

Hah, tak jsem narazila na to co jsem tak dlouho hledala a musím sem napsat za mě jednu takovou věc co nám s manželem v domácnosti pomohla. Místo vytápění do domu jsme si koupili krb s výměníkem, takže jestli potřebujeme teplo tak si přitopíme krbem a ne topením (viz https://www.levnekrby.cz/zajimavosti/krby-do-nizkoenergetickeho-domu-aneb-jak-setrime-za-vytapeni/) - vychází to fakt míň. Takže jestli máte šanci tak sipořizujte krb :D

0
před 3 roky Marinasa

Velké úspory můžete doma zajistit i díky tepelným čerpadlům, která ohřejí vodu, ale také mohou sloužit k topení: http://www.kskpraha.cz/tepelna-cerpadla/

0
před 2 roky Pavel

Mně o sobě nejvíc peněz ušetřilo to, že jsem se konečně rozhodl zateplit dům. Konkrétně se mi nejvíc zalíbila foukaná tepelná izolace, protože se instaluje velmi rychle a celkově se mi zdá o moc důslednější. Pokud by někdo hledal, tak mohu doporučit firmu Acer Heralecký > http://www.tepelna-izolace.com/ :-)

0
před 2 roky Ondra

Zkuste se držet těchto několik tipů :) https://www.soscredit.cz/blog/7-tipu-jak-usetrit-penize Mě pomohlo nejvíc ježdění MHD.

0
před 2 roky Marie

Řešili jste tu už poskytovatele energií?
Protože snažit se šetřit drobné úsporným používáním je pak dlouhodobě docela k ničemu, pokud máte někoho typu BE. Vyzkoušela jsem si to omylem na vlastní kůži. Nechala jsem se ukecat jejich obchoďákem, nešla zrušit smlouva a platili jsme zálohy přes 1500 měsíčně, přestože jsem šetřila kde se dalo. Pak jsme přešli k www.epet.cz . Ještě nevím, jaká bude úspora, ale celková komunikace a přístup je výrazně lepší a i ty zálohy jsou o pár stovek levnější. Hlavně nemám pocit, že by mě chtěli odrbávat jako některá konkurence.

0
před 2 roky Laďka

Ahoj, myslím, že většinu triků, které doma praktikujeme, už jste tu zmínili. Ještě mě teda napadá výměna žárovek za LED a třeba taky to, že si vždycky nastřádám tolik prádla, abych zaplnila pračku a až pak ho vyperu - pokud teda nemáte pračku, která by automaticky rozpoznala, kolik je v ní prádla, a podle toho ji napustila vodou, tam to pak není potřeba. :-)

0
před 2 roky Jana

Já myslím, že se dá ušetřit i používáním octa. Má výborné vlastnosti a je velice levný. Můžete s ním dokonce vyčistit i pračku https://www.decormag.cz/jak-vycistit-pracku-pomoci-octa/

0
před 2 roky Karla

U nás v bytě šetříme třeba tím, že spotřebiče máme všechny úsporné. Vaříme na indukci, na které také dost ušetříte. Svítíme minimálně.

0
před 2 roky Long

Jak ušetřit v domácnosti obrovské množství času :  https://www.youtube.com/watch?v=X69WlXc0-90

0
před 2 roky Lolobri

Tento dům dostal dotaci na novostavbu 485 000,- Kč a protopíl od 12.9. 2017 do poloviny dubna 2018 jen 1500 kWh elektřiny  na topení a teplou vodu, to je 3 300 Kč :  https://www.youtube.com/watch?v=2U1EVWcmFoM
Má jen vysoce ůčinné jednoduché technologie nenáročné na servis a s dlouhou životností

0
před 2 roky Marek

Já jsem hodně ušetřil díky službě www.usetreno.cz přes kterou jsem si našel levnější dodávky elektřiny a plynu, také jsem si našel levnější povinné ručení.

0
před 2 roky Jirka

Také jsem přes ně přecházel na levnějšího dodavatele plynu a vyplatilo se mi to. Navíc jsem nemusel vypovídat svého současného dodavatele. Vše vyřeší a připraví to k podpisu.

0
před 2 roky Richard

Díval jsem se, co nabízí Ušetřeno a i jednotlivě a opravdu mají aktuální informace.

0
před 2 roky Renda

Ano to mají, já jsem přes ně řešil dodavatele energií, je to mnohem rychlejší a jednodušší si to srovnat přes jejich srovnávací portál, než to dělat jednotlivě.

0
před 2 roky Igor

Já jsem přecházel na jiného dodavatele energií, kterého jsem našel přes srovnávací portál ušetřeno, je dobré, že vyřeší komplet celý přestup.

0
před 2 roky Tom

Tak jsem se k nim na to také díval a našel jsem tam levnější povinné ručení a to jsem opravdu rád, že nemusím chodit od jedné pojišťovny ke druhé.

0
před 2 roky Tom

Já jsem přes ušetřeno přecházel na jiného dodavatele plynu. Jejich služba je zdarma a měl jsem připravené služby k podpisu, takže za mne opravdu spokojenost.

0
před 2 roky Karel

Zkoušel jsem ten srovnávací portál Ušetřeno a mám domluvené, také mnohem výhodnější povinné ručení, takže i já ho můžu doporučit.

0
před 2 roky Michal

Nevěřil jsem tomu, ale i já na svého 3 litra jsem si na srovnávacím portále ušetřeno našel levnější povinné ručení.

0
před 12 měsíci Aleš

Tyjo, to usetreno také musím vyzkoušet. Nikdy jsem o tom neslyšel. Jinak co se týče šetření v domácnosti, tak pokud třeba často nakupujete přes internet, tak se dá nějaká ta koruna ušetřit například využíváním slevových kupónů. Docela dobrý portál se slevovými kupóny je třeba tento: https://slevovykupon.net/ Ty slevy sice nejsou nijak závratné, ale pokud počítáte každou korunu, tak se to určitě vyplatí.

0
před 8 měsíci Anička0258

V domácnosti se dá ušetřit několika možnými způsoby. Důležité je nakupování. Tam se hodně plýtvá. Od té doby, co jsem si začala hlídat jak nakupuju, tak jsem ušetřila už hodně peněz. Nakupuju jídlo v akcích a na ostatní nákupy využívám slevové kupóny z http://kuponozdroj.cz/ .

0
před 8 měsíci Jakub

Šetření v domácnosti, na to jsme nikdy s přítelkyní moc nebyli.. až nás sejmula naprostá finanční krize. Museli jsme jít dokonce do půjčky.. vzali jsme z tohoto webu > https://www.hyperfinance.cz/ to naštěstí proběhlo v pohodě. Ale nikdy víc. Teď už mnohem důkladněji přemýšlíme, jak naložíme se svými financemi.

0
před 6 měsíci Lebron

Myslím si, že nejlepší je investovat do rekonstrukce domu. My jsme před nedávnem přes https://www.burinka.cz/uver-bez-zajisteni/ získali úvěr, a tak jsme dům zateplili a také opravili koupeln a kuchyň. Díky tomu se nám snížily náklady na vytápění skoro o čtvrtinu, což je podle mě super.

0
před 6 měsíci Květa

před nějakou dobou jsme si nechali nainstalovat chytrou domácnost https://www.fibaro.com/cz/ a dost šetříme.Všechno si ovládám přes mobílní aplikaci a vyhovuje mi to

0
před 5 měsíci Iveta

Ahoj, já pozoruji velkou finanční úsporu od doby, co jsme si pořídili nová plastová okna. Těmi starými nám do domu dost táhlo, takže jsem hodně protopili. Od té doby, co máme okna vyměněná, tak protopíme mnohem míň a je to poměrně velká částka. Kvalitní okna jsou proto základ. Pokud někdo momentálně stavíte nebo rekonstruujete, doporučuji tento článek https://www.denik.cz/stavba/kvalitni-plastova-okna-jak-je-skutecne-poznat-20190408.html , který nám hodně pomohl.

0
před 5 měsíci Frenta

my máme pouze inteligentní osvětlení. ALe až našetříme, bude i inteligentní domácnost

0
před 5 měsíci Melissa

taky šetříme hlavne na energiích, proto si to všechno doma ovládám přes mobilní aplikaci. Máme int.domácnost Fibaro

0
před 4 měsíci Linda

My jsme za loňský rok ušetřili poměrně dost peněz. Kromě běžného úsporného provozu jsme také vyměnili těsnění kolem oken a dveří. Zjistili jsem totiž, že nám domů dost táhne. Manžel proto koupil těsnění oken a dveří z https://www.tesnenitexim.cz/TESNENI-OKEN-A-DVERI-c1_0_1.htm a před zimou jsme ho vyměnili. Úspora za topení byla větší, než jsme čekali.

0
před 4 měsíci Zuzka

ja šetřím ale taky jsem musela ze začátku zainvestovat. Mám inteligentní domácnost fibaro a všechno si ovládám přes mobilní aplikaci https://www.fibaro.com/cz/smart-home-in-use/

0
před 4 měsíci tereza

dekuji za tip. Stavíme dům a přemýšlím, že tohle si zavedeme taky. Aby jsme se v domě v lete nerozteki a v zimě tam byla akorátní teplota

0
před 3 měsíci Emička

Ahoj. Jestli můžu mít jeden tip, pro všechny, kdo by teď sháněl nějaký nábytek a chtěl nějakou tu korunu ušetřit, tak zkuste mrknout na Emako. Před pár týdny jsem tam kupovala nábytek do předsíně, viz https://www.emako.cz/nabytek-do-predsine/ a všimla jsem si, že tam mají docela výhodné slevy. Třeba to někomu příjde vhod. :-)

0
před 2 měsíci Miriska

Jestli nevadí, že se přidám, tak z vlastní zkušenosti můžu říct, že docela dost peněz se dá ušetřit třeba na nakupování oblečení. Já to dělám tak, že spoustu věcí nakupuji přes second hand. Tento mám hodně ráda: https://www.onlinesekac.cz/ Odtud už mám spoustu hezkých a levných kousků. :-)

0
před 5 týdny Miroslav

Dobrý den,může mi někdo poradit,zda je levnější vařit vodu na čaj a kafe v rychlovarce nebo na sklokeramice? U sporáku je uvedenena pouze celková spotřeba, ne jednotlivé plotýnky, tak nevím....:)

Nový příspěvek do diskuse

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 8 - 7


Přidat příspěvek